Rozbudowane dodatki - Smoki, Wilkołak.

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
myc [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 28
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 20:55
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 39

Rozbudowane dodatki - Smoki, Wilkołak.

Post autor: myc »

Witam

Posiadam juz większość dodatków do Talizmana gdyż lepiej mieć więcej kart niż mniej i jestem znich bardzo zadowolony:)

Jednak są dwa dodatki, które mocno ingerują w mechanikę gry mianowicie smoki i wilkołak, wiele osób na nie narzeka przez co jeszcze bardziej zniechęciłem się do nich.

Pytanie czy faktycznie komplikują mocno grę czy warto jednak je kupić, jakie są wasze odczucia ciągle uważam że serie MM są fajne przez swoją prostotę i niechciał bym bardzo ingerować w grę i pamiętać o rzeczach jak np dzień/noc w przypadku wilkołaka.

Co sądzicie o dodatku smoki pod kątem komplikowania gry i zasad czy są irytujące czy bardzo wam się podobają? Czy da się go dołączyć do podstawki z nie wprowadzaniem wszytych zasad ze smoków?

Wilkołak czy da się grać w niego bez karty dzień/noc? i wilkołaka? czy robi się to już zupełnie bez sensu ? chciałbym bardzo dołączyć te 111 kart przygód oraz nowe zaklęcia do tali :)

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Oba dodatki są dosyć ciekawe i wprowadzają do gry kampanie. Coś, czego w Talismanie brakuje. Pod tym względem są bardzo dobre - czujemy, iż gramy przeciwko innym graczom oraz przeciwko samej grze.

Smoki ponadto wprowadzają multum żetonów, z których możesz zrobić dowolny własny użytek. Przykładowo ja stworzyłem taką oto kampanię: http://z5.ifrm.com/30023/191/0/p1138587 ... emomon.pdf

Dodatki te, zarówno Smoki oraz Wilkołak są ciekawe i warto je posiadać. Aczkolwiek, nie należy w nie grać z marszu. Jako, iż są to właśnie kampanie, a nie luźne rozgrywki w TMiMa, należy w nie grać z poczuciem iż właśnie w nie gramy i nasz czas rezerwujemy tylko dla nich. Wtedy te dodatki będą o wiele ciekawsze. Jeżeli chcesz szybkiej i niezobowiązującej rozgrywki i wybierzesz Smoki, to się zawiedziesz i znielubisz ten dodatek.

W Wilkołaka można grać bez karty Czasu i figurki Wilkokłaka, ale wtedy musisz odrzucić wszystkie Księżycowe Zdarzenia i parę innych kart. Ale, podobnie jak ze Smokami, najlepiej w Wilkokłaka jest grać, mając świadomość iż grasz właśnie w WIlkokłaka, a nie tylko w Talismana.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Rebelix
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 384
Rejestracja: sobota 05 kwie 2008, 22:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Rebelix »

Zgadzam się z tym co napisał Nemo, to jest kwestia nastawienia. Ja osobiście tylko raz próbowałem grać ze wszystkimi dodatkami na raz i więcej nie mam zamiaru. To nie dla mnie, zwyczajnie za dużo tego do ogarnięcia jak na grę planszową.

Posiadam wszystkie dodatki jak dotąd i każdy sobie cenię ale gram pewnymi schematami. Dla mnie podstawka to faktyczna podstawka + Królowa Lodu + Pani Jeziora. Te dwa dodatki nie wpływają na mechanikę gry (właściwie to ją polepszają poprzez zadania czarownika i nagrody za nie) a za to dodają pokaźną liczbę kart przygód i zaklęć.

Także partia podstawowa to wyżej wymienione 3 pozycje.
Inna partia to partia z nastawieniem na dodatkowych NPCów. Tutaj gram podstawową trójką + Żniwiarz + Wilkołak.
Inna partia to walka ze smokami. Tutaj podstawowa trójka + Smoki.
Jeszcze inna to zwiedzanie krain - podstawowa trójka + trzy narożniki. (Złoto zbierasz w górach, wydajesz je w mieście na ekwipunek, z ekwipunkiem pakujesz postać w Podziemiach, wygrywasz na Koronie Władzy.)

Wszystko z umiarem i wyważeniem a gra będzie tym czym być powinna - przyjemnością.


