Przegląd kart

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
r4d3k [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 10 lut 2013, 14:48
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Przegląd kart

Post autor: r4d3k »

Witam, jestem posiadaczem już nie małej kolekcji talismana (podziemia, las, miasto, królowa lodu, pani jeziora, wilkołak). Jakiś czas temu usłyszałem, że to już koniec tej serii w sensie nie będą pojawiać się dodruki innych dodatków. Postanowiłem więc uzupełnić serię o np góry, krainę odmetów i katakilzm. Zastanawiam się nad takimi dodatkami jak kraina ognia czy zwiastun (mam już sporo kart przygód, czarów które już wogle się nie powtarzają z poprzednich małych dodatków). Czy można gdzieś online przejrzeć sobie karty ? Np na stemie jest talisman i tam można zobaczyć sobie wszystko co jest w dodatku oraz przeczytać wszystkie opisy, niestety wersja steamowa jest mocno do tyłu jeśli chodzi o dodatki (są te co już mam). Pytam się bo np kraina ognia jest już innego autora więc podobno grafiki różnią się od poprzednich części oraz wprowadzają raczej "uciążliwe" urozmaicenie. Zwiastun natomiast przyśpiesza koniec gry. Dlatego zastanawiam się czy kupić też je czy już sobie darować. Inna sprawa czy ktoś by napisał jak wygląda gra z 4 dodatkowymi planszami ? Przyznam się, że ja gram maks z 2ma podziema, dok których wszyscy idą jak mają powyżej 6 siły lub mocy lub miasto gdy trzeba coś kupić co jest fajne bo gracze nie rozłażą się po planszy. Dlatego wcześniej nie kupowałem gór.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Przegląd kart

Post autor: Mały Nemo »

Nieno, skany kart są nielegalne, więc jako takich rzeczy nie ma. Co prawda tu i tam jakieś pojedyncze karty się znajdą, ale skanów całych setów nigdzie nie ma. A nawet jak są, to na naszym forum linków do nich nie podajemy.

Co do samych dodatków, kupowałbym wszystko jak leci, póki są. Za 10 lat będziesz mieć pełną wersję gry i jak będziesz chciał spróbować czegoś nowego, to wciąż będziesz mógł. Opcjonalnie Twoje dzieci będą miały kompletną grę.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
r4d3k [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 10 lut 2013, 14:48
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Przegląd kart

Post autor: r4d3k »

Ok dzięki za odp, odnośnie skanów do na steamie można sobie przejrzeć dokładnie karty stąd moje pytanie (nie wiem czy wszystkie itp ale sporo tego jest od zdarzeń do przedmiotów). A ja wygląda gra z 4 dodatkami planszowymi ? I czy smoki często są używane ?


Awatar użytkownika
vincent
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 417
Rejestracja: czwartek 21 lip 2016, 11:50
Lokalizacja: Kielce
Płeć:
Wiek: 39

Re: Przegląd kart

Post autor: vincent »

w moim przypadku smoki są używane arcyrzadko z racji upierdliwej mechaniki..po dodaniu kataklizmu nie używam również krainy ognia..Ale tu z kolei poszukiwacze są na tyle ciekawi,że wręcz należy ich posiadać..Dla mnie góry to podstawa i jeśli ich nie masz to polecam zakupić


Awatar użytkownika
Berni
Astropata
Astropata
Astropata
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 971
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 15:38
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 46

Re: Przegląd kart

Post autor: Berni »

Nie widzę też abyś posiadał Żniwiarza, a jak dla mnie to absolutna podstawa. Ten NPC wprowadza sporo zamieszania w rozgrywce :)


krzyss
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 29
Rejestracja: środa 13 sty 2016, 13:24
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Re: Przegląd kart

Post autor: krzyss »

Nam Smoki się bardzo podobają, lecz nie wyobrażam sobie grać z tym i całą resztą dodatków. Smoków używamy tylko w połączeniu ze Żniwiarzem albo tylko z samą podstawką.


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5773
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Przegląd kart

Post autor: abubu »

A moim skromnym zdaniem, lepiej mieć wszystkie dodatki (*), którymi później będziesz mógł "żonglować" (raz zagrać z "tymi", innym razem z "tamtymi"). Prawie każdy dodatek wprowadzał coś nowego. To nie tylko kwestia nowych plansz i kart przygód a również nowych mechanik, nowych talii, nowych poszukiwaczy.

* - tym bardziej, jak już ostatnimi czasy było wspominane na forum, współpraca wydawcy (tj. Fantasy Flight Games) z właścicielem praw autorskich (tj. Games Workshop) się zakończyła wraz z wydaniem ostatniego (jak na razie) dodatku "Kataklizm". Teoretycznie jest to tak zwany "ostatni" gwizdek, aby zaopatrzyć się we wszystkie brakujące dodatki z tej edycji Talisman (tj. edycji 4.5). Niektórych dodatków już nie ma i trzeba polować na używki lub aukcje.
Oczywiście przy zakupie większej liczby dodatków, pojawia się problem jednorazowego wydatku ... który raczej nie będzie małym wydatkiem.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
ke3l
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Uczestnik Zjazdów
Posty: 94
Rejestracja: wtorek 04 paź 2016, 11:10
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Re: Przegląd kart

Post autor: ke3l »

Kraina ognia to narzędzie gry żeby Cię zabić prędzej :) zwiększa nieco trudność. Ja mam wszystkie dodatki i nie widzę problemu grać we wszystkie na raz. Najczęściej gramy wszystkimi kartami przygód i zaklęć ze wszystkich dodatków + smoki ofc tylko na planszy podstawowej lub kataklizmu bez krain zewnętrznych bo we 4 osoby każdy pójdzie gdzie indziej i nie ma praktycznie walk między graczami. Na wszystkie plansze to można by grać 4fun na 10 osób ;)


