Talisman FAQ MK II

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mały Nemo [Autor tematu]
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Talisman FAQ MK II

Post autor: Mały Nemo »

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=2878

Nie czytałem go jeszcze, więc nie wiem jakie nowe zmiany są.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Battonsson
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 334
Rejestracja: sobota 12 mar 2011, 08:58
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Battonsson »

Fajna sprawa! W końcu wyjaśnili oficjalnie kilka prostych acz ważnych kwestii. :)
Na przykład jest jasno i wyraźnie napisane, że czar musi mieć legalny cel i że nie można go odłożyć żeby się go pozbyć. Niby to wynika pośrednio z normalnej instrukcji, ale nie było tam wyrażone explicite. Jest też kilka innych ciekawych rzeczy. Warto przeczytać!

Jedyne czego mi zabrakło (z elementarnych spraw - bo wiadomo że żadne FAQ nigdy nie będzie kompletne) to oficjalnego wyjaśnienia co to znaczy "przekroczyć Rwącą Rzekę" (np. żeby pozbyć się Poltergeista), czyli czy trzeba przejść z krainy Zewnętrznej do Środkowej (lub odwrotnie) czy wystarczy przejść prze most narysowany na planszy (np. między Wioską a Polami). Wiem, że większość gra w ten drugi sposób, ale nigdzie nie jest to jasno oficjalnie wyłożone. :)

Mam też nadzieję, że niedługo będzie polska wersja tego nowego FAQu, coby sobie ją ładnie wydrukować i włożyć do pudełka z resztą instrukcji, które są po polsku (tak żeby pasowało ładnie i było spójnie językowo ;) )


Pereant qui ante nos nostra dixerunt
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Battonsson pisze:Jedyne czego mi zabrakło (z elementarnych spraw - bo wiadomo że żadne FAQ nigdy nie będzie kompletne) to oficjalnego wyjaśnienia co to znaczy "przekroczyć Rwącą Rzekę" (np. żeby pozbyć się Poltergeista), czyli czy trzeba przejść z krainy Zewnętrznej do Środkowej (lub odwrotnie) czy wystarczy przejść prze most narysowany na planszy (np. między Wioską a Polami). Wiem, że większość gra w ten drugi sposób, ale nigdzie nie jest to jasno oficjalnie wyłożone.
Nawet jeśli byś biegł dookoła, to tam jest kolejna rzeczka, więc z Wioski do Pól przekraczasz rzekę ;)
Battonsson pisze:Mam też nadzieję, że niedługo będzie polska wersja tego nowego FAQu, coby sobie ją ładnie wydrukować i włożyć do pudełka z resztą instrukcji, które są po polsku (tak żeby pasowało ładnie i było spójnie językowo )
Możesz zrobić tłumaczenie, docenimy to :)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo [Autor tematu]
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Ja najbardziej się cieszę z informacji, że aktywny gracz sam wybiera kolejność rozpatrywanych efektów. Czyli, przynajmniej technicznie rzecz biorąc, dwa identyczne niestakujące się efekty wciąż mogą być użyte niezależnie od siebie. Przykładowo, mając dwa efekty "Na początku tury otrzymujesz zaklęcie" możesz skorzystać z nich obu, jeżeli po wzięciu pierwszego zaklęcia, ale przed wzięciem drugiego zaklęcia w międzyczasie rzucisz "w dowolnym momencie" albo "na początku tury" właśnie otrzymane zaklęcie.

Z takich innych ciekawych rzeczy, to jest ten konkretniejszy podział badania kart. On wciąż ma braki i luki, ale jest. Dzięki emu przykładowo możemy brać karty ze Skarbca zanim zaczniemy walczyć z LoDem.

Wspomniane również jest co robi Reaper gdy dojdzie do Skarbca czy Orlego Króla.

