[MiM] Wspomnień czas

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Valdi [Autor tematu]
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12809
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

[MiM] Wspomnień czas

Post autor: Valdi »

@AndO3131 na FB zamieścił wpis jak to zamawiało sie niegdyś planszówki w preorderze.:
AndO3131 pisze: Planszówka "Magia i Miecz".
Dużo razy pewnie już opisywaliście tę grę w grupie. Też wstawiam post, jak ja się w niej zakochałem.
Mój pierwszy kontakt z tą grą miał miejsce latem 1988 roku. Pamiętam jak dziś. Przeczytałem anons w numerze 6/88 „Fantastyki”. Już wtedy zajmowałem się różnymi aspektami fantastyki, więc gra planszowa w świecie fantasy mogła okazać się ciekawym doświadczeniem.
Adres był podany, więc poszła w ruch kartka pocztowa. Po dość długim oczekiwaniu, nawet jak na tamte standardy, otrzymałem odpowiedź. Trudno to było nazwać listem. Koperta „zrobiona” została z reklamówki gry. Mam tą reklamówkę do dziś, przechowuję ją prawie jak relikwię (skan niżej, dałem sporą rozdzielczość, niech zostanie w sieci dla potomnych). Wszystko ładnie pięknie, reklama zachęca, kusi, ale są dwa dosyć duże zgrzyty: za grę trzeba zapłacić 3000zł (tyle wtedy w antykwariacie kosztowały trzy tomy Władcy Pierścieni w twardej oprawie) i do tego trzeba było przesłać tę sporą wtedy kasę dla firmy na konto, a potem cierpliwie czekać na przesyłkę z grą. To było bardzo nietypowe w tamtych czasach. Po wielu wątpliwościach i wyrzeczeniach w domu, wysłałem jednak całe 3000zł i czekałem.
Gdy przyszła paczka i ją rozpakowałem, zaczęło się wariactwo. Bezustanne granie i podziwianie całego świata gry. Była to tylko podstawowa plansza, 28 Poszukiwaczy, 30 Czarów i 139 Przygód, ale od tamtej chwili świat nigdy już nie był dla mnie taki sam. Ilekroć przeczytałem jakieś opowiadanie fantasy w "Fantastyce" (nie było wtedy tego dużo) natychmiast chciałem zagłębić się w świat "Magii i Miecza". Potem po przemianie ustrojowej, nastąpił rozwój wolnego rynku, no i SFERA wypuściła drugą edycję "Magii i Miecza" oraz 5 dodatków. To spowodowało, że grę tę poznała szersza grupa ludzi, nie tylko miłośnicy fantastyki.
Potem nazbierało się kilku uczniów w szkole i graliśmy w "Magię i Miecz" przez kilka lat. Dorabiało się też trochę kart, aby rozgrywkę jeszcze bardziej rozbudować. Ze śmieszniejszych rzeczy w trakcie grania, to pamiętam schowanie Rumaka w Ukrytej Kieszeni, przegrana z Dzikiem lub kiedy "bzyknie" kogoś Mucha.
Wasze wspomnienia?
Dokładnie a jak wy poznaliście Talismana / Magię i Miecz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
Budowniczy Mostów
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Bezdroża
Bezkresne Morze
Gospoda Pod Koroną. Obiekty i Misje 2
Klątwy Króla Piramidy (Piramida 2.0)
Legendarne Przedmioty
Ląd Na Horyzoncie!
Most
Obiekty i Misje
Szalony Tytan
Posty: 4029
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:50
Płeć:

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: Budowniczy Mostów »

Pierwszy raz zagrałem w Magię i Miecz w szkole podstawowej. Nie pamiętam, który z kolegów przyniósł, ale pamiętam, że dużej grupie chłopaków z naszej klasy gra bardzo przypadła do gustu. Chodziłem do szkoły muzycznej, w naszej sali stał fortepian. Lekcje ogólnokształcące odbywały się w jednej sali, a zmieniali się nauczyciele. Rano, przed lekcjami, rozkładaliśmy więc grę na fortepianie i w czasie przerw, zamiast na korytarz, biegliśmy do niej, żeby każdy zagrał jedną albo dwie kolejki. Przerwy nie były bowiem długie, a nas grało czasami nawet dziewięciu jednocześnie. Pamiętam okres, w którym było to naszą pasją. Z czasem i ja dostałem swój egzemplarz gry (poprosiłem o nią rodziców) i mam ten egzemplarz do dzisiaj. Z dodatków dorobiłem się tylko „Podziemi”.


