Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

Rogo pisze: środa 30 sty 2019, 06:55Szkoda, że zasada jest opisana w przykładzie ;)
Dla mnie na przykład to dobry przykład opisania zasady (na przykładzie). Przykłady łopatologicznie wyjaśniają sposób w jaki należy postępować. Bez tego to byłaby ściana tekstu, dla sporej części graczy niezrozumiała i niejednoznaczna ;)
Rogo pisze: środa 30 sty 2019, 06:55(na siłę na siłę, klimacie suchara? :D)
Ha ... a obczaj mojego suchara :)
Rogo pisze: środa 30 sty 2019, 06:55Pisałeś to gdy ja pisałem swoje.
No ale instrukcji nie pisałem, a tym bardziej nie dzisiaj :) Ta była i jest dostępna od kilku lat. Zatem tak doświadczony gracz powinien ją znać niemal na pamięć :D


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Rogo »

Są ludzie, na przykład ja, którzy uważają, że przykład powinien precyzować zasadę i pokazywać przykład jej zastosowania, a sama zasada nie powinna być opisana w zasadach a nie w przykładzie.

Dojadę do pracy, to idę zrobić sobie herbaty, bo mnie te suchary zasuszą xD śmieszność 4/10 :D
Ostatnio zmieniony środa 30 sty 2019, 07:20 przez Rogo, łącznie zmieniany 1 raz.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

Rogo pisze: środa 30 sty 2019, 07:04 (...) a sama zasada nie powinna być opisana w zasadach (...)
Zacytuję, zanim zedytujesz ... a co! :)


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Rogo »

Zedytowałem :D

A jak ja zacytowałem, że ktoś chciał zgodę na ingerencję w otwór autora, to mi posta usunęliście... Podłość! ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

Podwójne standardy Panie ... podwójne! :) ... pewnie ktoś usunie i ten wpis ;)

Dodano po 1 minucie 43 sekundach:
 ! Wiadomość z: abubu
A teraz upomnienie dla @abubu i @Rogo za offtop. Dalszą dyskusję wykraczającą poza temat tego wątku proszę prowadzić w odrębnym temacie lub na czacie.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Mały Nemo »

Rogo pisze: środa 30 sty 2019, 07:21 A jak ja zacytowałem, że ktoś chciał zgodę na ingerencję w otwór autora, to mi posta usunęliście... Podłość! ;)
To akurat byłem ja :P. Generalnie bym tego posta nawet nie usuwał, bo mi nie przeszkadzał, ale że otrzymałem zgłoszenie, to musiałem zareagować ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Budowniczy Mostów
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Bezdroża
Bezkresne Morze
Gospoda Pod Koroną. Obiekty i Misje 2
Klątwy Króla Piramidy (Piramida 2.0)
Legendarne Przedmioty
Ląd Na Horyzoncie!
Most
Obiekty i Misje
Szalony Tytan
Posty: 3996
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:50
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Budowniczy Mostów »

Mały Nemo pisze: wtorek 29 sty 2019, 17:51 @Typek, nie lubię korzystać z tego argumentu, ale chyba tym razem zostałem do jego użycia zmuszony. Byłem alpha testerem Talismana, ten dodatek wraz z jego Poszukiwaczami współtworzyłem razem z autorem rozszerzenia Samuelem Bailey (w sumie było nas około 5 osób), myślę wiec, iż w miarę orientuję się w jaki sposób ten Poszukiwacz miał działać. Jak pisałem, jeśli chcesz grac inaczej, to ja Ci tego zabronić nie mogę, ale idea była taka, iż ta gwiazdka zastępuje liczbę zapisaną na karcie Poszukiwacza, a ta jest uzależniona od posiadanej liczby Życia. Z kolei całkowita Siła Opętanego jest równa wartości gwiazdki (czyli liczbie punktów Życia), liczbie żetonów Siły oraz dodatkowych punktów wynikających z posiadanych kart. Ty bierzesz wyraz "value" dosłownie, podczas gdy w Talismanie ma o inne znaczenie (a znaczy "początkowy").

