Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

No dobra, jestem dziś w domu, to mogę się pochylić =P.

Zacznijmy od tego, iż karty Pozostałości to swego rodzaju "wcześniej wylosowane karty Przygód". Tylko tyle. Po wejściu na obszar z zakrytą kartą Pozostałości odsłaniasz nią i decydujesz, co robisz dalej (czy spotykasz Poszukiwacza, czy badasz obszar). Jeśli na danym obszarze z zakrytą kartą Pozostałości losuje się więcej kart (wskutek np. Przepowiedni), to losujesz pozostałe karty Przygód z talii Przygód i wszystkie karty badasz według ich numerów spotkania. Wtedy Ciebie już nie obchodzi z jakich talii te karty pochodzą.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Odyn pisze:a) wchodzę np na obszar Pól, gdzie jest napisane Wylosuj 1 kartę. Trafia mi się karta Nekropolia, która wymaga ode mnie odbyć spotkanie takie jak na Cmentarzu. Na Cmentarzu mam napisane Wylosuj 1 Mieszkańca. Rozumiem, że po wylosowaniu tegoż Mieszkańca i rozpatrzeniu jego karty odkładam go na obszar Cmentarza (jeśli oczywiście ma tak napisane na karcie lub ma dopisek Dowolony), a nie na obszar Nekropolii, która znajduje się na Polach ?
Nie, odrzucasz tego Mieszkańca. Karty Mieszkańców odkłada się na własny obszar tylko wtedy, gdy nazwy obszarów (ten, na którym się znajdujesz oraz ten, o który prosi karta Mieszkańca) się zgadzają. Ty badasz jakbyś był na Cmentarzu, ale na nim NIE jesteś. Jesteś na Polach. Więc karta Mieszkańca spada na stos kart odrzuconych.
Odyn pisze:) jest wśród Mieszkańców karta Grabarza. Napisano na niej m.in. tak: Zły: Możesz zapłacić 1 sztukę złota, aby zabrać jako trofeum wierzchnią kartę Wroga ze stosu kart odrzuconych. Moje pytanie dotyczy właśnie opcji dla Złych - czy ja mogę przejrzeć w takim razie stos kart odrzuconych w poszukiwaniu Wroga, który został tam odrzucony jako ostatni, czy ten Wróg musi być wierzchnią kartą stosu odrzuconych kart? Zagraliśmy wczoraj wg tej drugiej opcji. Ostatnią kartą stosu odrzuconych kart był Nieznajomy lub Zdarzenie, więc nie opłacało mi się wydawać 1 szt złota, bo nie było tam Wroga, którego mógłbym zabrać jako trofeum. Oczywiście gramy z "zakrytym" stosem kart odrzuconych (karty odwrócone rewersem), choć kolega próbował mnie przekonać, by grać w takim razie z odkrytym stosem (by było widać, co zostało odrzucone jako ostatnie).
Tak, przeglądasz stos kart odrzuconych w poszukiwaniu wierzchniego Wroga i zabierasz go jako trofeum.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Odyn pisze:Wrócę jeszcze do mojej kwestii z podpunktu a)
Instrukcja Kataklizmu mówi:
Jeśli jakaś karta nakazuje graczowi rzucić kością i porównać wynik z listą na wskazanym obszarze, zamiast tego wybiera Mieszkańca na tym obszarze i odwiedza go. Jeśli na wskazanym obszarze nie ma żadnego Mieszkańca, nic się nie dzieje. Na przykład, jeśli Poszukiwacz napotka Karnawał, którego treść nakazuje mu rzucić 1 kością i odczytać wynik z obszaru Gospody, zamiast tego wybiera jednego Mieszkańca, który znajduje się w Gospodzie, i odwiedza go.
Czyli jeśli na obszarze np Pól wylosuję kartę Nekropolii, która wymaga ode mnie spotkania takiego jak na Cmentarzu, a na obszarze Cmentarza nie ma żadnego Mieszkańca tzn że nic się nie dzieje (nie mogę wylosować nowego Mieszkańca), dobrze myślę? Natomiast jeśli na Cmentarzu są jacyś Mieszkańcy, wtedy podczas rozpatrywania karty Nekropolia mam prawo wybrać jednego i go odwiedzić.
Tamta zacytowana przez Ciebie instrukcja odnosi się jedynie do sytuacji, w których musisz rzucić kością za jakiś obszar, a na nowej planszy nie możesz tego zrobić, bowiem efekt tego obszaru jest inny. Badając Nekropolię, nie rzucasz kością, wiec ta zacytowana przez Ciebie zasada nie ma wpływu.

