Kupować wszystko jak leci?

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Tomb00 [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 1
Rejestracja: środa 25 lis 2020, 00:20

Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Tomb00 »

Cześć ;)
Przeglądając posty na tym forum a także na innych z ostatnich 5 lat natrafiłem na wpisy, żeby kupować jak leci bo wkrótce już nic nie będzie dało się kupić. Na koniec 2020 ciągle polki sklepowe uginają się od towaru.

Co prawda aktualnie jest problem z wilkołakiem, zniwiarzem i podziemiami ale zapasy reszty produkcji są chyba spore. Jak to się w ogóle stało, że niektóre dodatki są niedostępne a reszta ciągle jest w sprzedaży?

Czy jest jakakolwiek szansa na dodruk powyzszych?
Czy jest możliwe żeby za jakiś czas np. Pani Jeziora kosztowała 200 zł tak jak żniwiarz albo Las tyle co Podziemia czyli ok 250?
Czy można spokojnie poczekac i kupić dodatki w późniejszym czasie?

Pozdrawiam
Tomek


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: abubu »

Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Cześć ;)
Cześć.
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Przeglądając posty na tym forum a także na innych z ostatnich 5 lat natrafiłem na wpisy, żeby kupować jak leci bo wkrótce już nic nie będzie dało się kupić.
W ciągu tych 5 lat sytuacja się zmieniała. W pewnym momencie prawie nic nie było dostępne. Później przyszedł dodruk i zapełnił półki.
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Na koniec 2020 ciągle polki sklepowe uginają się od towaru.
Nie do końca tak jest. Pewnych dodatków już nie ma, a pewne się powoli kończą.
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Co prawda aktualnie jest problem z wilkołakiem, zniwiarzem i podziemiami (...)
Już 3 dodatki z 14 nie są dostępne ... chcesz czekać z zakupem, aż kolejne przestaną być dostępne lub na wyczerpaniu? Idą święta ... może być zwiększony popyt, który może (ale nie musi) wyczerpać zapasy niektórych dodatków.
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 (...) ale zapasy reszty produkcji są chyba spore.
No właśnie ... chyba. Dowiadywałeś się w sklepach/hurtowniach na temat stanu ilościowego?
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Jak to się w ogóle stało, że niektóre dodatki są niedostępne a reszta ciągle jest w sprzedaży?
Słyszałeś o popycie i podaży? Zapewne popyt na niektóre dodatki był większy niż ich podaż?
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Czy jest jakakolwiek szansa na dodruk powyzszych?
Oczywiście, że szansa jest.
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Czy jest możliwe żeby za jakiś czas np. Pani Jeziora kosztowała 200 zł tak jak żniwiarz albo Las tyle co Podziemia czyli ok 250?
Mowa o rynku wtórnym czy pierwotnym?
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Czy można spokojnie poczekac i kupić dodatki w późniejszym czasie?
Spokojnie można czekać (bo po co się stresować), ale czy później kupisz ... tego nie wiem.
Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Pozdrawiam
Tomek
Pozdrawiam,
abubu


PS. Tutaj masz plany wydawnicze Galakty (odnośnie dodruku wydanych przez nich gier) -> http://galakta.pl/plany-wydawnicze/plan ... e-dodruki/ ... jak widać, na razie brak informacji o planowanym dodruku dla Talismana. W nowościach (http://galakta.pl/plany-wydawnicze-nowosci/) natomiast jest planowany na przełom 2020/2021 Talisman: Batman - edycja superłotrów.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
kotlet
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 225
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: kotlet »

biorąc pod uwagę, że przed dodrukiem wilkołak stał na allegro 900, 800 zeta to zawsze jest szansa. biorąc pod uwagę, że już znikają, to nawet spora.


Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Valdi »

Tomb00 pisze: środa 25 lis 2020, 00:27 Przeglądając posty na tym forum a także na innych z ostatnich 5 lat natrafiłem na wpisy, żeby kupować jak leci bo wkrótce już nic nie będzie dało się kupić. Na koniec 2020 ciągle polki sklepowe uginają się od towaru.

Co prawda aktualnie jest problem z wilkołakiem, zniwiarzem i podziemiami ale zapasy reszty produkcji są chyba spore. Jak to się w ogóle stało, że niektóre dodatki są niedostępne a reszta ciągle jest w sprzedaży?

