Djarhun

Wszelkie inne gry.
Awatar użytkownika
Erestor
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Czas Żniw
Duchy Pradawnych Smoków
Smoki
Posty: 1312
Rejestracja: niedziela 20 lip 2008, 15:50
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Erestor »

Karty wyglądają super! Jaki rozmiar wydruku planujesz?


Blog o nauce języka angielskiego: MeetEnglish
Wszystkie moje dodatki tutaj: OneDrive
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Myślę, że karty będą takich rozmiarów jak w Runebound (57 mm x 88mm).


Awatar użytkownika
Erestor
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Czas Żniw
Duchy Pradawnych Smoków
Smoki
Posty: 1312
Rejestracja: niedziela 20 lip 2008, 15:50
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Erestor »

Proponuję wstępnie sprawdzić czytelność ikon i wydrukować jedną kartę na próbę. Wszystko wydaje się być wystarczająco duże, ale nigdy nie wiadomo.


Blog o nauce języka angielskiego: MeetEnglish
Wszystkie moje dodatki tutaj: OneDrive
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Dzięki, tak właśnie zrobię :) Jednak jeszcze trochę pracy przede mną. Ale przynajmniej mam już dobry szablon.


Awatar użytkownika
Sporek
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Posty: 524
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 16:04
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 26

Post autor: Sporek »

Hmm, bardzo ładne karty. Na początek narzuca mi się pewna rzecz. Sam robiłeś grafiki do kart ? (znaczniki, główny obrazek). Karty bardzo czytelne i w dużej rozdzielczości, dzięki temu po wydrukowaniu będą dobrej jakości bez zbędnych krawędzi i z dobrym Antyleasingiem. Popieram Erestora, wydrukuj jedną kartę na próbę. Ja sam robiłem kiedyś grę planszową i... okazało się że tekst jest za mały. Będę obserwował ten projekt. Pozdrawiam ;)


"trzeba przeciwdziałać przegięciom" - chaos
John Titor IBM
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Szablon został stworzony w oparciu o różniste materiały z netu plus fotoszop. Szukania i dopasowywania było dużo. Ikony pochodzą ze znanej gry, natomiast grafiki również wyszukuję w sieci (głównie deviantART, google itd.).


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

Bardzo ładne karty. Dużo jeszcze pozostało Ci ich do zrobienia? Gdy będziesz miał ich już wystarczajaco dużo, wrzuć je w szablon do druku i zamieść na forum. Zobaczymy jak będzie to wyglądać jako całość i poprawimy ewentualne błędy etc.


Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Postaram się stopniowo zamieszczać po kilka kart w formie szablonu. Na pierwszy ogień pójdzie Wieczna Zmarzlina :)

Ok, pierwszy zbiór:

szablon1

Karty gorszej jakości z uwagi na wielkość pliku.


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

Bardzo ładne te kart, trzymają poziom, błędów też nie znalazłem nigdzie. Kuje mnie tylko pojawiający się w 2 kartach zwrot: "nie musisz wyciągnąć kart". Kiepsko to brzmi, bardzo kiepsko. Zamiast wyciągnąć można użyć: losować, dobierać bądź ciągnąć. Wyciągnąć generalnie można coś jak gdzieś wpadło, utkwiło. A ciągnąć można np. karty :)


Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

heh, dzięki. Rzeczywiście można to poprawić.
Kaktus+ pisze:Wyciągnąć generalnie można coś jak gdzieś wpadło, utkwiło.
Eee tam. Np. w MiMie na planszy pisze "Wyciągnij" :)


Awatar użytkownika
arai
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1664
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 02:06
Lokalizacja: Wonderland
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: arai »

Wyciągnąć generalnie można coś jak gdzieś wpadło, utkwiło.
Albo np. wnioski można wyciągać :P Mogłoby być "Nie musisz wyciągać", bo wg mnie większy zgrzyt jest w użytym trybie czasownika a nie w samym czasowniku :)


"Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato."
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Słusznie, będzie zmiana na "ciągnąć".