Awatar użytkownika
JollyRoger
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 391
Rejestracja: środa 01 maja 2019, 20:45
Płeć:

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: JollyRoger »

Pierwszy raz maiłem przyjemność zagrać w MiM w gimnazjum, tak chodziłem do gimnazjum. Po pierwszej sobotniej partii, gdzie graliśmy w Podstawkę + Podziemia + Miasto, każdy z Nas chciał spotkać się za tydzień i tak co weekend grać w MiMa. I tak to trwało całe gimnazjum i liceum, kolekcja z czasem się rozrastała o koleje dodatki wyczajone na Allegro na tym szanownym forum. W czasach studiów też się grało, choć rzadziej. Obecnie jestem posiadaczem własnej kolekcji MiMa i z wielką dawka sentymentu siadam do każdej kolejnej rozgrywki. Aktulanie zarowno graczy jak i czasu nie mam tyle co w czasach "nauki" ale to nie przeszkadza, da się rozgrywkę, z wieloma dodatkami, w kilka godzin doprowadzić do celu czyli Korony Władzy.


"Jak Palladyn szlachetnie, mieczem złączę lub zetnę"
Awatar użytkownika
Maletz
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 887
Rejestracja: sobota 01 lip 2017, 13:16
Płeć:

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: Maletz »

Ja poniekąd podobny scenariusz, jak w przypadku @Budowniczy Mostów. Grę do szkoły przyniósł kolega Jacek, zagrałem raz i wsiąkłem do dziś ;) Potem dość szybko udało mi się zdobyć swój egzemplarz z puzloplanszą, a finalnie zebrać całość. Niestety pod drodze pogubiłem pudełka (obecnie trzymam w pudle po Battletechu, którego wnętrze gdzieś posiałem) i ogólnie stan kart umiarkowany, bo wtedy się przede wszystkim grało, a nie dbało ;)


Awatar użytkownika
irvan76
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: środa 04 mar 2020, 16:08
Płeć:
Wiek: 48

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: irvan76 »

Nie pamiętam kiedy to dokładnie było ale będąc małolatem poszedłem do kiosku i od razu rzuciło mi się w oczy to pudełko z napisem "Magia i Miecz". Zapytałem o cenę i oczywiście obejrzałem co jest w środku. Gra kosztowała 3600 zł, na tamte czasy to była spora kasa. Zgromadzenie jej w okresie przedświątecznym kiedy rodzice mieli sporo wydatków było czymś co graniczy z cudem. Jednak uparłem się i po nielichych perypetiach kupiłem swój egzemplarz. Wkrótce z kumplami, którzy jak ja czytali jakieś książki z gatunku fantastyki uczyliśmy się zasad. To było coś...gra miała w sobie to coś. Wciągała nas na długie godziny i zapewniała sporo emocji. Po jakimś czasie w Świecie Młodych pojawił się artykuł, że wydawnictwo Sfera szykuje dodatek - "Podziemia"...


Awatar użytkownika
JollyRoger
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 391
Rejestracja: środa 01 maja 2019, 20:45
Płeć:

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: JollyRoger »

Kto pamięta proszę o łapkę w górę ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


"Jak Palladyn szlachetnie, mieczem złączę lub zetnę"
Awatar użytkownika
Felis1977
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kontrakty
Posty: 480
Rejestracja: piątek 23 lip 2021, 15:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 47

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: Felis1977 »

JollyRoger pisze: czwartek 07 mar 2024, 18:15 Kto pamięta proszę o łapkę w górę ;)
Ja angielskiej drugiej edycji Talisman'a nie pamiętam bo jej nigdy nie miałem.

Natomiast polską Magię i Miecz pamiętam doskonale. Leży sobie teraz grzecznie na półce obok pudełek z czwartą edycją. Jakimś cudem przetrwała wszystkie przeprowadzki od czasów studenckich aż do dziś.


Awatar użytkownika
Valdi [Autor tematu]
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12809
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: Valdi »

:+1:


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
Budowniczy Mostów
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Bezdroża
Bezkresne Morze
Gospoda Pod Koroną. Obiekty i Misje 2
Klątwy Króla Piramidy (Piramida 2.0)
Legendarne Przedmioty
Ląd Na Horyzoncie!
Most
Obiekty i Misje
Szalony Tytan
Posty: 4029
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:50
Płeć:

Re: [MiM] Wspomnień czas

Post autor: Budowniczy Mostów »

Felis1977 pisze: piątek 08 mar 2024, 16:46
Tak samo.


ODPOWIEDZ