Czy jest jakakolwiek szansa na dodruk powyzszych?
Czy jest możliwe żeby za jakiś czas np. Pani Jeziora kosztowała 200 zł tak jak żniwiarz albo Las tyle co Podziemia czyli ok 250?
Czy można spokojnie poczekac i kupić dodatki w późniejszym czasie?

Pozdrawiam
Tomek
Cześć. Ceny na rynku są zależne od nakładu, nakład zależny od popularności dodatku. Rozpiszę to tak:
W Zwykłej grze wydawca wydaję grę podstawową - sprzeda się 70-80% nakładu to wydaje dodatek, dodatek się sprzeda w 80-90% wydaje kolejny i tak póki nie zacznie spadać popyt, lub pomysł na grę.

Talisman nie jest zwykłą grą, - Tytuł ma ponad 30 lat. Edycji ponad 4, hit na rynku światowym, wydawców i praw do marki tyle co rynków zbytu (i nawet więcej). Ale skupmy się na Polskiej edycji.:

Wydajemy Podstawkę, potem seria dodatków, dodruk podstawki, dodruki dodatków, dodruki podstawki... i pach zmiana właścicela praw autorskich.
Buble prawne - część dodatków należy do FFG część do GW. Nikt nie powie Ci dokładnie które i kto ma do nich pełne prawa, bo do marki owszem ma GW ale np. dodatki które wymyśliło FFG. - ale czy to prawda? nie wiadomo, wiadomo jednak że:

Graczy przede wszystkim interesuje Co może wydawca polski dodrukować, a on żeby było opłacalne to może wydrukować te dodatki które są drukowane ogólno-światowo.

Obecnie nakład jest wyczerpany 4 dodatków (nie podam których [prócz tych znanych] aby spekulanci nie podbijali). Wszystkie dodatki miały dodruk w 2019 roku

Wilkołak skończył się w Kwietniu 2020
Żniwiarz w Wrześniu 2020

Pytanie kiedy dodruk? Jeżeli wydawca polski przypilnuje to Wilkołak drukowany jest dla Czech w 2021 roku, może wtedy też poprosić o dodruk, czy poprosi nie wiadomo.

Żniwiarz - na ta chwilę nie ma informacji o dodrukach zagranicznych.

Jak zauważył @abubu Na ta chwilę nie jest nic zapowiedziane.


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: loooki »

ostatnio prosil ponad rok chyba i caly czas ne bylo pewnosci czy bedzie. Takze kupuj co jest w normalnych cenach. Polowac bedziesz później lub czekac na dodruki. Albo uzupelniac autorskimi. Albo brac jak leci autorskie i oficjalne co i ja jak mam czas czynie (choc teraz autorskie zostaly mi jedynie).


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Kewis21 »

Podpowiem tylko że niedawno kupiem 2 dodatki w cenie jednego, okazalo sie ze jest to nie najnowszy a poprzedni dodruk, przelezaly w szafie nie używane kilka lat. Właściciel twierdził że grał na 2 inne i reszty nie otwieral bo grał w inne gry. Teraz spojrzał na ceny w sklepie wiec wystawił po bardzo przyjemnej dla mnie cenie, nie świadom że jeszcze rok wczesniej mogl wołać za to pewnie 3 razy tyle. Ale to tylko fart i może się okazać że to ostatni gwizdek, aby zaopatrzyć się w oficjalne dodatki na kilka lat. Ja zaczynałem swoją przygodę z Talismanem na końcu 2018 roku i byłem załamany cenami dodatków. Decyzja należy to Ciebie, ja bum kupował jak idzie.


okoTraszki
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 03 gru 2020, 13:24

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: okoTraszki »

Witam.
Podepnę się pod temat dodatków. W obecnej chwili posiadam podstawkę, żniwiarza i królową lodu. Niebawem dotrą podziemia.
I tu moje pytanie co kupić teraz? Ewentualnie w jakiej kolejności dokupywać dodatki.
A moze nie ma to większego znaczenia.
I pytanie kolejne o łączenie dodatków. Które ze sobą fajnie współgrają, a których lepiej nie mieszać.
Pozdrawiam serdecznie.