Generalnie rewolucji w FAQu nie ma, ale tych parę ciekawostek jest, przykładowo że zakończenie walki kończy walkę ze wszystkim przeciwnikami, a nie pojedynczymi (walkę wygrałem, więc goblina zabiłem, a że troll się zregenerował...... ;) ).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Battonsson
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 334
Rejestracja: sobota 12 mar 2011, 08:58
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Battonsson »

Rogo pisze:Możesz zrobić tłumaczenie, docenimy to :)
Ale mi nie chodzi właściwie o samo tłumaczenie. Tylko żeby jeszcze to było umieszczone na oficjalnym layoucie i gotowe do wydruku (tak jak jest zrobione pierwsze FAQu na stronie Galakty, o to: http://www.galakta.pl/pliki/Image/gry/m ... an_FAQ.pdf)
Ja oczywiście mógłbym sobie tak dla sportu zrobić tłumaczenie, ale to chyba jednak zadanie oficjalnego polskiego wydawcy żeby takie coś przygotować i opublikować. I myślę, że na pewno Galakta tego dokona bo to solidny wydawca ;)


Pereant qui ante nos nostra dixerunt
Awatar użytkownika
Mały Nemo [Autor tematu]
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Zbyt szybko i tak nie przetłumaczę, raczej do końca roku polskiego FAQa nie będzie i tak.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Battonsson
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 334
Rejestracja: sobota 12 mar 2011, 08:58
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Battonsson »

Wiesz mi tam się nie pali. Mogę używać angielskiej do gier. Tylko mówię, że w ogóle fajnie by było mieć w pudełku ładnie wydrukowaną polską wersję jako że mam całą grę po polsku.
(...)zakończenie walki kończy walkę ze wszystkim przeciwnikami, a nie pojedynczymi (walkę wygrałem, więc goblina zabiłem, a że troll się zregenerował...... ;) )

Kod: Zaznacz cały

Example: A character lands on a Cave Troll and a Goblin. 
Since both Enemies attack with Strength and have the same          
encounter number, they fight as one during the battle. The 
character wins the battle but must now roll a die for the           
Cave Troll's special ability to see if it regenerates. The char- 
acters rolls a "1" result which means the Cave Troll regener-        
ates and the attack counts as a stand-off instead. In this             
case, neither the Cave Troll nor the Goblin can be taken as a 
trophy since the Cave Troll's ability turned the battle into a 
stand-off. 
Tu jest napisane tylko, że nie możesz wziąć Goblina jako trofeum. Czyli właściwie nadal nie wiadomo czy on jest martwy czy nie... Bo jeżeli walka kończy się remisem, to niby logiczne, że nie mogę wziąć trofeum. Troll się regeneruje, czyli zostaje na obszarze, to też logiczne. Ale co z Goblinem? Nie można go wziąć jako trofeum, czyli co, zostaje na obszarze, czy idzie na stos kart odrzuconych?
Fajnie jak FAQu rodzi kolejne pytania i trzeba pisać FAQu do FAQu i tak bez końca :P Dzięki tamu można rozkminać tę grę do końca świata! :)


Pereant qui ante nos nostra dixerunt
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Battonsson, napisane jak byk - walka kończy się remisem. Remis, czyli nikt nic nie traci.
Zatem Goblin pozostaje w grze.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo [Autor tematu]
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Ten mój nawias dotyczył sytuacji sprzed FAQa, że niektórzy grali, iż skoro wygrali walkę, to zabili Goblina, to go biorą jako trofeum, a że troll się zregenerował, to jego "strata". Teraz FAQ precyzuje, że cała walka kończy się remisem, a więc Goblin cudownie korzysta z regeneracji trolla i zostaje na obszarze.

Ale Battonssonie, dzięki temu że można tę grę rozkminiać do końca świata, dlatego ją tak bardzo lubimy :mrgreen:


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
guciomir
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 376
Rejestracja: poniedziałek 23 sie 2010, 10:36
Lokalizacja: 3city
Płeć:

Post autor: guciomir »

Czy polskie smoki będą zawierały już w sobie Erratę z FAQ? zakładam że jest to możliwe, jeżeli FFG spostrzegli błąd kilka miesięcy temu i poinformowali lokalnych wydawców zanim ukończono tłumaczenie.


Awatar użytkownika
Mały Nemo [Autor tematu]
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

guciomir pisze:Czy polskie smoki będą zawierały już w sobie Erratę z FAQ? zakładam że jest to możliwe, jeżeli FFG spostrzegli błąd kilka miesięcy temu i poinformowali lokalnych wydawców zanim ukończono tłumaczenie.
Nie mogę udzielić odpowiedzi na to pytanie. Od tego typu pytań jest oficjalne forum Galakty ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
guciomir
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 376
Rejestracja: poniedziałek 23 sie 2010, 10:36
Lokalizacja: 3city
Płeć:

Post autor: guciomir »

No to zobaczymy co i jak :)


ODPOWIEDZ