Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Awatar użytkownika
kotlet [Autor tematu]
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 225
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: kotlet »

Helou.

W jaki sposób wygląda u was wybranie poszukiwacza, którym przyjdzie grać? Widziałem parę postów dot. Łączenia dwóch, ale u mnie to nie przejdzie.
Losujecie czy każdy gra czym chce?
Jakiś czas temu stwierdziliśmy, że wybieranie jednak trochę zabija rozgrywkę i z całości każdy na zmianę losuje 5 kart, z których wybiera jednego, odkrywane są jednocześnie a w przypadku śmierci dobiera się losowo jedna postać i ponownie wybiera z pięciu z ręki.
A u was?


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: loooki »

zwykle gram z 10 latkiem (wybiera jakiego chce) i 4ro latka (wybiera ladna babeczke) a mi byle jakas powsinoga nie byla
wiec nie wiem czy to cos ulatwi :)


Awatar użytkownika
fallenmk
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Krainy Wschodu
Miecze Czarnoksiężnika
Poszukiwacze z DnD
Powrót Kruczej Wiedźmy
Purpurowy Czerw
Pułapki w Podziemiach
Posty: 2310
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 20:03
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: fallenmk »

Gram z 6-latkiem, losujemy jedynie po dwóch i wybieramy jednego z tego.


Awatar użytkownika
Arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
Generator Kart
Posty: 2220
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 22:02
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:
Wiek: 36

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Arthan »

Zazwyczaj losuje 3 i wybieram jedną z nich. Jak gram z synkiem to podobnie jak loooki daje mu wybrać dowolnego.


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: abubu »

Zasada turniejowa (Mała MiM):
- losowane po X kart (zazwyczaj 5)
- wylosowane karty przekazywane sąsiadującemu graczowi
- sąsiadujący gracz odrzuca jedną wybraną przez niego kartę (zazwyczaj najsilniejszą - według niego) i zwraca pozostałe 4
- spośród pozostałych 4 wybierana 1 karta jako główna postać (poszukiwacz)
- [opcjonalnie] spośród pozostałych 3 kart wybierana jedna dodatkowa postać (giermek)

* Giermek dodaje swoje zdolności do poszukiwacza (nie dodaje cech takich jak siła / moc / los / itp). Zdolności negatywne mają pierwszeństwo (np. jeżeli Poszukiwacz rozpoczyna grę z bronią a Giermek nie może posiadać broni, to ... to i Poszukiwacz nie może posiadać broni więc z nią nie rozpoczyna gry).


Ps. W przypadku śmierci i losowania nowych postaci, liczba losowanych kart za każdym razem zmniejszana jest o 1 (do 2 minimum, lub 3 jeżeli gra z giermkami).


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
lemon_curry
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 368
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 16:53
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: lemon_curry »

fallenmk pisze: środa 23 sty 2019, 11:49 Gram z 6-latkiem, losujemy jedynie po dwóch i wybieramy jednego z tego.
sam ogarnia sobie rzucanie zaklęć?


Awatar użytkownika
fallenmk
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Krainy Wschodu
Miecze Czarnoksiężnika
Poszukiwacze z DnD
Powrót Kruczej Wiedźmy
Purpurowy Czerw
Pułapki w Podziemiach
Posty: 2310
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 20:03
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: fallenmk »

lemon_curry pisze: środa 23 sty 2019, 12:16sam ogarnia sobie rzucanie zaklęć?
Część zaklęć rozpoznaje po samych obrazkach, ale mu przypominam, kiedy może rzucić itd. Ma dobrą pamięć, coraz więcej ogarnia.


Awatar użytkownika
kotlet [Autor tematu]
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 225
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: kotlet »

co do zaklęć, to u mnie się stawia pionowo paczke szlugów, żeby przeciwnik nie widział, i tak łatwiej pamiętac o rzucaniu kiedy widac awers :D
do gry z dziećmi polecam zamienić paczkę szlugów na coś mniej patologicznego ;d


loooki
!Wspierający
!Wspierający
!Wspierający
Posty: 1845
Rejestracja: czwartek 07 gru 2017, 12:15
Lokalizacja: kuj-pom
Płeć:
Wiek: 42

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: loooki »

piwko


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Mały Nemo »

loooki pisze: środa 23 sty 2019, 13:52piwko
Agreed!


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
vujekwujek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 27 sty 2019, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: vujekwujek »

Polecam metodę eliminacji. Rozkładamy wszystkie karty postaci na widoku - każdy z graczy zgodnie ze wskazówkami zegarka odrzuca 1 postać i tak do momentu, aż na stole zostanie liczba poszukiwaczy równa liczbie osób grających. Pozostałe karty zakrywamy i mieszamy. Każdy rzuca kostką - od najwyższego do najmniejszego wyniku rzutu kostką wybieramy poszukiwacza z zakrytych kart.

