Zasady domowe

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Zasady domowe

Post autor: Gamma »

Temat do dyskusji o zasadach domowych i dokręcaniu gry.

Mam do Was takie pytania:
1. Co sądzicie o Szlachetnym Dżinie (dodatek Kraina Ognia). Przecież z księgą czarów z Miasta (tudzież innymi itemami) ma nieograniczoną ilość Losu. Zostawiacie go jak jest czy macie jakieś swoje zasady odnośnie tej postaci?
2. Jestem ciekawy czy ktoś zmienia zasady Pana Ciemności w Podziemiach. Odkąd Podziemia regularnie goszczą na moim stole część osób (w tym ja) cały czas korzysta ze skrótu. Wystarczy zaklęcie zropuchowienie albo jakiś inny bajer i bam - jesteś na KW. Zastanawia mnie czy ktoś zmienia tą mechanikę i w jaki sposób?


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Zasady domowe

Post autor: Mały Nemo »

Poszukiwacz z panda tez ma niemal nieograniczona liczbe losu ;). Nie przesadzalbym z tym.

2. Ja nie zmieniam zasad.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Zasady domowe

Post autor: Gamma »

Little Nemo pisze: wtorek 06 mar 2018, 11:10 Poszukiwacz z panda tez ma niemal nieograniczona liczbe losu ;). Nie przesadzalbym z tym.

2. Ja nie zmieniam zasad.
1. Ale bazowo chowańców jest 12, u mnie teraz 20. Spróbuj wylosować pandę. Po za tym panda pozwala odnowić los, a dżinem odrzucając zaklęcie możesz otrzymać los.

2. No tak, ale Ty też lubisz kręcić się po planszy. Mam kilku graczy dosyć mocno nastawionych na odpowiednią taktykę, plan działania itd. Za to druga część graczy nie lubi chodzić do Podziemi i jest czasem mały niesmak. ;) Będę się starał coś wymyślić jak z Kiścieniem.
Ostatnio zmieniony wtorek 06 mar 2018, 11:16 przez Gamma, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Zasady domowe

Post autor: Bludgeon »

Gamma pisze: wtorek 06 mar 2018, 11:04 2. Jestem ciekawy czy ktoś zmienia zasady Pana Ciemności w Podziemiach. Odkąd Podziemia regularnie goszczą na moim stole część osób (w tym ja) cały czas korzysta ze skrótu. Wystarczy zaklęcie zropuchowienie albo jakiś inny bajer i bam - jesteś na KW. Zastanawia mnie czy ktoś zmienia tą mechanikę i w jaki sposób?
Zmieniłem wyniki na planszy że wyniku 8+ nie ma, a wynik 7 stał się 7+.


What a view.
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Zasady domowe

Post autor: Gamma »

Ma to sens. :)

Na razie zmieniłem (od wczoraj w sumie), że skarby też się losuje.


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Zasady domowe

Post autor: Bludgeon »

Gamma pisze: wtorek 06 mar 2018, 11:17 Ma to sens. :)

Na razie zmieniłem (od wczoraj w sumie), że skarby też się losuje.
U mnie tak samo. Tylko ja zmieniłem wszystkie skarby bo w oryginalnych kilka jest zwyczajnie żałosnych.


What a view.
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Zasady domowe

Post autor: Gamma »

Wiem coś o tym. Wczoraj wylosowałem różdżkę smoczego ognia. Maksymalna lipa. ;)


Awatar użytkownika
tomkasz
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Uczestnik Zjazdów
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 11 lip 2017, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 35

Re: Zasady domowe

Post autor: tomkasz »

Najczęściej gramy bez remisów czyli walka do skutku


Awatar użytkownika
jerek95
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Autor Dodatków
Posty: 137
Rejestracja: sobota 25 mar 2017, 08:56
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 29

Re: Zasady domowe

Post autor: jerek95 »

tomkasz pisze: wtorek 06 mar 2018, 21:34 Najczęściej gramy bez remisów czyli walka do skutku
A co z Zaklęciami, Przedmiotami i Przyjaciółmi, którzy "jeśli przegrasz walkę, zamiast przegrywać - remisujesz"? Jak to zmieniasz?


