Kilka pytań o zasady

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Siwy001 [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 21:03
Płeć:

Kilka pytań o zasady

Post autor: Siwy001 »

Witam. Potrzebuje pomocy w kwestii kilku zasad itp. Posiadam Talisman - Magia i Miecz. Jestem nowym graczem.
1. Troll. Nie rozumiem jego zdolności specjalnej dotyczącej rzucania kością na obszarze skał. Jeżeli zdecyduje, ze nie chce rzucać kością to poprostu stoję i tracę kolejkę ? Nie rozumiem w jakim celu to się używa.
2. Jeżeli w jakiś sposób teleportuje się na inny obszar to wykonuje polecenie z pola na które się teleportowałem czy nie ?
3. Jeżeli np. teleportuje się z krainy zewnętrznej do krainy środkowej to na nowo wybieram kierunek ruchu ?
4. Przedmiot kula jasnowidzenia dotyczy tylko losowania 2 lub więcej kart(np. "Wylosuj 2 karty") czy również przy losowaniu 1 karty ? Jak ten przedmiot ma się do kart już odkrytych(zostawionych) na obszarze np. istot ?
5. Dostałem kartę przygody dzięki której otrzymałem zaklęcie ale nie mam wystarczająco mocy żeby posiadać zaklęcie wiec losuje kartę i odrazu odrzucam ja na stos kart odrzuconych; tak to działa ?

Narazie tyle pytań ale pewnie dojdzie więcej w przyszłości.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Mały Nemo »

Hej,

1. Twoja tura się kończy i nic więcej nie robisz. Podczas następnej poruszasz się normalnie.

2. Tak, wykonujesz.

3. Podczas każdego ruchu wybierasz, czy idziesz w prawo czy w lewo. Po teleportacji nie wykonujesz już ruchu, tylko badasz obszar, więc nie wybierasz kierunku ruchu. W następnej turze po rzucie kością za ruch wybierasz normalnie, czy poruszysz się w lewo, czy w prawo.

4. Kula Jasnowidzenia działa zawsze, gdy losujesz (i tylko losujesz, kula nie działa na karty już leżące na obszarze) co najmniej 1 kartę Przygody.

5. Nie, jeżeli otrzymujesz Zaklęcie, ale masz za małą Moc, by je posiadać, to niczego nie losujesz.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Siwy001 [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 21:03
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Siwy001 »

Dzieki za szybka odpowiedź.
Co do:
1. W takim razie możesz mi jeszcze napisać jaki jest sens tej zdolności ? Bo mi się wydaje to bezużyteczne. : D

3. Hmm. W instrukcji jest taki tekst:
"Poszukiwacz musi poruszyć się dokładnie o tyle obszarów ile
wskazuje wynik rzutu, może się jednak poruszać zgodnie z kierun-
kiem ruchu wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym. Kiedy
Poszukiwacz rozpocznie już ruch, nie może zmienić jego kierunku
(wyjątek stanowi przechodzenie pomiędzy Krainą Zewnętrzną, a
Środkową, patrz „Obszar Strażnika” na stronie 17)."

5. Teraz zauważyłem, ze źle sformułowałem pytanie. Chodzi o to czy jeżeli mam za mało mocy na zaklęcie a np. otrzymałem zaklęcie to czy biorę ja w ogóle ze stosu kart zaklęć i odrazu na stos kart odrzuconych (bo mam za mało mocy). Czy poprostu nawet nie losuje karty ze stosu zaklęć.


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

Siwy001 pisze:Dzieki za szybka odpowiedź.
Co do:
1. W takim razie możesz mi jeszcze napisać jaki jest sens tej zdolności ? Bo mi się wydaje to bezużyteczne. : D
Jest to mało użyteczna zdolność. Czasem się może przydać ale prawie nigdy tak naprawdę.
Natomiast plusem jest to że jest bardziej przydatna jeśli grasz z Kataklizmem.
Siwy001 pisze:3. Hmm. W instrukcji jest taki tekst:
"Poszukiwacz musi poruszyć się dokładnie o tyle obszarów ile
wskazuje wynik rzutu, może się jednak poruszać zgodnie z kierun-
kiem ruchu wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym. Kiedy
Poszukiwacz rozpocznie już ruch, nie może zmienić jego kierunku
(wyjątek stanowi przechodzenie pomiędzy Krainą Zewnętrzną, a
Środkową, patrz „Obszar Strażnika” na stronie 17)."
I co w związku z tym?
Siwy001 pisze:5. Teraz zauważyłem, ze źle sformułowałem pytanie. Chodzi o to czy jeżeli mam za mało mocy na zaklęcie a np. otrzymałem zaklęcie to czy biorę ja w ogóle ze stosu kart zaklęć i odrazu na stos kart odrzuconych (bo mam za mało mocy). Czy poprostu nawet nie losuje karty ze stosu zaklęć.
Nie losujesz.


