Królowa Lodu - Frostmarch

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ

Czy podoba ci się polska nazwa rozszerzenia?

Nie (jestem stałym forumowiczem GK)
23
29%
Nie (czasami tu zaglądam/jestem tu pierwszy raz)
10
13%
Tak (jestem stałym forumowiczem GK)
25
32%
Tak (czasami tu zaglądam/jestem tu pierwszy raz)
20
26%
 
Liczba głosów: 78

Awatar użytkownika
8janek8 [Autor tematu]
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Królowa Lodu - Frostmarch

Post autor: 8janek8 »

Obrazek

WSTĘPNA data premiery: wiosna 2010

Źródło: Galakta
Ostatnio zmieniony piątek 01 sty 2010, 21:18 przez 8janek8, łącznie zmieniany 4 razy.


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Królowa Lodu buhehehe, to kiedy będzie dodatek Stumilowy Las? ;-)
Nazwa moim zdaniem bardzo mało trafna, brzmi jak jakaś gra dla 12 latków...


Obrazek
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Ale lipa :-k

Trochę mnie śmieszyło to całe narzekanie fanów na przesunięcia premier, itp., te wieczne narzekania i jęki.

Ale w tym miejscu to naprawdę się wydawca nie popisał.

Jak można ot tak sobie wymyślać zupełnie inny tytuł niż posiada oryginał?
Ja rozumiem, że oryginalny tytuł jest beznadziejny, no ale coś takiego? Tym bardziej, że gra w całości nie została wydana, więc cholera wie czy nie będzie konsekwencji w przyszłości.

Nieodpowiedzialne posunięcie. [-X


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Raczej bardzo wątpię, aby konsekwencje w przyszłości były jakiekolwiek z powodu takiego przetłumaczenia. To tylko nazwa dodatku, no chyba, że spodziewacie się kiedy takiej karty:

Obrazek


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Ja tam spodziewam się Alicji z Krainy czarów albo Stumilowego Lasu ;)

Jeśli takie tytuły czy też całe produkty mają trafiać do młodych graczy, to autorzy gry są w dużym błędzie.
W mojej rodzinie mnóstwo osób pracuje z różnymi dziećmi i zapewniam iż obecne dzieci czy też młodzież, woli pograć na PC, konsoli niż grać w gry planszowe których na rynku też jest cała masa. Siłą sprzedaży TMIM są starsi gracze którzy wychowali się na MIM bo wtedy tylko taka gra była o podobnej tematyce. Ale wybaczcie tytuł Królowa Lodu może tylko odstraszać, a nie przyciągać uwagę.

Wielu ludzi w konkursie podało bardzo fajne propozycje, wygrała wg. mnie trywialna wręcz infantylna. ](*,)


Obrazek
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Kufir pisze:Ja tam spodziewam się Alicji z Krainy czarów
W Clock Expansion Set zrobiłem jakaś:

Obrazek


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Artownik, Moża widocznie, skoro FGG pozwoliło na Pod tytuł Magia i Miecz to i na Polską nazwę Frostmarch też pozwoliło.

Fakt faktem że można było wybrać inną nazwę i z tego co wiem nasi Tłumacze forsowali inne nazwy, ale nie przeszło... Nie wszystko sie da


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: stave »

Valdi pisze:Nie wszystko sie da
jeśli się nie chce od góry....... skąd mi to znane w tym kraju..... żenada.....


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Arkon
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Osada
Rycerze Bóstw
WKO
Posty: 831
Rejestracja: środa 13 maja 2009, 12:43
Lokalizacja: okolice Lublina
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Arkon »

Nie, no proszę. Królowa Lodu? Prima Aprilis to jeszcze nie teraz.
To ja już wolałem oryginalny tytuł.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

To nie jest prima aprilis ani również nie miało to być prima aprilis. Oczywiście, oryginalny tytuł miał swoje plusy i minusy, podobnie jak i ten ma swoje plusy oraz minusy. Trza tylko chcieć zauważyć te plusy.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Arkon
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Osada
Rycerze Bóstw
WKO
Posty: 831
Rejestracja: środa 13 maja 2009, 12:43
Lokalizacja: okolice Lublina
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Arkon »