08.09.2011
Zamieszczam prawie całą talię Wiecznej Zmarzliny (oprócz kart wrogów, których jest bardzo dużo).

Szablon2
Szablon3
Szablon4
Szablon5
Szablon6
Szablon7
Szablon8
Szablon9
Szablon10

Jeszcze kilka kart wrogów dla smaczku :twisted:
Drider
Dzikus
Remorhaz
Sługa Mrocznej Bogini

Przy okazji WIELKA PROŚBA. Jeśli ktoś z Was posiada grafikę mieszka złota, to prosiłbym o podzielenie się nią. Póki co nie mogę znaleźć żadnej, która by mi pasowała do tych kart w dużej rozdzielczości. Pozdr.


Awatar użytkownika
Rafson
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: środa 02 gru 2009, 02:28
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rafson »

Witam!
Na początku chciałbym pogratulować inicjatywy i samozaparcia w podjęciu się tego "zadania":), ja również jakiś czas temu podjąłem się stworzenia nowej planszy do tej gry, ale jak to w życiu, to praca to coś i nigdy nie było czasu na to. Plansza z tych pixeli jakoś do mnie nia trafia :)
Co do kart to naprawdę ładna robota, kilka odbiega stylistycznie ale to nieistotne bo trzeba by wszystkie rysować samemu żeby trzymały stylistykę :) Zmieniłbym tylko tło w kartach przedmiotów na jakieś drewno albo mur ale to takie moje widzimisie :)

Ps. Jakbyś mógł (Bojar) polskie zasady i tą polską planszę podesłać na priwa albo inaczej to byłbym wdzięczny, bo ten link z planszą nie działa.
Ps. Jak potrzebujesz jeszcze tego mieszka złota to daj znać to ci coś szybko wymaluję, no i gdybyś czegoś jeszcze potrzebował to daj znać, postaram się w miarę możliwości (czyt. czasu:)) coś zmalować.
pozdrawiam


"Nie wystarczy mieć skrzydła, trzeba jeszcze być oblatanym."
Awatar użytkownika
arai
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1664
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 02:06
Lokalizacja: Wonderland
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: arai »

W karcie Likantropia jest literówka (winiesie) :)
Czy te karty są już produktem skończonym? Np. nie widzę w opisie Pułapek efektu jaki karta wywiera na Poszukiwacza. Z drugiej strony nie wiem co te cyferki na zielonym i niebieskim tle oznaczają, być może one są wyjaśnieniem tej zagadki ;)
Kolejny błąd jest w karcie Starosta Grodowy. Chodzi mi o zwrot "dopóki wyrzucisz". Powinno być "dopóki nie wyrzucisz" albo np. "czyli aż do momentu kiedy wyrzucisz"
Źle również brzmi sformułowanie, że uzdrowicielka będzie leczyć z 1 P.W. Lepiej moim zdaniem byłoby w nawiasie napisać (maksymalnie 1 P.W. podczas każdej wizyty) albo coś w ten deseń ;) Bo wyleczyć można z jakiejś choroby a nie z życia ;)
W Mrocznym bractwie popełniłeś byka. Naraz w tym przypadku pisze się razem ;) Czyli powinno być: "Możesz posiadać tylko jednego takiego Przyjaciela naraz ;)
W mistycznym portalu sugeruję, żeby zmienić "wejść w portal" na "przejść przez portal". Brzmi lepiej ;)
Poza tym świetna robota ;)


"Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato."
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Nareszcie ktoś coś napisał :)
Dziękuję za uwagi, błędy oczywiście poprawię (świetna robota Arai; karty mogę modyfikować, ponieważ wszystkie mam zapisane w tiffie "warstwowo").

Jeśli chodzi o grafikę mieszka to nadal jej potrzebuję, dziękuję za pomoc Rafson. :)
Co do planszy - wrzucę ją na nowo.
Tyle na szybko, pozdrawiam.

Link do planszy: Djarhun


Awatar użytkownika
Rafson
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: środa 02 gru 2009, 02:28
Lokalizacja: warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rafson »

Bojar podesłałem ci mieszki na priva, mam nadzieję że są ok :)


"Nie wystarczy mieć skrzydła, trzeba jeszcze być oblatanym."
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Dzięki za mieszki, rzeczywiście są na wagę złota :)


Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Lagi »

Witam (to mój pierwszy post na forum).