Co do wersji angielskiej, to niestety też ją w miarę dobrze znam, bo ślepym przypadkiem losu współtłumaczyłem Talismana, więc byłem zmuszony zapoznać się i z angielską wersją. Przyznam Ci rację, iż polskie tłumaczenie tej zdolności mogłoby być trochę lepsze (być może nawet bardziej dosłowne), ale obecne też nie jest takie złe.
Uwielbiam salwy ze wszystkich dział!! :) Nemo, jak dla mnie możesz częściej. Pozdrowienia :)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Mały Nemo »

Budowniczy Mostów pisze: środa 30 sty 2019, 18:25 Uwielbiam salwy ze wszystkich dział!! :) Nemo, jak dla mnie możesz częściej. Pozdrowienia :)
Nie lubię używać tego argumentu, bo to jest swego rodzaju przechwalanie się (mimo iż ta praca była jednak ciężka, więc przynajmniej taki zysk z niej mam, iż czasem mogę wspomnieć, iż nad tą grą pracowałem).

Wcześniej próbowałem użytkownikowi wytłumaczyć, w jaki sposób treść tej karty należy zinterpretować. Użytkownik nie chciał zrozumieć mojej interpretacji, więc żeby go przekonać, iż jednak się myli, napisałem iż ja współtworzyłem tego Poszukiwacza, wiec chyba najlepiej wiem jak on ma działać. Po cichu miałem nadzieję, iż użytkownik mi uwierzy w moje słowa. Tymczasem użytkownik postanowił być wredny i zasugerować mi, że kłamię i/lub podszywam się pod kogoś. Nie jest to miłe uczucie coś takiego przeczytać, tym bardziej, iż będąc administratorem tego forum tym bardziej muszę uważać na pisanie nieprawdy. Gdybym był jakimś no_name użytkownikiem i napisał, iż tworzyłem Talismana to użytkownik miałby powody mi nie uwierzyć. Jeśli coś takiego mówi administrator, to jednak szanse są, iż mówi prawdę.

No nic, jak dla mnie temat Opętanego został skończony na tej nieprzyjemnej wiadomości od użytkownika. Nie mam zamiaru przekonywać kogoś, kto znał odpowiedź na swoje pytanie jeszcze zanim je zadał.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
azzie
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 21 gru 2018, 15:57
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: azzie »

typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Okej, przeczytałem co napisałeś ale nadal mnie to nie przekonuje.
OK, postaram się konkretniej odnieść do tego co piszesz.
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Życie to zmienna wartość
Bądźmy precyzyjni. Wartość Życia jest niezmienna (pomijając efekty zmieniające początkową wartość Życia). Zmienne jest Życie Poszukiwacza, czyli liczba punktów Życia.

W oficjalnej instrukcji stoi: "Odzyskiwanie punktów nigdy nie może zwiększyć Życia Poszukiwacza powyżej jego początkowej wartości Życia". Porównaj z: "Poszukiwacz nie może odzyskać punktów Losu powyżej swojej wartości Losu".
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 a to co jest napisane na karcie to po prostu liczba która mówi Ci o Twojej wartości Siły.
Wartość Siły to to samo co początkowa wartość Siły. Siła całkowita to co innego.

Właściwy fragment instrukcji: "Całkowita Siła Poszukiwacza to suma jego początkowej wartości Siły (liczba wydrukowana na karcie Poszukiwacza), posiadanych żetonów Siły i premii zapewnianych przez Przyjaciół, Przedmioty i Magiczne Przedmioty, które mogą zostać w danej sytuacji wykorzystane".
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Jeżeli chcesz możesz Sobie napisać Moc 4 na karcie Mnicha po zdobyciu karty która o jeden zwiększa wartość Twojej Mocy, a jeśli uważasz że nie możesz to znaczy że błąd jest w instrukcji.
Wartość Mocy to wartość początkowa Mocy. Nie można tego mylić z punktami Mocy czy Mocą całkowitą (Mocą Poszukiwacza).

