Jak uzyskac dane kolory

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
YoJin [Autor tematu]
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 210
Rejestracja: sobota 25 kwie 2009, 15:12
Lokalizacja: s-ec
Płeć:

Jak uzyskac dane kolory

Post autor: YoJin »

Witam!

Pytanko ciutke dziwne ale zapytam:

Istnieje jakis programik ktory po wskazaniu danego koloru rozbija go na podstawowe barwy potrzebne do jego uzyskania ?

Cos jak na wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_kolo ... %99zyku_po... gdzie pisze jakie kolory trzeba pomieszać by uzyskac te o podanych nazwach.

Chodzi o to ze maluje sobie figurki, a mam 11 kolorów. Potrzebuje uzyskac wieksza palete, ale chcac bawic sie w "eksperymentowanie" wiecej zmarnuje niz wykorzystam.

Niby mam farbki Citadel i ich broszurke , ale by uzyskac czesc ich kolorów musiałbym ze 100 "podstawowych" posiadać

Ktos jest w stanie pomóc w tej kwestii ?


Bez Ciebie schnę jak mokry chomik na patelni...
Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 745
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: the MackaN »

Jeżeli masz podstawowe farbki, Czerwoną, Zieloną i Niebieską to weź kartę postaci, którą chcesz pomalować, zeskanuj, i potem w jakimś programie, który umie pobierać kolor do palety, a także pokazywać go w formie RGB, pobierz próbnikiem interesujące kolory z postaci. Następnie sprawdź jakie wartości R G B posiadają. Przedział wartości kolorów to 0-255. Dzięki temu możesz sobie procentowo wyliczyć odpowiednie proporcje kolorów, zamieniając wartości 0-255 na 0%-100%
Odmierzasz sobie potem określone stałe małe porcje farby. Np, masz wartości R-233, G-123 B-0, zakładasz więc że R to 100% natomiast G i B to jej cząstki... Masz więc prostą kalkulację:
233 - 100
123 - x
czyli 123*100/233 = x czyli wychodzi około 56,6%

Stąd wiesz, że na do jednej miarki czerwonej farby wlewasz około pół (troszkę więcej) miarki zielonej, natomiast niebieskiej nie dodajesz w ogóle.

Proste.

Tyle teorii. W praktyce nie wykorzystywałem tej metody :)
Oczywiście są inne sposoby zapisu koloru. Np CMYK itp... tam masz inne farbki bazowe. :)


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6193
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

the MackaN pisze:Tyle teorii. W praktyce nie wykorzystywałem tej metody
Bez urazy, ale jak tylko zacząłem czytać Twój post, to czekałem na to zdanie xD
Dowód 1:
R 255, G 255, B 255 - na monitorze biel, na palecie z farbkami sraka xD
R 10, G 10, B 10 - te same proporcje co wyżej, na monitole szaro, na palecie sraka :P
Dowód 2:
pomieszaj czerwoną farbkę z zieloną i otrzymaj w ten sposób żółtą ;)
Inaczej to działa na wiązkach światła, inaczej na farbkach.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
YoJin [Autor tematu]
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 210
Rejestracja: sobota 25 kwie 2009, 15:12
Lokalizacja: s-ec
Płeć:

Post autor: YoJin »

no niestety, metoda teoretycznie dobra, praktycznie...... nie do takich zastosowań :)

No nic, jako ze pomalowałem już większość figurek, nauczyłem się obywać bez pomocy. Problem jest tylko w jednym przypadku, mianowicie w momencie gdy uzyskam jakiś ciekawy kolor, ale nie starczy mi go na pomalowanie całego elementu i wtedy zrobić ten sam odcień.....niemożliwe :P


Bez Ciebie schnę jak mokry chomik na patelni...
Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 745
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: the MackaN »

Dobra, teraz bez mrugania okiem...

(bo mieszania kolorów nie da się idealnie wyuczyć z proporcjami, mając do dyspozycji pojemnik z farbką i pędzel... trzeba mieszać na palecie... ale do rzeczy...)

Wielu początkujących plastyków, w celu nabycia pewnego wyczucia w mieszaniu barw, korzysta z poniższego obrazka (patrz załącznik).

Podstawowy trójkąt, to ten z kątami zabarwionymi na CZERWONO, ŻÓŁTO i NIEBIESKO.
Kolejne trójkąty są nakładane na poprzedni, tak aby ich kąty znalazły się pomiędzy kątami poprzednika i obrazują równomiernie mieszanie kolorów. Może to wzmoże twoje wyczucie kolorystyczne.


PS: Naprawdę prawie wzięliście pierwszą metodę na serio? :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


ODPOWIEDZ