W Djarhun'a grałem całkiem sporo na studiach (a parę lat wcześniej w MiM z wszystkimi dodatkami), w związku z tym, iż masz prawo pozmieniać nieco zasady, chciałbym się podzielić kilkoma moimi uwagami na temat mechanicznej części gry.

System doświadczenia.

W konwencję gry jest wpisane spisywanie cyferek za pozabijane stwory, żeby stać się silniejszym. Co jest żmudne, wymaga prowadzenia księgowości i powoduje duże rozbieżności w sile postaci (swoisty wyścig szczurów). Niestety tego elementu chyba nikt nie zechce usuwać :neutral: .

Grając wg zasad doświadczenie zdobywasz tylko kiedy ubijesz stwora, co jest nielogiczne (uczymy się głównie na błędach) i niegrywalne (silni łatwiej zabijają stając się silniejsi, słabi nie zabijają stojąc w miejscu). Zamiast tego graliśmy wg. zasady, iż doświadczenie dostaje się za każdym razem kiedy walczymy z przeciwnikiem, bez względu na to czy wygraliśmy, przegraliśmy czy był remis, chyba że do pokonania przeciwnika nie potrzeba było rzucać kostką (czyli różnica Sił wynosiła +7 na korzyść Gracza).

W ten sposób Gracz, jeżeli ryzykuje utratą cennego zdrowia nabiera doświadczenia. Zasada ta działała znakomicie. Słabi gracze nie byli na przegranych startowych pozycjach względem silniejszych bohaterów. Istniały taktyki oberwania raz od silnego stwora (na pustyni) w zamian za mnóstwo exp'a i następnie próbę powrotu do bezpieczniejszych obszarów (często nieudane :biggrin:).

Ogólnie to jedna zasada, której zmiana diametralnie poprawia grywalność w każdej fazie gry. Nie mówię tego z powietrza, przetestowaliśmy wiele wariantów (np. exp. tylko za porażkę; 1/2 exp. za zwycięstwo; 1/2 za zwycięstwo i remis; 1/2 za porażkę) i wariant exp za szansę (lub pewność) na porażkę działa najlepiej, najszybciej, najprościej, najmniej problemowo.

"łatka"
Do oficjalnych zasad gdzieś była "łatka" (nie znajdę, uwierz na słowo): która poprawiała dwie rzeczy które powinny się znalesc w polskiej instrukcji:
1) Wytrzymałość (Health, max liczba ranek) bohatera wynosi 4 albo równa się poziomowi postaci.
2) Tabelka przeliczająca siłę przeciwnika (Foe) kiedy staje się Poplecznikiem (Henchmen).
"Foe as Henchmen
/atrybut/ __ /bonus dla Gracza/
1 - 5_________+1
6 - 10________+2
11 - 15_______ +3
16 - 20_______+4" itd.

Dzięki temu jeżeli skonwertujemy do drużyny jakieś stworka to nie daje on kosmicznych bonusów, rozwalających balans gry. Od siebie proponuję każdej postaci przeciwnika przy cesze dopisać malutką cyferkę modyfikatora, co ułatwi dodawanie bonusu dla Gracza.

Przegięty bohater
Mechaniczny golem (czy coś takiego), miał za dobre statystyki. Duża siła i mnóstwo naturalnego pancerza. Do tego jeszcze leczył się za "zjedzone" przedmioty. Przy tym żadnych wad, każdy chciał nim grać [-( . Po którejś grze po prostu go potargałem. Sugeruję usunąć go z puli (mniej roboty, niż przerabiać, a postaci jest dość do wyboru).

Strzelanie
Trzymając się pierwszego postulatu: Doświadczenie ze strzelania otrzymujemy tylko jeżeli w wyniku walki dystansowej, możemy odnieść ranę (tzn. przeciwnik odpowiada ogniem, który może zranić).

