Ghoul, złodziej i wymykanie się - pytania

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
Machete
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 15:07
Lokalizacja: grindhouse
Płeć:

Post autor: Machete »

Kufir pisze:
1. Czy Ghoul zabijając ofiarę może wziac i trofeum i 1 pkt życia?? czy musi wybrac jedną z tych rzeczy
Ghul zabiera punkt życia tylko podczas walki na moc z poszukiwaczem. (Musi wtedy zabrać punkt życia zamiast przedmiotu lub mieszka złota)
Jak dla mnie to taka sama sytuacja jak była z Magicznym Mieczem i dotyczy tylko poszukiwaczy o ile nie jest gdzieś napisane że w Talizmanie wrogowie mają punkty życia/wt które można im zabrac (jeśli jest gdzieś o tym informacja to wtedy nalezy przyjąc że również na wrogach mozna z tego skorzystać). W Magii i Mieczu NIE MIELI, a mimo to niektórzy się upierali że Magicznym mieczem można nabijać WT na każdym, podczas gdy mozna tylko na Poszukiwaczu lub wrogu który ma Wytrzymałość bo sobie ją zdobył (Hydra).

PS. a jak brzmi tekst z oryginalnej karty w eng?
Ostatnio zmieniony niedziela 25 sty 2009, 14:16 przez Machete, łącznie zmieniany 1 raz.


If you're going to hire Machete to kill the bad guy, you'd better make damn sure the bad guy isn't you!
Awatar użytkownika
Astropata
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1134
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 17:18
Lokalizacja: Józefów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Astropata »

7Tristan pisze:A co z tym ,że nie wie co kradnie ? :P
well, z tego co zrozumiałem z posta Nemo, to nie chodziło mu o to , że to jeden z pomysłów, i że jeden z graczy tak robi (nawiasem mówiąc - wiem o tym z pierwszej ręki ;p).

Złodziej sam w sobie jest według mnie silnym poszukiwaczem, i fakt czy może kraść muły u Kowala czy też nie nie ma dużego znaczenia.

Inną sprawą jest, że "karawana mułów" , która w mojej drużynie ma już status kultowy, jest bardzo przydatna, i niezbyt rozumiem Kufirze, czemu tak Cię rozbawiła ;]


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Machete pisze:
Kufir pisze:
1. Czy Ghoul zabijając ofiarę może wziac i trofeum i 1 pkt życia?? czy musi wybrac jedną z tych rzeczy
Ghul zabiera punkt życia tylko podczas walki na moc z poszukiwaczem. (Musi wtedy zabrać punkt życia zamiast przedmiotu lub mieszka złota)
Jak dla mnie to taka sama sytuacja jak była z Magicznym Mieczem i dotyczy tylko poszukiwaczy o ile nie jest gdzieś napisane że w Talizmanie wrogowie mają punkty życia/wt które można im zabrac (jeśli jest gdzieś o tym informacja to wtedy nalezy przyjąc że również na wrogach mozna z tego skorzystać). W Magii i Mieczu NIE MIELI, a mimo to niektórzy się upierali że Magicznym mieczem można nabijać WT na każdym, podczas gdy mozna tylko na Poszukiwaczu lub wrogu który ma Wytrzymałość bo sobie ją zdobył (Hydra).

PS. a jak brzmi tekst z oryginalnej karty w eng?
Sprawa jest dawno wyjaśniona.
Na oryginalej karcie Ghula pisze że może zabrac punkt zycia i dodac do swoich punktow tylko podczas zaatakowania Poszukiwacza.

Magiczny miecz = runiczny miecz zabiera punkty życia z każdego wroga ktorego pozbawi sie punktu zycia (Poszukiwacz - moze on zapobiec używając zbroi itp, i wrogow z kart przygów)


Obrazek
Machete
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek 03 lis 2008, 15:07
Lokalizacja: grindhouse
Płeć:

Post autor: Machete »

Wrogowie w Talizmanie mają punkty życia?