Właściwy fragment instrukcji: "Moc Poszukiwacza nigdy nie może spaść poniżej jego wartości Mocy (tj. liczby wydrukowanej na karcie Poszukiwacza)".
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Jak powtarzałem już kilka razy instrukcja nie rozróżnia na wartość (to co jest na karcie) i wartość zwiększoną przez rzeczy (to co jest na karcie + Twoje X), nie ma nigdzie takiego rozróżnienia podczas gry, albo ja o nim nie wiem.
Instrukcja odróżnia wartość (wartość początkową) Siły od Siły całkowitej która uwzględnia punkty Siły dodawane przez żetony czy przedmioty.

Właściwy fragment instrukcji: "Jego całkowita Siła wynosi 8 (wartość Siły 4, plus 2 punkty za żetony Siły i po 1 punkcie za Jednorożca i za Magiczny Pas)".
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Instrukcja mówi że wartość to jest to co masz napisane na karcie, jednak jeżeli np. używasz Ciosu Psionicznego i dodajesz początkową wartość swojej mocy to nie dodajesz tego co masz na karcie tylko to co masz na karcie + X. Wydaje mi się, że tak to należy traktować.
W przypadku Ciosu psionicznego dodajesz wartość początkową Mocy.

Instrukcja zawiera bardzo precyzyjny przykład dokładnie to objaśniający: "Czarnoksiężnik posiada (...) dwa żetony Mocy. (...) Czarnoksiężnik postanawia rzucić Cios psioniczny, który pozwala mu dodać do Siły posiadaną wartość Mocy (5)". Zwracam uwagę że początkowa wartość Mocy Czarnoksiężnika (to co ma napisane na karcie) to właśnie 5.
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Tak samo gdy karta mówi, że dodaje jeden do Twojej Siły to Twoja Siła zwiększa się o jeden i pod pojęciem Siła nie kryje się już np. 12 a 13. Tak samo gdy karta mówi że dodaje jeden do Twojej początkowej wartości Siły to wartość Twojej Siły zwiększa się o jeden.
Magiczny Pas dodaje 1 punkt do Siły. Potęga gigantów zwiększa początkową wartość Siły o 1. To dwie zupełnie różne sprawy.
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Jednak instrukcja mówi że wartość Twojej Siły to co jest napisane na Twojej karcie. Zatem albo gra jest źle skonstruowana. Instrukcja się myli lub ktoś zrobił błąd dodając karty zwiększające wartość
...albo po prostu źle zrozumiałeś instrukcję ;-)
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 albo zakładamy że jest to złota zasada iż specjalne zdolności i efekty mają pierwszeństwo przed zasadami podstawowymi.
Nie musimy tego zakładać, po prostu tak jest.

Właściwy fragment instrukcji: "W każdym przypadku, w którym specjalna zdolność lub efekt mówi co innego niż zasady podstawowe, specjalna zdolność lub efekt posiada pierwszeństwo".
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Także widzisz, odpowiedzi było dużo ale ja mogę drążyć dopóki problem nie jest rozwiązany, a odpowiedzi były nie na temat.
Mam nadzieję że teraz moje odpowiedzi są na temat :-)
typek567 pisze: środa 30 sty 2019, 02:40 Jeszcze jedno. Nie możesz Sobie tak wstawić X w tym swoim równaniu. Ono nic nie znaczy.
OK, przedyskutujmy to bardziej formalnie. Opętany otrzymał Nagrodę Czarownika: Potęgę gigantów.

- Opętany posiada 4 punkty Życia.
- Zdolność specjalna Opętanego: Wartość twojej Siły jest równa twoim aktualnym punktom życia. Po angielsku: Your Strength value is equal to your current life.
- Potęga gigantów: Podnieś początkową wartość swojej Siły o 1. Po angielsku: Increase your Strength value by 1.

