cRPG - stare kontra nowe

Wszelkie inne gry.
Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

cRPG - stare kontra nowe

Post autor: HunteR »

Jako że w temacie o Falloutowym MiMie rozwinęła się dyskusja o wyższości starych Falloutów nad nowym (zresztą sam byłem jednym z inicjatorów, przyznaję się bez bicia :P ) pomyślałem że można by założyć osobny temat bo widać że ludzie chcą o tym pogadać a nie ma co offtopu robić :wink:

A zatem jak to jest? Z tego co zauważyłem większość forumowiczów lubi cRPG, większość też deklaruje że woli te stare. Nastały jednak inne czasy, dzisiaj wszystko jest 3D i choć z sentymentem powraca się nieraz i nie dwa do starych dobrych Baldurów czy Tormenta powiedzcie szczerze, wydalibyście dzisiaj kasę na nową grę która by tak wyglądała nawet gdyby rzucała na kolana fabułą? Coś mi się nie chce wierzyć. Jednak grafika 3D nie musi oznaczać że będzie źle, patrzcie na Wiedźmina, niby tylko podrasowany NWN a jednak gra klimatyczna, ciekawa i wciągająca. Inny przykład, czy ktoś powie że KotOR i jego sequel to słabe gry? Wkrótce też właśnie za sprawą Bioware dostaniemy w swoje łapki Dragon Age - grę szumnie zapowiadaną jako duchowy spadkobierca ich kultowej serii, Baldur's Gate.

Mówiąc szczerze, w nowym Falloucie wkurza chyba właśnie to że to jest Fallout a nie coś nowego. Nie tego fani oczekiwali i jak ktoś już pisał w innym temacie, Fallout 3 nie powinien być Falloutem 3 a nową grą osadzoną w tym uniwersum tak jak Tactics. Tym bardziej że na początku F3 miał być taką właśnie grą w starym stylu, wyszło nawet grywalne demko (poszukajcie w sieci, na pewno znajdziecie) ale cóż, firma nie dała rady i wzięli się za to ludkowie od Elder Scrolla :-"

To tyle tytułem wstępu, myślę że dyskusja się rozwinie :)

PS. cRPG to skrót tylko dla ułatwienia, nie zapominajmy wszak że i na konsolach wychodzą dobre RPG chociażby Final Fantasy :wink:


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: stave »

Wiesz Hunter mnie wali za przeproszeniem grafika, ja już przywykłem do przeróżnych dziwnych tworów, jako osobnik pamiętające nieprzespane noce nad Beholderami czy Lans of Lore. Tutaj w/g mnie chodzi o głosy fanów, jak firmy kurde do tego podchodzą, wiadomo, że większośc leci za kasą no ale bez przesady, Blizzard, jakoś zawsze potrafił stworzyć cos co się ludziom podobało i nie pamiętam aby tak zawodził, a Bethesda to króleczyni BUGÓW, przypomnijcie sobie Arenę - co z tego, że pierwsza wymyśliła np. inny sposób walki, czy zrobiła mega świat, jak kolejna odsłona boże kolejne Bugi, jedynym dziełem w/g mnie, gdzie można pominąć Bugi to Morrowind - Oblivion zawiódł, dokładnie zrobili to co NWC wydając po wspaniałej 3 Hirosłów gniota jakim była 4, a kolejne części to hm kombinacje alpejskie, które mnie się osobiście nie spodobały.
To samo tyczy się Fallouta, jakby zrobili to jako grę w tym uniwersum ale jakoś inaczej nazwali to by nie było tyle szumu i więcej osób by to kupiło. To miał być RPG a nie jakaś strzelanka - i na to ludzie czekali - trzeba było od razu powiedzieć słuchajcie nie będzie to RPG. Sami strzelili se samobója.
Tak jak pisałem ja nie mam nic przeciwko lepszej grafice, pamiętacie FEAR?? albo nawet teraz Kings Bounty - mimo bardzo malowniczej grafiki mnie osobiście się podoba, cywilizacja 4 - mimo że juz staroć to też mnie nowa grafa nie wkurza (a jestem wielkim fanem tej sagi). Dungeon Siege? pamiętacie... 1 jak wygladał a później 2? to samo z Diablo czy Hirosami 1-2 i póxniej zmiana grafy w 3? Niejednokrotnie człek musi się do tego rpzyzwyczaić. Lecz tak naprawdę chodzi Hunter o pozostałe, rzeczy w grze które są ważne, w historii nie jednokrotnie gry, które miały kiepska grafe stawały się hitami. Problem jest taki czy firmy chcą słuchac ludu??? czy maja to w głębokim poważaniu nie powiem gdzie...