Jeśli gracie w stałej ekipie bardzo dobrze sprawdza się ta metoda. Po pierwsze możemy wyeliminować postacie, którymi nie lubimy grać, bądź graliśmy ostatnio, po drugie możemy wyeliminować ulubione postacie naszych znajomych, po trzecie możemy wyeliminować postacie, które uważamy za przesadnie mocne.

Czy ktoś, kiedykolwiek używał tej metody?


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: abubu »

vujekwujek pisze: wtorek 12 lut 2019, 00:31 Po pierwsze możemy wyeliminować postacie, którymi nie lubimy grać, (...), po drugie możemy wyeliminować ulubione postacie naszych znajomych, po trzecie możemy wyeliminować postacie, które uważamy za przesadnie mocne.
Eliminujecie: słabe, mocne, ulubione ... i co wam tak naprawdę zostaje? Przeciętniaki jakieś? ;)


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
ModulO
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Pojedyncze Karty
Bohaterowie Sanktuarium
Goblin Skarbnik
Plaga Nieumarłych
Spojrzenie Meduzy
Posty: 780
Rejestracja: piątek 05 lut 2010, 17:43
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: ModulO »

vujekwujek pisze: wtorek 12 lut 2019, 00:31 ...po drugie możemy wyeliminować ulubione postacie naszych znajomych, po trzecie możemy wyeliminować postacie, które uważamy za przesadnie mocne.
Czyli gramy tym czym nie lubimy i mamy 0 fun'u z gry. :) I po kilku turach już nam się odechciewa grac :)
Talisman to losowa gra, zaczyna się już na etapie losowania Poszukiwacza, dla mnie takie modyfikacje doboru postaci są niepotrzebne.

Jak już na siłę, chcemy balansować rozgrywkę polecam dodatek - Kamienie runiczne.
Wyzaczcie najsłabsze postacie, którym przysługuje dobór kamienia runicznego (i jakiej jakości brąz, srebro, złoto) na początku gry i tyle.


Awatar użytkownika
vujekwujek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 27 sty 2019, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: vujekwujek »

Wybaczcie. W sumie jest w tym racja, że ograniczamy sobie zabawę - tym bardziej jak ktoś już zdążył ograć wszystkie postacie.

Mamy ze znajomymi dopiero kilka pełnych gier za sobą, dlatego ten sposób wydawał mi się w porządku (zazwyczaj trafialiśmy poszukiwaczy, którymi jeszcze nikt nie grał). Nawet jeśli były to "przeciętniaki", gra wydawała mi się bardziej wyrównana.


Awatar użytkownika
kotlet [Autor tematu]
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 225
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: kotlet »

a ja jednak spróbuję takiego rozwiązania chociaż raz.


Awatar użytkownika
vujekwujek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 60
Rejestracja: niedziela 27 sty 2019, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: vujekwujek »

vujekwujek pisze: wtorek 12 lut 2019, 11:25 Mamy ze znajomymi dopiero kilka pełnych gier za sobą, dlatego ten sposób wydawał mi się w porządku (zazwyczaj trafialiśmy poszukiwaczy, którymi jeszcze nikt nie grał). Nawet jeśli były to "przeciętniaki", gra wydawała mi się bardziej wyrównana.
Za mną od ostatniego posta już 6-7 gier w stałej ekipie i powiem wam, że system opisany wyżej przeze mnie sprawdza się najlepiej. Wprowadziliśmy do niego tylko dwie modyfikacje, które opisał @abubu:
- Eliminujemy tak jak opisałem wyżej;
- Na stole zostawiamy po 3 karty na głowę dla gracza (kto wyrzuci najwyższą wartość na kostce wybiera pierwszy);
- Wybrane przez siebie karty oddajemy sąsiadowi, który eliminuje jedną. Z dwóch pozostałych wybieramy poszukiwacza, którym będziemy grać.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności eliminowana jest postać, która w poprzednich grach była bardzo słaba lub mocna (wygrała rozgrywkę). Reszta eliminacji to postacie, którymi również graliśmy wcześniej. Mamy więc można by powiedzieć cotygodniową rotację bohaterów. Nie zdarzyło się ani razu, żeby zostały jakieś "średniaki". Na stole zostają postacie bardzo ciekawe i różnorodne, a przede wszystkim takie, którymi nie mieliśmy okazji zagrać. Ostatnie wygrane: Kupiec, Rycerz, Nekromanta, Elf, Wróżka, i z tego co pamiętam dwóch nie daliśmy radę niestety dokończyć (Skrzat, Derwisz i Zawadiaka byli bardzo blisko wygranej). Gra wydaję się być w miarę wyrównana, choć jak to z Talismanem - jedno zaklęcie, zdarzenie, zły ruch, źle wydany los może pozbawić nas bardzo dużo i w zaawansowanej fazie rozgrywki ciężko to nadrobić.