Czyli specjalna zdolność mówi że wartość Siły ma być równa Życiu, a nagroda podnosi wartość Siły o 1 (permanentnie, bo karta ma być zachowana).

Widzę trzy rozwiązania tego problemu:

1) Zignorować nagrodę. Można uznać że nagroda jest sprzeczna ze specjalną zdolnością Opętanego i jej efekt odrzucić. Wybrałbym to rozwiązanie w ostateczności, bo w pierwszej kolejności próbowałbym połączyć efekty, inaczej gra staje się dużo mniej ciekawa - łączenie elementów celem uzyskania nowego efektu to podstawa większości gier.
2) Dodać punkt Życia i odrzucić nagrodę. Poza tym że tym samym ignorujemy zapisaną na karcie trwałość nagrody, jest to moim zdaniem najbardziej skomplikowane rozwiązanie, gdyż nagroda w efekcie wpływa na Życie, o czym nagroda nic nie mówi i co nie jest konieczne. Zgodnie z brzytwą Ockhama (zasadą ekonomii myślenia), preferuję prostsze rozwiązania.
3) Połączyć efekty. Skoro zdolność mówi że wartość siły to X, a nagroda mówi że wartość siły należy zwiększyć o 1, to wypadkowa wartość siły to X+1. Jest to moim zdaniem najprostsze rozwiązanie, do tego zgodne z duchem Talismana gdzie większość efektów w podobny sposób się składa. Stąd je preferuję.

W danym gronie graczy myślę że można przyjąć dowolne rozwiązanie, jedno z powyższych bądź całkiem inne. Jednak biorąc pod uwagę, że ostatnie rozwiązanie jest naturalnie przyjmowane przez większość uczestników tutejszego forum, to powinno ono budzić najmniej kontrowersji podczas przyjacielskiej partii Talismana.


Awatar użytkownika
Budowniczy Mostów
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Bezdroża
Bezkresne Morze
Gospoda Pod Koroną. Obiekty i Misje 2
Klątwy Króla Piramidy (Piramida 2.0)
Legendarne Przedmioty
Ląd Na Horyzoncie!
Most
Obiekty i Misje
Szalony Tytan
Posty: 3996
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:50
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Budowniczy Mostów »

Mały Nemo pisze: środa 30 sty 2019, 23:20
Budowniczy Mostów pisze: środa 30 sty 2019, 18:25 Uwielbiam salwy ze wszystkich dział!! :) Nemo, jak dla mnie możesz częściej. Pozdrowienia :)
Nie lubię używać tego argumentu, bo to jest swego rodzaju przechwalanie się (mimo iż ta praca była jednak ciężka, więc przynajmniej taki zysk z niej mam, iż czasem mogę wspomnieć, iż nad tą grą pracowałem).

Wcześniej próbowałem użytkownikowi wytłumaczyć, w jaki sposób treść tej karty należy zinterpretować. Użytkownik nie chciał zrozumieć mojej interpretacji, więc żeby go przekonać, iż jednak się myli, napisałem iż ja współtworzyłem tego Poszukiwacza, wiec chyba najlepiej wiem jak on ma działać. Po cichu miałem nadzieję, iż użytkownik mi uwierzy w moje słowa. Tymczasem użytkownik postanowił być wredny i zasugerować mi, że kłamię i/lub podszywam się pod kogoś. Nie jest to miłe uczucie coś takiego przeczytać, tym bardziej, iż będąc administratorem tego forum tym bardziej muszę uważać na pisanie nieprawdy. Gdybym był jakimś no_name użytkownikiem i napisał, iż tworzyłem Talismana to użytkownik miałby powody mi nie uwierzyć. Jeśli coś takiego mówi administrator, to jednak szanse są, iż mówi prawdę.