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Przyznam, że nie jestem w temacie z F3, nawet nie widziałem.. jakoś nie byłem od początku zainteresowany, choć fanem Fów jestem.

Jeżeli dobrze Huntera zrozumiałem to nowego Fallouta zrobiła firma odpowiedzialna za Elder Scrolls, a więc za Morrowinda i Obliviona.
Jeśli tak, to nie ma się co dziwić, kolesie zrobili to w czym są dobrzy.

Ujmując to inaczej: lepiej to co jest, niż żeby wzięli się za rpg i zrobili gówno.
(bo jak zrozumiałem gra jest całkiem znośna)


Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: stave »

No tak Art tylko Bethesda wydała Arenę i Daggerfall które były traktowane jako RPG, później stworzyli Morrowina, który sensu stricto RPGiem juz nie był.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

HunteR pisze:powiedzcie szczerze, wydalibyście dzisiaj kasę na nową grę która by tak wyglądała nawet gdyby rzucała na kolana fabułą?
Oczywiście, że tak. Nienawidzę grafiki 3D wciskanej wszędzie gdzie się tylko da. Ona tylko psuje abstrakcję świata przedstawionego. Mnie to w ogóle nie kręci. Jeszcze nie grałem w grę cRPG, która będąc w 3D mnie powaliła na kolana. Chociaż nie.. Outcast :D
HunteR pisze:Mówiąc szczerze, w nowym Falloucie wkurza chyba właśnie to że to jest Fallout a nie coś nowego.
Ke? Z Fallouta to on ma tylko nazwę. I tu się zgodzę to się nie powinno nazywać Fallout i byłoby dobrze.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6237
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

3D owszem, może być - nawet fajnie mogłoby to wyjść :) Ale niech to pozostanie cRPG a nie strzelanka! Niech bardziej nawiązuje do poprzednich części, niech nadal cechy S.P.E.C.I.A.L. determinują całą postać i jest cała masa skilli do rozwijania, perki do wybierania. Fallout 3 jest pod tym względem jakiś taki ograniczony xD
SeSim pisze:Ke? Z Fallouta to on ma tylko nazwę. I tu się zgodzę to się nie powinno nazywać Fallout i byłoby dobrze.
Nie no biegasz po zruinowanym powojennym świecie, więc ogólny zarys też ma z Fallouta, ale Fallout 1 - rpg, Fallout 2 - rpg, Fallout Tactics - nie rpg (dlatego nie nazwali tego Fallout 3), czemu zatem Fallout 3 już rpg'iem nie jest?! Mogliby zostawić już to Fallout w nazwie, ale jakiś podtytuł wymyśleć, a tę trójeczkę sobie podarować i zostawić dla prawdziwego następcy serii.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

I gdyby nie było numerku 3 na planszy tytułowej, to gra by zyskała??? Dziwny tok rozumowania.


Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: stave »

Tak mogła by zyskac bo nikt by jej nie porównywał do swych poprzedniczek, wyobraż sobie Tacticsa, którego byśmy nazwali Fallout 3?? nie nazywa sie czegos nowym numerkiem jesli nie jest kontynuacją wcześniejszych części. Wyobraź sobie Diablo 3 jako strategię turową? co by się działo nie musze tłumaczyć. Nie wiem czemu w/g ciebie jest to dziwny tok rozumowania. Wiekszość fanów Fallouta inaczej by na to spojrzała a co najważniejsze nie było by takiego rozczarowania i tyle.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

Bo gdy gram w grę to potrafię ocenić czy mi się ona podoba czy nie niezależnie od tego czy nazywa się Fallout czy nie. Grałem w nią, podobała mi się, lecz wykończyły mnie bugi i oddałem grę kumplowi nieukończoną. To tak jak oceniać kolor kota po kolorze worka.


Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 46
Kontakt:

Post autor: stave »

Misiek pisze:Bo gdy gram w grę to potrafię ocenić czy mi się ona podoba czy nie niezależnie od tego czy nazywa się Fallout czy nie
Tak masz rację, ale chodzi tutaj bardziej o kwestie marketingowe, mimo bugów inaczej by ludzie by podchodzili do tego tytułu, a to czy się podoba czy nie to zupełnie ina bajka.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Od jakiegoś czasu gram w Dragon Age (o czym pisałem zresztą w innym temacie) i muszę przyznać że mimo grafiki 3D przez większość czasu spędzonego przy tej grze czuję się jakbym faktycznie grał w kolejną część Baldura choć oczywiście jest to inny setting, fabuła i mechanika. Sporo rzeczy mi się nie podoba, chociażby główny wątek (ratowanie świata? litości...), wymagania (jak na taką grafę zdecydowanie za duże), taktyki walki (patent z KotORów, czyli w praktyce jak przełączę się na innego członka drużyny ten pierwszy ignoruje wydane wcześniej rozkazy i robi co chce) i parę innych drobiazgów. Nie zmienia to jednak faktu że gra jest naprawdę świetna i widać że twórcy chcieli zrobić ją w starym stylu - gdyby Baldur powstał dzisiaj, zapewne tak właśnie by wyglądał. Poza tym oprócz dennej fabuły jest masa questów pobocznych a i te związane z fabułą często się komplikują. Uświadczymy tu też motywy rodem z Baldura 2 gdzie członkowie drużyny mają swoje upodobania i cele, mogą nas polubić, pokochać ale też i znienawidzić (sam taką sytuację miałem kiedy jeden z bohaterów uznał że zamiast ścigać Plagę to podróżuję w odwrotnym kierunku po czym oświadczył że przejmuje władzę i mnie zabił :mrgreen: oczywiście niezbędny był unikatowy czar Load Game ale motyw przedni). Znalazło się też miejsce na patent z Wiedźmina czyli konsekwencje naszych czynów. Nie raz i nie dwa zdarzy się że ktoś nas zaatakuje bo np. zabiliśmy jego znajomego albo wesprze nas za to że wstawiliśmy się za nim u kogoś itp. Świetny motyw również wyjęty z KotORów czy Mass Effecta to fakt że choć wojujemy w czteroosobowych drużynach, zwerbowani po drodze towarzysze zawsze z nami podróżują, w dowolnej chwili możemy więc dokonać wymiany, po rozbiciu obozu możemy z nimi rozmawiać, zjednywać podarunkami, usłyszeć ich opinie o aktualne wydarzenia. Kolejna fajna sprawa to rzut izometryczny, podobnie jak w Wiedźminie możemy zdecydować czy bardziej pasuje nam stary dobry układ kamery czy widok zza pleców więc dla każdego coś miłego.

Podsumowując, nowa gra cRPG wcale nie musi być zła. A to że Dragon Age ma wady (tak samo jak miał je Wiedźmin czy KotOR)? A która gra ich nie ma? Nawet w Baldurach czy Tormencie zdarzały się zgrzyty :-"

Druga rzecz, niedawno zacząłem grać też w Fallouta 3. Gra jest całkiem niezła, niektóre motywy wręcz genialne (np. zdetonowanie bomby atomowej i obserwowanie wybuchu w czasie rzeczywistym) jednak momentami trochę dziwnie się gra. Niby cRPG a jednak strzelanka, niby strzelanka a jednak mamy aktywną pauzę i celowanie. Kombinacja dziwna ale klimacik jest niezły (widok zrujnowanego świata jak pierwszy raz wychodzi się z Krypty - cudo), fabuła też daje radę.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

HunteR pisze:Kombinacja dziwna ale klimacik jest niezły (widok zrujnowanego świata jak pierwszy raz wychodzi się z Krypty - cudo), fabuła też daje radę.
Nareszcie ktoś to zauważył... :P efekt jest piorunujący i 3 zajęła na mojej półce zasłużone miejsce Gry Wszechczasów, tuż obok Fallouta 1 i 2...bo po prostu jest inna od poprzedników i jeszcze lepiej pokazuje nam, jak może wyglądać świat po zagładzie nuklearnej.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

HunteR pisze:KotOR
W Kotora fajnie się pykało, podobał mi się z racji tego, że mi się wszytko podoba co ma logo SW :P, ale jakimś fenomelnalnym cRPG to bym go nie nazwał... Przede wszystkim ta liniowość do bólu jest strasznie słaba.