Awatar użytkownika
tomkasz
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Uczestnik Zjazdów
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 11 lip 2017, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 35

Re: Zasady domowe

Post autor: tomkasz »

dobre pytanie - tego jeszcze nie wiem ;)


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zasady domowe

Post autor: abubu »

Proste ... wówczas rzeczywiście remisujesz. Gorzej w przypadku zdolności / kart z zapisem "jeżeli zremisujesz".


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Zasady domowe

Post autor: Bludgeon »

Ja bym zostawił remisowanie w spokoju - sporo efektów się do niego odwołuje.


What a view.
Awatar użytkownika
tomkasz
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Uczestnik Zjazdów
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 11 lip 2017, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 35

Re: Zasady domowe

Post autor: tomkasz »

Niestety często jestem ograniczony do samej podstawki (pub, u znajomych, lub znajomi u mnie którzy tweirdzą, że za trudno, za długo etc albo sie im odechciewa w trakcie) tam takich kart jest raczej mało, ale rzeczywiście nie przemyśałem tego pod tym względem.
Wynika to trochę z chęci żeby zawsze był jakiś efekt, coś się działo, a trochę, że nie doczytałem nigdy tego w instrukcji i się mądrzyłem w trakcie rozgrywki ;d


Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 897
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Zasady domowe

Post autor: Odyn »

Tomkasz, sama podstawka moze byc nudna. Sprobuj dorzucic chocby Wilkolaka lub Zniwiarza. Przy wiekszej ilosci osob duze prawdopodobienstwo wiekszej interakcji ze strony tych postaci. Czesciej 1 na kosci i trzeba kulac za wilka czy smiertke :)
Zwiastun moglby rozwiazac problem nudy i dluzszych rozgrywek ale niestety przyczynilby sie do zwiekszenia poziomu trudnosci.


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zasady domowe

Post autor: abubu »

Podstawowa wersja TMiM to tak jakby demo MiM .. więc zdecydowanie polecam małe dodatki (które uzupełniają braki).

Podstawowa wersja MiM jest grą kompletną a dodatki planszowe ją rozbudowują.

Stąd prawdopodobnie słabe oceny recenzentów, którzy zazwyczaj mieli styczność tylko z podstawką TMiM.

Tak więc każdemu radzę sukcesywnie zaopatrzyć się w małe dodatki w kolejności ich wydawania.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 897
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Zasady domowe

Post autor: Odyn »

Z zasad domowych ja się zastanawiam czy nie wprowadzić na stałe:
- obszar, na który trafia Żniwiarz, a na którym leżą jakiekolwiek odkryte karty Przygód, zostaje "oczyszczony" z tych kart.
W którymś wątku przewijał się już ten temat. Skutki mogą być dwa: usunięcie z planszy niewygodnych przeciwników lub zniszczenie wartościowych Przedmiotów/Miejsc/Nieznajomych [którzy pozostają teoretycznie na planszy do końca gry]
- w momencie zniszczenia odkrytej karty Przygody Żniwiarz pozostawia na tym polu zakrytą kartę z talii Żniwiarza (tu można wykorzystać część z kart z dodatku Czas Żniw; myślałem już kiedyś nad uzupełnieniem tego dodatku o kilka Przeklętych Przedmiotów).


