Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 11:54
Budowniczy Mostów pisze: niedziela 21 sie 2022, 13:40 Jeśli karta Likantropa mówi, że Poszukiwacz musi zaatakować innego Poszukiwacza (rzecz dzieje się w Nocy) i jest to jego jedyne spotkanie w tej turze, to czy może użyć na tym innym Poszukiwaczu specjalnej zdolności wynikającej z kart? (na karcie nie ma zapisu "Zamiast atakować innego Poszukiwacza (...)", jest zapis "Kiedy spotykasz innego Poszukiwacza (...)")
Tutaj trzeba najpierw coś doprecyzować. Specjalne zdolności, o których piszesz, dotyczą tylko i wyłącznie Poszukiwaczy - natomiast jeśli piszesz w kontekście karty (np. Przedmiotu, Zaklęcia), raczej chodzi o użycie karty, a nie skorzystania ze specjalnej zdolności. Ma to znaczenie, ponieważ jeśli jesteś Likantropem i wylądujesz w Nocy na polu z innym Poszukiwaczem, musisz go zaatakować - a więc nie możesz użyć na nim specjalnej zdolności swojego Poszukiwacza, ponieważ instrukcja wyklucza wykonanie obu tych działań jednocześnie.
Natomiast co do użycia karty - jeżeli na karcie jest zapis Kiedy spotykasz innego Poszukiwacza, to wydaje mi się, że powinieneś móc z niej skorzystać, gdyż atak na innego Poszukiwacza jest jedną z form odbycia z nim spotkania. Najlepiej by było, gdybyś podał konkretny przykład.
Tu nasuwa się kolejne pytanie: czy żeby skorzystać z takiej karty, trzeba zaatakować innego Poszukiwacza lub skorzystać z jakiejś innej zdolności? Z Twojej interpretacji wynika, że tak, bo trzeba spotkać Poszukiwacza (użyć Specjalnej Zdolności lub zaatakować), żeby skorzystać z danej karty. Moim zdaniem, taka karta to dodatkowy sposób spotkania, więc jest osobną możliwością i atak na Poszukiwacza wyklucza skorzystanie z takiej zdolności. Oczywiście jest to moja interpretacja, bo instrukcja niestety tego nie precyzuje.
Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 11:54
Budowniczy Mostów pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 08:16 I jeszcze jedno pytanie. Mam Latający dywan i Konia. Używam konia, czyli rzucam 2 kośćmi. Uzyskuję wyniki 4 i 2, razem 6. Deklaruję, że skorzystam z dywanu.
Też tak gracie?
Zdecydowanie i bezdyskusyjnie nie. Kiedy chcesz rzucić kością za ruch, musisz zadeklarować, czy używasz konia, czy też nie. Jeśli go używasz, możesz rzucić dwiema kośćmi, ale nie możesz już skorzystać z Latającego dywanu, niezależnie od tego, czy na którejkolwiek z kości uzyskasz szóstkę (lub czy ich suma wyniesie 6). Natomiast jeżeli nie używasz konia i rzucasz jedną kością, możesz skorzystać z Latającego dywanu, jeśli wyrzucisz szóstkę za ruch.
Czy którykolwiek zapis w instrukcji zabrania skorzystania z kilku efektów modyfikujących ruch naraz?
Treść karty konia jest niestety dość niefortunnie napisana, ale gdyby treść Wykonując rzut za ruch możesz rzucać dwiema kośćmi jednocześnie (zamiast jedną). Suma wyników to liczba obszarów, o które możesz się poruszyć. zinterpretować jako (...) Jeśli to zrobisz, suma wyników to liczba obszarów, o które musisz się poruszyć. to wtedy wyklucza to skorzystanie z Latającego dywanu. A raczej każdy gra według tej interpretacji, że jak już rzucisz dwiema kośćmi to nie możesz wybrać tylko jednej z nich, bo na karcie widnieje słowo "możesz".