Druga rzecz: Strzelać możemy w pewnym zakresie, od jednego sąsiedniego pola do max zasięgu, jednak aby walczyć wręcz należy już się wstrzelić w odpowiednie pole rzutem kostką. Powoduje to że walki przeciw strzelającym Graczą są bardzo frustrujące i nie uczciwe. Wojownik parę tur biega dookoła strzelca próbując wejść w jego pole, w każdej turze obrywając. O strzelaniu do potworków jak do kaczek, już nie mówię.

Sugeruję, aby zasięg strzelania wynosił max 1 pole, tzn. strzelamy do potworów / innych graczy stojących w sąsiadujących z nami polach. Jest to logiczniejsze, niż strzelanie przez kilka lasów, gór i dolin (którym odpowiada pojedyncze pole), o grywalności już pisałem.

Jeżeli zasięg broni jest czymś czego nie chcesz się pozbywać, to niech strzelec może strzelać TYLKO na maksymalny zasięg, nie bliżej. Choć sądzę, że wtedy gracze będą nosić kilka egzemplarzy broni dystansowej na każdy zasięg.

Obrona przed czarami
Do czarów wymyślono inną mechanikę, niż standardowa cecha +k8. Nie mam pojęcia czemu. Wg. mnie to tylko więcej zasad do nauki i do tego jeszcze kiepskich (jest ich dwa warianty dla graczy i dla stworów). Taki system negacji sprawia tylko, że Gracze nie chcą ich rzucać.

Najlepiej grało się tak, że nie było żadnej obrony przed czarami - szybko, bez zbędnego rzucania i rozstrzygania, no i coś się dzieje (w końcu po coś te czary są). Niemagiczne postacie i tak mają mało czarów (zwykle żadnego !).

Jeśli koniecznie ma być jakaś procedura obronna to niech będzie typowy system Sorcery+k8 vs t/s... albo niech będą przedmioty ochronne działające podobnie do pancerza, tylko na czary. Np. amulety ochronne, runy ochronny, zwoje rozproszenia które będą obniżały próg 18 przy rzucie K20 do obrony przed czarem.

Powiem szczerze, że ostanie wyjście (z wersją bez obrony), brzmi dla mnie najlepiej.

"Śmierć dla każdego"

Na koniec jeszcze taka "krwawa" zasada, która nadawała świetny brutalny klimat grze:
Jeżeli bohater zginie, to nie zostaje wskrzeszony. Gracz odkłada cały sprzęt na polu gdzie zginął i losuje nowych trzech bohaterów, z których wybiera jednego. Nowy bohater od następnej tury Gracza wchodzi do gry z połową doświadczenia poprzednika. Wyścig po łup jest całkiem ciekawy (szczególnie jeśli potomek nie zdąży i musi się cieszyć "resztkami").


Oprócz tego miałem mnóstwo swoich zastrzeżeń do kart, albo pól planszy. Ale to będę się produkował, jeżeli uzyskam odpowiedź na zamieszczone powyżej.

P.S. Jedno pole szczególnie mnie wnerwiało (no nie mogę). The Frost Giant Inn. NIKT nigdy tam nie kupił wina, żeby dostać premię do pierwszej walki. Nie ma się czemu dziwić to zmarnowany kryształ. Zamiast tego sugerowałbym, aby wino było za darmo (parę wersji):
1) + 1 Siły do pierwszej walki (za darmo) - z tym że wtedy każdy kto nie pluje krwią, będzie brał alkohol na drogę (ale to nie wada, a duża prostota to niewątpliwa zaleta, no i premia nie jest jakaś szalona).
2) +1 Mocy/ -1 Siły (albo na odwrót) do pierwszej walki (za darmo)
3) +1 Mocy na stałe za 1 kryształ (jedna postać jeden raz na grę)

P.S. 2 Fenomenalna robota przy grafikach! Jestem pod wrażeniem, to się nadaje do wydania jako pełnoprawna gra, albo do eksportu na cyfrowe stoły jako pełnoprawna gra komputerowa. (inna sprawa to prawa do grafik :roll: )


Awatar użytkownika
arai
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1664
Rejestracja: poniedziałek 17 maja 2010, 02:06
Lokalizacja: Wonderland
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: arai »

Sorcery+k8 vs t/s...
Mhm :mrgreen:


"Podczas srogiej zimy zrozumiałem, że we mnie jest niezwyciężone lato."
Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Lagi »

Cytat:
Sorcery+k8 vs t/s...
Mhm
Okej, może palnąłem jakąś głupotę. Nie grałem w ten sposób, żeby była jakakolwiek obrona przed czarami. (Jeśli chodzi o niezrozumiały zapis: Sorcery + k8 Gracza musi być większe od Sorcery +k8 celu (potworka/innego Gracza)).


