MiM Nowa wersja vs stara wersja

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
serenity [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

MiM Nowa wersja vs stara wersja

Post autor: serenity »

Wiem że się nieco różnią (ilość i wygląd kart, plansza nieco inna), itd. Ale mam takie pytanie: Czy mając załóżmy podstawkę starą (wydadnie 1 lub 2) można dokupić sobie dodatki nowe (np. Góry czy królowa Lodu czy coś w ten deseń?? ) i czy da się wtedy w to grać? Czy one są zasadniczo kompatybilne ze sobą (wiem że wygląd koszulek jest nieco inny, ale załóżmy że jest to nieistotne).

Pytam, bo nie mam chwilowo możliwości dotarcia do nowej wersji talizmana i nie wiem jak bardzo on i dodatki różnią się od wersji starej.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6187
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Na forum są tematy porównujące owe edycje Magii i Miecz / Talizmana i skromne opinie wielu z nas. Polecam użyć szukajki i sobie poczytać ;)
Zasadniczą różnicą w grze są punkty Losu wprowadzone w Nowej Edycji - każdy Poszukiwacz ma przypisaną jakąś ilość, czego nie było w starej edycji, więc dołączenie dodatków z nowej edycji do starej może być z tego względu kłopotliwe (jest sporo kart odnoszących się do Losu i trzeba by je wywalić). W drugą stronę już ciut łatwiej bo tego problemu nie ma :P


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Draugnimir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
The Gauntlet PL
The Wildland PL
Umiejętności
Posty: 2086
Rejestracja: sobota 21 mar 2009, 14:04
Lokalizacja: Szczerców (woj. łódzkie)
Płeć:

Post autor: Draugnimir »

Ano właśnie, z kartami jest tak jak mówi Rogo - odwołania do Losu mogą być kłopotliwe, chyba że się dokona konwersji tego elementu na starą edycję, dając na przykład każdemu Poszukiwaczowi na start po kilka punktów Losu. Robiłem tak swego czasu, grając w MiM'a, i system sprawdzał się całkiem nieźle, choć Los był wówczas towarem bardzo deficytowym i pozostawionym na wyjątkowe sytuacje, jako że nie mieliśmy możliwości jego odzyskiwania. Dałoby się zaradzić jednak i temu, np. modyfikując instrukcje obszarów Kapliczka i Cmentarz na takie, jakie są w Talismanie.

Używałem też podczas rozgrywek w MiM'a postaci Żniwiarza (wraz z figurką, jako że i każdemu Poszukiwaczowi dobieraliśmy względnie pasującą postać z Talismana). Problemów z kompatybilnością zasadniczo nie było, a rozgrywka wzbogacona - przy zastosowaniu autorskich zasad Żniwiarza dotyczących - znacznie.

Wydaje mi się też - czego już sam nie sprawdziłem - że (jeżeli nie przeszkadza Ci potencjalna nieestetyczność mieszania elementów MiM'owych z talismanowymi) użyć dałoby się również nowych Krain z dodatków planszowych, wraz z dotyczącymi ich kartami. I wszelkich innych modułów (zadań Czarownika, Stajni etc.) zasadniczo też, przy ewentualnych drobnych modyfikacjach.


serenity [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: serenity »

Hmmm a generalnie o co chodzi z tymi żetonami losu (ja może jestem ślepa, a może forum za duże ale jakoś nie znajduję odpowiednich tematów ;) )? Gdzieś jedynie wyczytałam że można je zamieniać na jakby dodatkowy rzut kostką czy coś w ten deseń.

Więc moje pytanie jest takie:

1) Czy dużo się tego używa
2) Czy ewentualnie z używania ich nie można zrezygnować
3) Jak się je ewentualnie dostaje :)

I teraz jeszcze: czy mając powiedzmy starą wersję magii można sobie dokupić np. góry i grać spokojnie (w sensie czy nie ma zasadniczych zmian na polach planszy głównej) i jak się ewentualnie tam wchodzi - czy przez jakąś kartę (jak do starych podziemi) czy jakoś inaczej.