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
tomkasz
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Uczestnik Zjazdów
Posty: 189
Rejestracja: wtorek 11 lip 2017, 18:38
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 35

Re: Zasady domowe

Post autor: tomkasz »

Nie no, nie aż taki ciemnogród :) Jeśli gramy u mnie to małe dodatki z grybsza są wtasowane/grane (Wilkołak/Żniwiarz, Pani i Królowa + autorskie Nieumarli, Zbrojownia + kilka - są na stałe, pozostałe leżą na półce najczęściej) narzekam jedynie na graczy, a raczej ich brak ;) Smoki i Zwiastun leżą nie tknięte od grudnia niestety
Osobiście nie robie problemów z intepretacją w trakcie gry, byleby grać, ewentualnie posiłkuje się forum. Często pojawia się problem poruszania się Koniem, również w necie zawsze jest gó...burza, mnie tam rybka byle wszyscy jednakowo grali ;d

Dodano po 8 minutach 2 sekundach:
Iiii najczęsciej nie stosuje się do spalania, odrzucania, niszczenia - wszystko leci na stos kart odrzuconych
Wielkanocny dodatek był grany tylko na wielkanoc a Dyniowy Król w Halloween jeśli można to uznać za zasady


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Zasady domowe

Post autor: abubu »

tomkasz pisze: środa 07 mar 2018, 10:01 Smoki i Zwiastun leżą nie tknięte od grudnia niestety
:-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ :-$ bo cię jeszcze ktoś za chwilę zlinczuje za to ;)


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Fenrisek
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 336
Rejestracja: piątek 03 lis 2017, 19:42
Lokalizacja: Biała Podlaska
Płeć:

Re: Zasady domowe

Post autor: Fenrisek »

;)


Awatar użytkownika
Odyn
Astropata
Astropata
Astropata
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 897
Rejestracja: niedziela 26 mar 2017, 09:54
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 33

Re: Zasady domowe

Post autor: Odyn »

Tomkasz - ja z tym spalaniem itp napisałem na brudno :D fachowo - na stos kart odrzuconych.


"Więcej Życie nie pozwoli rozdzielić, niż Śmierć połączyć może." Percy Shelley
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Zasady domowe

Post autor: Gamma »

tomkasz pisze: wtorek 06 mar 2018, 21:34 Najczęściej gramy bez remisów czyli walka do skutku
Trochę na siłę ta zasada. Przecież jest nawet postać że jak zremisujesz to wygrywasz itd.


Osobiście korzystam ze sporej liczby małych zmian. Odkąd zacząłem grę doszlifowywać gra się nam dużo, dużo lepiej. :)
- Losujemy po 5 postaci na początku gry. Przy 70 bohaterach zmniejsza to szanse, że ktoś będzie niezadowolony z wyboru.
- Zmieniona wymiana trofeów: do 7 punktów siły i mocy trofea kosztują normalnie 7. Potem wzrastają o 1. Na 8 punkt potrzeba 8 punktów, na 9 potrzeba 9 i analogicznie na 12 - 12, na 15 - 15 itd. Zmniejsza to efekt "kuli śnieżnej".
- Zmniejszyłem talię mieszkańców z 40 kart do 30, wyrzucając zapychacze.
- Na początku gry po wybraniu zakończenia i postaci każdy losuje mieszkańców - 5 na głowę przy 2 graczach, po 4 na głowę przy 3 i 4 graczach. Każdy może wybrać do 2 i umieścić na planszy. Przez to, że grę zaczyna się już z jakimiś mieszkańcami o wiele chętniej gracze tam wchodzą / jest ciekawiej. To zresztą kolejny, bardzo dobry pomysł Blu, który lekko zmodyfikowałem.
- Jeżeli ktoś wylosuje kartę przeznaczenia albo przedmiot, który zwiększa początkową wartość życia/losu, ten gracz od razu dostaje ten los/życie. (Nie musi go jeszcze odnawiać jak oryginalnie).
- Korekty postaci: Elf, Mintaur, Alchemik. Na małe korekty czekają kolejne postacie np. Góral.
- Nie można korzystać z konia w Podziemiach.
- Karty 3 listów gończych leżą odkryte od początku gry.
- Nie ma ograniczenia złota do 30 sztuk. Zresztą praktycznie i tak niesamowicie rzadko zdarzają się takie sytuacje, że przekraczamy taką wartość.
- Nie korzystam z mechaniki likantropa ani z Wilkołaka npc.
- Zmiany związane z talią Pozostałości.

