Fighting Fantasy

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ

Czy uważasz, że w dzisiejszych czasach grom paragrafowym jeszcze warto poświęcić kilka godzin życia?

Absolutnie tak, wciągają mnie na długie godziny
3
60%
No, może jedną godzinę
2
40%
Uważam, że to bzdurna strata czasu
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 5

Awatar użytkownika
maczopikczo [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 95
Rejestracja: piątek 22 sty 2010, 03:25
Lokalizacja: Poznaniec
Płeć:
Wiek: 49

Fighting Fantasy

Post autor: maczopikczo »

Czasy świetności gier paragrafowych niestety minęły, a jeszcze nie nadeszła pora masowego odrodzenia. Najlepszy okres dla tego rodzaju rozrywki przypadł na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, ale wciąż zdarzają się ludzie, którzy chętnie wróciliby do tej zabawy. Problem jednak w tym, że nie bardzo jest skąd brać podobne gry. Po którymś z kolei przejściu Goblina i Dreszczu niewiele nam zostaje. Tymczasem po angielsku niedawno została wznowiona seria Fighting Fantasy - matka wszystkich paragrafówek. Twórcami większości z nich są dwaj najsłynniejsi autorzy, którzy zapoczątkowali całą serię: Steve Jackson i Ian Livingstone. Pojawiają się też inni, których umiejętność kreowania przygody często przerasta talent tamtych dwóch panów. Na szczególną uwagę zasługują też liczne ilustracje, które wielu autorom naszych dodatków (zwłaszcza do MiM-a) mogą posłużyć za inspirację albo nawet kopalnię gotowych grafik, bo ich styl jest podobny do polskiego wydania MiM-a.

Kiedyś wydawcą tych książek był Puffin (wydawnictwo, które uzyskało status zjawiska kultowego w świecie angielskojęzycznym), a dzisiaj temat próbuje rozruszać Wizard Books. Do tej pory pojawiły się przede wszystkim wznowienia niektórych książek z tej serii, ale w 2009 roku wypuszczono całkiem nową przygodę pt. Stormslayer, a na 2010 rok zapowiadana jest jeszcze jedna nówka: Night of the Necromancer.

Jako że już nigdzie (tym bardziej w Polsce, niestety) nie można kupić kompletu tych książek, a do ściągnięcia z netu czasami zdarzają się tylko pojedyncze egzemplarze, pozwoliłem sobie zrobić paczkę ze wszystkimi częściami, które do tej pory się ukazały (z wyjątkiem Stormslayera i Necromancera - który jeszcze nie trafił do sklepów). Są tutaj zarówno pierwsze edycje, jak i wznowienia (wrzuciłem te edycje, na których udało mi się położyć łapę :)). W sumie mamy 66 tytułów ułożonych chronologicznie (wyjątkiem jest miniseria Sorcery, którą umieściłem w całości na końcu) pod względem dat wydania w pierwszej edycji. Na końcu jest też mały podręcznik pisania gier paragrafowych, stworzony przez ich autorów. Jak tylko zdobędę dwa najnowsze tytuły, postaram się je również tutaj umieścić.

Tymczasem życzę trzymających w napięciu przygód.

Linki do pobrania obydwu paczek:

http://www.megaupload.com/?d=8FJBG7OT
http://www.megaupload.com/?d=D69EMAGF

Do pobierania polecam użyć darmowego programu JDownloader. Bardzo ułatwia życie kolekcjonerom plików z megauploadu, rapishare'a itp.


Nauka poszła w pas
Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

FF to dla mnie takie oldskulowe fantasy. Brak w nim dziwactw z nowych podręczników rpg. Dużo ich już przeczytałem, mieszkając jeszcze w UK kupowałem je za grosze na aukcjach. Polecam choćby ze wzglęgu na grafiki, których tonę sam zaczerpnąłem do tworzenia dodatków. Klimatyczne są to książki bardzo podobne do MiMa, wiadomo że nie ma takich osadzonych czysto w tym settingu, jednak FF jest temu najbliższe, bo formowało się w latach co Talisman w tej samej firmie.


Awatar użytkownika
maczopikczo [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 95
Rejestracja: piątek 22 sty 2010, 03:25
Lokalizacja: Poznaniec
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: maczopikczo »

Oprócz tych napisanych w gatunku fantasy w paczce jest też kilka tytułów z gatunku S-F, horrorów i chyba jedna gotycko-detektywistyczna, dziejąca się mniej więcej współcześnie.

Autorzy mogą skorzystać nie tylko z grafik, ale też z pomysłów na przygody w swoich dodatkach. Moim zdaniem złoża w kopalni są bardzo bogate.


Nauka poszła w pas
ODPOWIEDZ