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Lagi pisze:Zamiast tego graliśmy wg. zasady, iż doświadczenie dostaje się za każdym razem kiedy walczymy z przeciwnikiem, bez względu na to czy wygraliśmy, przegraliśmy czy był remis, chyba że do pokonania przeciwnika nie potrzeba było rzucać kostką (czyli różnica Sił wynosiła +7 na korzyść Gracza).
Chyba różnica 6+ wystarczy, żeby wygrać bez rzutów ;)
Druga sprawa jest taka, że mi to do końca też nie odpowiada. Ja rozumiem doświadczenie za porażkę - w końcu człowiek (czy tam inny elf lub krasnolud) uczy się na błędach, ale za zwycięstwo powinno być go więcej. Poza tym nawet przy dużej różnicy Siły też powinien być jakiś exp (choćby obniżony).
Bojar pisze:Obrona przed czarami
A może by tak po prostu rzut kostką + jakieś modyfikatory zależne od różnicy Magii rzucającego/celu i górne ograniczenie (np. że szansa na obronę przed magią nigdy nie może przekroczyć 50%)

Do reszty się nie wypowiem, bo nie grałem w Djarhun i ciężko mi się ustosunkować.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Lagi »

No, praktycznie to już z 4+ (ja ten zapis rozumiem jako 4 lub więcej) wystarczy (prawdopodobieństwo). Jeśli masz o 7 więcej niż przeciwnik na pewno nie przegrasz (najgorszy przypadek remis).

Tabelka prawdopodobieństwa
/różnica sił
na korzyść/_________/% wygranej (nie remisu)/
0___________________43,75
+1__________________56,25
+2__________________67,19
+3__________________76,56
+4__________________84,38
+5__________________90,63
+6__________________95,31
+7__________________98,84
+8__________________100


Exp przy dużej różnicy (tzn. auto zwycięstwo) powoduje, że bohater zbiera punkciki z planszy. Jeżeli nie dostaje za to doświadczenia, to jest większa szansa, że silna postać zignoruje słabego potwora (jak nie ma skarbu), zostawiając go słabszym, ponieważ drugie pole może być dla niego bardziej wartościowe.

Wprowadzanie ułamków doświadczenia komplikuje grę. Racja może i powinien dostawać więcej. Ale wtedy gra doznaje "zgrzytu", zamiast dostać exp, gracz dzieli, sprawdza czy wygrał/zremisował/przegrał (wbrew pozorom ma to wpływ, gracz dłużej się zastanawia ile exp wpisać). A dużej różnicy dla grywalności z tego nie ma (odczuwalnej żadnej). Exp t/s za wszystko jest najpłynniejszy.

W mojej opinii i wszystkich Graczy z którymi grałem, rzucanie na obronę przed czarami to zawracanie głowy. Więcej mechanikokracji i mniejsze użycie czarów (jakoś szczególnie dużo się ich nie rzuca).

Obronę przed czarami ew. zastąpiłbym przedmiotami ochronnymi działającymi podobnie jak pancerz. W ogóle takie przedmioty mogłyby chronić przed zranieniem z walk magicznych. Dla mnie to idealne rozwiązanie rozwiązuje dwa problemy naraz. Poza tym gracz miałby dylemat: założyć płytówkę czy szatę maga (ochrona przed innymi czynnikami).