Awatar użytkownika
Nokturn
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:28
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Post autor: Nokturn »

Ja mam wszystko z wyjatkiem smoków, które zostawiłem na koniec i planuje zakupić w najbliższym czasie. Zauwazyłem, ze w recenzjach to, co niektórzy traktuja jako zaletę, dla innych jest minusem. To zależy od tego, czego oczekujemy od gry. Jesli ktos rzeczywiscie lubi sobie "strzelic partyjke" ze znajomymi, którzy nie sa zbyt wkreceni w klimat to moze byc problem z dodatkami. Chociaz w moim przypadku jaskos tego nie zauwazylem. Kazda nowa (w miare rozgarnieta) osoba od razu kuma karte dnia i nocy z wilkołaka i poruszanie figurek przy jedynce. Dla mnie wiec wszelkie komplikacje i ingerencje w mechanike są tylko na plus. Dlatego nie moge sie doczekac smoków:) Poza tym staramy sie niejako "spatchowac" talizman zmieniajac zasady dotyczace np parametrów wrogów od pewnego etapu gry, zeby uniknac automatycznego zbierania trofeów, kiedy postac jest juz bardzo przyekspiona:) Duzym porblemem jest oczywiscie czas rozgrywki. Dlatego gramy np 4 godziny i zostawiamy wszystko na kolejny raz i dzielimy rozgrywki na dwa posiedzenia. Trwa dluzej, ale jest bardziej epicko:)

Pozdro
Ostatnio zmieniony czwartek 21 lis 2013, 09:31 przez Nokturn, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Nokturn pisze:Dlatego gramy np 4 godziny i zostawiamy wszystko na kolejny raz i dzielimy rozgrywki na dwa posiedzenia. Trwa dluzej, ale jest bardziej epicko:)
To jest dobry pomysł, fakt, gdy ma się jakiś extra pokój, którego się nie używa i można w nim rozłożoną grę zostawić i wrócić do niej później, nawet następnego dnia.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6270
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: Bludgeon »

Nokturn pisze: Zauwazyłem, ze w recenzjach to, co niektórzy traktuja jako wadę, dla innych jest minusem.
Epickie zdanie :D


What a view.
Awatar użytkownika
Nokturn
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:28
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Post autor: Nokturn »

Bludgeon pisze:
Nokturn pisze: Zauwazyłem, ze w recenzjach to, co niektórzy traktuja jako wadę, dla innych jest minusem.
Epickie zdanie :D
Fuck LOL to dowaliłem:)) Miało byc wadą oczywiscie:D


Awatar użytkownika
Rebelix
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 384
Rejestracja: sobota 05 kwie 2008, 22:26
Lokalizacja: Łódź
Płeć:

Post autor: Rebelix »

Nokturn pisze:
Bludgeon pisze:
Nokturn pisze: Zauwazyłem, ze w recenzjach to, co niektórzy traktuja jako wadę, dla innych jest minusem.
Epickie zdanie :D
Fuck LOL to dowaliłem:)) Miało byc wadą oczywiscie:D
Epickie zdanie nr. 2

Anyway... zdaje się, że chodzi o "zaletę"? ;)


Awatar użytkownika
Nokturn
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:28
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Post autor: Nokturn »

Potwierdza to prosta zasade: Piles - nie pisz:)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Nokturn pisze:Potwierdza to prosta zasade: Piles - nie pisz:)
Zależy, ja np. zauważyłem iż po pijanemu mój angielski jest płynniejszy jako na trzeźwo ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Nokturn
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 24
Rejestracja: czwartek 19 wrz 2013, 14:28
Lokalizacja: B-B
Płeć:

Post autor: Nokturn »

Nemomon pisze:
Nokturn pisze:Potwierdza to prosta zasade: Piles - nie pisz:)
Zależy, ja np. zauważyłem iż po pijanemu mój angielski jest płynniejszy jako na trzeźwo ;).
Po wypiciu mowie nawet po w wegiersku:)


lammas
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 18
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 01:14
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: lammas »

Mnie do gry przyciąga właśnie jej kompleksowość, jak bawię się samą podstawką na steamie to jest to tak proste, że aż nudne :) Mam wszystkie dodatki i staram się używać wszystkich elementów, czasami odpuszczając co najwyżej alternatywne zakończenia. Czasami faktycznie coś umyka, ale nieco wprawy i można te wszystkie elementy ogarnąć.


ODPOWIEDZ