Ja nawet nie mam Talismana.
Lathspell
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 16:12
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Lathspell »

Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 13:35 Tu nasuwa się kolejne pytanie: czy żeby skorzystać z takiej karty, trzeba zaatakować innego Poszukiwacza lub skorzystać z jakiejś innej zdolności? Z Twojej interpretacji wynika, że tak, bo trzeba spotkać Poszukiwacza (użyć Specjalnej Zdolności lub zaatakować), żeby skorzystać z danej karty. Moim zdaniem, taka karta to dodatkowy sposób spotkania, więc jest osobną możliwością i atak na Poszukiwacza wyklucza skorzystanie z takiej zdolności. Oczywiście jest to moja interpretacja, bo instrukcja niestety tego nie precyzuje.
Jeżeli na karcie jest zapis Kiedy spotykasz innego Poszukiwacza (a tego dotyczyło pytanie) - to tak, trzeba spotkać Poszukiwacza, żeby móc ją użyć. Wykorzystanie takiej karty nie jest dodatkowym sposobem spotkania. To nie jest tak, że instrukcja niestety tego nie precyzuje - instrukcja dokładnie określa, jak może wyglądać spotkanie innego Poszukiwacza (atak lub użycie specjalnej zdolności) i kropka - nie ma tu miejsca na żadne dodatkowe interpretacje. Wydaje mi się, że nie ma po co bezustannie krytykować instrukcji dla samej jej krytyki, szczególnie w miejscach, gdzie zdarza się jej być precyzyjną.


Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 13:35 Czy którykolwiek zapis w instrukcji zabrania skorzystania z kilku efektów modyfikujących ruch naraz?
W samej instrukcji może nie, ale adekwatną sytuację znajdziemy opisaną w FAQ - na przykładzie korzystania z Konia i przesuwania Ponurego Żniwiarza:

P1: Gdy Poszukiwacz używa konia w celu określenia liczby obszarów, o które może się poruszyć, to czy wynik „1” na którejkolwiek z kości upoważnia do poruszenia Ponurego Żniwiarza?
O: Nie, używając konia Poszukiwacz sumuje wyniki obu kości, podczas gdy Ponury Żniwiarz porusza się jedynie wtedy, gdy gracz wyrzuci naturalną "1" na pojedynczej kości
.

Podobnie jest w przypadku korzystania z Latającego dywanu - gracz może z niego skorzystać jedynie wtedy, gdy wyrzuci naturalną "1" na pojedynczej kości.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 14:38 Jeżeli na karcie jest zapis Kiedy spotykasz innego Poszukiwacza (a tego dotyczyło pytanie) - to tak, trzeba spotkać Poszukiwacza, żeby móc ją użyć.
Poczekajmy, niech @Budowniczy Mostów powie o jaką kartę mu chodzi, bo bez tego ciężko mi się odnieść.
Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 14:38 W samej instrukcji może nie, ale adekwatną sytuację znajdziemy opisaną w FAQ
Tu pozwolę sobie na kilka cytatów:
FAQ pisze:P1: Czy Zabójca może próbować zasztyletować każdą istotę, którą spotka (niezależnie od tego, czy spotkanie to wynika z polecenia obszaru, właśnie wylosowanej karty lub odkrytej już karty)?
O: Tak.
karta Zabójcy pisze:Kiedy atakujesz innego Poszukiwacza lub istotę, możesz próbować ją zasztyletować.
Instrukcja pisze:W grze występują dwa rodzaje starć: walka (zwykła) i walka psychiczna. Zwykła walka rozpoczyna się z chwilą, w której Poszukiwacz zostanie zaatakowany przez istotę posiadającą Siłę, a walka psychiczna w momencie, w którym Poszukiwacz zostanie zaatakowany przez istotę posiadającą Moc. Jeśli gracz zdecyduje się zaatakować innego Poszukiwacza, wda się z nim w zwykłą walkę (chyba, że atakujący Poszukiwacz posiada specjalną zdolność, która pozwala mu na wszczynanie walki psychicznej).
Jak widzisz, FAQ mówi co innego niż instrukcja, więc odnosząc się do Twojej wypowiedzi:
Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 14:38 nie ma po co bezustannie krytykować instrukcji dla samej jej krytyki
Krytykuję instrukcję, bo ma dziury, a nie dla samej jej krytyki.


Ja nawet nie mam Talismana.
Lathspell
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 16:12
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Lathspell »

Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:04 Poczekajmy, niech @Budowniczy Mostów powie o jaką kartę mu chodzi, bo bez tego ciężko mi się odnieść.
Popieram.