Owszem Nemo, nie gniewaj się, ale jak już Kufir zauważył nie jest to zbyt poważny tytuł. Mi kojarzy się z pierwszą częścią Opowieści z Narni. Mi to w sumie wszystko jedno bo i tak TMiM nie przypadł mi do gustu ale mimo wszystko myślę, że tym razem wydawca trochę przegiął.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Ale w Narni była Biała Czarownica ;), ale może masz rację, że Biała by brzmiała lepiej niźli Lodu. BTW, nie gniewam się, bo i nie mam o co :)


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Ajwer
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Posty: 544
Rejestracja: środa 12 lis 2008, 16:37
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Ajwer »

OMG, tytuł porażka:/


Obrazek
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Valdi pisze:Moża widocznie, skoro FGG pozwoliło na Pod tytuł Magia i Miecz to i na Polską nazwę Frostmarch też pozwoliło.
To jest inna sytuacja, podtytuł Magia i Miecz to rozsądne nawiązanie, a raczej sprostowanie, które powinno nastąpić.
Lubię tytuł "Magia i Miecz", ale jest on porażką Sfery - takie coś nie powinno mieć miejsca, zresztą wprowadziło tylko zamieszanie. O dziwo wyszukiwanie "Sword and Magic" i "Might and Magic" nie przynosiło rezultatów w internecie. Nie wspominając o kwestiach typu - czy gra jest powiązana z serią "Might and Magic"? Bardzo się zdziwiłem za pierwszym razem jak odkryłem, że prawdziwy tytuł to "Talizman" i takie powinno być tłumaczenie na nasz język ojczysty.

Nie wierzę, że FFG pozwoliło im na tytuł Ice Queen, pewnie nawet nie mają o nim zielonego pojęcia, bo producent zakłada, że jednak tłumacze rozumieją sens swego zawodu, a więc aby oddać zamysł twórcy.
Nemomon pisze:Oczywiście, oryginalny tytuł miał swoje plusy i minusy, podobnie jak i ten ma swoje plusy oraz minusy. Trza tylko chcieć zauważyć te plusy.
Nemomon pisze:ale może masz rację, że Biała by brzmiała lepiej niźli Lodu
Bardzo mi się nie podoba ta polityka "my wiemy lepiej". Zaczynam też powoli tracić szacunek i patrzyć z powątpiewaniem na jakość tłumaczenia całości.
To co teraz Nemo powiedziałeś jest po prostu karygodne.

To że tytuł Frostmarch nie jest prosty do przełożenia czy nie przynosi łatwego i chwytliwego tytułu w żaden sposób nikogo nie tłumaczy. Naszym zadaniem nie jest alienować się od zachodniego sposobu myślenia, ale starać się go wyczuć i zrozumieć. Ocena powinna być prywatną sprawą użytkownika finalnego.

Jest to nieodpowiedzialne działanie, szczególnie w dobie rygorystycznego podejścia do praw autorskich, na szczęście w naszym kraju jeszcze takiego szału na tym punkcie nie ma.


Awatar użytkownika
8janek8 [Autor tematu]
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: 8janek8 »

Osobiście nie rozumiem tego całego zamieszania wokół sprawy tytułu - rozumiałbym jakby przeszła opcja "Królewna śnieżka" :)
Jakość tłumaczenia... Żniwiarz się chyba udał po opiniach nabywców, więc z KL nie powinno być inaczej.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Artownik pisze:To jest inna sytuacja, podtytuł Magia i Miecz to rozsądne nawiązanie, a raczej sprostowanie, które powinno nastąpić.
Lubię tytuł "Magia i Miecz", ale jest on porażką Sfery - takie coś nie powinno mieć miejsca, zresztą wprowadziło tylko zamieszanie. O dziwo wyszukiwanie "Sword and Magic" i "Might and Magic" nie przynosiło rezultatów w internecie. Nie wspominając o kwestiach typu - czy gra jest powiązana z serią "Might and Magic"? Bardzo się zdziwiłem za pierwszym razem jak odkryłem, że prawdziwy tytuł to "Talizman" i takie powinno być tłumaczenie na nasz język ojczysty.
A ja uważam, że dobrze się stało, jak się stało, że Sfera przetłumaczyła ten tytuł w taki, a nie inny sposób. Wtedy były trochę inne czasy, więc i tytuł Talizman wątpię by był tak bardzo chwytliwy, jak mógłby być teraz ;). Magia i Miecz była o wiele chwytliwszym tytułem i między innymi dzięki swej nazwie, nie tylko dzięki swemu wykonaniu, stała się w Polsce tak bardzo popularna. Uważam, że gdyby Sfera pozostała przy oryginalnym tytule, to MiM byłby o wiele mniej popularny, głównie dlatego, iż sam tytuł gry wtedy już nas wprowadzał w świat fantastyki, nie był taki nijaki jak Talisman, który równie dobrze mógłby się nazywać Valley of Fire, czy też Crown of Command, bo to tylko nazwa jakiegoś przedmiotu/obszaru, który ma jakieś minimalnie większe znaczenie w grze, a więc sama oryginalna nazwa całkowicie nie sugerowała czym jest gra, a wręcz nawet odstraszała.