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Ah, zapomniałem, że tam jest k8 :P


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Bojar [Autor tematu]
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 76
Rejestracja: wtorek 21 lip 2009, 16:30
Lokalizacja: Zamek Elidor
Płeć:

Post autor: Bojar »

Witam (to mój pierwszy post na forum).
W Djarhun'a grałem całkiem sporo na studiach
Witam serdecznie!
Dobrze, że zdecydowałeś się napisać, Twoja pomoc jest bezcenna - zwłaszcza, że grałeś w Djarhuna. Ja jestem zawsze otwarty na nowe koncepcje, tym bardziej, że mam zgodę autora na zmiany w mechanice gry.
Co do Twoich uwag:
graliśmy wg. zasady, iż doświadczenie dostaje się za każdym razem kiedy walczymy z przeciwnikiem, bez względu na to czy wygraliśmy, przegraliśmy czy był remis
Zastanówmy się, jak by to wyglądało z puntu widzenia bohatera, który żyje w takim magicznym świecie...Jak zmierzy się np. z orkiem i przegra, to wyniesie już jakieś doświadczenie. Następnym razem użyje już takiej taktyki, w której wykorzysta wcześniej nabyte doświadczenie, itd. Tak więc Twoja propozycja jest dobra. Zastanawiam się tylko, czy nie zrobić tak, że bohater po przegranej walce otrzymywałby tylko 1/2 expa. Hmm...
Do oficjalnych zasad gdzieś była "łatka"
Co do tej kwestii, to dzięki uprzejmości autora mam już usprawnioną wersję "Djarhun 4th Anniversary Pack", która zawiera to, o czym piszesz :)
Mechaniczny golem (czy coś takiego), miał za dobre statystyki
Dobrze, że zwracasz uwagę. Może zmienię jego staty i skille. Przemyślę to.
Strzelanie
Pełna zgoda. Myślę, że strzelać będzie można do wroga/gracza znajdujących się na sąsiednim obszarze.
Obrona przed czarami
Jeśli nie będzie żadnego systemu obronnego przed zaklęciami, to nie wiem czy postacie "niemagiczne" nie będą zbyt słabe. Ciekawa jest koncepcja z tymi przedmiotami.
Masz jakąś propozycję jak można by przerobić szatę?
"Śmierć dla każdego"
Tutaj nie wiem... kwestia chyba pozostanie do wyboru. Ja osobiście wolę oryginalną zasadę. Jakoś "potomek" mnie nie przekonuje. :)

Czekam na jakieś fajne propozycje dotyczące zmian na planszy. :)


Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Lagi »

Doświadczenie

Grałem także w taki sposób (1/2 exp za porażkę i remis; całość za wygraną). Wady:
1) Trzeba dzielić exp. Dodatkowe liczenie.
2) Trzeba się zastanawiać nad rezultatem. Wiem że jak to piszę to to głupio brzmi, w końcu każdy chyba wie czy wygrał czy nie, ale jeśli nie ma takiego miejsca w procedurze walki, w której może być TAK albo INACZEJ, to się nad tym nie myśli. Gracz od razu (nawet przed walką!) wpisywał sobie exp. Poza tym walki w MiMowatych grach są praktycznie co turę każdego Gracza, więc oszczędza się tym czas i mózgi grających.
3) Mniejsza frajda dla Gracza = mniej expa wpada.
4) Spowalnia to rozwój słabszych Graczy.

Popatrz jeszcze na to z takiej perspektywy:
Gracz zebrał cięgi, nie dość że dostał rankę, jest bliżej grobu, to jeszcze mało doświadczenia.
Gracz który wygrywa zgarnia całą pulę i jeszcze często dostaje skarb!

Taki schemat premiuje manchkinizm. Wiem że Djarhun to nie papierowy RPG, ale bądź co bądź to gra! Ma sprawiać frajdę, a nie być następnym wyścigiem szczurów w którym najlepsi dostają wiele więcej od innych (bo są specjalnie premiowani).

Powiem nawet więcej. Lepszy rozwiązaniem jest 1/2 exp za zwycięstwo i cały exp za porażkę! W ten sposób jest lepszy balans. Przegrałeś, nie zgarnąłeś wypasionego artefaktu, jesteś bliżej grobu, ale za to więcej się nauczyłeś! Co jest wg. mnie bardziej logiczne (chłopcy ze starszy klas w podstawówce, którzy biją "kotów" nie uczą się tak szybko bić, jak uczniowie szkół walki, otrzymujący regularny łomot od trenerów).