Natomiast jeżeli chodzi o F3. Zacząłem grać, nawet wyszedłem z bunkra. Zobaczyłem zniszczony świat - fajny i wyłączyłem grę :D Widziałem kilka dalszym momentów u znajomych, które utwierdziły mnie w przekonaniu że dobrze zrobiłem - rombanina z aktywną pauzą, kilkoma na maksa uproszczonymi statystykami i drewnianymi dialogami. Być może kiedyś przejdę, chciałbym się mile rozczarować, ale nie liczę na to :)

EDIT:
Gra byłaby całkiem spoko jako strzelanka, gdyby nie nazywała się Fallout...


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Ostatnio Fallout 3 poszedł w odstawkę bo Dragon Age wciągnął mnie już tak bardzo że kiedy tylko mam czas na granie to siedzę w Dragon Age :-" Ale to chyba po prostu kwestia gustu. Zawsze jakoś bardziej lubiłem RPG w klimatach fantasy (podobnie mam z książkami) i dlatego, choć Fallout 1 i 2 są genialne nigdy nie postawiłbym ich wyżej od Planescape: Torment czy Baldurów :P Sorry, o gustach się nie dyskutuje [-X

A wracając na chwilę do klasyków. Ostatnio moją uwagę zwrócił pakiet Legendy RPG w skałd którego wchodzą Saga Baldur's Gate, Saga Icewind Dale, Torment oraz Lionheart. Co prawda Baldury i Tormenta mam oryginałki ale w Icewinda i Lionhearta nigdy nie grałem a pakiet taniutki jak na taką porcję gier. W tym sęk że to starocie i boję się że na nowym kompie mogą występować problemy. Swoich egzemplarzy ww. gier nie odpalałem od zmiany kompa ale niedawno chciałem pograć w Settlers 4 (również oryginał) i choć niby dało się grać, to jednak po lewej stronie miałem jakiś dupny czarny kwadrat :-s Poczytałem trochę w sieci i z tego co się dowiedziałem takie problemy występują na nowszych kartach graficznych i nie da się nic z tym zrobić ani sterownikami ani patchami. Czy ktoś się orientuje jak to jest z tym pakietem cRPG? Czy to te same wersje które lata temu można było kupić czy też zawierają jakieś ulepszenia, patche czy coś co umożliwi granie na nowszych maszynkach? Wiem że w nowym wydaniu BG2 (ta wersja którą mam) była opcja ustawienia wyższych rozdzielczości niż wcześniej. Pytam bo nie chciałbym się naciąć i wywalić pieniądze w błoto.

Inna gra która ostatnio ciągle za mną chodzi to Świątynia Pierwotnego Zła. Sporo złego się nasłuchałem o tym, że to zwykły nudny H&S, że bugów tyle że można by je porozdzielać na kilka gier itd. Jednak od premiery już trochę minęło i ostatnio czytane opinie były dość pozytywne - fabuła daje radę, super grafika w starym stylu, gameplay, klimat. Jak to więc jest z tą Świątynią Pierwotnego Zła? Grał ktoś? No i pytanie podobne jak wcześniej, czy będą jakieś problemy na nowszych kompach? Niby gra najmłodsza chyba z tych o których teraz wspominałem no ale nigdy nic nie wiadomo.
W Kotora fajnie się pykało, podobał mi się z racji tego, że mi się wszytko podoba co ma logo SW :P , ale jakimś fenomelnalnym cRPG to bym go nie nazwał... Przede wszystkim ta liniowość do bólu jest strasznie słaba.
Czy ja wiem? Obie części przeszedłem po dwa razy (raz skłaniając się ku ciemnej, raz ku jasnej stronie mocy) i ani raz się nie nudziłem :) Może to kwestia tego że po prostu lubię Gwiezdne Wojny i tematyka mi podeszła niemniej dla mnie to jedne z lepszych cRPG przynajmniej jeśli bierzemy pod uwagę te nowsze. Jak już wcześniej pisałem, sporo rzeczy mi się nie podobało, sporo rzeczy zabrakło, ale gry wciągały i bardzo szybko o tych dostatkach zapominałem.
Gra byłaby całkiem spoko jako strzelanka, gdyby nie nazywała się Fallout...
Otóż to, gdyby to był nawet taki Fallout: Coś tam czyli inna gra osadzona w tym samym uniwersum to już by się inaczej na to patrzyło. Tak samo było z Fallout: Tactics, gdyby nazywał się Fallout 3 to by było słabo, zbyt dużo odstępstw od tego co mieliśmy w dwóch poprzednich częściach a tak mamy zupełnie inną grę w innym stylu z inną fabułą. Jednak mimo wszystko o ile na początku byłem do tego nowego Fallouta bardzo sceptycznie nastawiony (Morrowinda wyłączyłem chyba po godzinie grania :???: ) o tyle kiedy już zagrałem zacząłem się przekonywać. Zobaczymy co będzie dalej.
Ostatnio zmieniony środa 09 gru 2009, 15:40 przez HunteR, łącznie zmieniany 1 raz.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