If you're going to hire Machete to kill the bad guy, you'd better make damn sure the bad guy isn't you!
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Dobra, zacznijmy od prawie samego początku (czyli nie od stworzenia świata), od porównania dwu Poszukiwaczy ze złodziejskimi skłonnościami:
Złodziej pisze:Siła 3
Moc 3
WT: 4
Los: 2
Każdemu napotkanemu Poszukiwaczowi możesz ukraść jeden Przedmiot lub 1 MZ
Za każdym razem, kiedy odwiedzasz Targowisko albo Wioskę lub też podczas Dnia Targowego, możesz wziąć jedną dowolną kartę z talii Ekwipunku za darmo
Kupiec pisze:Siła: 2
Moc: 4
WT: 4
Los: 4
Rozpoczynasz grę z 5 MZ
Możesz unikać Smoków oraz Potwory, płacąc 1MZ (odrzuć)
Możesz handlować z Poszukiwaczem, którego napotkałeś, poprzez wymianę jednego z twoich przedmiotów na jeden jego (również Magiczny)
Kiedy odwiedzasz Wioskę, Targowisko albo podczas Dnia Targowego, możesz odrzucić jeden ze swych Przedmiotów, by wziąć jakiś przedmiot z talii Ekwipunku. Możesz także sprzedawać Przedmioty w cenie 1MZ każdy oraz Magiczne Przedmioty, w cenie 3MZ każdy.
Dobra, Złodziej może ukraść każdą kartę Ekwipunku, podczas gdy Kupiec może wymieniać się tylko na Przedmioty. Jaką to robi różnicę? Ano Muł jest Przyjacielem, więc Kupiec nie może go posiadać. Muł jest jedyną kartą Ekwipunku, która nie jest Przedmiotem. Pomijam, iż na karcie Złodzieja jest napisane, iż każdą dowolną kartę, nie ma nic wspomniane, czy karta jest dostępna na danym obszarze, czy nie.

Dalej, kwestia okradania Poszukiwaczy. Złodziej może ukraść Przedmiot lub MZ. Kupiec może jedynie zamieniać się Przedmiotami. Niby zasadnicza różnica, tyle, że Kupiec rozpoczyna z 5 MZ. Może sobie zakupić Hełmów (które są pomocne na zasadzie "Na bezrybiu i rak ryba") lub też Butelek z Wodą i okradać z równą efektywnością jak Złodziej. Pamiętamy przecie, że jeszcze w starej edycji Kupiec mógł wymieniać Przedmioty na MZ, teraz mu zabrali tą zdolność.

Kupiec może unikać Smoki oraz Potworów (większość przeciwników) za 1MZ. Dosyć potężna zdolność, w porównaniu do jego startowej wartości Siły.

W ostateczności, może sprzedawać Przedmioty, w tym Magiczne. Wczoraj grajac zamieniłem Talizman oraz Różdżkę na MZ, bo nie były mi potrzebne. Teraz mógłbym dostać 6MZ, nie 2. Bardzo dobra zdolność na niepotrzebny złom magiczny, zwłaszcza dla Kupca, który otrzymuje bonusy od złota.

Podsumowując, w tych dwu umiejętnościach, które są bardzo podobne u Kupca oraz Złodzieja, różnica jest jedynie taka, że Złodziej może kraść z Wioski również Przyjaciół, a Kupiec nie. Tyle, ze Kupiec ma jeszcze wiele innych bardzo dobrych umiejętności, a Złodziej nie. Dlatego też uważam, że gdybyśmy pozbawili go umiejętności kradzieży co chcemy na tych obszarach (innymi słowy, sprowadzili do poziomu Kupca), to Złodziej byłby bardzo słabym Poszukiwaczem. Jak już mówiłem, jedynym plusem tej drugiej umiejętności jest to, że może kraść Muły, więc reszta graczy jest ograniczona ilością niesionych Przedmiotów. Gdyby nie ta możliwość kradzieży Mułów, to po co Złodziejowi kraść Miecze, Hełmy czy inne karty? Przecież wystarczy mu jeden tylko Miecz, nie potrzebuje więcej. Grając tak, jak proponujesz, Złodziej by skorzystał ze swej umiejętności może dwa razy na grę, nie dlatego, że nie mógłby dojść na obszar Wioski, tylko dlatego, że nie miałby co ukraść, bo i on nie potrzebuje zapychać swych wolnych slotów na inne, cenniejsze Przedmioty. Dla tych złośliwych dodam, że Alchemik jest tylko jeden w grze, a czar Alchemia jest rzucany tylko po to, by się go jak najszybciej pozbyć i wziąc lepszy. Bo chyba nikt nie będzie próbował mi wmówić, że Alchemia to uber wspaniały czar, który czyni cuda? ;)