Ostatecznie jednak po paru grach stwierdziliśmy, że najlepiej zawsze dostawać tyle samo. Stwarza to najmniej problemów. Gra jest płynniejsza, szybsza, więcej czasu i koncentracji poświęca się grze (tekstom na karcie, wybieraniu zagrania), niż śledzeniu procedury nabywania doświadczenia.

Zresztą jestem z woj. śląskiego, mogę wpaść do Raciborza, to zagramy partię w Djarhuna i potestujemy parę zasad.

Obrona przed czarami

Wyciągnąlem pudło z grą. Przeglądam te czary, nie ma tu zbyt morderczych czarów na Graczy. A nawet jak jest jakiś który szkodzi, to zwykle na karcie jest dopisany jakaś dodatkowa zasada np. :

"Circle of Death" (kurcze jaka nazwa, pewnie zabija z 2 graczy naraz)
Można rzucić tylko w t/s obszarze, na pole na którym nikt nie stoi. Krąg pozostaje przez 3 tury (i znika). Każdy Heros który w niego wejdzie (z własnej woli) dostaje ranke.

No sam oceń, czy warto jeszcze tu dorzucać rzut obronny. Wtedy to nikt się tego nawet nie będzie bał. Poza tym wyobrażasz sobie procedurę mechaniczą do rzutu obronnego? "Hej kto rzucił ten krąg! Bo mój troll z 6 punktami życia może się skaleczyć, jak będzie podnosił ten zerdzewiały miecz. Może ty, a nie ty! Ile miałeś dwie tury temu sorca? Jak to zapomnialeś?! Ok rzućmy na to co masz teraz. {procedurka}

Oczywiście "nowe" pancerze na magię to jak dla mnie smakowity dodatek. I mogłyby też chronić przed czarami Graczy. Arcymagowie zapewne by w takich sukienkach chodzili, więc mieliby odpowiednią protekcję. No i idealnie się wpisuje w klimat fantasy (zawsze mnie interesowało po co w książkach/filmach czarodzieje chodzą w tych łachach skoro płyta daje więcej wyparowań).

Postacie "niemagiczne" zbyt słabe?! :-s . Zachęcałem innych graczy do grania postaciami magiczniejszymi.

Chodzi ci jak przerobić tekst szaty, aby dodawała "pancerz mocy" (czy jakby to tam nazwać: odbicie/pochłonięcie/rozpraszanie)? No np. "Otrzymuje również premię +1 PM i + 2 do rozproszenia".

Śmierć jeszcze raz
"Śmierć dla każdego" to faktycznie zasada dla "twardzieli", może nie powinna być w podstawowych zasadach.

Pola planszy
Z planszą jest ten szkopuł, że zostawiłem ją na akademiku, kiedy go opuszczałem (wielka dykta, która nie wchodziła do samochodu). Giant Frost Inn to pamiętam, ale już pisałem. Przyjrzę się mapce w necie i dam ci znać.

Czary
A pamiętam, że sporo czarów bym pozmieniał: np. patrzę tutaj i widzę: "Call of the Dead" wydawać by się mogło, że wskrzesza nam trupka do pomocy. A tu jednak nie, trupek którego przyzywam chce nam dokopać - więc po co go zapraszać?

Jak długo grałem, tak miałem nadzieję na czar, który wymusi walkę na innej statystyce niż najwyższa potwora. Zrobiłoby to użytecznym drugą statystykę potworka. Ale najwięcej frajdy widziałem w rzuceniu takiego czaru, w trakcie walki innego Gracza, aby walka odbyła się na gorszych (dla Gracza) statsach :twisted: .

Grafiki kart
Zamiast literek "P.M." albo "P.S." możesz powklejać symbole siły i mocy (takie jak na potworkach) tylko odpowiedniej wielkości. Zobacz jak to wygląda w karciankach Obrazek
Zamiast tekstu "Zapłać jeden czerwony ląd" jest znaczek ognistej kuli. W ogóle wszystkie stałe terminy (Życie, SIła, Szybkość, Moc, Pancerz, Czar, Klejnot) w tekście zastąpiłbym graficznymi symbolami.


ODPOWIEDZ