No nic, jak dla mnie temat Opętanego został skończony na tej nieprzyjemnej wiadomości od użytkownika. Nie mam zamiaru przekonywać kogoś, kto znał odpowiedź na swoje pytanie jeszcze zanim je zadał.
Nemo Szanowny, to nie wstyd używać tego argumentu, to przywilej :) My tu dywagujemy często jak interpretować karty, a tłumacze muszą decyzje podejmować na bieżąco, interpretując karty i przekładając interpretację na inny język. A kart jest zatrzęsienie. Więc to normalne, że zdarzają się różne rzeczy. Taki facet, jak ty, który umie przywołać proces tworzenia oficjalnych elementów gry, to skarb. To jasne, że chciałeś pomóc chłopakowi zrozumieć pokazując szerszy kontekst. Ja sam uważam takie informacje za przydatne. Dlatego dopóki nie bierzesz na kolanka użytkowników forum i nie zanudzasz głosem siwego dziadunia, jak to kiedyś tłumaczyłeś Talismana, myślę, że możesz śmiało cieszyć się swoim przywilejem :)


typek567
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 16:49
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: typek567 »

To przykre i oczerniające że admin mówi że próbuję zarzucić mu kłamstwo. Panie adminie, gdzie ja coś takiego napisałem? Proszę mi wskazać. Admin jak każdy może się mylić lub wykazywać brakiem wiedzy, nie mówię że tak jest w tym przypadku. Proszę sobie używać tego argumentu Panie adminie ale liczyć się z tym że mogę powiedzieć skoro Pan tworzył tą postać to jest Pan współwinny za złe jej napisanie. Przepraszam bardzo, ja rozumiem że Pan wie jak ta postać miała działać. Inna sprawa jak ta postać rzeczywiście działa i jak została napisana.

Wszystkim osobą które piszą mi o Jednorożcach i Pasach Potęgi... Musicie wiedzieć że są w grze (a przynajmniej w dodatkach) takie karty, które zwiększają POCZĄTKOWĄ WARTOŚĆ Siły/Mocy a nie dodają jeden do Twojej Siły/Mocy. Tak, zwiększają to co jest napisane na karcie i zmieniają wartość liczbową pojęcia "początkowa wartość Siły/Mocy". Dla tych zatem którzy piszą mi o Jednorożcach to zrozumcie że to jest całkiem co innego bo Jednorożec po prostu dodaje nam po jeden do Siły i Mocy jako Przyjaciel. Zwiększanie Wartości inaczej mówiąc wartości początkowej to całkiem co innego więc proszę przeczytać jeszcze raz moje odpowiedzi i zrozumieć o co chodzi.

Panie azzie. Wytknął mi Pan jakieś absurdalne błędy w moim wywodzie w ogóle nie odnosząc się do mojego wpisu i błędnie go interpretując. Tu nie trzeba nic precyzować proszę Pana.. Życie to zmienna wartość, tak samo jak Siła czy Moc. Co innego wartość Życia która jest nie zmienna. Większość Pana komentarzy jest tu zbędna, no bo co ma to że Wartość Mocy to to co na karcie Poszukiwacza więc zdobywając kartę która zwiększa naszą wartość Mocy o X powinniśmy albo dodać i dopisać na karcie Poszukiwacza przy mocy + X , albo uznać że gra jest źle zrobiona, albo uznać że jest to złota zasada, do tego że Pan mi coś tu piszę o Mocy całkowitej. Przepraszam Pana, ale Pan pisze truizmy które jeszcze świadczą o tym że nie jest w stanie Pan zrozumieć mojego wywodu. Na końcu przepisuje Pan wniosek z mojego wywodu i to jeszcze z błędami stosując filozofię bazarową. Przepraszam ale skąd Pan wziął jakieś tracenie karty? 2) To jest absolutnie sprzeczne i wyssane z palca. Jakie ma Pan powody żeby wyrzucić tą kartę? Karta mówi że dodaje Panu jeden do wartości Siły a zdolność Opętanego mówi że Wartość Siły Opętanego jest równa jego aktualnemu Życiu. Czyli w moim rozumieniu "Masz tyle Życia ile wartość Twojej Siły" Odrzucając tą kartę a dodając Życie robi Pan to równanie sprzecznym bo przykładowo 3 nie jest równe 4. Co innego gdy tracimy Życie, albo należy zmienić postać Opętany, inaczej napisać jej zdolność (zmienić ją) albo ustalić zasady które by precyzowały co robimy przy utracie punktu Życia. Czy najpierw wyrzucamy kartę, czy najpierw zmniejszamy gwiazdkę* czy dowolnie.