Poza tem Kufirze, ja gram wedle zasad, uważam, że to Ty w tym przypadku robisz niepotrzebne zamieszanie i czepiasz się grania zgodnie z tym, co jest napisane.
Ostatnio zmieniony niedziela 25 sty 2009, 15:18 przez Mały Nemo, łącznie zmieniany 1 raz.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Wrogowie w Talizmanie mają punkty życia?
Tak, mają dokładnie 1. Naprawdę sprawa runicznego miecza jest już dawno wyjaśniona, Przeszukaj dobrze forum z znajdziesz. Nie ma sensu z każdym nowo przybyłem użytkownikiem na nowo rozpatrywać sprawy już rozpatrzone. Skorzystaj z opcji "szukaj".

[ Dodano: Nie Sty 25, 2009 3:14 pm ]
Poza tem Kufirze, ja gram wedle zasad, uważam, że to Ty w tym przypadku robisz niepotrzebne zamieszanie i czepiasz się grania zgodnie z tym, co jest napisane.
Twoje prawo już Ci to napisałem nie musisz mi się tłumaczyć.
Dodatkowo zupełnie się nie zgadzam z tym co napisałeś o porównaniu Kupca ze złodziejem.
Ostatnio zmieniony niedziela 25 sty 2009, 15:23 przez Kufir, łącznie zmieniany 2 razy.


Obrazek
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Kufir pisze:Dodatkowo zuzpełnie się nie zgadzam z tym co napisałeś o porównaniu Kupca ze złodziejem.
Więc porównaj go po swojemu. Jestem ciekaw Twej opinii. Przecież nie jesteśmy kołem wspólnej adoracji lub też wspólnego przekrzykiwania się, tylko (z reguły) dyskutujemy używając argumentów. Po to też są fora. Czekam więc na Twoje porównanie, ewentualnie, powiedz mi z czym konkretnie się nie zgadzasz?


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
7Tristan
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 729
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 09:43
Lokalizacja: La Verna
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: 7Tristan »

Nemomon tak się ciągle zastanawiam czemu utożsamiasz siłę Złodzieja z okradaniem wioski :| przecież o wiele lepszą zdolnością jest okradania poszukiwaczy ,co w swoim wywodzie porównując do kupca bardzo uprościłeś :P
Możliwość brania za darmo przedmiotów poszukiwaczom jest zdolnością lepszą od Kupieckiego handlu - upraszczasz tym ,że Kupiec ma dużo złota na starcie i możliwość szybkiego go pomnażania - Złodziej też ma taką zdolność ,bo wystarczy że ukradnie te 4 miecze ,które podkreślasz ,że mu są po nic i pójdzie z nimi do Alchemika i zamieni je w złoto. Odpowiesz ,że Kupiec może łatwiej zdobywać złoto i w większych ilościach i tu zgoda ,tyle że Kupiec do korzystania ze swoich zdolności go potrzebuje ,a Złodziej nie...

Poza tym do kolejnego wywodu na temat kradzieży muła z wioski ,bo ktoś w wiosce ma muła ,więc mogę go sobie ukraść... To zacznij kraść na cmentarzu ,miecze ,zbroje i inne rzeczy ,bo przecież na pewno są tam grobowce rycerzy, już nie mówiąc o tym ,że czemu nie ukradnież Talizmanu ,Czarownikowi z Jaskini? Przecież wiadomo ,że go ma i to nie jednego :D :D :D
Ostatnio zmieniony niedziela 25 sty 2009, 15:26 przez 7Tristan, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Złodziej może w ciągu kilku tur zdobyć wszystkie muły w grze blokując innych poszukiwaczy o tym nie raczyłes wspomnieć. (wg. Twojego interpretowania tej karty)
Po co mu kilka sztuk tego samego przedmiotu ? Po to aby zamienić na złoto np. u Alchemika w mieście.