W zaprezentowanej przez Ciebie sytuacji, losujesz i badasz Nekropolię. Każe Ci ona zbadać Cmentarz. Jeżeli jesteś Dobry, tracisz 1 punkt Życia. Następnie losujesz 1 Mieszkańca. Jeśli jest on Mieszkańcem ze słowem "Cmentarz", to po zbadaniu go odrzucasz go, gdyż na Cmentarzu się nie znajdujesz, a jedynie badasz go tak, jakbyś na nim był.

W alternatywnej wersji, w której badasz Nekropolię i znajdują się na niej jakieś karty Mieszkańców, losujesz 1 kartę Mieszkańca i kładziesz ją na Cmentarz. Jeśli zdecydujesz się zbadać Mieszkańca na Cmentarzu i ma on wyraz "Cmentarz", musisz go odrzucić, bowiem nie znadujesz się na Cmentarzu.
Rulebook, strona 6 pisze:Po tym, jak Poszukiwacz odwiedzi Mieszkańca, ten
zostaje odrzucony, chyba że nazwa obszaru na jego karcie
odpowiada nazwie obszaru, na którym obecnie znajduje się
Poszukiwacz.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

No Nemo, na takie odpowiedzi czekałem :D Studnia Wiedzy o Talismanie bez dna! Dzięki wielkie.
1.Czyli jeśli wchodzę na obszar z zakrytą kartą Pozostałości to z automatu odkrywam tę kartę i mam 2 opcje do wyboru:
-spotkać innego Poszukiwacza (jeśli jakikolwiek tam stoi)
-rozpatrzyć tę kartę Pozostałości, która w momencie odkrycia staje się kartą Przygody (nie losuję nowej karty Przygody zgodnie z obszarem, na którym napisano Wylosuj 1 kartę, ponieważ Pozostałość stała się kartą Przygody w momencie odkrycia)
Dobrze myślę?
Przyznam szczerze, że musiałem kilka razy przeczytać post Nemo i akapit w instrukcji Kataklizmu.

2.Kwestia z kartą Przygody Nekropolia wyjaśniona. Skoro mam odbyć spotkanie takie samo jak na Cmentarzu to po prostu losuję Mieszkańca (jesli jestem dobry to dodatkowo tracę punkt Życia) i rozpatruję go, a potem usuwam z planszy, choćby ten miał napisany na karcie Cmentarz [bo Nekropolia to nie Cmentarz].

3.Jednakże zacytowany przeze mnie tekst z instrukcji nadal nie daje mi spokoju, bo jeśli wylosuję kartę Przygody np. Karnawał, czy inną, która każe mi rzucić kością i porównać z listą Gospody, a nie będzie tam jeszcze żadnego Mieszkańca tzn. że nic się nie dzieje ("Jeśli na wskazanym obszarze nie ma żadnego Mieszkańca, nic się nie dzieje" słowa z instrukcji). Czy jednak mam losować tego Mieszkańca?

4.Stos kart odrzuconych ma być zakryty, czy odkryty? Jak jest wg oficjalnych zasad? Nie ukrywam, że odkryty ułatwia grę np. Hienie Cmentarnej (bo zawsze widzi, nie musi pamiętać jaka karta została odrzucona przez gracza tuż przed nim).