Co do całej reszty - nie wiem, czemu miał służyć załączony przez Ciebie przykład. Nie musisz mi udowadniać, że oryginalna instrukcja do gry nie jest wolna od błędów, bo doskonale o tym wiem. Po to właśnie wyszło FAQ, żeby doprecyzować niejasności. Specjalna zdolność Zabójcy stała w sprzeczności z instrukcją, więc wyszło FAQ, które reguluje tę kwestię i wszystko jest jasne. Nie widzę natomiast powodów, żeby krytykować instrukcję w miejscach, gdzie wszystko jest precyzyjnie napisane, a właśnie to zrobiłeś pisząc
Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 13:35 Moim zdaniem, taka karta to dodatkowy sposób spotkania, więc jest osobną możliwością i atak na Poszukiwacza wyklucza skorzystanie z takiej zdolności. Oczywiście jest to moja interpretacja, bo instrukcja niestety tego nie precyzuje.
Raz jeszcze napiszę: instrukcja jasno i dokładnie precyzuje, jak wygląda spotkanie innego Poszukiwacza (An encounter with another character always takes one of two forms), więc osobna możliwość, o której piszesz, jest po prostu Twoim wymysłem. W imieniu instrukcji przepraszam Cię, że nie przewidziała, iż ktoś może myśleć o trzeciej opcji, kiedy wyraźnie mowa jest o dwóch, dokładnie dwóch i tylko dwóch.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:55 nie wiem, czemu miał służyć załączony przez Ciebie przykład.
Napisałeś o krytykowaniu instrukcji dla samego krytykowania, to pokazałem, że jest dziurawa, przy okazji odnosząc się też do FAQ, na które się powołujesz, które to FAQ stara się te dziury łatać.
A skoro już sobie wyjaśniliśmy, że instrukcja jest dziurawa, to możemy domniemać, że dziur może być więcej, również w kwestii poruszanego wcześniej tematu spotkań.
Czy aby ukończyć zadanie Czarownika Oddaj innemu Poszukiwaczowi jedną sztukę złota trzeba wg Ciebie go najpierw zaatakować lub użyć na nim specjalnej zdolności?


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Nie ma to jak instrukcja do starego MiMa, to było porządne coś.

Nie wczytując się w karty i o ile pamiętam tak samo jest w DE, jeśli rzucasz 2 kośćmi za ruch i wybierasz wynik, to możesz użyć dywanu. Jeśli sumujesz, to raczej nie (acz może powinieneś był, gdyż jednak jakąś szóstkę wyrzuciłeś).

FAQ jest zły!


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
fallenmk
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Krainy Wschodu
Miecze Czarnoksiężnika
Poszukiwacze z DnD
Powrót Kruczej Wiedźmy
Purpurowy Czerw
Pułapki w Podziemiach
Posty: 2311
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 20:03
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: fallenmk »

O co te kłótnie? - jedziesz koniem - koń nie wejdzie na latający dywan, jak lecisz dywanem, nie skorzystasz z konia. Proste jak budowa kiścienia.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

My się nie kłócimy. Mamy odmienne zdania i dyskutujemy :)
fallenmk pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 18:05 jedziesz koniem - koń nie wejdzie na latający dywan, jak lecisz dywanem, nie skorzystasz z konia. Proste jak budowa kiścienia.
Bronisz się Zbroją, nie obronisz się Tarczą ani Hełmem. Posiadasz komplet, jesteś tak samo opancerzony jak z samą zbroją. Logiczne jak Talisman.

Znaczy się chciałem powiedzieć, że szukamy rozwiązania zgodnego z zasadami, a nie z logiką. Obaj z @Lathspell doszliśmy do tego samego wniosku co Ty, ale każdy z nas ma inną argumentację. I o ile nielogiczny przykład z pancerzami jest klarownie opisany w zasadach, tak korzystanie równocześnie z Konia i Latającego Dywanu może być powodem sporu nad planszą ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

fallenmk pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 18:05 O co te kłótnie? - jedziesz koniem - koń nie wejdzie na latający dywan, jak lecisz dywanem, nie skorzystasz z konia. Proste jak budowa kiścienia.
Obrazek


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
fallenmk
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Krainy Wschodu
Miecze Czarnoksiężnika
Poszukiwacze z DnD
Powrót Kruczej Wiedźmy
Purpurowy Czerw
Pułapki w Podziemiach
Posty: 2311
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 20:03
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: fallenmk »

Jednorożec może, dzięki rogowi ma opływowy kształt i go nie zdmuchnie.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

fallenmk pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 18:05 koń nie wejdzie na latający dywan,
Ale jak takiego posiadasz, to bierzesz go na hol, prawda?