Przeceniasz też zdolności Kupca nad zdolności Złodzieja. W ostatecznym rozrachunku to właśnie złodziej będzie postacią silniejszą niż Kupiec.


Obrazek
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

7Tristan pisze:Nemomon tak się ciągle zastanawiam czemu utożsamiasz siłę Złodzieja z okradaniem wioski :|
Złodziej ma tylko dwie umiejętności, więc obydwie są bardzo ważne. To nie jest taki Troll, którego pierwsza zdolność jest marginalna (ale też ważna dla niego samego, gdyż atakowani tam jesteśmy na Moc, której Troll nie ma zbyt wiele). Muszą być więc w miarę znośne. Obydwie. Nie, że jedna main zdolność, druga na doczepkę, której i tak mogłoby nie być. Dlatego też uważam, że siła Złodzieja leży także w możliwości okradania Wioski.
7Tristan pisze:przecież o wiele lepszą zdolnością jest okradania poszukiwaczy ,co w swoim wywodzie porównując do kupca bardzo uprościłeś :P
Owszem, lekko uprościłem, pokazując, że Kupiec ma słabszą zdolność (więc Złodziej lepszą), tyle, że Kupiec może w miarę szybko podreperować swoją umiejętność poprzez MZ. Generalnie sama idea jest bardzo podobna, Złodziej wymienia się z Tobą na przedmiot w zamian dając nic; Kupiec - dając Hełm czy Butelkę Wody. Tak czy inaczej, z reguły nie potrzebujesz ani jednego, ani drugiego. Jest tylko ten efekt psychologiczny, nie okrada Ciebie, tylko daje Ci całkowicie bezużyteczny Przedmiot. Efekt psychologiczny...
7Tristan pisze:Złodziej też ma taką zdolność ,bo wystarczy że ukradnie te 4 miecze ,które podkreślasz ,że mu są po nic i pójdzie z nimi do Alchemika i zamieni je w złoto. Odpowiesz ,że Kupiec może łatwiej zdobywać złoto i w większych ilościach i tu zgoda ,tyle że Kupiec do korzystania ze swoich zdolności go potrzebuje ,a Złodziej nie...
No właśnie. Dokładnie się z Tobą zgadzam. Złodziej może nakraść się złomu i zamienić go na MZ. Tyle, że musi mieć przynajmniej jednego Muła, by to wozić. Nie będzie kradł więcej niźli potrzebuje, bo będzie musiał zostawiać na obszarze, na którym się znajduje, więc po pierwsze blokować obszary z brania kart (co dla nikogo, nawet Złodzieja nie jest dobre) oraz po drugie, zostawiać na pastwę innych Poszukiwaczy, którzy akurat będą potrzebowali jakiegoś Miecza. Dlatego też, Złodziej nie będzie kradł jak wściekły. Przynajmniej z mego, taktycznego punktu widzenia.
7Tristan pisze:Poza tym do kolejnego wywodu na temat kradzieży muła z wioski ,bo ktoś w wiosce ma muła ,więc mogę go sobie ukraść... To zacznij kraść na cmentarzu ,miecze ,zbroje i inne rzeczy ,bo przecież na pewno są tam grobowce rycerzy, już nie mówiąc o tym ,że czemu nie ukradnież Talizmanu ,Czarownikowi z Jaskini? Przecież wiadomo ,że go ma i to nie jednego :D :D :D
To akurat była ma riposta na równie bezsensowną próbę przywrócenia logiki do MiMa :P
Kufir pisze:Złodziej może w ciągu kilku tur zdobyć wszystkie muły w grze blokując innych poszukiwaczy o tym nie raczyłes wspomnieć. (wg. Twojego interpretowania tej karty)
Wręcz przeciwnie. To jest kwintesencja mojej wypowiedzi. Taktyczne podejście. Każdy poszukiwacz musi mieć swoją własną taktykę, dla mnie taktyką dla Złodzieja (jedną z kilku możliwych) jest blokowanie Poszukiwaczy, że będą musieli zostawiać swe średnio cenne Przedmioty na obszarach, po które Złodziej może się pofatygować.
Kufir pisze:Po co mu kilka sztuk tego samego przedmiotu ? Po to aby zamienić na złoto np. u Alchemika w mieście.
Wspomniałem już powyżej, z taktycznego punktu wiedzenia to jest średnio opłacalne, ale zależy od sytuacji na planszy. Jak będzie miał kilka Mułów, to oczywiście masz rację; jak nie, to lepiej nic nie ukraść, a nie blokować sobie wolnych slotów, niźli dawać możliwość zgarnięcia oraz zamiany na złoto innym. Tylko, że pierwej musi mieć tych kilka Mułów...
Kufir pisze:Przeceniasz też zdolności Kupca nad zdolności Złodzieja. W ostatecznym rozrachunku to właśnie złodziej będzie postacią silniejszą niż Kupiec.
Zależy. Umiejętność wymykania się połowie przeciwników jest także mocną zdolnością dla Kupca. Na pewno nie zginie zbyt szybko od wszelkiej maści smoków, Rozbójników &c. Moim zdaniem jednak Kupiec ma o wiele większe szanse przeżycia, a więc i zdobycia lepszego ekwipunku. Nie zapominaj, iż Złodzieja zdolności odnoszą si albo do Poszukiwaczy (których znowu także nie napotykasz tura po turze, tylko czasem) albo do obszaru, na którym może się nakraść złomu, który przy jakiejś kombinacji może mu się przydać, ale wpierw musi pokombinować.
Kupiec wolniej się rozwija, bo najpierw musi nakręcić swą spiralę działań, podczas gdy Złodziej może to zrobić bez problemu, ale Kupca zdolności są bardziej wszechstronne, więc dlatego on byłby zwyciężcą IMO.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
7Tristan
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 729
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 09:43
Lokalizacja: La Verna
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: 7Tristan »