I jak się ma do tego wszystkiego Królowa Lodu i żniwiarz


Awatar użytkownika
jablo
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 62
Rejestracja: wtorek 11 maja 2010, 14:41
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: jablo »

serenity pisze:Hmmm a generalnie o co chodzi z tymi żetonami losu (ja może jestem ślepa, a może forum za duże ale jakoś nie znajduję odpowiednich tematów ;) )
sORRY,
ale faktycznie albo jesteś ślepa albo bardzo leniwa. Jest Faq, jest instrukcja, można poczytać. Myślisz że komuś będzie się chciało tłumaczyć zasady talizmana od podstaw skoro wszystko zostało już zapisane?


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

serenity pisze:Hmmm a generalnie o co chodzi z tymi żetonami losu (ja może jestem ślepa, a może forum za duże ale jakoś nie znajduję odpowiednich tematów ;) )? Gdzieś jedynie wyczytałam że można je zamieniać na jakby dodatkowy rzut kostką czy coś w ten deseń.

Więc moje pytanie jest takie:

1) Czy dużo się tego używa
2) Czy ewentualnie z używania ich nie można zrezygnować
3) Jak się je ewentualnie dostaje :)
To jest link do instrukcji TMiM. Opis losu jest na stronie 6.
TMiM Instrukcja
serenity pisze:I teraz jeszcze: czy mając powiedzmy starą wersję magii można sobie dokupić np. góry i grać spokojnie (w sensie czy nie ma zasadniczych zmian na polach planszy głównej) i jak się ewentualnie tam wchodzi - czy przez jakąś kartę (jak do starych podziemi) czy jakoś inaczej.
Generalnie wszystko bez większych zmian. Można spokojnie grać.
serenity pisze:I jak się ma do tego wszystkiego Królowa Lodu i żniwiarz
To dwa dodatki karciane nie wprowadzające większych modyfikacji.

Instrukcje do obejrzenia:
Królowa Lodu Instrukcja
Żniwiarz Instrukcja

Tematy o dodatkach:
Królowa Lodu
Żniwiarz
jablo pisze:
serenity pisze:Hmmm a generalnie o co chodzi z tymi żetonami losu (ja może jestem ślepa, a może forum za duże ale jakoś nie znajduję odpowiednich tematów ;) )
sORRY, ale faktycznie albo jesteś ślepa albo bardzo leniwa. Jest Faq, jest instrukcja, można poczytać. Myślisz że komuś będzie się chciało tłumaczyć zasady talizmana od podstaw skoro wszystko zostało już zapisane?
Nie ma potrzeby pisania takich postów. Jeśli nie chcesz pomóc to lepiej nic nie pisz. Podpada mi to pod punkt 5 regulaminu.


serenity [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: serenity »

Dziękuję za odpowiedź :).


Awatar użytkownika
Draugnimir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
The Gauntlet PL
The Wildland PL
Umiejętności
Posty: 2086
Rejestracja: sobota 21 mar 2009, 14:04
Lokalizacja: Szczerców (woj. łódzkie)
Płeć:

Post autor: Draugnimir »

To pozwolę sobie jeszcze dorzucić link do instrukcji Podziemi, cobyś miała szasnę zobaczyć, jak to wygląda z wejściem, ruchem itd.:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... rukcja.pdf

W Górach wygląda to niemal identycznie.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6187
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Hellhound pisze:
jablo pisze:
serenity pisze:Hmmm a generalnie o co chodzi z tymi żetonami losu (ja może jestem ślepa, a może forum za duże ale jakoś nie znajduję odpowiednich tematów )
sORRY, ale faktycznie albo jesteś ślepa albo bardzo leniwa. Jest Faq, jest instrukcja, można poczytać. Myślisz że komuś będzie się chciało tłumaczyć zasady talizmana od podstaw skoro wszystko zostało już zapisane?
Nie ma potrzeby pisania takich postów. Jeśli nie chcesz pomóc to lepiej nic nie pisz. Podpada mi to pod punkt 5 regulaminu.
Exactly, ja mam ochote tak napisać przy co drugim nowym użytkowniku. Ale kultura osobista i znajomość choćby podstaw savoir vivre'u powinna pohamować Twoje zachowanie.