Awatar użytkownika
Bushi
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 12 lis 2018, 20:21
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Bushi »

Zależnie od towarzystwa. Czasem jest zupełna dowolność wyboru. A czasem losuje się 3 karty i z nich wybiera postać. Preferuję 3 karty do wyboru bo im więcej tym się dłużej trwa wybór postaci. Gracze czasem za długo analizują statystyki i zdolności postaci.
Niekiedy gdy dochodzą nowe dodatki to postacie z tych dodatków są w puli wyboru (lub postacie, którymi się jeszcze nie grało), a starsze karty są pomijane.


Troll_Internetowy
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 1
Rejestracja: piątek 24 sty 2020, 09:44

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Troll_Internetowy »

W instrukcji pisze, że można albo wylosować jednego, albo trzech i wybrać, któregoś z nich. Ja zawsze tak robię.


Awatar użytkownika
Xan
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Posty: 503
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2012, 17:45
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 31

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Xan »

abubu pisze: wtorek 12 lut 2019, 05:54
vujekwujek pisze: wtorek 12 lut 2019, 00:31 Po pierwsze możemy wyeliminować postacie, którymi nie lubimy grać, (...), po drugie możemy wyeliminować ulubione postacie naszych znajomych, po trzecie możemy wyeliminować postacie, które uważamy za przesadnie mocne.
Eliminujecie: słabe, mocne, ulubione ... i co wam tak naprawdę zostaje? Przeciętniaki jakieś? ;)
Dokładnie jak napisał @abubu. Wiele osób z mojego otoczenia próbowało przeforsować tę metodę wyboru Poszukiwaczy, ale stawałem okoniem i zaniechano dalszych prób na korzyść wariantu poniżej. xD

My losujemy zawsze po dwie karty Postaci dla każdego gracza. Każdy w sekrecie dokonuje wyboru jednej spośród dwóch otrzymanych i jedziemy z koksem. :D


Talisman: Digital Edition!
Wszystko ma swój początek i koniec.
Aby zobaczyć moje konto na Steam, kliknij: TUTAJ.
Awatar użytkownika
Adzet
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 317
Rejestracja: czwartek 20 cze 2019, 18:32
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 27

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Adzet »

Ja zawsze gram na wybór z 5 Poszukiwaczy. Wbrew pozorom długo wybór nie trwa. No i eliminujemy czasem część najsłabszych Poszukiwaczy (z podstawy, bo taki np.: Kapłan jest tragiczny).


Awatar użytkownika
kotlet [Autor tematu]
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 225
Rejestracja: poniedziałek 03 wrz 2018, 11:19
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: kotlet »

w tym momencie jak.kolega wyżej.

wylatuje kapłan, mroczna kultystkea, zabójca, elf i inne przegięte w obie strony i losujemy po 5 i wybieramy 1. wszystko niejawnie.


Wasilij
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 212
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 12:13
Lokalizacja: okolice Poznania
Płeć:
Wiek: 40

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Wasilij »

kotlet pisze: sobota 25 sty 2020, 15:48elf
jako słaba postać ? Bo znalazłem taką opinię że jest słaby. ( Sam jeszcze nie grałem nim.)

Ja gram jak wyżej z 6 latka więc czary nie idą (w sumie na te już z 10 gier mało ofensywnych czarów było) ona losuje z 4 op niewiast lub wybiera jedna z nich zależy od humoru :) ja losuje 3 wybieram jedna i odkładam z puli te którymi grałem za 15-20 gier będę miał już wszystkie za sobą :) u nas też dużo pvp niema bo ja jej nie atakuje za to ona czasem ;)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Mały Nemo »

Wasilij pisze: sobota 25 sty 2020, 20:04 jako słaba postać ? Bo znalazłem taką opinię że jest słaby. ( Sam jeszcze nie grałem nim.)
Jest uber ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Wasilij
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 212
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 12:13
Lokalizacja: okolice Poznania
Płeć:
Wiek: 40

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Wasilij »

Mały Nemo pisze: sobota 25 sty 2020, 20:06
Wasilij pisze: sobota 25 sty 2020, 20:04 jako słaba postać ? Bo znalazłem taką opinię że jest słaby. ( Sam jeszcze nie grałem nim.)
Jest uber ;).
Uber z lasem ? Czy jak ?
S3, M4, L3 ? Bez żadnych opcji prócz wymykania?


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Rozpoczęcie gry - wybór poszukiwacza.

Post autor: Mały Nemo »

Wasilij pisze: sobota 25 sty 2020, 20:14 Uber z lasem ? Czy jak ?
Uber zły ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