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Kewis21 »

Obecnie to raczej kupuj to co jest jeszcze dostępne, bo nakład się kończy. Ja lubię pograć na 2 plansze dodatkowe i 1 góra 2 małe dodatki, zalezy też jakie.
Jeśli grasz np. Na wilkołaka to żeby wykorzystać go w pełni nie warto dawać duzo kart do talii przygód.
A jeśli chodzi o narożniki to podziemia z miastem i krainą odmętów, lub góry z miastem gdzie można fajnie wykorzystać kasę zarobioną na kamieniach w górach. Ale ja akurat nie jestem fanem lasu, zazwyczaj dorzucamy w jego miejsce jakiś fanowski dodatek. Królowa lodu i pani jeziora mają to do siebie że możesz wykorzystać tylko zadania i nagrody, ale nie musisz już dodawać kart do przygód, szczególnie jeśli chcesz pograć na kraine ognia, czy zwiastun. Jeśli grasz na smoki to... grasz na smoki, łuski wszędzie, smoki wszedzie, nie zależnie ile krain dorzucisz, im dłuzej grasz tym smoki bardziej sie panoszą.


okoTraszki
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 03 gru 2020, 13:24

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: okoTraszki »

Dzięki, w przyszłym miesiącu zatem góry i miasto. W tym jeszcze będą podziemia i pani jeziora.


magicme
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 11
Rejestracja: środa 21 paź 2020, 13:43

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: magicme »

Też właśnie zastanawiam się nam podziemiami, ale chyba już nie będę zwlekać, tylko po prostu kupię – mały prezent pod choinkę sobie sprawię :)


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Kewis21 »

Polecam najpierw góry, podziemia czasem zrażają bo są troszke trudniejsze.


okoTraszki
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 03 gru 2020, 13:24

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: okoTraszki »

Kewis21 pisze: piątek 04 gru 2020, 19:02 Polecam najpierw góry, podziemia czasem zrażają bo są troszke trudniejsze.
Pod koniec grudnia zamówię góry + miasto (:
Później może smoki, może kataklizm, może zwiastun a może nie wiem hmm tak czy siak chce mieć wszystkie dodatki,
Na wilkołaka nie ma co liczyć, cena z kosmosu.


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Kewis21 »

Jeśli masz parcie na wszystkie dodatki to oczywiscie, pisze tylko że lepiej zaczac od gór. Ja sam nie mam wszystkich i raczej mieć nie będę. Zamist niektórych wole fanowskie dodatki


okoTraszki
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 03 gru 2020, 13:24

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: okoTraszki »

Kewis21 pisze: piątek 04 gru 2020, 21:54 Jeśli masz parcie na wszystkie dodatki to oczywiscie, pisze tylko że lepiej zaczac od gór. Ja sam nie mam wszystkich i raczej mieć nie będę. Zamist niektórych wole fanowskie dodatki
Mów do mnie jeszcze (: parcie trochę mam, ale chętnie poczytam opinie na temat poszczególnych dodatków i wtedy się zastanowię czy w ogóle je brać (:
Góry i miasto wezmę napewno, wilkołaka też jeśli się trafi w normalnych pieniądzach.


Awatar użytkownika
MarekR
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Kazamaty Skavenów
Posty: 199
Rejestracja: środa 28 paź 2020, 21:32

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: MarekR »

Ja zacząłem odwrotnie. Najpierw gory i miasto...bardzo przyjemnie się gra...tak jak juz koledzy wspomnieli w górach można się obłowić a w mieście wzmocnić postac....teraz czekam na mikołaja i podziemia...zobaczymy jak będą wyglądać partia z podziemiami...z opini ludzi czytałem że są unikatowe :)...też mam parcie na wszystkie ale czy się uda zobaczymy...step by step


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Mały Nemo »

MarekR pisze: piątek 04 gru 2020, 23:43step by step
Heart to heart...


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: loooki »

Zalezy np w ilu ludzi grasz - jak niewiele np 3 to male dodatki bez plansz - bo jak sie rozejda po mapach to znikna, dlatego ja male wykupilem
A z dodatkowych plansz - podstawa kataklizm. Potem jak leci chocby dla poszukwaczy, kart, czarow zadan itd.
Autorskie nie ustepuja oficjalnym ale maja jeden duzy plus - kupujesz jaki chcesz i kiedy chcesz bo to poczeka a oficjane widac nie.


