Orionus

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
Hellhound [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Orionus

Post autor: Hellhound »

Obrazek
"Naukowcy na Ziemi i na planecie Lutan odkryli, że na planecie Orionus krążącej w drugim układzie słonecznym, znajdują się złoża substancji energetycznej mogącej zabezpieczyć potrzeby ludzkości. Z obu planet wyruszają ekspedycje naukowe, których zadaniem jest zbadanie i zabezpieczenie tych złóż."

Wstęp

"Orionus" to prosta gra dla osób od lat 10 wydana w 1989 roku. Niestety wydana została
incognito - brak nazwy wydawcy. Wydaje się, że firmy nie przywiązywały w tamtych czasach wagi do takich drobiazgów jak nazwa wydawnictwa.

Strona graficzna

Jeśli chodzi o stronę graficzną to opiera się ona luźno na serii komiksów Ericha von
Danikena "Bogowie z Kosmosu" z lat siedemdziesiątych. Możemy spotkać na planszy te same pojazdy kosmiczne, którymi posługiwali się mieszkańcy planety Des. Również pionki
przedstawiające latające talerze i rakiety mają swoje odbicie w komiksie.
Obrazek
Obrazek

Wykonanie

Na dużą uwagę zasługują właśnie pionki którymi posługujemy się w grze. Są one bardzo dobrze wykonane. Mamy do wyboru czarne i granatowe rakiety oraz żółte i czerwone talerze. Jeśli przypomnimy sobie jak wyglądały pionki w grach z lat osiemdziesiątych to zrozumiemy, że te z "Orionus" były czymś na prawdę niesamowitym. Pozostałe elementy (dwie plansze) oraz arkusze przedstawiające punkty karne, punkty premiowe oraz broń laserową wykonane są na dobrej jakości, grubej tekturze. Nie ma się więc do czego przyczepić.
Obrazek

Rozgrywka

Sama rozgrywka składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich dzieje się na dużej planszy wielkości 4 kartek formatu A4. Przedstawia on wyścig na planetę Orionus. Przypomina on nieco popularnego "Chińczyka". Możemy wybierać który pionek przesunąć, do wyboru jest też kilka dróg (krótsze i bardziej niebezpieczne oraz dłuższe i bezpieczne). W trakcie wyścigu napotykamy różne przeszkody takie jak komety, deszcz meteorytów, planety. Efekty mogą być różne, od zyskania kilku pól aż do rozbicia naszego pojazdu.
Obrazek
Drugi etap przypomina nieco grę w warcaby i zawiera w sobie elementy strategii. Rozgrywa się on na planszy formatu 2x A4.
Obrazek
Podsumowanie

Generalnie jak na tamte czasy gra była na dość wysokim poziomie. Wydaje się ona idealna dla starszych dzieci, ponieważ jest dość dynamiczna i posiada proste reguły. Z drugiej strony nie trzeba czytać wielu stron instrukcji przed rozpoczęciem zabawy (jak to bywało w grach "Sfery" i "Encore".
Ostatnio zmieniony wtorek 04 maja 2010, 13:28 przez Hellhound, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Anonim
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
MiM (Pojedyncze karty)
Posty: 165
Rejestracja: środa 04 maja 2005, 12:22
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Anonim »

Jeśli chodzi o stronę graficzną to opiera się ona luźno na serii komiksów Ericha von
Danikena "Bogowie z Kosmosu" z lat siedemdziesiątych.
Tutaj wkradł się dość poważny błąd, Erich von Daniken głosił tezę że kosmici kiedyś żyli na ziemi i ją udowadniał w licznych książkach. Seria komiksów swą fabułę opierała na tych tezach ale jej autorem nie był Daniken, jestem ciekaw czy w ogóle wiedział że Polacy robią takie komiksy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 03 maja 2010, 14:21 przez Anonim, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Katiusha
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Posty: 1614
Rejestracja: wtorek 02 paź 2007, 23:30
Lokalizacja: z Krainy MiMa ;)
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Katiusha »

Tą serie komiksów tj. serie o AIS -
1.Lądowanie W Andach,
2.Ludzie I Potwory,
3.Walka O Płanetę,
4.Bunt Olbrzymów,
5.Zagłada Wielkiej Wyspy,
6.Planeta Pod Kontrolą,
7.Tajemnica Piramidy i
8.Ostatni Rozkaz
narysował Bogusław Ploch na podstawie scenariusza Arnolda Mostowicza i Alfreda Górnego luźno opartego na teoriach Ericha von Danikena.

Lubie tą serie i zaczytywałam się nią dawno, dawno temu i ta gra mi się przez to spodobała.
Ale chyba jest nie do zdobycia i nawet na Allegro się nie pojawia?
Ostatnio zmieniony piątek 29 kwie 2011, 00:15 przez Katiusha, łącznie zmieniany 1 raz.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autorki w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niej w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autorka zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6300
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: Bludgeon »

Miałem kiedyś tą grę :) wydaje się to wieki temu. Bardzo lubiłem w to grać.

Ciekawe że na planszę wkradły się tie fightery :D


What a view.
Hellhound [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Fakt, już jako dziecko zwróciłem uwagę na to nawiązanie do "Gwiezdnych wojen".
Lubie tą serie i zaczytywałam się nią dawno, dawno temu i ta gra mi się przez to spodobała.
Ale chyba jest nie do zdobycia i nawet na Allegro się nie pojawia?
Wisiała na Allegro przez miesiąc ostatnio. W końcu się wytargowałem i kupiłem ją razem z "Batmanem" za 30 zł.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Heh jak zobaczyłem tą grę to sobie przypomniałem, że w nią grałem kiedyś. Totalnie nie pamiętam o co biegało ale pamiętam te pionki :D Co do grafik to raczej typowe dla "dzikiej Polski" z tamtego okresu, że nikt się nie przejmował prawem autorskim ;) Tego smoka to zdaje się gdzieś kiedyś też widziałem :]


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
ODPOWIEDZ