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Odyn pisze:No Nemo, na takie odpowiedzi czekałem :D Studnia Wiedzy o Talismanie bez dna! Dzięki wielkie.
1.Czyli jeśli wchodzę na obszar z zakrytą kartą Pozostałości to z automatu odkrywam tę kartę i mam 2 opcje do wyboru:
-spotkać innego Poszukiwacza (jeśli jakikolwiek tam stoi)
-rozpatrzyć tę kartę Pozostałości, która w momencie odkrycia staje się kartą Przygody (nie losuję nowej karty Przygody zgodnie z obszarem, na którym napisano Wylosuj 1 kartę, ponieważ Pozostałość stała się kartą Przygody w momencie odkrycia)
Dobrze myślę?
Przyznam szczerze, że musiałem kilka razy przeczytać post Nemo i akapit w instrukcji Kataklizmu.

2.Kwestia z kartą Przygody Nekropolia wyjaśniona. Skoro mam odbyć spotkanie takie samo jak na Cmentarzu to po prostu losuję Mieszkańca (jesli jestem dobry to dodatkowo tracę punkt Życia) i rozpatruję go, a potem usuwam z planszy, choćby ten miał napisany na karcie Cmentarz [bo Nekropolia to nie Cmentarz].

3.Jednakże zacytowany przeze mnie tekst z instrukcji nadal nie daje mi spokoju, bo jeśli wylosuję kartę Przygody np. Karnawał, czy inną, która każe mi rzucić kością i porównać z listą Gospody, a nie będzie tam jeszcze żadnego Mieszkańca tzn. że nic się nie dzieje ("Jeśli na wskazanym obszarze nie ma żadnego Mieszkańca, nic się nie dzieje" słowa z instrukcji). Czy jednak mam losować tego Mieszkańca?

4.Stos kart odrzuconych ma być zakryty, czy odkryty? Jak jest wg oficjalnych zasad? Nie ukrywam, że odkryty ułatwia grę np. Hienie Cmentarnej (bo zawsze widzi, nie musi pamiętać jaka karta została odrzucona przez gracza tuż przed nim).
1. Dokładnie tak.

3. Nic się nie dzieje. Po prostu ignorujesz efekt rzucania kością (gdyż zacytowany przez Ciebie efekt zmusza Ciebie do zbadania Mieszkańca na danym obszarze, a NIE zbadać obszar). Jeśli na danym obszarze znajduje się jakiś Mieszkaniec, to go badasz, a następnie odrzucasz, gdyż zgodnie z zacytowaną przeze mnie zasadą jego wyraz obszaru nie zgadza się z obszarem, na którym obecnie się znajdujesz. Jeżeli jakimś trafem by się jednak zgadzał, to po zbadaniu, przenosisz tego Mieszkańca na swój obszar.

4. Nie jest to nigdzie sprecyzowane, ale generalnie sporo kart wpływa na wierzchnią kartę na stosie kart odrzuconych (np. jeśli posiadasz Mosiężną Butelkę z Krainy Ognia, to w każdej chwili chcesz wiedzieć jakie Zaklęcie na discardzie się znajduje, by wiedzieć, kiedy butelki możesz lub chcesz użyć), więc najlepiej będzie grać z odkrytym stosem kart odrzuconych.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Nemomon pisze:3. Nic się nie dzieje. Po prostu ignorujesz efekt rzucania kością (gdyż zacytowany przez Ciebie efekt zmusza Ciebie do zbadania Mieszkańca na danym obszarze, a NIE zbadać obszar). Jeśli na danym obszarze znajduje się jakiś Mieszkaniec, to go badasz, a następnie odrzucasz, gdyż zgodnie z zacytowaną przeze mnie zasadą jego wyraz obszaru nie zgadza się z obszarem, na którym obecnie się znajdujesz. Jeżeli jakimś trafem by się jednak zgadzał, to po zbadaniu, przenosisz tego Mieszkańca na swój obszar.
Czyli wchodzę na obszar Równiny. Wylosowałem kartę Przygody Karnawał. Karta mówi, że mam rzucić kością i odczytać wynik z Gospody. Patrzę na Gospodę i mam tam Barmankę. Nie losuję żadnej nowej karty Mieszkańca, a jedynie odwiedzam Barmankę. I jak dobrze zrozumiałem, po tych odwiedzinach odrzucam Barmankę, bo ja w tej chwili znajduję się na Równinach (a ona może być tylko w Mieście-Gospodzie-Wiosce)?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 maja 2017, 19:36 przez Odyn, łącznie zmieniany 2 razy.