Nemomon pisze:
Złodziej ma tylko dwie umiejętności, więc obydwie są bardzo ważne. To nie jest taki Troll, którego pierwsza zdolność jest marginalna (ale też ważna dla niego samego, gdyż atakowani tam jesteśmy na Moc, której Troll nie ma zbyt wiele). Muszą być więc w miarę znośne. Obydwie. Nie, że jedna main zdolność, druga na doczepkę, której i tak mogłoby nie być. Dlatego też uważam, że siła Złodzieja leży także w możliwości okradania Wioski.
Oczywiście ,że obie można wykorzystać ,ale jednak więcej warta jest ta z okradaniem Poszukiwaczy.
Nemomon pisze: Owszem, lekko uprościłem, pokazując, że Kupiec ma słabszą zdolność (więc Złodziej lepszą), tyle, że Kupiec może w miarę szybko podreperować swoją umiejętność poprzez MZ. Generalnie sama idea jest bardzo podobna, Złodziej wymienia się z Tobą na przedmiot w zamian dając nic; Kupiec - dając Hełm czy Butelkę Wody. Tak czy inaczej, z reguły nie potrzebujesz ani jednego, ani drugiego. Jest tylko ten efekt psychologiczny, nie okrada Ciebie, tylko daje Ci całkowicie bezużyteczny Przedmiot. Efekt psychologiczny...
Nie lekko, tylko całkowicie - kraść za nic przy każdej okazji, nie musząc się martwić o posiadanie jakiegoś "szmelcu" to jest ogromna różnica. Ile okazji tyle razy ukradnę ,Kupcowi będzie się zdarzać ,że np z nadmiaru okazji szmelc się skończy... Albo minie trochę czasu nim go uzbiera.
Nemomon pisze:
No właśnie. Dokładnie się z Tobą zgadzam. Złodziej może nakraść się złomu i zamienić go na MZ. Tyle, że musi mieć przynajmniej jednego Muła, by to wozić. Nie będzie kradł więcej niźli potrzebuje, bo będzie musiał zostawiać na obszarze, na którym się znajduje, więc po pierwsze blokować obszary z brania kart (co dla nikogo, nawet Złodzieja nie jest dobre) oraz po drugie, zostawiać na pastwę innych Poszukiwaczy, którzy akurat będą potrzebowali jakiegoś Miecza. Dlatego też, Złodziej nie będzie kradł jak wściekły. Przynajmniej z mego, taktycznego punktu widzenia.
Tyle ,że tak naprawdę Złodziej nie musi się z tym tak spieszyć ,bo złoto tak naprawdę jest mu potrzebne okazjonalnie (jak potrzebuje coś to kradnie za darmo. Jak potrzebuje złota to też może ukraść mieszek złota...)
Nemomon pisze:
To akurat była ma riposta na równie bezsensowną próbę przywrócenia logiki do MiMa :P
Dalej nie rozumiem jak chcesz ukraść z wioski muła skoro nie można go tam kupić? To czemu równie dobrze nie spróbujesz go ukraść z każdego innego pola na którym nie ma możliwości jego zakupu?