Te drugie Twoje słowa o szukaniu w necie, to po prostu szukanie igły w stogu siana. Nie rozumiem z jakiego powodu miałbyś cokolwiek znaleźć w necie, używając tłumaczenia polskich wyrazów na jakiś inny język? Polski tytuł, to Magia i Miecz, a nie Sword and Magic. Chyba się nie spodziewasz, że jak wstukasz w Google 剣とマジック, to od razu otrzymasz okładkę MiMa? ;> Podobnie ze światami HoMM oraz MiM, nasz MiM nigdy nic do nich nie miał oraz mieć nie będzie, więc nie jest dziwnym, że nic nie znalazłeś. Odwrotnie, bardzo dziwnym byłoby, gdybyś cokolwiek znalazł...
Artownik pisze:Nie wierzę, że FFG pozwoliło im na tytuł Ice Queen, pewnie nawet nie mają o nim zielonego pojęcia, bo producent zakłada, że jednak tłumacze rozumieją sens swego zawodu, a więc aby oddać zamysł twórcy.
Z drugiej strony można by również powiedzieć, że skoro twórca jest świadomy, iż jego dzieło będzie tłumaczone dokładnie na 9 innych, poza angielskim, języków, to że nie powinien nadużywać zwrotów, które mogą być trudne do właściwego przetłumaczenia na inne języki. Uważam, że język angielski ma na tyle bogate słownictwo, że mógłby się obejść bez jakiś dziwnych połączeń wyrazowych. Ale wchodzimy teraz w spychologię stosowaną, więc zakończę tę część tutaj.
Artownik pisze:Bardzo mi się nie podoba ta polityka "my wiemy lepiej". Zaczynam też powoli tracić szacunek i patrzyć z powątpiewaniem na jakość tłumaczenia całości.
To co teraz Nemo powiedziałeś jest po prostu karygodne.
A co dokładnie jest kary godne? Które me słowa? Nie przypominam sobie, abym powiedział napisał cokolwiek niewłaściwego. Osobiście uważam, że Biała Czarownica brzmi o wiele lepiej niźli Królowa Lodu, też chyba mam prawo do oceny nazwy produktu, i też to zrobiłem - powiedziałem, że Biała byłaby lepsza od Lodowej. Poza tem, wybacz mi, ale bardzo trudno jest mi się doszukać polityki typu: "my wiemy lepiej, więc się zamknąć". Przekreślanie czyjejkolwiek pracy, tylko z powodu niepodobania się przetłumaczenia jednego wyrazu, jest tak samo karygodne, jak Ty sugerujesz innym, że powinni się wstydzić za coś. Zwłaszcza, że nawet nie znasz tłumaczenia całości, a wiemy także obaj, że generalnie nie znasz tłumaczenia TMiM jako całości, bo po prostu go nie masz.
Artownik pisze:To że tytuł Frostmarch nie jest prosty do przełożenia czy nie przynosi łatwego i chwytliwego tytułu w żaden sposób nikogo nie tłumaczy. Naszym zadaniem nie jest alienować się od zachodniego sposobu myślenia, ale starać się go wyczuć i zrozumieć. Ocena powinna być prywatną sprawą użytkownika finalnego.
Owszem, standardowe słowa konsumenta, że on zawsze wie lepiej. I wiem, dopiero te słowa są karygodne. Można się do tego przyzwyczaić, trudno, bo trudno, ale można. Mamy takie czasy, stety lub niestety, że "klient nasz pan". Podobno... I możemy pół roku tłumaczyć coś klientowi, ale klient zawsze wie lepiej. Gdyby było inaczej, to przecież nie byłby klientem.

