[MM] Niejasne zasady

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magicznym Mieczu, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
janekc [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 lis 2023, 15:07
Płeć:

[MM] Niejasne zasady

Post autor: janekc »

Na początku chciałbym się przywitać, jako że jestem nowy.
Mam parę pytań dotyczących zasad Magicznego Miecza jak i dodatków.

1. Jeśli dobrze rozumiem instrukcję, to po wszelkie karty Zdarzeń - spotkań, czy np. przedmiotów - po wykorzystaniu należy odłożyć na powiedzmy "stos kart zużytych". I pytanie jest teraz, co w momencie jak wszystkie Zdarzenia się skończą?
2. Jeśli w jestem w Grodzie i wyciągnę kartę straży, a nie jestem Wyjęty spod Prawa, ani nie popełniłęm przestępstwa, to również kartę odrzuca, czy wtasowywuję z powrotem do talii?
3.Jeśli po rzucie kostką np. w Karczmie, czy po wyjściu z Labiryntu Magów, przeniosę się na inne pole to wykonuję instrukcję napisaną na danym obszarze?
4.Czy koń, osioł, czy muł liczy się do limitu 4 przedmiotów?
5.Czy most to ulica po której muszę przejść w Grodzie, czy mogę go ominąć i przejść na pole, w którego nazwie jest "Ulica..."

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: Mały Nemo »

Hey,

Witamy na forum!

1. Bierzesz karty ze stosu kart odrzuconych, tasujesz je i kładziesz obok planszy, tworząc nowy stos kart Zdarzeń. W tej grze Zdarzenia się nie kończą. To samo dotyczy i innych talii (np. Labiryntu czy Zaklęć).

2. Odrzucasz ją.

3. Tak. Aczkolwiek zwróć uwagę na pewną rzecz, nie jestem pewien na 100% czy w Magicznym Mieczu jest tak samo, ale raczej jest tak samo. W Magii i Mieczu jak wszedłeś na kartę Wejścia do Podziemi (trochę inna wersja Labiryntu Magów), to Twoja tura się kończyła. W następnej turze przenosiłeś się na planszę Podziemi i Twoja tura się kończyła. A dopiero w jeszcze następnej turze się normalnie poruszałeś.

4. Tak.

5. Nie odpowiem Ci na to pytanie, gdyż zawsze uważałem, że sam autor planszy Grodu nie wiedział jak się po tej planszy poruszać... Ale generalnie bym uznał, że tak, że most to też ulica, aczkolwiek nie mam teraz planszy przed oczami, więc mogę się mylić.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
janekc [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 lis 2023, 15:07
Płeć:

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: janekc »

Dziękuję za odpowiedź :)


janekc [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 lis 2023, 15:07
Płeć:

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: janekc »

Mam jeszcze dwa pytania.
1.Jak to jest z przechodzeniem między krainami? Czy jeśli chcę przejść np.przez uroczysko do następnej krainy to muszę się zakończyć swój ruch na polu uroczyska, czy jeśli np. wyrzuciłem 6, przejdę 3 pola, dotrę do uroczyska, zatrzymam się, przejdę próby, i mogę iść dalej kolejne 3 pola po środkowej krainie? I czy to działa w ten sam sposób przy przechodzeniu z "większej" krainy do mniejszej?
2. Może to nie będzie tak do końca o zasadach, a tak właściwie to w ogóle nie o zasadach, ale jeśli chciałabym wydrukować sobie planszę do jednego z dodatków ( mam skany), to jaki papier będzie najbardziej zbliżony do oryginalnego? Jaki się do tego najlepiej nadaje?
Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23518
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: Mały Nemo »

1. Wrócę wieczorem do domu to jeszcze zerknę na instrukcje i dzisiaj/jutro Ci odpiszę, aczkolwiek ja zawsze grałem, że trzeba konkretnie stanąć na Uroczysku, aby móc się przenieść do większej krainy. Aczkolwiek w drugą stronę grałem jak mówisz - rzucasz 6, przechodzisz 3 pola i przenosisz się (bez prób) do kolejnej krainy i kontynuujesz ruch.

