Ratuj Swoje Miasto (Encore 1985)

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
Hellhound [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Ratuj Swoje Miasto (Encore 1985)

Post autor: Hellhound »

Jako, że o tej grze na naszym forum nie napisano zbyt wiele myślę, że warto pokusić się o mały opis tej gry.

"Ratuj swoje miasto" to gra wydana przez ENCORE w 1985 na podstawie gry z 1979 "The Creature That Ate Sheboygan" wydawnictwa SPI. Jest to gra dla dwóch graczy od lat 8.

Motywem przewodnim gry jest atak potworów na miasto. Jeden gracz przewodzi potworami, drugi ludźmi (wojskiem, strażą pożarną, policją, cywilami). Zadaniem potwora jest dokonanie określonych zniszczeń, zadaniem ludzi jest wiadomo - rozwalenie potwora.

Jak większość gier ENCORE i ta była wydawana w dwóch wersjach BOX i OEM :) Rysunek na tej pierwszej przedstawia potwora wyglądającego jak smok pochylającego się nad jakąś metropolią. Wygląda to trochę kiepsko ponieważ potwór jest rysunkowy, a reszta to zdjęcie. Wersja bez pudełka składa się z twardej okładki przedstawiającej potwora przypominającego jakiegoś demona, na tle miasta. Zastrzeżenie takie jak powyżej, potwór rysunkowy, miasto to zdjęcie. Z tyłu okładki znajduje się krótkie opowiadanie, całkiem klimatyczne. Na dole widnieją opisy gier "Labirynt śmierci", "Odkrywcy nowych światów", "Gwiezdny kupiec" i "Wojna o Pierścień".
Obrazek

Plansza wygląda bardzo hmm można by powiedzieć prymitywnie. Są to po prostu prostokąty z których żółte przedstawiają niskie budynki, czerwone wysokie budynki, fioletowe ulice, zielone park i niebieskie rzekę. Jednak plansza jest przez to bardzo przejrzysta i funkcjonalna. Nie ma tu żadnych ozdób, ale dzięki temu jest czytelna.

O żetonach nie będę się rozpisywał, są takie jak we wszystkich grach ENCORE. Małe, tekturowe z jednolitym tłem i jakimś symbolem.

A jak wygląda sama rozgrywka? Zasady są dość rozbudowane, ale zarazem proste. Wystarczy raz przeczytać instrukcję, żeby bez problemu zacząć grać. Jeden z graczy tworzy najpierw swoje potwory. Można stworzyć jednego wypasionego, lub kilka mniejszych. Do wyboru mamy takie cechy jak siła bojowa-atak, siła bojowa-obrona, zdolność burzenia budowli i punkty ruchu. Do tego dochodzą różne ciekawe zdolności (np. zianie ogniem, latanie, rozpinanie pajęczyny czy przeskakiwanie budynków). Gracz dowodzący ludźmi za punkty kupuje sobie oddziały (jak w grach bitewnych). Jednostki posiadają różne ciekawe zdolności (czołgi mogą ciągnąć działa, policja może wozić cywilów, straż pożarna wiadomo - gasi pożary, śmigłowce mogą latać nad budynkami). Potwór posiada zdolność burzenia budowli co powoduje ciekawe sytuacje w grze. Wyobraźcie sobie, że pluton czołgów goni potwora który już ledwo zipie, a ten ucieka na wyspę, rozwala za sobą most i spokojnie burzy budynki. Ciekawym pomysłem jest też wzniecanie pożarów. Jeśli pożar nie zostanie ugaszony może przenieść się na inne budynki. Potwór z kolei może wdeptywać ludzi w ziemię, albo łapać w zęby przelatujące śmigłowce.

Jak więc widzimy możliwości jest całkiem sporo, a najfajniejsze jest to że są one prosto i przystępnie opisane w instrukcji. Do tego gra nie nudzi się szybko bo każdy z graczy ma wiele wariantów: czy lepiej zrobić jednego potwora czy kilka? jakie zdolności są najlepsze? jakie jednostki kupić? jak je rozmieścić? Czyni to z "Ratuj swoje miasto" naprawdę ciekawą grę. Może jest to moja subiektywna opinia, ale ja lubię gry przede wszystkim proste i grywalne, a taka właśnie jest ta gra.

Podsumowując polecam ją przede wszystkim graczom lubiącym krótkie i szybkie rozgrywki no i oczywiście wszystkim maniakom "Godzilli" i "Project monster".
Ostatnio zmieniony czwartek 28 kwie 2011, 16:09 przez Hellhound, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

bardzo dobra recenzja :) zachęca do grania. Z grami firmy Encroe wiąże się jeden zasadniczy minus, gry mają rewelacyjną grywalność ale wykonanie, chyba nawet jak na tamte czasy to katastrofa. Wiadomo, że nie wolno porównywać ich z dzisiajszymi super produkcjami, jednak niewiele starsze gry choćby Sfery szatę graficzną mają o niebo lepszą i bardziej zachęcają do rozgrywki.


Hellhound [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Hehe, przypomniała mi się jeszcze jedna sytuacja. Kumpel zrobił jednego potwora i zaczął burzyć budynki (miał dobre burzenie i atak, ale słabą obronę), ja powolutku zbliżałem się czołgami. Po chwili wszystkie czołgi w zbliżyły się na odległość strzału:
- Strzelam w Ciebie wszystkimi czołgami naraz.
- Nie możesz !!! Mam zdolność "Promieniowanie", która powoduje że nie można przeprowadzić jednego zmasowanego ataku!!!
- Ale ona dotyczy tylko jednostek stojących na różnych polach, a moje jednostki stoją na jednym polu.
- Aha.
I zmiotłem go z powierzchni ziemi :D Gra trwała 5 min. Już więcej nie chciał w to ze mną grać.


Manni
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 21 gru 2009, 15:49
Lokalizacja: Olecko
Płeć:

Post autor: Manni »

Cześć, mam nadzieję, że nikt nie uzna tego za spam, ale chciałem tylko powiedzieć, że jeśli ktoś ma tę grę do sprzedania, to proszę o wiadomość na priva. Gra ma dla mnie sporą wartość sentymentalną (dostałem ją od bardzo ważnej dla mnie osoby), a swoją wersję niestety zgubiłem lata temu, a byłem zbyt mały i nie bardzo rozumiałem wtedy zasady gry. Będę wdzięczny za wszelkie info, gdzie grę można zdobyć. Dzięki!


zoltan
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 73
Rejestracja: sobota 31 mar 2007, 11:57
Lokalizacja: Królestwa Magii
Płeć:

Post autor: zoltan »

Witam, a może ma ktoś jeszcze wersję elektroniczną przygotowaną do wydruku? :) Mam już wszystkie gry Encore w które niegdyś grałem, tylko tej jednej brakuje :) pomóżcie proszę


ODPOWIEDZ