Wiem tylko jak się nazywam, ile mam lat i dlaczego kura przebiegła przez szosę.
r4d3k [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 10 lut 2013, 14:48
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Przegląd kart

Post autor: r4d3k »

Ok tylko jak ja mam z małych dodatków mam królową lodu, panią jeziora i wilkołak to stos kart przygody już sam nie może stać :) I jak dokupię zwiastun, czy krainę ognia to te karty przygody tak się rozrzedzą, że ten dodatek nie będzie zauważalny. Zwłaszcza gdy ma się wszystkie duże dodatki i gracze nie chodzą tak długo po głównej krainie, tylko miasto, podziemia, rundka w lesie. Według mnie lepiej jest dobrze złoić pana podziemia żeby odrazu wyjść na równinę grozy....
A jak u Was wygląda przeżywanie przygód czy najpierw czy chodzicie po planszy głównej czy rozchodzicie się po innych krainach ? Bo ide do miasta po sprzęt a jak postacią dobije do siły 5 odrazu gonie do podziem.
Ostatnio zmieniony środa 19 paź 2016, 09:10 przez r4d3k, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Berni
Astropata
Astropata
Astropata
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 971
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 15:38
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 46

Re: Przegląd kart

Post autor: Berni »

Ja najpierw wbijam w Góry by szybko mieć góry złota, potem wizyta w Mieście i zakup ekwipunku. Jak starczy czasu to wbijam w Las by podpakować staty, a potem na Koronę :)


r4d3k [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 10 lut 2013, 14:48
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Przegląd kart

Post autor: r4d3k »

No dobra @gobos77 a jakie masz małe dodatki ? Używasz wszystkich na raz ?


Awatar użytkownika
Berni
Astropata
Astropata
Astropata
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 971
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 15:38
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 46

Re: Przegląd kart

Post autor: Berni »

Mam wszystkie oficjalne dodatki jakie wyszły (łącznie z drukiem na żądanie) i duuuużo nieoficjalnych.
Gram z większością z nich jednocześnie - z pewnymi wyjątkami.
Wszystko co wyszło do Zwiastuna - gram zawsze ze wszystkimi dostępnymi dodatkami.
Jak włączam do gry Zwiastuna to wywalam Smoki, bo i tak jest wystarczająco przerąbane.
Jak gram w Kataklizm to wyłączam Smoki (talie smoków i planszę) i Zwiastuna (NPC i jego talię), bo mi wyjątkowo do Kataklizmu nie pasują.
Absolutnie zawsze obowiązkowo z nieoficjalnych mam Wizję. Pozostałe to już co kto lubi z nieoficjalnych :)
Generalnie niedawno robiłem przegląd talii i wyciągnąłem z nieoficjalnych ponad 300 kart, które mi już nie pasowały do rozgrywki. Moja talia przygód (mówię tylko o tych z planszy głównej) w tej chwili liczy grubo ponad 1500 kart, co powoduje, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna. Dodatkowo karty przygód, które były użyte w danej rozgrywce odkładam do innego pudełka - dzięki czemu w kolejnej rozgrywce mam pewność, że spotkam coś nowego :)
Aby zawsze móc używać talii z Puszki Pandory wprowadziłem zasadę, że na początku rozgrywki ustawiam budzik na 10 minut i jak zadzwoni podczas tury gracza to zamiast kart z talii przygód musi pociągnąć JEDNĄ (nawet jak instrukcja obszaru nakazuje więcej) i ją rozpatrzyć :) Efekt tego jest zaskakujący - ludzie wolą wchodzić na pola, gdzie tracą jeden punkt życia niż czasami wyciągnąć kartę Pandory :)


Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Re: Przegląd kart

Post autor: Miszon »

gobos77 pisze:Aby zawsze móc używać talii z Puszki Pandory wprowadziłem zasadę, że na początku rozgrywki ustawiam budzik na 10 minut i jak zadzwoni podczas tury gracza to zamiast kart z talii przygód musi pociągnąć JEDNĄ (nawet jak instrukcja obszaru nakazuje więcej) i ją rozpatrzyć :) Efekt tego jest zaskakujący - ludzie wolą wchodzić na pola, gdzie tracą jeden punkt życia niż czasami wyciągnąć kartę Pandory :)
Super pomysł!


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
r4d3k [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 29
Rejestracja: niedziela 10 lut 2013, 14:48
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Przegląd kart

Post autor: r4d3k »

A tak z ciekawości dlaczego zwiastun Ci nie pasuje do kataklizmu ? Generalnie ja też zawsze gram ze wszystkimi dodatkami, ale uważam, że kraina ognia oraz zwiastun za dużo dodatkowej mechaniki wprowadzają. Uważam, że siła talismana jest przeżywanie fajnych przygód czyli idziemy na obszar gdzie jak najwięcej kart da się wylosować i się bawimy...


Awatar użytkownika
Berni
Astropata
Astropata
Astropata
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Posty: 971
Rejestracja: czwartek 20 paź 2011, 15:38
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 46

Re: Przegląd kart

Post autor: Berni »

Kataklizm jest niejako PO Zwiastunie. Czyli przyszedł Prorok, zrobił rozpierduchę, zniszczył świat i on się odradza na nowo po tym nieszczęściu.
Jak lubisz być masochistą to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzić Zwiastuna do Kataklizmu (mechanicznie nie widzę żadnych przeciwwskazań) jednak ja wychodzę z założenia, że było dosyć nieszczęść w krainie MiM i nie wykańczam dopiero odradzającego się świata, więc jak jest plansza Kataklizmu na stole to Prorok sobie odpoczywa i czeka na grę z podstawową planszą.


ODPOWIEDZ