Co się zmieni już wkrótce?
- Nowa plansza z minimalnymi zmianami na niej.
- Nowe zasady odnośnie Pana Ciemności - brak możliwości tele na KW. Losowanie (zamiast wybierania) skarbów.

Po powrocie z pracy poprawię post bo pisze z głowy. Na pewno o czymś zapomniałem.

Dodano po 38 minutach 21 sekundach:
Bludgeon pisze: wtorek 06 mar 2018, 11:15
Gamma pisze: wtorek 06 mar 2018, 11:04 2. Jestem ciekawy czy ktoś zmienia zasady Pana Ciemności w Podziemiach. Odkąd Podziemia regularnie goszczą na moim stole część osób (w tym ja) cały czas korzysta ze skrótu. Wystarczy zaklęcie zropuchowienie albo jakiś inny bajer i bam - jesteś na KW. Zastanawia mnie czy ktoś zmienia tą mechanikę i w jaki sposób?
Zmieniłem wyniki na planszy że wyniku 8+ nie ma, a wynik 7 stał się 7+.
Zmiana na 8+ - możesz wziąć 2 nagrody skarbu będzie zbyt przesadzona no nie?


Awatar użytkownika
vincent
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 417
Rejestracja: czwartek 21 lip 2016, 11:50
Lokalizacja: Kielce
Płeć:
Wiek: 39

Re: Zasady domowe

Post autor: vincent »

Nieźle nieźle...zwłaszcza mieszkańcy do zastosowania


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Zasady domowe

Post autor: Bludgeon »

Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 Trochę na siłę ta zasada. Przecież jest nawet postać że jak zremisujesz to wygrywasz itd.
No, łowca nagród (czy głów, jakoś tak)
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 Osobiście korzystam ze sporej liczby małych zmian.
Ahhh pamiętam też od tego zaczynałem. Nostalgia :)
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 - Zmieniona wymiana trofeów: do 7 punktów siły i mocy trofea kosztują normalnie 7. Potem wzrastają o 1. Na 8 punkt potrzeba 8 punktów, na 9 potrzeba 9 i analogicznie na 12 - 12, na 15 - 15 itd. Zmniejsza to efekt "kuli śnieżnej".
To dobra metoda bo z jednej strony spowalnia rozwój w końcowej fazie gry, a z drugiej nie wzmacnia niepotrzebnie elementalisty i dębu.
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18- Zmniejszyłem talię mieszkańców z 40 kart do 30, wyrzucając zapychacze.
I słusznie, ta talia nie ma tej samej funkcji do talia przygód.
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 - Nie można korzystać z konia w Podziemiach.
A co z rumakiem?
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 Zmiana na 8+ - możesz wziąć 2 nagrody skarbu będzie zbyt przesadzona no nie?
Jeśli grasz z oryginalnymi kartami skarbów to raczej nie jest to przegięte, aczkolwiek ciekawsze mogłoby być np. skarb + nagroda czarownika.


What a view.
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Zasady domowe

Post autor: Gamma »

Bludgeon pisze: czwartek 08 mar 2018, 13:11
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 - Nie można korzystać z konia w Podziemiach.
A co z rumakiem?
Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 10:18 Zmiana na 8+ - możesz wziąć 2 nagrody skarbu będzie zbyt przesadzona no nie?
Jeśli grasz z oryginalnymi kartami skarbów to raczej nie jest to przegięte, aczkolwiek ciekawsze mogłoby być np. skarb + nagroda czarownika.
Można z rumaka. Chodzi o to żeby nie można było przebiec w 3 ruchy Podziemi.

Ciekawy pomysł z nagrodami. :)


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Zasady domowe

Post autor: Bludgeon »

Gamma pisze: czwartek 08 mar 2018, 13:16 Można z rumaka. Chodzi o to żeby nie można było przebiec w 3 ruchy Podziemi.
Czemu nie? Jak ktoś ma tyle siły czy mocy żeby natłuc pana podziemi, to gra i tak powinna się już kończyć.


What a view.
ODPOWIEDZ