A wracając do samego tłumaczenia, to celem tłumacza nie jest przetłumaczenie dosłownie ze słownikiem w ręku każdego jednego wyrazu na inny język. Doskonale wiemy, że dosłowne tłumaczenie jest tak samo piękne, jak szalet po ostrej popijawie. Celem tłumacza jest mniej więcej przetłumaczyć tak, aby dana kwestia ładnie brzmiała także i w rodzimym języku. Powiedz mi, że byś Artowniku przetłumaczył np. skeleton key na szkieletowy klucz? Wątpię... Dlatego też tłumacz czasami musi szukać zastępstwa na dane wyrazy, czasami nawet troszeczkę dalej, niźli oryginalny wyraz mógłby wskazywać. Inną kwestią pozostaje np. fakt, że niektóre nazwy powtarzają się do znudzenia, więc tłumacz woli przetłumaczyć coś inaczej, ale aby lepiej brzmiało w rodzimym języku. Nie wszyscy lubią mieć 20 rodzai mieczy w grze, czasami wolą np. mieć ostrze. A czasami jeszcze coś podobnego. Niestety oryginał jest bezlitosny, jak był w tytule ten "sword", to był. I na tych dalszych 19 kartach także...
Artownik pisze:Jest to nieodpowiedzialne działanie, szczególnie w dobie rygorystycznego podejścia do praw autorskich, na szczęście w naszym kraju jeszcze takiego szału na tym punkcie nie ma.
Rzecz bardzo względna, czy nieodpowiedzialne. Wiele rzeczy jest nieodpowiedzialnych, a jednak się je robi. Nie możemy przesadzać z tą nieodpowiedzialnością, bo niedługo przyjdzie nam używać rąk do jedzenia, bo przecież widelec i nóż także może być zły w nieodpowiedzialnych rękach.

I teraz kończąc, ja rozumiem, że może się wam nie podobać ten tytuł. Macie do tego pełne prawo. Od was zależy, czy taka nazwa, a nie inna, przeszkodzi wam w zakupieniu tego dodatku. Dla mnie ważniejsza mimo wszystko jest zawartość tego dodatku, a nie jego nazwa sama w sobie. Uważam również, że jeżeli położycie sobie gdzieś te pudełeczko na szafce, to nie po to, by podziwiać jego tytuł, ale chyba, by podziwiać frontowe zdjęcie na nim. Tak przynajmniej uważam. Więc, czy ten dodatek nazywa się "Królowa Lodu", która zresztą jest na okładce dosyć wyraźnie widoczna, czy np. "Mroźny Marsz", to dla mnie osobiście nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
budzo
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 83
Rejestracja: sobota 08 lis 2008, 20:44
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: budzo »

8janek8 pisze:Osobiście nie rozumiem tego całego zamieszania wokół sprawy tytułu - rozumiałbym jakby przeszła opcja "Królewna śnieżka" :)
Jakość tłumaczenia... Żniwiarz się chyba udał po opiniach nabywców, więc z KL nie powinno być inaczej.
Po prostu ludziom w TMiM grającym tytuł się nie podoba. Zresztą słusznie bo jest durny. Jest jakby to powiedzieć... bez klimatu.

Ja i tak gram w angielską wersję więc mnie to w sumie na szczęście loto.


Karramba!
Awatar użytkownika
Snake
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2009, 21:18
Lokalizacja: Znikąd
Płeć:

Post autor: Snake »

Mnie osobiście tytuł "Królowa Lodu" za bardzo infantylny się nie wydaje. Jest to kolejny archetyp dołączony do krainy Magii i Miecza, mający swoje uzasadnienie w baśniach czy szeroko rozumianym nurcie fantasy, nie różniący się za bardzo od hasających już po planszy Wróżek, Chochlików etc. Tytuł to tylko tytuł, ten nie jest ani gorszy ani lepszy od oryginalnego, a w tym wszystkim w konsekwencji chodzi o przyjemność gry. Nie sądzę, aby moim graczom grało się GORZEJ tylko z tego względu, że na pudełku będzie widniał napis "Królowa Lodu".

Poza tym... Infantylny... Hm. Chyba któryś z przedmówców poruszył kwestię tej postaci w literaturze. Wystarczą dwa przykłady: C.S Lewis i I.Ch. Andersen.

Gdzie tu miejsce na infantylność, proszę mi powiedzieć?