Wyżej napisałeś ,że bez możliwości kradzieży mułów w wiosce w porównaniu do Kupca Złodziej byłby bardzo słaby ,uważam że wytykając Ci uproszczenia które zastosowałeś przy tym wywodzie ,udowodniłem że nawet bez tej możliwości Złodziej nie jest słabą postacią.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

7Tristan pisze:Oczywiście ,że obie można wykorzystać ,ale jednak więcej warta jest ta z okradaniem Poszukiwaczy.
No tak, bo jak nie ma co ukraść z Wioski, to trza się zadowolić okradaniem Poszukiwaczy. Oczywiście nie neguję okradania Poszukiwaczy, od nich można wziąć całkiem dobre Przedmioty, ale gdy osłabiamy jedną ze zdolności, których i tak Złodziej nie ma za dużo, zwłaszcza, że na dwu kartach jest wyraźnie napisane:

Kupiec: Karta Przedmiotu
Złodziej: Karta Ekwipunku

pomijając jeszcze i inne rzeczy (marna wartość Losu w porównaniu do Kupca, jak również parametr Siły większy o oczko, za cenę mniejszej Mocy oraz możliwości wymykania się połowie Wrogów w grze), to jednak przestaje on być potężnym, a przynajmniej godnym przeciwnikiem choćby dla Wróżki czy też reszty Poszukiwaczy. Staje się Poszukiwaczem, który potrafi zaboleć, nawet mocno, ale traci część ze swego potencjału.
7Tristan pisze:Nie lekko, tylko całkowicie - kraść za nic przy każdej okazji, nie musząc się martwić o posiadanie jakiegoś "szmelcu" to jest ogromna różnica. Ile okazji tyle razy ukradnę ,Kupcowi będzie się zdarzać ,że np z nadmiaru okazji szmelc się skończy... Albo minie trochę czasu nim go uzbiera.
Fakt, punkt dla Ciebie. Ale nie będziesz kradł, jeżeli nie masz gdzie ten "szmelc" trzymać. Chyba, że dla samej idei okradania oraz odkładania na obszar, na którym stoicie.
7Tristan pisze:Tyle ,że tak naprawdę Złodziej nie musi się z tym tak spieszyć ,bo złoto tak naprawdę jest mu potrzebne okazjonalnie (jak potrzebuje coś to kradnie za darmo. Jak potrzebuje złota to też może ukraść mieszek złota...)
Ano właśnie, nie będzie kradł, więc nie będzie używał jednej ze swych zdolności zbyt często, bo nie będzie po co kraść. Co innego jednak kraść to, co może się mu przydać (np Muł). No, ale tego według was nie może zrobić..
7Tristan pisze:Dalej nie rozumiem jak chcesz ukraść z wioski muła skoro nie można go tam kupić? To czemu równie dobrze nie spróbujesz go ukraść z każdego innego pola na którym nie ma możliwości jego zakupu?
Dlatego, że na karcie Złodzieja nie jest napisane, że mogę wybrać jeden z przedmiotów dostępnych w tej lokacji, tylko jest napisane, że mogę wziąć dowolną kartę Ekwipunku. Podobnie ze cmentarzem, na Złodzieju nie jest napisane, że mogę ten obszar okradać, więc tego nie robię.
7Tristan pisze:Wyżej napisałeś ,że bez możliwości kradzieży mułów w wiosce w porównaniu do Kupca Złodziej byłby bardzo słaby ,uważam że wytykając Ci uproszczenia które zastosowałeś przy tym wywodzie ,udowodniłem że nawet bez tej możliwości Złodziej nie jest słabą postacią.
Nie jest słabym Poszukiwaczem, mimo iż w pierwszym akapicie zasugerowałem, iż bez możliwości kradzieży Mułów mógłby być, ma parę plusów (jak wymieniłeś, nie musi się martwić co kradnie), ale też grając z waszą logiką nie nakradnie się zbyt wiele, bo wykończy go limit 4 Przedmiotów. Kupca także, tyle, że on nie ma fizycznej możliwości zdobycia Muła, a Złodziej ma.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
7Tristan
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 729
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 09:43
Lokalizacja: La Verna
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: 7Tristan »