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

fallenmk pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 18:43 Jednorożec może, dzięki rogowi ma opływowy kształt i go nie zdmuchnie.
Ostatecznie jednorożec to koń z rogiem, więc wciąż załapuje się ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Lathspell
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 16:12
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Lathspell »

Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 17:21
Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:55 nie wiem, czemu miał służyć załączony przez Ciebie przykład.
Napisałeś o krytykowaniu instrukcji dla samego krytykowania, to pokazałem, że jest dziurawa, przy okazji odnosząc się też do FAQ, na które się powołujesz, które to FAQ stara się te dziury łatać.
A skoro już sobie wyjaśniliśmy, że instrukcja jest dziurawa, to możemy domniemać, że dziur może być więcej, również w kwestii poruszanego wcześniej tematu spotkań.
Napisałem o krytykowaniu instrukcji dla samego krytykowania, ponieważ skrytykowałeś precyzyjny fragment instrukcji, pisząc o nim, że jest nieprecyzyjny. Instrukcja precyzuje, jak wygląda spotkanie innego Poszukiwacza, więc nie jest tak, jak napisałeś, że instrukcja tego nie precyzuje, bo precyzuje. Nie wiem, jak prościej można to wyjaśnić.
A to, że instrukcja jest dziurawa, jest wiedzą powszechną, dzieci uczą się o tym na Historii i teraźniejszości, więc nie trzeba sobie tego wyjaśniać. Ale nie trzeba też kopać leżącego i zarzucać instrukcji błędy w miejscu, gdzie ich nie ma - a Ty tak zrobiłeś.

Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 17:21 Czy aby ukończyć zadanie Czarownika Oddaj innemu Poszukiwaczowi jedną sztukę złota trzeba wg Ciebie go najpierw zaatakować lub użyć na nim specjalnej zdolności?
W opisie karty wyraźnie jest napisane, że nie możesz ani zaatakować Poszukiwacza, ani użyć na nim specjalnej zdolności. Karta stoi więc w sprzeczności z zasadą, że spotkanie innego Poszukiwacza może zakończyć się tylko atakiem lub użyciem na nim specjalnej zdolności. Rozumiem, że w tym również upatrujesz dowodu na to, że instrukcja jest dziurawa?
Na szczęście instrukcja przewiduje takie sytuacje:
W każdym przypadku, w którym specjalna zdolność lub efekt mówi co innego niż zasady podstawowe, specjalna zdolność lub efekt posiada pierwszeństwo.

Mały Nemo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 17:28 Nie wczytując się w karty i o ile pamiętam tak samo jest w DE, jeśli rzucasz 2 kośćmi za ruch i wybierasz wynik, to możesz użyć dywanu. Jeśli sumujesz, to raczej nie (acz może powinieneś był, gdyż jednak jakąś szóstkę wyrzuciłeś).
Nie zgadzam się z tym.
Riding Horse - You may roll 2 dice and add them together to determine how far you can move.
Po pierwsze, jeśli deklarujesz, że używasz konia (i rzucasz 2 kośćmi za ruch) to nie masz już wyboru, czy możesz wybrać wynik jednej z kości, czy też je sumujesz. Po prostu jeśli rzucasz 2 kośćmi, to musisz przesunąć się o sumę oczek.
Po drugie, załącznik z forum FFG.

Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 18:33 Znaczy się chciałem powiedzieć, że szukamy rozwiązania zgodnego z zasadami, a nie z logiką.
Z tym się zgadzam.
W moim przeświadczeniu zasady są tutaj bardzo klarowne i nie pozostawiają cienia wątpliwości. Szczególnie FAQ (str. 8) dostarcza tutaj precyzyjnych wyjaśnień, jak należy przemieszczać Ponurego Żniwiarza w odniesieniu do używania konia, specjalnej zdolności Amazonki czy przerzucania rzutu za ruch Losem. Wyjaśnienia te można z powodzeniem odnieść do korzystania z Latającego dywanu, bo różnica jest tylko w uzyskanym na kości wyniku (6 zamiast 1).

Dodano po 21 minutach 11 sekundach:
Z ostatniej chwili - wykopałem coś, co chyba rozstrzyga kwestię konia i dywanu.
Jako nagrodę za moje dzielne starania żądam od @Małego Nemo przyznania mi Złotej Łopaty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 20:28 Napisałem o krytykowaniu instrukcji dla samego krytykowania, ponieważ skrytykowałeś precyzyjny fragment instrukcji, pisząc o nim, że jest nieprecyzyjny. Instrukcja precyzuje, jak wygląda spotkanie innego Poszukiwacza, więc nie jest tak, jak napisałeś, że instrukcja tego nie precyzuje, bo precyzuje. Nie wiem, jak prościej można to wyjaśnić.
Zrozumiałem to za pierwszym razem.