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

typek567 pisze: piątek 01 lut 2019, 12:48 Inna sprawa jak ta postać rzeczywiście działa i jak została napisana.
Jak rzeczywiście działa - tak jak to opisał @Nemo
Jak została napisana - tak jak rzeczywiście działa, w zgodzie z zasadami oraz mechaniką gry opisaną w instrukcji

Panie @typek567, jeżeli argumenty przytaczane wprost z instrukcji do Pana nie przemawiają, to nie wiem co jeszcze moglibyśmy zrobić, aby Pan to zrozumiał i/lub chociaż przyjął te argumenty do wiadomości (choćby do rozważenia, czy aby na pewno Pan ma rację).


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
typek567
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 16:49
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: typek567 »

@abubu Lubisz przykłady. Weźmy Sobie losowego Poszukiwacza (innego niż Opętany), naprawdę dowolnie, niech będzie powiedzmy Mnich.

W instrukcji napisane jest że wartość Twojej Mocy to jest to co masz napisane w odpowiedniej rubryczce na karcie Poszukiwacza, czyli 3.
W tej chwili zdobywasz kartę która zwiększa wartość Twojej mocy o 1.
Według instrukcji Twoja Wartość Mocy to liczba na Twojej karcie Poszukiwacza czyli 3 jednak według karty którą zdobyłeś to 4 dlatego że Twoja stara wartość jest powiększona o 1 i to ona teraz stanowi Twoją nową wartość. We wszystkich odniesieniach do wartości podczas gry za wartość będziesz uznawał 4 albo ta karta nie ma sensu.
Ponieważ w tej chwili Wartość Twojej mocy to 4 a według instrukcji to 3 to możesz:

a) przekreślić trójkę na swojej karcie Poszukiwacza i wpisać tam czwórkę (wszystko się niby zgadza choć nie do końca bo w tej chwili Twoja Moc na karcie Poszukiwacza to 4 czyli Twoja wartość to 4 a Ty musisz dodać jeszcze jeden czyli niby to teraz 5 i tak w nieskończoność, a to dlatego że gra nie rozróżnia pojęciowo tej trójki od czwórki czyli tego co na karcie Poszukiwacza od Twojej nowej wartości czyli powiększonej przez tą kartę. Dochodzimy do nieskończonej historii jednym słowem to nie jest droga którą powinniśmy iść bo prowadzi jakby do sprzeczności i nieskończonego powiększania tej wartości.
b) uznać że gra jest zepsuta i trzeba coś pozmieniać
c) uznać (co moim zdaniem jest prawidłową interpretacją i wszyscy tak grają) że to co jest napisane na karcie to efekt a więc ma jakby pierwszeństwo, nie musi być zgodne z tym co zapisane w instrukcji i w ten sposób na Twojej karcie Poszukiwacza możesz mieć 3 podczas gdy Twoja prawdziwa wartość Mocy to 4.