Nemomon pisze:
Fakt, punkt dla Ciebie. Ale nie będziesz kradł, jeżeli nie masz gdzie ten "szmelc" trzymać. Chyba, że dla samej idei okradania oraz odkładania na obszar, na którym stoicie.
7Tristan pisze:Tyle ,że tak naprawdę Złodziej nie musi się z tym tak spieszyć ,bo złoto tak naprawdę jest mu potrzebne okazjonalnie (jak potrzebuje coś to kradnie za darmo. Jak potrzebuje złota to też może ukraść mieszek złota...)
Ano właśnie, nie będzie kradł, więc nie będzie używał jednej ze swych zdolności zbyt często, bo nie będzie po co kraść. Co innego jednak kraść to, co może się mu przydać (np Muł). No, ale tego według was nie może zrobić..
Tym razem przekręciłeś - gdzie napisałem ,że nie będzie kradł? napisałem że złoto jest mu potrzebne okazjonalnie i ,żeby je zdobyć wcale nie musi mieć muła i zbierać szmelc i lecieć do alchemika ,bo może sobie po prostu je wziąć od napotkanych Poszukiwaczy, w przeciwieństwie do Kupca ,który musi zdobyć przedmioty i lecieć np do wioski. Poza tym wykorzystanie zdolności Złodzieja nawet jak wyczerpałem limit przedmiotów ,które mogę unieść ,a przedmioty które posiadam są lepsze od tych ,które ma napotkany Poszukiwacz: kradnę i zostawiam na tym obszarze - ja nie potrzebuje ,ale on też mieć nie będzie ,a nic za to nie tracę.

Podsumowując:
Twój styl gry (zasady) zupełnie mnie nie przekonują ,jak i argumenty którymi się posługujesz czasami naginając fakty. Pomijając jednak uproszczenia i przekręcenia nie grasz ze mną ,więc jest mi to obojętne dopóty, dopóki ktoś nie będzie próbował mi tych zasad wciskać.
I na tym zakończę.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Owszem, tylko, że tak naprawdę jedyne Miejsce, gdzie Złodziej potrzebuje mieć trochę złota, to Instruktor, więc lepiej mu jednorazowo raz się przejść do Alchemika ze górą szmelcu, niźli okradać MZ na raty.