What a view.
Siwy001 [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 21:03
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Siwy001 »

Chodzi konkretnie o to zdanie:
"Kiedy Poszukiwacz rozpocznie już ruch, nie może zmienić jego kierunku "
Należy to rozumieć jako ruch na konkretna turę czyli w danej turze zacząłem iść w lewo i już muszę dojść na tyle ile wyrzuciłem na kostce ale w następnej turze mogę już iść w prawo. Czy jako kierunek ruchu do końca gry.

edit. Widzę, ze rozbawiłem userow no ale tak to zrozumiałem. Dziękuje za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 sty 2017, 22:47 przez Siwy001, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

Nie no proszę Cię :) w tej turze tylko.


What a view.
Awatar użytkownika
Xan
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Posty: 503
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2012, 17:45
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 31

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Xan »

Bludgeon pisze:Nie no proszę Cię :) w tej turze tylko.
Bludgeon, to wszystko zależy od tego jak mocno partia Talismana jest zakrapiana. :DDD


Talisman: Digital Edition!
Wszystko ma swój początek i koniec.
Aby zobaczyć moje konto na Steam, kliknij: TUTAJ.
Awatar użytkownika
Arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
Generator Kart
Posty: 2220
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 22:02
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:
Wiek: 36

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Arthan »

Siwy001 pisze:Czy jako kierunek ruchu do końca gry.
Mój znajomy też tak zinterpretował to zdanie i tak grał kiedyś :D Wtedy to już gra jest całkowicie losowa, nie masz praktycznie żadnego wyboru, a o tym żeby gdzieś konkretnie dojść to już w ogóle można zapomnieć :D


Siwy001 [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 21:03
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Siwy001 »

Kolejne pytania:
1. Jeżeli wylosuje kartę przygody - miejsce lub nieznajomy(np. Bagno, Fontanna mądrości, Mag itp.) to działa ona odrazu odemnie(w tej samej turze co ja wylosowałem) czy dopiero jak wejdę ponownie ?
2. Jeżeli jestem np. w mieście to mogę odbyć 3 spotkania(cyrulik, alchemik, czarodziejka) czy tylko jedno które mogę spełnić ? Mogę w ogóle nie odbywać spotkania ?


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

1. tak
2. jedno, musisz wybrać które. Nie możesz wybrać żadnego. Nie możesz wybrać tego w którym nic nie zrobisz, np nie możesz wybrać alchemika jeśli nie masz przedmiotów albo lekarza jeśli jesteś zdrowy albo nie masz złota.


What a view.
STOKCZAN
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 23 sty 2017, 01:44
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 34

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: STOKCZAN »

Hej,

Czy jeżeli jakiś poszukiwacz nie może używać broni, może ją posiadać jako przedmiot( nie korzysta ze specjlaności, które mu daje broń) czy musi broń porzucić?


Żołnierze żyją i zastanawiają się dlaczego??
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

używanie /= posiadanie. Np. Kapłan może nosić broń ale nie może jej używać.


What a view.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: abubu »

Bludgeon pisze:używanie /= posiadanie. Np. Kapłan może nosić broń ale nie może jej używać.
Kapłan może używać broni (np. Topora do budowy tratwy), ale nie w jakiejkolwiek Walce.

Tak więc, Poszukiwacze, którzy nie mogą używać Broni w jakiejkolwiek walce, nadal mogą używać tychże Broni do innych celów (nie związanych z walką), pod warunkiem, iż owe Bronie posiadają takowe funkcje.

Poszukiwacz nie może czegoś posiadać, jeżeli jest wyraźnie to określone (np. "(...) nie może posiadać Zły poszukiwacz (...)").


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Siwy001 [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 21:03
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Siwy001 »

Mam pytania odnośnie zabójcy i druida.
Jak wygląda sztyletowanie istot ? Jeżeli wylosuje wroga z kart przygód to on atakuje mnie, więc nie mogę go zasztyletować. Jeżeli wejdę na pole na którym jest wróg to mogę go zasztyletować i jeśli mi się uda to po prostu zabijam wroga i zabieram jego trofeum ? Czy w sztyletowanie z poszukiwaczem wlicza się atak np. z bronii ?

Czy mogę zmienić charakter druida po wylosowaniu karty przygody tak, żeby się do niej dostosować ? Czy tak samo działa kostur druida ?


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

Siwy001 pisze: niedziela 17 mar 2019, 19:46 Mam pytania odnośnie zabójcy i druida.
Jak wygląda sztyletowanie istot ? Jeżeli wylosuje wroga z kart przygód to on atakuje mnie, więc nie mogę go zasztyletować. Jeżeli wejdę na pole na którym jest wróg to mogę go zasztyletować i jeśli mi się uda to po prostu zabijam wroga i zabieram jego trofeum ? Czy w sztyletowanie z poszukiwaczem wlicza się atak np. z bronii ?

Czy mogę zmienić charakter druida po wylosowaniu karty przygody tak, żeby się do niej dostosować ? Czy tak samo działa kostur druida ?
W talizmanie nie ma czegoś takiego jak strona atakująca i strona ..nie atakująca. Jeśli jest walka to obie strony atakują.

