Strona 1 z 2

Granie on-line

: piątek 07 paź 2005, 13:37
autor: ghs
Witam.

Jestem nowy na forum, aczkolwiek w MiM gralem troche. Chcia³bym poruszyæ sprawê grania on-line.

Tradycyjne turnieje maj± tê wadê, ¿e wszyscy gracze musz± byæ w tym samym miejscu, co czasami mo¿e sprawiaæ k³opoty. Granie on-line eliminuje tê niedogodno¶æ i pozwala na zintensyfikowanie ¿ycia turniejowego. Tylko jak graæ?

Najprostszy pomys³ to sposób z Mistrzem Gry i np. IRC-em. Mistrz gry ma komplet MiM-a oraz rzuca kostkami (ew. mo¿na by³oby tu zrobiæ jakiego¶ prostego bota, który na dan± komendê gracza "rzuca³by kostk±"). On te¿ ci±gnie za graczy karty i pisze im, co wylosowali. W ten sposób my¶lê, ¿e mo¿na spokojnie graæ, aczkolwiek nigdy nie próbowa³em.

Drugi sposób to jaki¶ dedykowany system, oparty np. o WWW. Czyli taka klasyczna gra on-line przy pomocy przegl±darki. Teraz pytanie - czy co¶ takiego istnieje? Chyba nie. Ja sam noszê siê z zamiarem napisania takiego systemu od pewnego czasu, ale bez sensu robiæ co¶, co ju¿ istnieje. Oczywi¶cie napisanie czego¶ takiego nie jest takie proste, ale my¶lê, ¿e mam ku temu odpowiednie umiejêtno¶ci.

Co o tym s±dzicie?

: piątek 07 paź 2005, 15:35
autor: Juri
Uuuuuuu jezeliby Ci sie cos takiego udalo z wszystkimi dodatkami to moje najszczersze gratulacje. Byloby fantastycznie...

: sobota 08 paź 2005, 07:25
autor: New0
Juri pisze:Uuuuuuu jezeliby Ci sie cos takiego udalo z wszystkimi dodatkami to moje najszczersze gratulacje. Byloby fantastycznie...
Pożyjemy zobaczymy :D

: sobota 08 paź 2005, 10:48
autor: HunteR
To faktycznie byłałby świetna sprawa. Odkąd mój brat się zestarzał (27) to już nie ma czasu z mną grywać a z kuplami którzy lubują sięw fantasy rzadko się już widuję więc ciężko znaleźć kogoś z kim można by zapodać w MiMa. Mając możeliwość gry po sieci możana by grać z każdym mając choć chwilę czasu.
Pomyślcie sobie. Partyjka w kilkanaście osób naraz :D Ech stare dobre czasy...

Re: Granie on-line

: sobota 08 paź 2005, 10:53
autor: wilczy
ghs pisze: (...) dedykowany system, oparty np. o WWW . (...) Ja sam noszę się z zamiarem napisania takiego systemu od pewnego czasu, ale bez sensu robić coś, co już istnieje. Oczywiście napisanie czegoś takiego nie jest takie proste, ale myślę, że mam ku temu odpowiednie umiejętności.
Ja spotkałem się z takim Talismanem, pisałem już o tym rok temu, dziś niestety link jest nieczynny... (link do postu). Na ten moment nie wiadomo mi o niczym, co byłoby w tym stylu.

Cóż, byłoby ciekawie zobaczyć taką grę. Jeśli potrafisz, to nie krępuj się. Zrób na początek choć szkielet pokazujący część możliwości, tak bez dopieszczania, żeby można było spojrzeć na potencjał takiej zabawy. Jeśli twierdzisz, że to się da zrobić, to spróbuj zrobić ten system dla planszy Podziemi - jest chyba najprostsza jeśli chodzi o ruch, świetnie nadawałaby się do testów.

: niedziela 09 paź 2005, 09:12
autor: Lord Yves
Kiedyś istniało coś podobnego. Nazywało się to The MEG - multiplayer email game i było oparte na podtawowej planszy. Nie mam pojęcia czy ta gra dalej istnieje, w każdym razie mnie nie udało się tego znaleźć.

: niedziela 09 paź 2005, 13:54
autor: HunteR
Ale granie przez email to trochę męcząca sprawa. To już nie będzie ten sam klimat, taka sama zabawa. Fajnie byłoby zrobić coś podobnego ale do grania na jakimś serwerze ma planszy, z tymi samymi kartami itd. (wszysko na bazei skanów).

: niedziela 09 paź 2005, 15:34
autor: MAXtoon
Zycze powodzenia jednak watpie zeby sie udalo...