I po głębszej analizie tematu nawet przyznam Ci rację w sprawie spotykania Poszukiwaczy, jednak moja krytyka instrukcji nie była "dla samej jej krytyki".


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 20:28 Dodano po 21 minutach 11 sekundach:
Z ostatniej chwili - wykopałem coś, co chyba rozstrzyga kwestię konia i dywanu.
Jako nagrodę za moje dzielne starania żądam od Małego Nemo przyznania mi Złotej Łopaty.
xD

Dodano po 5 minutach 58 sekundach:
Jak jesteś z W-wy lub okolic to wpadaj na zjazd, bo trza opić Twoje znalezisko ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Lathspell
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 98
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2020, 16:12
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Lathspell »

@Rogo Dziękuję.
Mały Nemo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 21:30 Jak jesteś z W-wy lub okolic to wpadaj na zjazd, bo trza opić Twoje znalezisko ;).
Abstynent z Podkarpacia. Poza tym ciężko byłoby mi przyjechać bez żył, które wyprułem sobie, gdy okazało się, że zeszłoroczny zjazd był w Skarżysku-Kamiennej, do której mam tylko 250 km.
Ale bawcie się dobrze i zatknijcie Koronę Władzy na Pałac Kultury.

Edit:
Przepraszam, ale wtf is dis? (załącznik)
Ale z Was wstrętne trolle xD
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Awatar użytkownika
Budowniczy Mostów
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Bezdroża
Bezkresne Morze
Gospoda Pod Koroną. Obiekty i Misje 2
Klątwy Króla Piramidy (Piramida 2.0)
Legendarne Przedmioty
Ląd Na Horyzoncie!
Most
Obiekty i Misje
Szalony Tytan
Posty: 4029
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:50
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Budowniczy Mostów »

Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 18:33 o ile nielogiczny przykład z pancerzami jest klarownie opisany w zasadach, tak korzystanie równocześnie z Konia i Latającego Dywanu może być powodem sporu nad planszą
Święte słowa.
W naszym przypadku atmosfera była ponadprzeciętnie gorąca. Na wszelki wypadek rzuciłem za ruch 1 kością. Trafiłem 6.
Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 13:35 Jeśli to zrobisz, suma wyników to liczba obszarów, o które musisz się poruszyć.
Nie ma tak dobrze. Jest "możesz się poruszyć". Tłumacz starał się wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach gracz nie wykorzysta wszystkich punktów ruchu i wyszło, jak wyszło.
Zgadzam się, że decyzja o użyciu zdolności konia, czyli po rzucie 2 kośćmi za ruch, powinna zawężać opcje gracza do zdolności konia, więc zdolności innych kart modyfikujących ruch (np. Latającego dywanu) już wykorzystywane być nie powinny.
Aczkolwiek odmienna interpretacja, przynajmniej kart w języku polskim, jest również — niestety — dopuszczalna. Chyba, że wesprzemy się podanymi przez @Lathspella znaleziskami i ustalimy kanony zachowań przed rozpoczęciem gry.
Gdyby te modyfikatory miały słowo-klucz (jak np. Broń), który jednoznacznie określą, że można skorzystać z tylko jeden takiej karty, sprawa byłaby prosta.


Awatar użytkownika
Budowniczy Mostów
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Bezdroża
Bezkresne Morze
Gospoda Pod Koroną. Obiekty i Misje 2
Klątwy Króla Piramidy (Piramida 2.0)
Legendarne Przedmioty
Ląd Na Horyzoncie!
Most
Obiekty i Misje
Szalony Tytan
Posty: 4029
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:50
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Budowniczy Mostów »

Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:55
Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:04 Poczekajmy, niech @Budowniczy Mostów powie o jaką kartę mu chodzi, bo bez tego ciężko mi się odnieść.
Popieram.
Kartą był Chowaniec „Lepiłapka” z rozszerzenia Zamek:
Spotkanemu Poszukiwaczowi możesz odebrać 1 losowy Przedmiot.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6192
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Rogo »

Budowniczy Mostów pisze: wtorek 23 sie 2022, 15:50
Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:55
Rogo pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 15:04 Poczekajmy, niech @Budowniczy Mostów powie o jaką kartę mu chodzi, bo bez tego ciężko mi się odnieść.
Popieram.
Kartą był Chowaniec „Lepiłapka” z rozszerzenia Zamek:
Spotkanemu Poszukiwaczowi możesz odebrać 1 losowy Przedmiot.
Zgodnie z tym co napisał @Lathspell, można zrobić to podczas ataku lub spotkania wynikającego z użycia specjalnej zdolności. Tylko w takich sytuacjach. Jeśli zamysł karty był inny, to powinna być przeredagowana na wzór karty Cukierki i psikusy.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12809
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Valdi »