Dodano po 1 minucie 33 sekundach:
abubu pisze: piątek 17 lut 2017, 12:38
Bludgeon pisze:używanie /= posiadanie. Np. Kapłan może nosić broń ale nie może jej używać.
Kapłan może używać broni (np. Topora do budowy tratwy), ale nie w jakiejkolwiek Walce.
Mnich nie może używać broni w walce. Może w psychicznej.

http://www.talismanwiki.com/Monk


What a view.
azzie
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 21 gru 2018, 15:57
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: azzie »

Z oficjalnego FAQ:
P1: Czy Zabójca może próbować zasztyletować każdą istotę,
którą spotka (niezależnie od tego, czy spotkanie to wynika
z polecenia obszaru, właśnie wylosowanej karty lub odkrytej
już karty)?
O: Tak
Jednak Talisman rozróżnia stronę atakującą i atakowaną w przypadku walki między Poszukiwaczami. Zdolność Zabójcy mówi:
Kiedy atakujesz Poszukiwacza lub istotę, możesz ją zasztyletować. Nie możesz tego zrobić, jeśli sam zostaniesz zaatkowany przez innego Poszukiwacza.


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

Okej, faktycznie. Ale instrukcja już nie rozróżnia.


What a view.
azzie
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 40
Rejestracja: piątek 21 gru 2018, 15:57
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: azzie »

Bludgeon pisze: niedziela 17 mar 2019, 22:24 Okej, faktycznie. Ale instrukcja już nie rozróżnia.
Oj, rozróżnia. Na przykład:
Po wykonaniu rzutów, każdy z graczy będzie mógł wydać jeden punkt Losu, aby powtórzyć rzut. Pierwszy musi zdecydować gracz atakujący, po nim przychodzi kolei obrońcy (bez względu na decyzję obrońcy, atakujący nie może już zmienić zdania).


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kilka pytan o zasady

Post autor: Bludgeon »

Dobra już się nie odzywam :P


What a view.
Siwy001 [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2017, 21:03
Płeć:

Re: Kilka pytań o zasady

Post autor: Siwy001 »

Witam ponownie.
1. Mamy problem z obszarem: Miejska Brama , jak on dokładnie działa. Przykład: Trafiamy na obszar miejskiej bramy; pod koniec tury( tzn. ? po rozpatrzeniu pola ? ) losujemy 1 list gończy czy 3 ? ; decydujemy czy kupujemy list gończy, w tej turze czy w następnej ? ( wtedy zabieramy go dla siebie? ); jeżeli zlikwidowaliśmy cel to w dowolnym momencie podczas naszej tury możemy odebrać nagrodę. A co jeśli nie kupimy listu gończego. To muszę przyjść z trofeami(jeżeli się zgadzają z listami) do miejskiej bramy i mogę odebrać nagrodę ?

2. Czy mogę użyć zaklęcia Przeniesienie będąc na obszarze Równiny Grozy (Obszar) , nie posiadając talizmanu z poszukiwaczem który znajduje się na obszarze Korona Władzy ? Obszar Dolina Ognia (Obszar) mówi, że "Aby wejść na ten obszar musisz posiadać Talizman. Jeśli go nie posiadasz, musisz zawrócić. Do Korony Władzy można dostać się tylko z tego obszaru."

3. Jeżeli na obszarze w którym losujemy 2 karty znajduje się już Labirynt i dobierzemy 1 kartę np. Magiczny Strumień co rozpatrujemy pierwsze ?
Podobna sytuacja: Jeżeli na obszarze na którym jesteśmy już znajdują się obie wymienione wyżej karty co rozpatrujemy pierwsze ?(Obie maja numer spotkania 6)

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kilka pytań o zasady

Post autor: Rogo »

Cześć,
Siwy001 pisze: poniedziałek 29 maja 2023, 17:54 1. Mamy problem z obszarem: Miejska Brama (...)
3 karty powinny już tu leżeć od początku gry (instrukcja Miasta, strona 4). Gdy pod koniec tury jakiś kupisz czy coś - dobierz tyle, żeby znowu były 3 (treść obszaru). Odpowiedź na resztę pytań również znajdziesz w instrukcji Miasta, na stronie 8.
Siwy001 pisze: poniedziałek 29 maja 2023, 17:54 2. Czy mogę użyć zaklęcia Przeniesienie (...)
Bez problemu, na Koronie Władzy Talizman jest Ci tak samo potrzebny jak zeszłoroczny śnieg. Trudniejszym pytaniem jest czy możesz to rzucić na kogoś w Dolinie Ognia - czy takie Przeniesienie jest wejściem i wymaga Talizmanu? Tu już można się kłócić.
Siwy001 pisze: poniedziałek 29 maja 2023, 17:54 3. Jeżeli na obszarze w którym losujemy 2 karty znajduje się już (...)
Według Instrukcji od podstawki, strona 9/10 karty należy rozpatrywać wg numerów spotkań, a gdy więcej kart ma ten sam numer, to według kolejności wyciągnięcia, więc najlepiej kłaść karty na planszy w takiej kolejności, żeby później nie mieć wątpliwości.


Ja nawet nie mam Talismana.
ODPOWIEDZ