Awatar użytkownika
Kewis21
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 514
Rejestracja: czwartek 15 sie 2019, 15:38
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Kewis21 »

Dokładnie tak, póki są to warto inwestować w oficjalne dodatki. Ja lubie grac najbardziej na góry i miasto, dlatego stworzyłem Kraine Lodu, aby połączenie tych dodatkow było ciekawsze. Zamowilem tez zapomniane krainy bo idealnie dopełniają podziemia. Las nie przypadl mi do gustu, ale ja bardzo lubie smoki, które niektórzy uważają ponoć za trudne. Jedyny powód dla ktorego kupił bym Las to fanowskie Zapomniane krainy, bo są genialne. Ale oczywiście jak kto woli, nie spróbujesz to sie nie dowiesz.


Awatar użytkownika
MarekR
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Kazamaty Skavenów
Posty: 199
Rejestracja: środa 28 paź 2020, 21:32

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: MarekR »

To ja się pochwale. Mikołaj od mojej wspaniałej żonki przyniósł mi kataklizm i podziemia...:) bedzie się działo dzis... rozgrywka zapowiada się ciekawie. Ja tez gram w 3 osoby.


Wicih
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 20
Rejestracja: piątek 01 maja 2020, 23:48
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 24

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Wicih »

MarekR pisze: sobota 05 gru 2020, 08:33 To ja się pochwale. Mikołaj od mojej wspaniałej żonki przyniósł mi kataklizm i podziemia... bedzie się działo dzis... rozgrywka zapowiada się ciekawie. Ja tez gram w 3 osoby.
Podziemia to sztos, są trochę trudniejsze ale mają kozackiego bossa który dropi świetne itemy i, moim zdaniem, bardzo fajnych poszukiwaczy. Mi jutro powinna dotrzeć Pani Jeziora. Z dostępnością jest moim zdaniem dokładnie tak jak wyżej wypisano, zostaje wybrać dodatki w swoim stylu i śledzić alledrogo/dodruki


"Kiedy wchodzisz na obszar z odkrytymi kartami Przygody, możesz odrzucić jedną z nich i wylosować w jej miejsce nową, którą musisz już rozpatrzyć."
Awatar użytkownika
AtrA
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 06 gru 2020, 23:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: AtrA »

co kupić dalej? ;) Są podziemia, miasto, góry, żniwiarz i wilkołak... myślałem o Lesie i Smokach? czy może coś z małych?


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Bludgeon »

Weź Las i Kataklizm.


What a view.
Awatar użytkownika
Pablo
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Dyniowy Król - Dyniokruk
Nowe Przygody
Paczka Przygód
Smocze Dary
Ukryta Dolina
Ulice Miasta
Zaklęcia
Posty: 3139
Rejestracja: wtorek 06 mar 2018, 10:01
Lokalizacja: śląskie
Płeć:
Wiek: 43

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Pablo »

Ja bym brał Góry, Miasto i Żniwiarza.


Awatar użytkownika
AtrA
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 12
Rejestracja: niedziela 06 gru 2020, 23:12
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 37

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: AtrA »

Pablo pisze: środa 23 gru 2020, 20:15 Ja bym brał Góry, Miasto i Żniwiarza.
"Są podziemia, miasto, góry, żniwiarz i wilkołak" w domyśle już posiadam ;)


Awatar użytkownika
Pablo
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Dyniowy Król - Dyniokruk
Nowe Przygody
Paczka Przygód
Smocze Dary
Ukryta Dolina
Ulice Miasta
Zaklęcia
Posty: 3139
Rejestracja: wtorek 06 mar 2018, 10:01
Lokalizacja: śląskie
Płeć:
Wiek: 43

Re: Kupować wszystko jak leci?

Post autor: Pablo »

Aaa. Myślałem, że "są dostępne".

Dodano po 5 minutach 18 sekundach:
Zapomniane Krainy fajnie łączą Podziemia z Miastem. Smoki lubię choć jest bardzo dużo pierdzielenia z tymi żetonami. Las ma fajnych Poszukiwaczy i ciekawe karty Przygód, ale nie każdemu pasuje mechanika ciemnego i jasnego Losu, która dodatkowo wydłuża rozgrywkę. Kataklizm ma fajną talię Mieszkańców, ale to raczej, jak już nie możesz patrzeć na podstawową planszę.


ODPOWIEDZ