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Odyn pisze:
Nemomon pisze:3. Nic się nie dzieje. Po prostu ignorujesz efekt rzucania kością (gdyż zacytowany przez Ciebie efekt zmusza Ciebie do zbadania Mieszkańca na danym obszarze, a NIE zbadać obszar). Jeśli na danym obszarze znajduje się jakiś Mieszkaniec, to go badasz, a następnie odrzucasz, gdyż zgodnie z zacytowaną przeze mnie zasadą jego wyraz obszaru nie zgadza się z obszarem, na którym obecnie się znajdujesz. Jeżeli jakimś trafem by się jednak zgadzał, to po zbadaniu, przenosisz tego Mieszkańca na swój obszar.
Czyli wchodzę na obszar Równiny. Wylosowałem kartę Przygody Karnawał. Karta mówi, że mam rzucić kością i odczytać wynik z Gospody. Patrzę na Gospodę i mam tam Barmankę. Nie losuję żadnej nowej karty Mieszkańca, a jedynie odwiedzam Barmankę. I jak dobrze zrozumiałem, po tych odwiedzinach odrzucam Barmankę, bo ja w tej chwili znajduję się na Równinach (a ona może być tylko w Mieście-Gospodzie-Wiosce)?
Dokładnie tak.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Idąc tym samym tokiem rozumowania. Wchodzę na Pola i wyciągam kartę Przygody Nekropolia. Każe mi odwiedzić ten obszar tak jak Cmentarz. Na Cmentarzu jest już Grabarz. Losuję nowego Mieszkańca, ale gdy sie zdecyduję odwiedzić Grabarza on też spadnie z planszy (wraz z tymi drugim wylosowanym Mieszkańcem, którego musiałem pociągnąć, ale nie rozpatrzyłem) ?


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Nawet nie dasz mi w spokoju zjeść :P.

Odrzucasz tylko zbadanego Mieszkańca. Drugiego Mieszkańca dodajesz do Cmentarza, bowiem instrukcja Cmentarza nakazuje, by go dodać do tego obszaru, a Ty badasz Nekropolię jakbyś badał Cmentarz.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Nemomon pisze:Nawet nie dasz mi w spokoju zjeść :P.

Odrzucasz tylko zbadanego Mieszkańca. Drugiego Mieszkańca dodajesz do Cmentarza, bowiem instrukcja Cmentarza nakazuje, by go dodać do tego obszaru, a Ty badasz Nekropolię jakbyś badał Cmentarz.
Wybacz, po prostu nurtuje mnie to niemożliwie :P Dodaję, ale tylko wtedy jeśli on ma Cmentarz wpisany na karcie (lub słówko Dowolny) ? Osobiście jestem zdziwiony, że tak to wygląda (mimo, że Mieszkaniec ma wydrukowany na karcie obszar który odpowiada polu na którym aktualnie się znajduje to taka karta Przygody jak Nekropolia czy Karnawał mogą doprowadzić do zrzucenia go z planszy).

Co w przypadku, gdy poprzez Nekropolię wylosuję Mieszkańca z dopiskiem Dowolny? Zostawiam go na Cmentarzu, czy na karcie Nekropolia? Chyba Cmentarz, ale on wtedy nie spadnie, bo może być wszędzie..


