Modyfikacja Zasad - Rozważania

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Swiraz [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 114
Rejestracja: poniedziałek 21 sty 2019, 12:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 40

Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: Swiraz »

Witam Wszystkich

Nie wiem w jakim wątku powinienem to tak naprawdę wrzucić, ale nie chciałem żeby ten post szybko zaginął pośród innych
Czytam z zaciekawieniem o niektórych modyfikacjach zasad, które wprowadzają inni do Talismana w ramach tzw. Home Rules, i widzę, że na nowo Ameryki nie odkrywam.

Niektórzy, jak np. @Tronar zasady korygowali w momencie, kiedy ja dopiero przychodziłem na świat :)
Z tego co widzę, nie zaglądał na to forum od dłuższego czasu, tak więc zapewne nie przeczyta też tego postu :(
Moim jedynym osiagnięciem kiedyś, jeżeli chodzi o modyfikacje Talismana, było zbudowanie z klocków Lego planszy do gry (razem z Podziemiami i Miastem)
Niestety żadne zdjęcia się nie zachowały.

Chciałem podzielić się swoimi spostrzeżeniami odnośnie zasad i ich wpływu na rogrywkę. Mam nadzieję, że nie narażę się zbytnio i nie doproszę się o ekskomunikę.
Na pewno najbliższej przyszłości będę chciał sprawdzić niektóre z poniższych:

1 - Przede wszystki przyrost atrybutów - wymiana trofeów - biorąc pod uwagę niektóre rozszerzenia,
na pewno nie wprowadziłbym limitu 10, jak gdzieś było to sugerowane (chociaż z pączątku wydawało się to być sensowne)
Zmieniłbym natomiast zasadę zamiany trofeów:
- wymagana wartość na wymianę to obecna Siła/Moc +1 , przy czym nie może być to wartość niższa niż X (dajmy na to 6 lub 7)
- względnie po osiągnieciu pierwszego dużego stożka (nie uwzględniając bonusów z kart nagród za zadania cz.) byłoby to adekwatnie +1 za każdy duży stożek (lub 2, 3... zależy jak bardzo chcemy podkręcić poziom trudności)
(np. bazowa Siła 2, +1 z nagrody, jeden duży stożek i jeden mały = Siła 9 - czyli jeżeli chcę zdobyć dodatkowy punkt Siły, muszę wymienić Trofea o wartości 9 + 1; ewentualnie 9 + 1 + 1(2,3) za każdy duży stożek)

2 - Siła/Moc Wrogów/Istot/NPC/Komornika itp... - jak juz jesteśmy dopakowani, denerwuje mnie trochę schemat - "dobra, to ja mam Siłę 10, Dzik 1, to z automatu go zawijam jako trofeum"
Ktoś sugerował rzut 2 kośćmi przy walce - jest to wyjście, ale wprowadza jeszcze więcej losowości (można to w dalszym ciągu stosować)
Ja chcę tu dodać pewien algorytm przy ustalaniu poczatkowej Siły/Mocy Wroga/itd: (uwzględniając całkowitą Siłę/Moc płynącą z przedmiotów, specjalnych zdolności Poszukiwaczy, ale wyłączając niektóre Czary i Przyjaciół takich jak np. Najmenik)

- jeżeli róznica Siły/Mocy jest równa 6 na korzyść Poszukiwacza (czyli nie ma szansy nawet na remis przy rzucie jedną kością) - wtedy rzucamy dodatkowo jedną kością i dodajemy wynik rzutu do Siły/Mocy Wroga/itd i dopiero wykonujemy rzuty za atak
(Albo wersja Hardcore - dodajemy 6 i uznajemy że jest remis, to samo robimy za każdym razem gdy róznica jest wielokrotnością 6)

- jeżeli róznica Siły/Mocy jest większa 6 na korzyść Poszukiwacza, wtedy: (tutaj są też dwie opcje - wersja Light i Hardcore)
Light: (ale bardziej upierdliwa ze względu na ilość rzutów kością)
- rzucamy dodatkowo jedną kością i dodajemy wynik rzutu do Siły/Mocy Wroga/itd i rozpatrujemy ponownie powyższy warunek - powtarzamy do momentu kiedy różnica w Sile/Mocy jest równa lub mniejsza niż 5 na koszyść poszukiwacza)
Hardcore - Dodajemy 6 z automatu

Niezależnie od tego czy zastosujemy sie do wersji Light lub Hardcore mogą pojawić się ciekawe kombinacje, które sprawią, że czasem Light bedzie gorszy niż Hardcore.
Wersja Hardcore wymaga tylko jednego rzutu kością przez co jest prostsza
Karty takie jak Traper najpierw rozpatrujemy normalnie, po obliczeniu poczatkowej Siły/Mocy takiej karty dopiero stosujemy w/w zasady
Jak już obliczymy Siłę/Moc Wroga/itd przed rozpoczęciem walki możemy zastosować czar, np. Cios Psioniczny albo opłacić Najemnika
Jezeli nie rzucamy 2 kośćmi za skuteczność ataku, wtedy wciąż w niektórych przypadkach pozstanie szansa na zczyszczenie takiego Wroga/itd bez konieczności rzucania kością