Kto nie były na zjeździe ten trąba... chciałem tylko poinformować że ten problem został rozwiązany:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
fallenmk
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Krainy Wschodu
Miecze Czarnoksiężnika
Poszukiwacze z DnD
Powrót Kruczej Wiedźmy
Purpurowy Czerw
Pułapki w Podziemiach
Posty: 2311
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 20:03
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: fallenmk »

Ależ błąd :) Parzystokopytne to zwierzęta mające dwa palce, a więc racice - bydło, jeleniowate, antylopy itp, natomiast nieparzystokopytne to te mające jeden palec, ewentualnie trzy - koniowate, nosorożce, tapiry.


Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12809
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Valdi »

Dlatego Konie, Koń z Wozem, Muł masz wymienione na początku, potem jednorożca i dopisek o inne parzystokopytne.

(jakość musiałem wybrnąć)


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Przynajmniej jeden problem został rozwiązany pokojowo ;).
Lathspell pisze: poniedziałek 22 sie 2022, 21:51 Edit:
Przepraszam, ale wtf is dis? (załącznik)
Ale z Was wstrętne trolle xD
Sam chciałeś, pretensje miej tylko do siebie :P


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Kokor
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 1
Rejestracja: środa 31 sie 2022, 13:19

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Kokor »

Zastanawiałem się nad umiejętnością włamania Włamykotki, i mam kilka pytań które być może mądre głowy mi wyjaśnią :)
  • Czy Włamykotka może włamywać się będąc na bramie miejskiej, w celu ukradzenia listu gończego?
  • Czy Włamykotka może włamywać się do apteki?
  • Czy zdarzenia/przedmioty wpływające na cenę przedmiotu wpływają też na powodzenie włamania? Przykładowo przedmiot kosztuje 2 SZ, ale aktywne jest zdarzenie Obniżki, które sprawia że przedmiot w danym momencie kosztuje 1 SZ. Czy Obniżka ma wpływ na powodzenie włamania?
  • Czy Włamykotka może włamywać się do karty Lombardu, która pozwala na sprzedaż przedmiotu za 1 SZ, i zakup za 2 SZ? Czy jeśli w Lombardzie będzie znajdował się przedmiot możliwy do zakupienia w mieście, np. Kiścień, to porównujemy go do ceny lombardu, czy ceny ze sklepu którego pochodzi?


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Kokor pisze: piątek 09 wrz 2022, 21:36 Czy Włamykotka może włamywać się będąc na bramie miejskiej, w celu ukradzenia listu gończego?
Po mojemu może. Zdolność Włamykotki pozwala kraść zamiast kupować, z kolei na obszarze jest napisane, że listy gończe można kupić.
Kokor pisze: piątek 09 wrz 2022, 21:36 Czy Włamykotka może włamywać się do apteki?
Może. Każdy Eliksir kosztuje 1 sztukę złota, choć w tym przypadku byś mógł zdecydować, ile sztuk ich kradniesz.
Kokor pisze: piątek 09 wrz 2022, 21:36 Czy zdarzenia/przedmioty wpływające na cenę przedmiotu wpływają też na powodzenie włamania? Przykładowo przedmiot kosztuje 2 SZ, ale aktywne jest zdarzenie Obniżki, które sprawia że przedmiot w danym momencie kosztuje 1 SZ. Czy Obniżka ma wpływ na powodzenie włamania?
Powiedziałbym że nie, gdyż obniżka jedynie wpływa na ceny kart podczas ich kupowania, a Ty nie kupujesz, tylko kradniesz.
Kokor pisze: piątek 09 wrz 2022, 21:36 Czy Włamykotka może włamywać się do karty Lombardu, która pozwala na sprzedaż przedmiotu za 1 SZ, i zakup za 2 SZ? Czy jeśli w Lombardzie będzie znajdował się przedmiot możliwy do zakupienia w mieście, np. Kiścień, to porównujemy go do ceny lombardu, czy ceny ze sklepu którego pochodzi?
Moim zdaniem można się włamać do lombardu, a co do cen, to obowiązywać będą lombardowe (bo stamtąd kradniesz), a więc ten kiścień kosztować będzie 2 sztuki złota.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