Ostatnio na forum ogolnie spora czesc osob ma jakies pomysly, ktory sa naprawde obiecujace, lecz sa to tylko pomysly, nigdy nie przeradzaja sie w wersje beta...a szkoda.

: niedziela 09 paź 2005, 16:44
autor: Michael
zgadzam się z przedmówcą , takiego rodzaju projekt ma małe szanse powodzenia ; zrobienie komputerowej wersji MiM to nie przechadzka po parku , przekonał się o tym mój kolega kiedy próbował zrobić samemu podobną grę , utknął po pierwszych kilku dniach i do dzisiaj stoi,
pewnie teraz się nam oberwie za zniechęcanie ludzi ale już wielu ludzi miało bombowe pomysły i nic z tego nie wyszło .

Zrób jakąś wersję Beta i zobaczymy czy się uda popchnąć to dalej

: niedziela 09 paź 2005, 22:16
autor: ghs
Rozumiem czasoch³onno¶æ problemu. Dlatego te¿ nie mówiê, ¿e za tydzieñ, czy za miesi±c. I na pewno nie w tym roku.

Co do moich kwalifikacji - jestem zawodowym programist±, jako przyk³ad projektu, którego jestem wspó³autorem, mogê podaæ np. www.cantr.net - grê on-line, w której mamy prawie 1,5 tysi±ca graczy.

WWW jednak niespecjalnie siê nadaje do gier z ¿ywszym tempem. My¶la³em o technologi Flash+sockety, ew. jaka¶ aplikacja Windowsowa oparta na skanach.

Zagai³em temat, bo chcia³em zobaczyæ jakie bêdzie zainteresowanie - nie chcê po¶wiêcaæ kupy czasu na co¶, co bêdê móg³ po³o¿yæ sobie na pó³kê.

: niedziela 09 paź 2005, 23:00
autor: Juri
Jak to ukonczysz to bede bawił Ci dzieci az dorosna :P

P.S. Jak bedziesz mial corke to nawet jak skonczy 16 :twisted:

: poniedziałek 10 paź 2005, 07:25
autor: Valdi
Zainteresowanie bedzie ogromne no może napoczątek nie 1,5 tysiąca ale napewno całe forum + ludzie którzy są niezajerestrowani (sam znam takich parunastu) więc jak co to niebedzie problemu z zainteresowaniem myśle jak cos bedzie to dawaj odrazu znać z chęcią sie znajdą testerzy:D

: poniedziałek 10 paź 2005, 20:37
autor: MAXtoon
Absolutnie nie chodzilo mi o zniechecanie. Wrecz przeciwnie - szczerze zachecam do tworzenia! Chodzi tylko o to, ze (niekoniecznie ten temat) np. tworczosc graczy czy dzial ogolny zawiera wiele pomyslow w wersji "powiedzcie co o tym sadzicie..." i tylko robi neipotrzebny zamet i poploch...

Jesli chodzi o komputerowa wersje mim rozumiem Cie doskonale - pol roku(powiedzmy pol roku)pracy na marne to nie jest uczucie jakie chcemy odczuc po wielomiesiecznym padaniu na twarz ze zmeczenia...

I absolutnie nie podwazam Twoich kwalifikacji wrecz przeciwnie wydaje mi sie ze zielony w te kolcki nie bral by sie za takie przedsiewziecie.

Zycze powodzenia i ze swojej strony (jesli tylko bede mogl) obiecuje pomoc, jesli takowa bedzie potrzebna. Pozdrawiam

MAX

: środa 16 lis 2005, 09:52
autor: ghs
Witam ponownie.

Postanowi³em w to jednak wej¶æ. Zacz±³em ju¿ programowaæ - ogólnie gra ma wiernie odzwierciedlaæ rozgrywkê planszow±, bez ¿adnych udziwnieñ. Gra bêdzie w trójwymiarze (na silniku Irrlicht), czyli tak jak w prawdziwej rozgrywce widoczne bêd± plansze, pionki, ¿etony itp., przy czym chcia³bym zastosowaæ bardziej efektown± kamerê (czyli zbli¿enia na pola, obroty wokó³ plansz i tym podobne).

Ale nie o tym chcia³em mówiæ. Maj±c na uwadze aferê zwi±zan± z dzia³alno¶ci± Lukasa chcia³bym unikn±æ podobnych prze¿yæ. Dlatego te¿ prosi³bym autorów dodatków o opiniê na temat ich u¿ycia w grze. Wersja komputerowa ma byæ niekomercyjna, czyli dostêpna za darmo (je¶li siê to kiedy¶ zmieni, autorzy na pewno dostan± mo¿liwo¶æ wycofania siê). Je¶li od tego co¶ zale¿y, to dopowiem, ¿e gra ma umo¿liwiaæ zabawê przez Internet (oraz tzw. hot-seat).