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Nemo, wg mnie ten zapis z instrukcji Kataklizmu :
"Polecenia na niektórych obszarach (takich jak Miasto, Gospoda
czy Kapliczka) wymagały od gracza rzutu kością. Teraz gracze
muszą losować tam karty Mieszkańców. Jeśli jakaś karta
nakazuje graczowi rzucić kością i porównać wynik z listą na
wskazanym obszarze, zamiast tego wybiera Mieszkańca na
tym obszarze i odwiedza go. Jeśli na wskazanym obszarze nie
ma żadnego Mieszkańca, nic się nie dzieje. Na przykład, jeśli
Poszukiwacz napotka Karnawał, którego treść nakazuje mu
rzucić 1 kością i odczytać wynik z obszaru Gospody, zamiast
tego wybiera jednego Mieszkańca, który znajduje się
w Gospodzie, i odwiedza go."

należy traktować identycznie w przypadku kart Nekropolia, czy Karnawał. Tj. jeśli nie mam Mieszkańców na obszarze Cmentarza, Gospody to znaczy, że nic się nie dzieje. Bo i w jednym i drugim miejscu na główniaku rzucało się kością, by odbyć spotkanie - choć Cmentarz/Kaplica dawały też możliwość regeneracji bez konieczności modlitwy. Natomiast, jeśli jakiś Mieszkaniec już tam przebywa wtedy można go odwiedzić. Nie widzę niestety nigdzie informacji, że zostaje odrzucony, ale to już wyklarowałeś.
Może źle wnioskuję, ale nie daje mi to spokoju. Niby pierdoła, ale nie umiem zrozumieć, dlaczego poprzez Karnawał nie losuję nowego Mieszkańca na terenie Gospody (tylko odwiedzam tego co tam już jest lub nic się nie dzieje, gdy obszar jest pusty), a w przypadku Nekropolii mogę wylosować nowego Mieszkańca na terenie Cmentarza (jeśli nikogo na tym obszarze nie ma, ale również wtedy gdy już tam jakiś Mieszkaniec się znajduje).


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Bo w Nekropolii odwiedzasz Cmentarz per se, a w Karnawale rzucasz koscia jakbys odwiedzal stary Cmentarz (a zasada z rulebooks nakazuje zamiast rzucania koscia zbadac jakiegos Mieszkanca). Anyway, dzisiaj jestem w pracy, wiec dluzszych wywodow pisac nie bede. Osobiscie proponuje wrocic do sprawy, gdy Ci sie taka sytuacja trafi, a nie gdybac na przyszlosc ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Też jestem w pracy, więc witaj w klubie :D
Taka sytuacja zdarzyła mi się w ubiegłą sobotę. Zagraliśmy w ten sposób, że Poszukiwacz, który na obszarze Równin wylosował kartę Przygody Nekropolia [i zaczął rozpatrywać], spojrzał na obszar Cmentarza. Był Zły, więc życia nie stracił. Wylosował kolejnego Mieszkańca (jeden już tam był) zgodnie z zasadą tego pola, miał wybór którego z tych dwóch odwiedzić, rozpatrzył więc kartę tego drugiego i odrzucił ją, bo nie było na niej informacji o Cmentarzu. Pytanie się zrodziło, jakby wylosował Mieszkańca, co miałby napisane Cmentarz na karcie. Wg tego co mówiłeś wcześniej i tak powinien po rozpatrzeniu go odrzucić, bo on badał Równiny na których stoi Nekropolia, a nie sam Cmentarz (mimo, że Nekropolia nakazuje odbyć takie samo spotkanie jakby to był Cmentarz).
Sorry, że zamęczam tym tematem.


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Berni
Astropata
Astropata
Astropata
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 971
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 15:38
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 46

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Berni »

Ja gram tak, że rozpatrując kartę przygody nakazująca rozpatrzenie innego obszaru, to losuję Mieszkańca, rozpatruję jednego z nich i zostawiam Mieszkańca na rozpatrywanym obszarze (w tym przypadku byłby to CMENTARZ, nie Nekropolia), oczywiście jeżeli obszar odpowiada temu co jest na karcie Mieszkańca.
Te zasady są tak niejasne, że rób tak jak mówił Blu - jak to sobie sam czujesz i ci pasuje :)


Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Gobos77 tak chyba zrobię ;) Z każdą kolejną rozgrywką staram się być coraz bliżej oficjalnych zasad, ale niestety (lub stety) zawsze pojawi się coś niezrozumiałego. Chyba urok tej gry, gdzie jest mnóstwo interesujących kart :)


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Awatar uzytkownikaWiadomość od Nemo:
Przypiąłem temat, bo jest często używany do zadawania pytań.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Kolejna epicka rozgrywka z Kataklizmem, kolejne pytania tuż po zakończeniu :D

1. Na obszarze Pustyni leży kilka kart Przygód, Ekwipunku (w tym Butelka z wodą) i złoto po Poszukiwaczu, który zmienił się w Ropuchę oraz karta Wroga. Gdy ktoś wchodzi na ten obszar to pierwsze co robi to walczy z Wrogiem (najniższy nr spotkania). Gdy go pokona ma możliwość zabrania pozostałych rzeczy. Moje pytanie brzmi: czy również traci życie? Czy podniesiona Butelka z wodą sprawia, że tego unika? Najpierw rozpatruje leżące karty, później obszar? My zagraliśmy, że życia nie traci, ale wątpliwości mnie zżerają ;)

2. Posiadam Talizman w swoim Ekwipunku Poszukiwacza. Wchodzę na jakiś obszar i wyciągam Fałszywy Talizman. Fałszywy Talizman mówi, że należy go wziąć i odrzucić w momencie, gdy zdobędzie się Talizman. Co w przypadku, gdy ja posiadam już inny Talizman? Też muszę wziąć ten Fałszywy? Zagraliśmy, że nie musi podnieść tego Fałszywego Talizmanu, ale gdybym nie miał wątpliwości, nie pisałbym ;)


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6265
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Bludgeon »

Odyn pisze:1. Na obszarze Pustyni leży kilka kart Przygód, Ekwipunku (w tym Butelka z wodą) i złoto po Poszukiwaczu, który zmienił się w Ropuchę oraz karta Wroga. Gdy ktoś wchodzi na ten obszar to pierwsze co robi to walczy z Wrogiem (najniższy nr spotkania). Gdy go pokona ma możliwość zabrania pozostałych rzeczy. Moje pytanie brzmi: czy również traci życie? Czy podniesiona Butelka z wodą sprawia, że tego unika? Najpierw rozpatruje leżące karty, później obszar? My zagraliśmy, że życia nie traci, ale wątpliwości mnie zżerają ;)
Pustynia jest obszarem na którym ciągnie się karty więc kolejność jest instrukcja obszaru -> karty na obszarze. Pierwsza rzecz która się stanie to stracisz życie.
Odyn pisze: Posiadam Talizman w swoim Ekwipunku Poszukiwacza. Wchodzę na jakiś obszar i wyciągam Fałszywy Talizman. Fałszywy Talizman mówi, że należy go wziąć i odrzucić w momencie, gdy zdobędzie się Talizman. Co w przypadku, gdy ja posiadam już inny Talizman? Też muszę wziąć ten Fałszywy? Zagraliśmy, że nie musi podnieść tego Fałszywego Talizmanu, ale gdybym nie miał wątpliwości, nie pisałbym ;)
Musisz wziąć ten fałszywy ale możesz go od razu odrzucić. Jedyny problem jaki możesz mieć to jeśli masz full przedmiotów.


What a view.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Bludgeon pisze:
Odyn pisze: Posiadam Talizman w swoim Ekwipunku Poszukiwacza. Wchodzę na jakiś obszar i wyciągam Fałszywy Talizman. Fałszywy Talizman mówi, że należy go wziąć i odrzucić w momencie, gdy zdobędzie się Talizman. Co w przypadku, gdy ja posiadam już inny Talizman? Też muszę wziąć ten Fałszywy? Zagraliśmy, że nie musi podnieść tego Fałszywego Talizmanu, ale gdybym nie miał wątpliwości, nie pisałbym ;)
Musisz wziąć ten fałszywy ale możesz go od razu odrzucić. Jedyny problem jaki możesz mieć to jeśli masz full przedmiotów.
Nie całkiem. Na Fałszywym Talizmanie jest napisane, iż możesz go odrzucić jedynie wtedy, gdy zdobędziesz Talizman. Gry nie obchodzi to, iż już masz jakiś Talisman, musisz zdobyć jakiś podczas posiadania Fałszywego Talizmanu. Gdy go zdobędziesz, możesz odrzucić Fałszywy Talizman.