Żeby nie było lekko, trofeum zachowuje swoją oryginalną wartość

-------

Póki co tutaj kończy się moja inwencja twórcza

Poniżej dwie dodatkowe ciekawe zasady od @Tronar odnoszące się do Krainy Wewnetrznej (Podstawka), razem z proponowanymi przeze mnie zmianami:
3 - Siła Diabłow to 14 a nie 4
Moja alternatywa: można zostawić Diabłom siłę 4 pod warunkiem, że:
- Nie można używać na tym obszarze żetonów Losu żeby jeszcze raz rzucać za liczbę Diabłow.
- zawsze walczymy na raz ze wszystkimi Diabłami - jak przegramy, w nastepnej turze rzucamy od nowa z jaką liczba Diabłów walczymy

4 - u Wilkołaka rzucamy 3 kośćmi żeby określić jego Siłę
Moja alternatywa: biorąc pod uwagę, że średnia rzutu 3 kośćmi to 9-10, zmieniłbym to na 4 kości - jeżeli przegramy z Wilkołakiem, w nastepnej turze rzucamy od nowa za jego Siłę i walczymy od nowa.
Tak samo stosujemy zakaz uzywania żetonów Losu przy określaniu siły Wilkołaka

Dajcie znać co o tym myślicie
Ostatnio zmieniony poniedziałek 28 sty 2019, 22:03 przez Swiraz, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
fallenmk
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Krainy Wschodu
Miecze Czarnoksiężnika
Poszukiwacze z DnD
Powrót Kruczej Wiedźmy
Purpurowy Czerw
Pułapki w Podziemiach
Posty: 2310
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 20:03
Płeć:

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: fallenmk »

Średnia rzutu 3 kośćmi 6-ściennymi wynosi 10,5 :)


Swiraz [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 114
Rejestracja: poniedziałek 21 sty 2019, 12:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 40

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: Swiraz »

fallenmk pisze: poniedziałek 28 sty 2019, 21:58 Średnia rzutu 3 kośćmi 6-ściennymi wynosi 10,5

zgadza się, za bardzo to chciałem uprościć pomiędzy 1 a 18 kiedy powinienem pomiędzy 3 a 18 :)


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: Bludgeon »

Zmiany na planszy są o tyle słabe (nie Twoje tylko ogólnie) że trzeba pamiętać gdzie jest zmiana - dość łatwo się pomylić. Pewnie karty terenu umieszczane na początku gry by to rozwiązały.

Wilkołak - spoko zmiana, kataklizm robi chyba to samo.
Diabły - na pewno potrzebują wzmocnienia skoro są obszarem pod koniec wędrówki po k.wew. Sposobów na ich wzmocnienie jest tyle ile wzorów matematycznych w przyrodzie.

Skomplikowana walka tylko dlatego że Cię drażni autokill w późniejszej fazie gry - jaka jest tego korzyść z wprowadzenia tych zasad? Komplikują i wydłużają grę, zwiększają losowość więc korzyści muszą być naprawdę wymierne.


What a view.
azzie
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 21 gru 2018, 15:57
Płeć:

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: azzie »

Ciekawe rozwiązanie redukujące autokill a jednocześnie bardzo proste:
- Przy wyrzuceniu 6 kością za atak rzucamy kolejną kością i dodajemy wynik. Efekt może powtarzać się wielokrotnie.


Swiraz [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 114
Rejestracja: poniedziałek 21 sty 2019, 12:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 40

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: Swiraz »

Bludgeon pisze: poniedziałek 28 sty 2019, 22:16 jaka jest tego korzyść z wprowadzenia tych zasad? Komplikują i wydłużają grę, zwiększają losowość więc korzyści muszą być naprawdę wymierne.

Myślę tutaj o grze typowo towarzyskiej, nastawionej bardziej na eksploracje (PvE) Ostatnio zdarzyło się, że 3 gry pod rząd układ planet tak mi sprzyjał, że pozostali dwaj gracze mięli po prostu dość. Fart gonił farta I levelowalem jak Popek po chińskiej mecie - zbyt łatwo. Jeden z graczy dopiero co dał się nawrócić i boję się, że może być ciężko namówić go na kolejną partię :D
azzie pisze: poniedziałek 28 sty 2019, 22:31 Przy wyrzuceniu 6 kością za atak rzucamy kolejną kością i dodajemy wynik. Efekt może powtarzać się wielokrotnie
Ciekawe, myślałem bardziej w negatywną stronę - jak wypadnie 1 przegrywasz (ale można użyć żeton Losu)


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: Bludgeon »

Swiraz pisze: poniedziałek 28 sty 2019, 23:10 Ostatnio zdarzyło się, że 3 gry pod rząd układ planet tak mi sprzyjał, że pozostali dwaj gracze mięli po prostu dość. Fart gonił farta I levelowalem jak Popek po chińskiej mecie - zbyt łatwo. Jeden z graczy dopiero co dał się nawrócić i boję się, że może być ciężko namówić go na kolejną partię :D
Ale czego innego oczekujesz po mocno losowej grze?


What a view.
Swiraz [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 114
Rejestracja: poniedziałek 21 sty 2019, 12:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 40

Re: Modyfikacja Zasad - Rozważania

Post autor: Swiraz »

Bludgeon pisze: poniedziałek 28 sty 2019, 23:25 Ale czego innego oczekujesz po mocno losowej grze?
Ja sobie w pełni zdaję sprawę z jej losowości. Dzięki temu moja Kobieta też polubiła tą grę bo wygrała kilka razy z rzędu nie mając nigdy wcześniej styczności z nią. Ale oboje nie lubimy auto-wygrywanych pojedynków z wrogami. Stąd taki koncept.


ODPOWIEDZ