Zdajê sobie oczywi¶cie, ¿e robienie choæby oficjalnej podstawki MiM bez licencji w³a¶cicieli praw autorskich jest ³amaniem prawa, chcia³bym jednak pozostaæ w zgodzie z cz³onkami "sceny" MiM.

Pozdrawiam.

: środa 16 lis 2005, 10:51
autor: MAXtoon
W sprawie podstawki gadaj z Games Workshop...

Nie możliwością jest teraz pytanie o prawa autorskie - cos takiego jak MIM istnieje juz tylko jajko egzemplarze wykupione przez graczy dawno temu(niestety). Dlatego uważam, że nikt nie bęzie rośćił sobie uiszczania jakichkolwiek opłat czy jakiegokolwiek innego wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o dodatki rzecz się ma tka samo.

Jeśli zaś mowa o dodatkach autorskich, coż... hmm tutaj można już tylko pytać autorów. Jeśli chodzi o dodatki to będzie to niezła reklama dla nich. Chociaz nie ma co sie pytac angoli( bo przeciez spora część dodatków autorskich to tłumaczenie z języka angielskiego). Uwazam ze zdanie "tłumaczy" ;) (bez obrazy). Również pozrawiam

P.s. gra zapowiada sie naprawde ciekawie...

: środa 16 lis 2005, 10:55
autor: SeSim
A nie omżna poprostu zmienic nazwy? np Magią i Mieczem? :wink:

: środa 16 lis 2005, 11:02
autor: ghs
Nie zrozumieli¶my siê. Mój post by³ skierowany w³a¶nie do autorów lub t³umaczy nieoficjalnych dodatków - Polaków.

Tak, zdajê sobiê sprawê, ¿e uzyskanie licencji na oryginalnego MiM-a o ile by³oby kiedykolwiek mo¿liwe, to by³oby te¿ bardziej k³opotliwe ni¿ napisanie samej gry... dlatego te¿ darujê sobie to. ;)

: środa 16 lis 2005, 11:03
autor: Gamekeeper
No coz jest to juz chyba naste podejscie do tego tematu jeden nawet sie berdzo dobrze zapowiadal bo chlopaki wymyslili to sobie na prae magisterska, ale tez padlo no coz nie chce zapeszac ale na poczatku zapal zawsze jest wielki problem sie zaczyna nie przy programowaniu mechaniki tylko przy wprowadzaniu danych tekstow itp, czy li baardzo monotonnej czesci tworzenia gier.

: środa 16 lis 2005, 11:08
autor: ghs
Heh, gdyby najtrudniejsz± czê¶ci± by³o przepisanie tekstów (i tak skorzystam ze skanów kart), to by³oby piêknie.

IMO najtrudniej bêdzie zaimplementowaæ logikê gry (mnóstwo ró¿nych zdarzeñ, dzia³añ itp.) i rozwi±zaæ kupê konfliktów zasad.

Drug± rzecz±, któr± siê obawiam, to aspekt on-line, gdzie widzê du¿o k³opotów. Ale my¶lê, ¿e dam radê.

: środa 16 lis 2005, 11:11
autor: Gamekeeper
W czym to programujesz ? Jak cos to moge podsunac slowko pomocy.

: środa 16 lis 2005, 11:24
autor: ghs
Akurat ten projekt robiê w MS Visual Studio 2005 + chyba OpenGL.

: środa 16 lis 2005, 11:29
autor: Gamekeeper
Hmm to widze wyzsza poprzeczka, wiec jesli chodzi o programowanie to nie wiele moge pomoc Jesli chodi o mechanike oparlbym zaleznosci wydarzen na samych kartach i planszy sama postac pozostawilbym jako sam przelicznik, jesli mnie rozumiesz :)

: środa 16 lis 2005, 11:34
autor: ghs
Nie, chyba nie bardzo Ciê rozumiem, ale bez obaw. Mam ju¿ odpowiedni koncept.

: środa 16 lis 2005, 11:36
autor: Raleen
SeSim pisze:A nie omżna poprostu zmienic nazwy? np Magią i Mieczem? :wink:
To nie wystarczy, jak chcecie zrobic nową grę zamiast MiM trzeba trochę samemu pokombinowac, ale wydaje mi się, że nie byłoby to takie trudne skoro tu tylu ludzi robiących własne dodatki, karty itp.

: środa 16 lis 2005, 11:37
autor: Gamekeeper
No to nie pozostalo mi nic innego jak zyczyc ci wytrwalosci, jesli by ci sie to udalo to przebrnac ludzie ze swiata Magii i Miecza nie zapomnieliby Ci tego.