Teraz spróbujmy zastosować to samo dla Opętanego tylko z Siłą. Przetłumaczę to dla was.
W Twojej specjalnej zdolności napisane jest że wartość Twojej Siły jest równa Twoim aktualnym Punktom Życia.
W tej chwili zdobywasz kartę która zwiększa wartość Twojej Siły o 1.
Według Twojej specjalnej zdolności Twoja Wartość Siły to liczba Twoich Żetonów Życia, powiedzmy aktualnie 5 jednak według karty którą zdobyłeś to 6 dlatego że Twoja stara wartość jest powiększona o 1 i to ona teraz stanowi Twoją nową wartość. We wszystkich odniesieniach do wartości podczas gry za wartość będziesz uznawał 6 albo ta karta nie ma sensu. Ponieważ w tej chwili Wartość Twojej Siły według karty to 6 a według Twojej specjalnej zdolności to 5 to masz takie same wybory jak u Mnicha z tym, że:
a) ,doszliśmy do tego że to bez sensu, ale w jego przypadku zamiast dopisywać na karcie dalibyśmy mu jedno Życie bo przez jego zdolność, jego Wartość Siły równa jest jego aktualnemu Życiu.
b) bez zmian
c) nie możemy tego zrobić ponieważ według Twojej zdolności Twoja Wartość Siły to 5, a według karty to 6. Instrukcja mówi że efekty i zdolności mają pierwszeństwo przed zasadami z instrukcji ale nie mówi co wtedy gdy dwie specjalne zdolności lub efekty się wykluczają i nie mówi jak wtedy to rozpatrywać.

Wniosek, postać jest źle napisana. Odpowiedź b). Gra ma być klarowna i nie pozostawiać pola do interpretacji.

Dodano po 6 minutach 19 sekundach:
Postać powinna być napisana: Siła: 0 Specjalna zdolność: Za każdy posiadany punk Życia dodajesz 1 do wartości swojej Siły
Ostatnio zmieniony piątek 01 lut 2019, 16:54 przez typek567, łącznie zmieniany 1 raz.


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: loooki »

nie masz racji panie @typek567 i z uporem wymyślasz niepotrzebnie - jak w przykładzie z mnichem wg mnie to również bledną interpretacją


typek567
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2019, 16:49
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: typek567 »

Taki zapis ułatwia też o tyle, że gdyby ktoś wymyślił kartę w stylu "Nie możesz używać swoich specjalnych zdolności" lub "Twoje specjalne zdolności nie działają", bo nie wiem czy jest taka w Talismanie oficjalnym, to Opętany nie miałby nagle Wartości Siły równej gwiazdka czyli nie wiadomo ile, tylko normalnie 0.


Awatar użytkownika
husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
#Moderator: husar
Uczestnik Zjazdów
!Wspierający
Posty: 2004
Rejestracja: wtorek 11 gru 2018, 22:41
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:
Wiek: 46

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: husar »

Szanowny Kolego, skoro uważasz że jest błąd to zrób sobie poprawkę. Użyj Strange Eons/Photoshop i stwórz sobie na nowo Opętanego. Wydrukuj i graj.


Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Mały Nemo »

Tutaj znajduje się jego grafika:

Obrazek

Został on stworzony przez Felicię Cano.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

Panie @typek567, czemu Pan usilnie chce coś pisać po kątach? Sprawa jest bardzo prosta: za każdym razem gdy mowa jest o [bazowej/początkowej] wartości Siły/Mocy, należy odczytać wartość z karty Poszukiwacza. W grze występują jednak dodatkowe czynniki mogące wpłynąć na tą wartość (zmieniając ją trwale lub czasowo, np. do czasu pasiadnia jakiegoś przedmiotu). W takim przypadku sprawdzamy wartość nadrukowaną na karcie Poszukiwacza oraz dodajemy lub odejmujemy wartości z innych posiadanych kart i/lub aktywnych zaklęć.