Ale tak, tak czy inaczej musisz wziąć ten Fałszywy Talizman.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Okej, dzięki Panowie


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

1. Zaklęcie Magiczny Wicher mówi: Możesz rzucić to Zaklęcie w dowolnym momencie na dowolny obszar. Każdy Poszukiwacz znajdujący się na tym obszarze musi odrzucić wszystkie swoje zaklęcia. Wszystkie Zaklecia rzucone na ten obszar również zosatją odrzucone.
Czy to zaklęcie utrzymuje się na tym obszarze i go blokuje (tj. nie można losować karty Przygody), czy ma jednorazowy efekt? Kolega dziś rzucił to zaklęcie na pusty obszar, by sie go najzwyczajniej pozbyć. To zaklęcie powinno się rozproszyć na koniec jego tury, czy cały czas wywierać efekt na rzuconym obszarze?

2. Na Cmentarzu znajduje się zakryta karta Pozostałości. Rozumiem, że jak wchodzę na ten obszar (jestem Zły/Neutralny, więc życia nie tracę) to odkrywam tę kartę, rozpatruję, a potem losuję Mieszkańca i go odwiedzam, tak?

3. Jest taki Mieszkaniec Przywódca kultu. Gdy jestem Zły to: Odzyskujesz 1 punkt Losu lub rzuć 1 kością, aby się pomodlić (możesz odrzucić 1 Przyjaciela, aby dodać 2 do wyniku)...itd. Interesuje mnie zapis z tym Przyjacielem - czy Poltergeista, Wiedźmę i innych "przeklętych" Przyjaciół też można w ten sposób odrzucić? Bo z tego co kojarzę, na obszarze Przepaść można w ten sposób pozbyć się takiego Przyjaciela, który mi bruździ, choć wg tego co ma napisane na karcie może odejść na stos kart odrzuocnych dopiero, gdy np odwiedzę Mistyka/Czarodziejkę.

4. Proste pytanie na koniec. Na Skałach leży karta. Rozumiem, że blokuje ona obszar i dopóki nie zostanie usunięta, nie mogę rzucać tam kością? Czy jeśli będzie to Przedmiot/Wróg to w momencie zabrania tej karty (Przedmiot do swojego Ekwipunku lub Wróg jako trofeum) mogę rozpatrywać teren w tej samej turze?


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

1. Jednorazowego uzytku. Aczkolwiek nie pozwolilbym na jego rzucenie na pusty obszar. Wedlug zasad kazde Zaklecie musi wywolac jakis efekt, nie mozna go rzucic, by sie go pozbyc. Dlatego po mojemu mozna je tylko wtedy rzucic, jesli w grze znajduje sie jakis inny Poszukiwacz z Zakleciami, na jakims obszarze znajduje sie jakies Zaklecie lub sam rzucajacy posiada (procz Wichru) jeszcze jakies Zaklecia. Pamietaj, iz Zaklecia, ktore leza na kartach, nie znajduja sie w posiadaniu Poszukiwacza, a wiec tych Zaklec Poszukiwacz nie odrzuci (oraz nie mozna na niego rzucic Wichru, jesli posiada tylko takie Zaklecia).

2. Tak.

3. Mozesz. To sa zwykli Przyjaciele, a na ich kartach jest zapisany extra sposob na ich sie pozbycie (gdybys nie mial innego pomyslu jak tego dokonac).