2. Tego nie wiem, bo nie drukowałem. Może @Valdi coś będzie wiedział.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
janekc [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: piątek 03 lis 2023, 15:07
Płeć:

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: janekc »

Mały Nemo pisze: piątek 10 lis 2023, 10:56 1. Wrócę wieczorem do domu to jeszcze zerknę na instrukcje i dzisiaj/jutro Ci odpiszę, aczkolwiek ja zawsze grałem, że trzeba konkretnie stanąć na Uroczysku, aby móc się przenieść do większej krainy. Aczkolwiek w drugą stronę grałem jak mówisz - rzucasz 6, przechodzisz 3 pola i przenosisz się (bez prób) do kolejnej krainy i kontynuujesz ruch.

2. Tego nie wiem, bo nie drukowałem. Może @Valdi coś będzie wiedział.
Ok, dzięki za odpowiedź.


Awatar użytkownika
Felis1977
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kontrakty
Posty: 479
Rejestracja: piątek 23 lip 2021, 15:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 47

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: Felis1977 »

janekc pisze: piątek 10 lis 2023, 07:43 2. Może to nie będzie tak do końca o zasadach, a tak właściwie to w ogóle nie o zasadach, ale jeśli chciałabym wydrukować sobie planszę do jednego z dodatków ( mam skany), to jaki papier będzie najbardziej zbliżony do oryginalnego? Jaki się do tego najlepiej nadaje?
Ja też jestem tym zainteresowany :)

Z tego co mi się wydaje, to oryginalne plansze były drukowane na papierze o tej samej fakturze co karty - rodzaj drobnej kratki czy tkaniny.
@Husar (chyba) może coś o tym wiedzieć bo kiedyś coś mu wydrukowali omyłkowo na takim właśnie papierze. Z tego co pamietam, był za cienki na karty ale na plansze byłby dobry.


Awatar użytkownika
husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
Uczestnik Zjazdów
!Wspierający
Posty: 2021
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 22:41
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 47

Re: [MM] Niejasne zasady

Post autor: husar »

Wrócę z pracy i się trochę ogarnę, to odpowiem.

EDIT:
Felis1977 pisze: sobota 11 lis 2023, 08:00 @Husar (chyba) może coś o tym wiedzieć bo kiedyś coś mu wydrukowali omyłkowo na takim właśnie papierze.
Sam sobie wydrukowałem te karty. Awers na papierze Mabitechu kratka (na Epson I805), rewers na papierze samoprzylepnym (na kombajnie laserowym). Łącznie miało gramaturę powyżej 300 g/m2. Na zjeździe pytałem @Valdiego o papier na którym drukował karty do dodatków autorskich MiMa, wg jego informacji wynikało, że mają mniejszą gramaturę niż moje a były sztywniejsze. Mi to akurat obojętne. Miałem włożyć karty do folijek 125 mikronów, które pewnie usztywnią je. Dotąd z różnych powodów nie zrobiłem tego.
Szczerze mówiąc to nie pamiętam jaką mają fakturę oryginalne plansze. Ostatni raz grałem w TMiM na zjeździe w 2022 roku. Mabitech ma lub miał tylko arkusze A4 tego papieru. Plansze jakie robiłem to głównie na formacie SRA3, gładkie, papier samoprzylepny drukowane na kombajnie laserowym. Po tym jak mi poschodziła farba z plansz fanowskich do Terraformacji Marsa to zabezpieczam wydruk folią samoprzylepną ORACAL, niestety podobno po kilku latach folia ta się kurczy i można nie rozłożyć planszy (źródło: https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=44462). Na A4 (papier samoprzylepny, gładki, drukowany na kombajnie) robiłem tylko plansze do Space Empires i nie byłem zadowolony i z efektu i koniecznego nakładu pracy. A już całkowicie spie... sprawę jak postanowiłem zrobić obustronną.


Pozdrawiam
Roman
ODPOWIEDZ