W przypadku Opętanego sprawa również jest prosta. Sprawdzać co jest na karcie... I co się okazuje .. olobolo ... jakaś gwiazdka .. jak żyć!? ... sprawdza więc resztę treści na karcie... może jest wyjaśnione. Więc czytasz i trafiłaś na odpowiedni zapis iż wartość Siły (czyli jak już wiemy z instrukcji wartość początkowa/bazowa) jest równa twojemu aktualnemu życiu. I nie działa to w obie strony... to nie matematyka! Nie ma tu nic o bazgraniu po kartach.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Valdi »

Udzielę się w temacie :)

Mam nadzieję że powyższe wyjaśnienie @abubu jest proste. Pamiętajmy temat dotyczy "Zbioru niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami"

@typek567 zgłosiłeś swoją wątpliwość, dostałeś wyjaśnienie temat zamknięty. To nie temat o tym czy gra ma błędy etc. Jeżeli uważasz ze gra ma błędy jest parę rozwiązań:

a) uznać wyjaśnienia doświadczonych graczy którzy w Talismanie siedzą już od długiego czasu.
b) uznać że powyższe wyjaśnienia są niewystarczające i:
b1) wykluczyć kartę z gry
b2) grać po swojemu
b3) utworzyć erratę karty (podpowiedzi powyżej jak to zrobić) ja ze swojej strony zagwarantuje darmowy druk tej karty dla Ciebie (będą do pokrycia koszty wysyłki).
c) napisać do Game Workshop, Asmodee, Pegasus Spiele, Galakty że gra jest błędnie skonstruowana i wymaga patcha, a nie obwiniać za to Tłumacza :)

Ja na Twoim miejscu (jak i duża część graczy tu na forum) wybrałbym opcję b3, ale myślę że opcja c też jest atrakcyjna.


Jako że jest to temat Niejasności i wyjaśnień a nie reklamacji że "gra jest zepsuta". każdy kolejny post dotyczący Tej niejasności osobiście usunę
Pozdrawiam
Waldemar Krasuski


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
vujekwujek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 27 sty 2019, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: vujekwujek »

Nie wiem czy wcześniej pojawiło się pytanie ale czy w przypadku teleportacji przez zaklęcie/zdarzenie, teleportowany gracz rozpatruję od razu pole na, które został teleportowany?

np. wykonuje ruch, trafiam na pole gdzie są dwie karty zdarzeń. Rozpatruję oba i w wyniku ostatniego zdarzenia teleportuje się dajmy na to na obszar skały. Czy obszar skał:

1. Rozpatruję od razu.
2. Rozpatruję w kolejnym ruchu.
3. W kolejnym ruchu rzucam kością i poruszam się od tego pola.

Nie mówię tu o umiejętnościach (skrzat) i przedmiotach umożliwiających przy rzucie kostką teleportację na dowolny obszar.


Awatar użytkownika
kotlet
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 225
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: kotlet »

Na moje to rozpatruje się dane pole.
Rzut kością 5 w gospodzie czy też inne karty mówią, kiedy jest inaczej (np. Że w następnej turze robisz teleport zamiast ruchu).


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: Mały Nemo »

Ostatnia strona instrukcji.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

Jeżeli przy "teleportacji" nie ma jawnie zapisu o zakończeniu tury po przeniesieniu się na dany obszar, wówczas od razu (w tej samej turze) badasz ten obszar lub spotykasz na nim Poszukiwacza (jeżeli jakiś się tam znajduje i masz ochotę go spotykać).


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
vujekwujek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 27 sty 2019, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: vujekwujek »

Z tą instrukcja złota rada. Rzeczywiście jest wszystko na ostatniej stronie z algorytmem tury.


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zbiór niejasności, dotyczących zasad gry wraz z odpowiedziami

Post autor: abubu »

vujekwujek pisze: wtorek 05 mar 2019, 11:13 Z tą instrukcja złota rada
Ostatnio to jest dość popularna odpowiedź.


Tak jakby gracze w ogóle nie czytali instrukcji, a później lament: "olobolo, ale ten talisman zepsuty i niegrywalny!" ;)


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
ODPOWIEDZ