4. To nie Relic. Tutaj zawsze badasz najpierw karte, a potem obszar (nawet jesli ta karta wciaz znajduje sie na obszarze), chyba ze jakis efekt spowoduje zakonczenie Twojej tury (np. zremisowana lub przegrana jakakolwiek walka).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6265
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Bludgeon »

Nemomon pisze: zawsze badasz najpierw karte, a potem obszar (nawet jesli ta karta wciaz znajduje sie na obszarze), chyba ze jakis efekt spowoduje zakonczenie Twojej tury (np. zremisowana lub przegrana jakakolwiek walka).
To nie jest do końca prawda.
Są 2 rodzaje obszarów: obszary "ciągnij kartę/karty" oraz obszary z instrukcją.

Na obszarach karcianych najpierw rozpatrujesz instrukcję obszaru a potem karty na nim.
Na obszarach z instrukcjami najpierw rozpatrujesz karty a potem sam obszar.


What a view.
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 896
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Odyn »

Trochę się pogubiłem. Na obszarach jak np Miasto/Kapliczka/Wioska/Cmentarz itd losuję Mieszkańców. Nawet jeśli lezy tam jakaś karta Przygody to wpierw ją rozpatruję - jeśli mi się to uda to przechodze do, nazwijmy to, etapu w którym losuję Mieszkańca i jeśli mam wybór (bo jest tam jakiś inny) odwiedzam tego, który najbardziej mi odpowiada. Mówię uda, bo może się zdarzyć, że będzie tam Wróg, który pokonując mnie automatycznie kończy moją turę.

W instrukcji Kataklizmu jest też taki ciekawy zapis, że karty Terenu niwelują wszelakie zapisy na danym obszarze i np, jeśli na obszarze Strażnika pojawi się Osada/Posterunek itp to rozpatruje tylko i wyłącznie kartę Terenu, a Strażnika po prostu nie ma (można swobodnie poruszać się między krainami).

Kwestię Pustyni i straty życia już kiedyś prouszaliśmy. Nie mam Butelki z wodą to zawsze najpierw tracę życie, a potem losuję kartę Przygody albo, jeśli jakaś karta(-y) leżą już na tym obszarze, rozpatruję to co leży [zamiast losowania nowej karty].

Kwestia Skał i Lasu mnie zainteresowała po wczorajszej rozgrywce. Dotychczas graliśmy tak, że jeśli na obszarze np. Lasu znajduje się karta Przygody (np Wróg) to rozpatruję tę kartę Przygody (bo blokuje ona ten obszar) i w przypadku tego Wroga gdy go pokonam obszaru już nie rozpatruję. Gdyby leżał tam np Przedmiot to ktoś kto wejdzie na obszar Lasu może wziąć Przedmiot i na tym kończy turę.

Jeśli na obszarze gdzie jest napisane Wylosuj 2 karty leży już jakaś karta to wchodząc na ten obszar mogę: wylosować 1 nową kartę albo zablokować obszar upuszczając 1 Przedmiot. Ale nie mogę zrobić tak, że wchodzę na obszar na którym leży już 1 karta Przygody (np. Miejsce), polecenie obszaru mówi Wylosuj 2 karty, ja dociągam więc tę drugą kartę, rozpatruję (przykładowo zabieram pokonanego Wroga jako trofeum) i na koniec tury upuszczam Przedmiot, by zablokować obszar?


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytań odnośnie zasad i innych

Post autor: Mały Nemo »

Zle grales z Lasem i Skalami. Po zbadaniu karty badasz jeszcze obszar. Za glupio i trudno by bylo, gdyby bylo inaczej. Rzucisz na Wioske jakiegos Nieznajomego i nikt nigdy nie bedzie mogl sie tam leczyc.

Karty mozesz porzucac w dowolnym momencie bez wzgledu na to, co znajduje sie na obszarze. Mozesz porzucic przed losowaniem kart, by zablokowac sobie losowanie kart, a mozesz rowniez to zrobic na koniec czy na poczatek tury. Porzucac mozesz nie tylko Przedmioty, ale rowniez i Przyjaciol. Przeczytaj raz jeszcze instrukcje ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