HunteR pisze:W tym sęk że to starocie i boję się że na nowym kompie mogą występować problemy.
Nie wiem jakiego masz kompa, jeżeli w miarę mocny to spróbuj sobie postawić wirtualną maszynę na VirtualBoxie i zainstaluj tam windowsa. Te gry nie wykorzystują akceleracji 3D, są czystym 2D więc może ruszą bez problemu na emulowanej grafice. Tylko koniecznie zainstaluj VMware toolsy (instaluje się je po zainstalowaniu systemu z menu "na górze" o ile dobrze pamiętam).

EDIT:
Bez VMware toolsów to Ci nie pójdzie, bo w nich gdzieś tam zaszyta jest opcja do akceleracji 2d przez direct X. Bez tej akceleracji to czarno to widzę :D


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

HunteR pisze:
SeSim pisze: W Kotora fajnie się pykało, podobał mi się z racji tego, że mi się wszytko podoba co ma logo SW , ale jakimś fenomelnalnym cRPG to bym go nie nazwał... Przede wszystkim ta liniowość do bólu jest strasznie słaba.
Czy ja wiem? Obie części przeszedłem po dwa razy (raz skłaniając się ku ciemnej, raz ku jasnej stronie mocy) i ani raz się nie nudziłem Może to kwestia tego że po prostu lubię Gwiezdne Wojny i tematyka mi podeszła niemniej dla mnie to jedne z lepszych cRPG przynajmniej jeśli bierzemy pod uwagę te nowsze.
KotOR jest mi bardzo bliski mimo upływu lat. Zgadzam się, że ta rąbanina jest po prostu upiedliwa (szczególnie pod koniec), ale i tak to jedne z najlepszych gier jakie grałem.

Powiem Wam w ramach ciekawostki, że do K1 jest ciekawy i cholernie rozbudowany mod Brotherhood of Shadow: Solomon's Revenge (plus patch 1.1):
http://knightsoftheoldrepublic.filefron ... enge;99985
Polecam, zajmuje ponad 600MB, więc to już chyba samo mówi za siebie.
Natomiast do K2 Restoriation Project - TSLRCM jest na ukończeniu, w sumie jest już w miarę grywalna beta dostępna, a niedługo będzie chyba finalna wersja na którą czekam.
Tu jest forum tego projektu: http://www.deadlystream.com/index.php
Jest też na horyzoncie kilka innych ciekawych rzeczy, tj. szykowana zupełnie nowa planeta, czy chociażby przygotowywane upgrady obu gier do wersji HD, wtedy to będzie jazda :D

Sam planuję sobie zagrać ponownie niedługo i przetestować nowe bajery.


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

SeSim ma rację, taki zabieg jest bardzo przydatny i pozwala pograć w ulubione starocie ale...te pod windowsa. Ja swoje ulubione klasyki DOS-owe odpalam przez DosBoxa i generalnie większych problemów nie ma z graniem. Co do gier pod windowsa, zostaje Ci jedynie sposób przedstawiony przez SeSima.
Jest jednak jedna gra, której za cholerę nie mogę odpalić w żaden sposób...mowa tu o Dark Omenie... Co prawda trochę inny gatunek niż toczy się tu rozmowa, ale skoro wywiązała się rozmowa o odpaleniu starych gier, to może ktoś próbował zmierzyć się z tą grą i uruchomić ją na nowym sprzęcie??


Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Ukończyłem niedawno Fallouta 3 i to na prawdę bardzo dobra gra :biggrin: Widać że twórcy gry robili to z perspektywy fanów i mimo dostosowania Fallouta do dzisiejszych standardów starali się oddać klimat oryginałów na tyle na ile tylko się dało. Świat jest spory a po drodze masa lokacji które można odwiedzić, przebiec na szybko albo w ogóle ominąć. Zadań pobocznych może nie ma za dużo ale niekiedy ciągną się one przez kilka lokacji i wbrew pozorom nie jest to uciążliwe a wręcz uważam to za plus. Wolę mniej zadań pobocznych ale żeby były bardziej rozbudowane i zróżnicowane niż kilkadziesiąt zadań z cyklu 'zdobądź przedmiot X' czy 'zabij postać Y'. Na plus zasługuje też polska wersja językowa zwłaszcza Skiba którego zabawne opowiastki usłyszymy w radiu :-p A jeśli ktoś woli jednak po angielsku to żaden problem bo można sobie wybrać język przy instalacji tak więc dla każdego coś miłego.

Z minusów nasuwają mi się dwa. Po pierwsze system celowania. Niby jest taki sam jak wcześniej, też mamy punkty akcji, też możemy wycelować w konkretne części ciała i np. zasadzić komuś headshota albo wytrącić broń z ręki a różne bronie oraz wyszkolenie w nich generują odpowiedni koszt w punktach. Tylko że gra niby jest strzelanką ale bez pauzy i celowania raczej nie ma szans na zwycięstwo. Z drugiej jednak strony kiedy skończą nam się punkty akcji nic nie stoi na przeszkodzie żeby dalej strzelać (mniej celnie ale jednak), przeładować broń albo po prostu odbiec gdzieś i poczekać na odnowienie punktów akcji co następuje dość szybko. Moim zdaniem przez to gra jest zbyt łatwa.
Druga sprawa to zbyt duże skupienie na walkach. Zamieszkanych miast mamy niewiele, mało też w nich do roboty a po wyjściu na pustkowia ciągle ktoś nas atakuje. Bandyci, supermutanci, zwierzęta, ani chwili spokoju tak więc bez dobrego wyszkolenia w giwerach nie ma szans. Dlatego wyszkolenie w gadaniu itp. cechach może się przydać ale nie ukończymy tak gry. Nie ma bowiem szans żeby błyskotliwą retoryką przekonać bandytów czy innych popaprańców żeby jednak nas nie zabijali i jeszcze dali trochę sprzętu na drogę. W sumie i tak skupiałem się głównie na giwerach bo fajnie sobie postrzelać niemniej byłoby dobrze mieć możliwość przejścia gry inaczej tak jak to było wcześniej.

Pomijając jednak te minusy grało mi się bardzo dobrze, i to nawet tak dobrze że szybko przestałem zwracać uwagę na to że czegoś mi tu brakuje albo że można to było zrobić lepiej.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

HunteR pisze:Pomijając jednak te minusy grało mi się bardzo dobrze, i to nawet tak dobrze że szybko przestałem zwracać uwagę na to że czegoś mi tu brakuje albo że można to było zrobić lepiej.
Nareszcie ktoś docenił "moją" grę! Alleluja :twisted:


Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Taa... dodaj jeszcze że ten ktoś był fanem starych Falloutów nastawionym bardzo sceptycznie do nowego :P Tak więc dałem się przeciągnąć na ciemną stronę mocy i to w takim stopniu że kiedy wyjdzie na kompa Fallout 3: Game Of The Year Edition (pakiet złożony z podstawki wraz ze wszystkimi dodatkami) to z pewnością się w niego zaopatrzę \:D/

Oczywiście blask Fallouta 3 zblednie za jakieś dwa tygodnie. Kończę wtedy sesję, kupuję Mass Effect 2 i od tamtej pory możecie mi mówić Hunt Shepard :mrgreen:


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

HunteR pisze:Oczywiście blask Fallouta 3 zblednie za jakieś dwa tygodnie. Kończę wtedy sesję, kupuję Mass Effect 2 i od tamtej pory możecie mi mówić Hunt Shepard :mrgreen:
Heretyk! Gwiazda Fallouta zblednie dopiero, gdy światło dzienne ujrzy następny Fallout. :P
A tak na poważnie, pisałem to już kilkakrotnie, również jestem wielki fanem serii, dlatego 3 spodobała mi się. Dlaczego? Bo dalej mamy świat zniszczony wojną nuklearną, syf, anarchię, masę ćpunów i opadu radioaktywnego. Jedyna zasadnicza różnica, to widok z pierwszej perspektywy. I To jest właśnie rewelacja, to novum.
Jest zupełnie inny niż 1 czy 2, dlatego jest ciekawy. A, że inny? Cóż, musi. Takie czasy nadeszły, trójwymiar i te sprawy i trzeba gry dostosowywać... wydaje mi się, że nie jest tak skopaną grą jak uważają co niektórzy...


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Kaktus+ pisze:wydaje mi się, że nie jest tak skopaną grą jak uważają co niektórzy...
JEST :P Nie ma to jak merytoryczny argument :D Post HunteRa mnie w tym jeszcze bardziej utwierdził. Co to za Fallout, którego nie da się przejść inaczej niż przy użyciu brutalnej siły ognia? :/


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

JEST :P Nie ma to jak merytoryczny argument :D Post HunteRa mnie w tym jeszcze bardziej utwierdził. Co to za Fallout, którego nie da się przejść inaczej niż przy użyciu brutalnej siły ognia? :/
Jaki świat, taka gra. Co to za przyjemność przejść gadającą ciotą, która w postapokaliptycznym świecie wszystkich kocha i nie ma zamiaru nikogo skrzywdzić?
SeSeim, ten świat jest brutalny, wszystko, dosłownie wszystko chce Cię zjeść, strawić, a później zrobić wesołą, świecącą, radioaktywną qpę. Musisz więc walczyć, kombinować i nie tylko strzelać. Trzeba się wykazać innymi cechami, by grę ukończyć.
Poza tym, twoje merytoryczne argumenty są kiepskie jak pistolet 10mm :P


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23587
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

SeSim pisze:Co to za Fallout, którego nie da się przejść inaczej niż przy użyciu brutalnej siły ognia? :/
To jest klasyczny Fallout. Niby dało się w starych nawijać, nawijać i nawijać i coś z tego mieć, ale nie przypominam sobie, abyś mógł przekonać Franka, że powinien popelnić seppuku ;) (może dlatego, że w przeciwieństwie do Mistrza Frank nigdy nie myślał..)

U mnie F3 na wejściu, mimo, że jeszcze w niego nie gralem ani nie widziałem na oczy, ma bardzo wielki minus za bycie 3D. Dobry Fallout, to 2D Fallout. I tego powinni się twórcy trzymać (i random encounters).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

Nemomon pisze:random encounters
Fakt, bardzo brakuje jednak nie przekreśla gry na starcie. Wędrując po USiA jest sporo lokacji nie opisanych na mapie, gdzie można znaleźć ciekawy sprzęt.
Nemomon pisze:ma bardzo wielki minus za bycie 3D. Dobry Fallout, to 2D Fallout. I tego powinni się twórcy trzymać (i random encounters).
No niestety, tak się teraz narobiło, że gdyby ukazała się gra w izometrii a nie 3d, to wydawca+producent poszli by z torbami, a gracze stwierdziliby, że znowu dostają odgrzewany kotlet i nic nowego poza tym.

Efekt? Nie da się zadowolić wszystkich. Jedni woleliby grę w 2d, najlepiej z grafiką jak była w 1 i 2. Część cieszy, się z tego jak jest. Jeszcze ktoś powie, że wszystko to jest do dupy i wolałby tak. Cóż, jest jak jest, a źle nie jest. Ktoś kto nie pogra chwilę, nie wciągnie się i gry nie doceni. W Fallouta 1, na siłę (gdyż nie miałem żadnej innej gry na kompie) zmuszałem się, pograłem 3 godzinki i okazało się, że został jedną z moich ulubionych gier... :mrgreen:

A co do wad, największą w stosunku do poprzedników, jest brak tego specyficznego, czarnego humoru... :roll:


ODPOWIEDZ