Czar ROZKAZ!!!
budzo
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 83
Rejestracja: sobota 08 lis 2008, 20:44
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: budzo »

Ja bym nie powiedział infantylny, ale nieprzystający. Tak jakby w kartach przygód można było wylosować "Brzydkie Kaczątko". Baśń sama w sobie jest piękna i zupełnie nie infantylna, lecz do klimatu TMiMa nie za bardzo pasuje.


Karramba!
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

budzo pisze:Tak jakby w kartach przygód można było wylosować "Brzydkie Kaczątko". Baśń sama w sobie jest piękna i zupełnie nie infantylna, lecz do klimatu TMiMa nie za bardzo pasuje.
Dobre! ;) I niestety słuszne ...


Obrazek
Awatar użytkownika
8janek8 [Autor tematu]
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: 8janek8 »

Już we wcześniejszej edycji pojawiła się postać Ice Queen. Rozumiem, że w polskiej wersji TMiM należałoby ją wyeliminować z zestawu alternatywnych zakończeń? :)


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Alternatywne zakończenia niech sobie będą, komu one szkodzą, mnie wadzi tylko nazewnictwo dodatku.


Obrazek
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

budzo pisze:Ja bym nie powiedział infantylny, ale nieprzystający. Tak jakby w kartach przygód można było wylosować "Brzydkie Kaczątko". Baśń sama w sobie jest piękna i zupełnie nie infantylna, lecz do klimatu TMiMa nie za bardzo pasuje.
A ja nie byłbym temu przeciwny, jako, że bardzo lubię nawiązania do innych dziedzin kultury. Takie "smaczki" dodają wiele do samej gry, szczególnie dla tych, którzy są w stanie je wyłapać, a gdy to zrobią, to pojawia się na ich twarzach uśmiech. Z tego, co słyszałem, ale możliwe, że źle słyszałem, to easter eggi są powszechnie lubiane, nie znienawidzone. A czym innym byłoby te "brzydkie kaczątko"? Uważam również, że dwuznaczne nazwy są jak najbardziej na miejscu, które normalnie same z siebie cośtam oznaczają, ale mają też i ukryte przesłanie, które może wywołać uśmiech na twarzy. Niech przykładem będzie te brzydkie kaczątko, które normalnie brzmi dla kogoś, kto nie zna Andersena, czy też np. lody na patyku.

[ Dodano: Pią Sty 01, 2010 6:31 pm ]
Kufir pisze:Alternatywne zakończenia niech sobie będą, komu one szkodzą, mnie wadzi tylko nazewnictwo dodatku.
Czy oznacza więc to, że zawartość dodatku może być byle jaka, z błędami oraz połowicznie przetłumaczona, ale aby tylko pudełko, które będzie zafoliowane i odfoliowane dopiero po zakupie (ku wielkiej uciesze osoby, która zapozna się wtedy z zawartością), było bardzo ładne i mialo super nazwę? ;>


Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Nemomon pisze:A ja nie byłbym temu przeciwny, jako, że bardzo lubię nawiązania do innych dziedzin kultury. Takie "smaczki" dodają wiele do samej gry, szczególnie dla tych, którzy są w stanie je wyłapać, a gdy to zrobią, to pojawia się na ich twarzach uśmiech.
I to jest właśnie działanie na krawędzi. Nie tak łatwo powiedzieć, co jest łamaniem praw autorskich innych dzieł, a co nie.

Natomiast mówiąc o polityce "my wiemy lepiej" miałem na myśli to, że tłumacze nie zostają wierni oryginałowi. Bo Królowa Lodu do Frostmarch ma się nijak. Nie nawiązuje to do oryginalnej nazwy w żaden sposób. Bo jak widać tłumacze stwierdzili, że "wiedzą lepiej" i nazwali dodatek jak ONI chcą.
Jest to chyba prawda, zgadza się?

Nie znam TMiM, nie znam oryginału i stąd właśnie moje obawy, że skoro tak dowolnie poszło tłumaczenie zaledwie nazwy dodatku, to co z resztą? Cholera wie w jakim stopniu tłumacze uważają, że "wiedzą lepiej".
To wszystko.


Awatar użytkownika
8janek8 [Autor tematu]
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: 8janek8 »

Kupisz edycje eng i pol jak będzie w sprzedaży i sobie porównasz. Myślę, że to będzie odpowiedni moment na krytykę całego tłumaczenia. Bo póki co, żadnych podstaw nie masz :( Jedynie nieuzasadnione obawy, patrząc na dwa wyrazy z pudełka.


ODPOWIEDZ