No, ale ze sobą nie gramy, więc też nie mam co Ciebie przekonywać. Amen.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
8janek8
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: 8janek8 »

Ale zażarta dyskusja :) Osobiście, gram tak, że Złodziej może ukraść tylko to, co można kupić.
Co do zwędzenia Muła, to przy moim stylu gry można go ukraść na Targowisku i chyba też na Dniu Targowym.
Chętnie przeczytałbym jego Zdolność wersji eng.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Nemomon pisze:To akurat była ma riposta na równie bezsensowną próbę przywrócenia logiki do MiMa
Bo widzisz, my lubimy jak gra ma sens, a nie polega tylko na odklepywaniu instrukcji słowo w słowo.
Nemomon pisze:Dlatego, że na karcie Złodzieja nie jest napisane, że mogę wybrać jeden z przedmiotów dostępnych w tej lokacji, tylko jest napisane, że mogę wziąć dowolną kartę Ekwipunku.
Owszem, masz rację, jest napisane, że dowolną, ale czytaj to co pisałem powyżej :)

Co do porównania Kupca ze Złodziejem:
Kupiec będzie się wykupywał, straci całe złoto i nie zyska Siły, Złodziej może straci trochę Życia, ale napewno przy okazji przypakuje, a co Kupiec od niego odkupi, to Złodziej mu ukradnie :)

A Muła bodajże można kupić na Targowisku - i stamtąd Złodziej może go ukraść.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Nie chcę się za mocno kłócić, bo tym razem wyjdzie, że to ja szukam dziury w całym, ale nie uważam, że logika MiMa strasznie podupadnie, jeżeli Złodziej będzie mógł ukraść tego Muła.

Co do Kupca, to Kupiec będzie się wykupywał tylko wtedy, gdy nie będzie miał szans na wygraną. Nie jest napisane, iż musi w każdym możliwym momencie się wykupić. Z ostatnim zdaniem się z Tobą, Rogo, zgadzam, ale dodałbym, że co Złodziej ukradnie, to Kupiec odkupi. W ostateczności Kupiec na samej spirali "kupi-ukradnie" przegra, ale ma on i jeszcze inne także przydatne zdolności.

A Targowisko jak i Dzień Targowy w grze najpierw muszą się pojawić.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Wracając do postaci Ghula.
Ostatnio naszły mnie refleksje czy aby na pewno Ghul może wyssać punkt życia tylko z Poszukiwacza. Z kart przygód leżących na planszy/właśnie wyciągniętych też chyba powinien zdobywać punkt życia. Co o tym sądzicie ?


Obrazek
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Niestety, według oryginalnego textu może jedynie z Poszukiwaczy.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
szutek
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 156
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 13:46
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: szutek »

Jak dokładnie wygląda okradanie innych poszukiwaczy przez Złodzieja ? Do tej pory grałem tak, że jeśli złodziej stawał na jakimś polu z innym Poszukiwaczem, to musiał wyzwać go do walki (czyli spotkać go zamiast rozpatrywać treść pola). Następnie najpierw coś kradł, a potem toczyła się walka. Czy dobrze to interpretuje ?


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

NIe.

Złodziej spotyka innego poszukiwacza.
Wybiera czy chce go atakować czy użyć specjalnej zdolności.
Wybiera specjalna zdolność, zabiera dowolny przedmiot (tez magiczny) tura się kończy.


Obrazek
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

zabiera [...] lub sztukę złota [...]


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

szutek pisze:Do tej pory grałem tak, że jeśli złodziej stawał na jakimś polu z innym Poszukiwaczem, to musiał wyzwać go do walk
Nie ma przymusu spotykać się z innym poszukiwaczem - wybór gracza czy bada obszar czy spotyka się z innym poszukiwaczem - a w tym przypadku tak jak pisali Kufir i Nemomon ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
szutek
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 156
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 13:46
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: szutek »

Miałem na myśli musiał z nim walczyć, jeżeli chciałby go okraść. Wiem że mamy do wyboru rozpatrywanie pola lub spotkanie z poszukiwaczem.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Nie, masz trzy możliwości:

- badanie obszaru
- atakowanie Poszukiwacza
- wykorzystanie jakiejś zdolności na napotkanym Poszukiwaczu.

Nie musisz atakować Poszukiwacza, by go okraść.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