Od siebie dodam, że w Internecie można znaleźć instrukcje do wszystkich dodatków (wujaszek Google pozdrawia :D), więc ewentualnie tam szukaj odpowiedzi na temat kompatybilności. Największą przeszkodą jest, jak już wspominałem, Los, którego w starej edycji nie było i Poszukiwacze nie mają określonej wartości Losu, a co za tym idzie - wszystkie karty odnoszące się do Losu tracą swój sens.

Proszę nie kontynuować dyskusji na temat zasadności słów Jabla //Nemo
Ostatnio zmieniony wtorek 14 gru 2010, 17:28 przez Rogo, łącznie zmieniany 1 raz.


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Od biedy można (jak to było wyżej napisane) przyjąć, że każdy na starcie ma powiedzmy 3 punkty losu i po sprawie.


serenity [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: serenity »

Pytałam bo być może kto się pokusił o łączenie obu edycji i mógłby dać znać czy jest to możliwe :). Bo wiadomo instrukcja jedno a praktyka drugie.
Generalnie posiadam całą starą edycję (oprócz kosmicznej otchłani) i myślałam nad rozszerzeniem kolekcji o dodatki nowej edycji (królowa/ żniwiarz/ góry).

Założenie że każdy dostaje na wstęp 3 lub 4 lub dostosowanie żetony losu jest jakimś wyjściem na ominięcie problemu :). Bo widocznie jest to jedyna zasadnicza różnica między obiema wydaniami.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6187
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Na pewno w starą edycję dużo już grałaś, wiesz którzy Poszukiwacze są silni a którzy słabi i silnym daj mniej Losu, słabym więcej :) No i w nowej edycji Źli łatwo odzyskują Los więc im możesz dać ciut mniej ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Ale grając na starej planszy nie będą go odzyskiwać łatwo przecież (cmentarz).


Nathrakh
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 10:42
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Nathrakh »

Według mnie łączenie starej i nowej edycji MiM mija się z celem. Piszesz że chcesz rozszerzyć starą MiM o nowe dodatki: góry, Królowa lodu, Żniwiarz. Ale poco kupować nowe dodatki jeśli zamiast tego możesz kupić np. Podstawkę, góry i jeszcze jeden dodatek i grać w nową edycje. Zmiany zasad żeby edycje były kompatybilne na pewno zajmie sporo czasu i na pewno będą problemy i nieścisłości trakcie rozgrywki.
Jest jeszcze kwestia estetyki, wygląd kart i wykonanie jest z zupełnie innej epoki, zmieniły się oznaczniki i postacie maja figurki. Wyglądało by to po prostu brzydko.
Także uważam że lepiej nie mieszać edycji tylko grać albo w starą edycje albo w nową.


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

Ze starej edycji na nową zawiewa Przedpola Piekieł, które Gieferg przystosował do Talismanu.
Również jestem przeciwnikiem łączenia obu edycji, za wyjątkiem planszy. Na nowej planszy gra się bardzo przyjemnie starymi kartami, jednak rozbieżności jak już wyżej wskazano są, choćby w Świątyni i trzeba się posiłkować mimo wszystko starą planszą.


Awatar użytkownika
Astropata
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1134
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 17:18
Lokalizacja: Józefów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Astropata »

W kwestii łączenia gier mamy z Nemo doświadczenia pewne i ogólnie to może się sprawdzić. Tym niemniej, Serenity, jak dla mnie na pewno nie w kierunku starmy MiM + dodatki do Talismana. Lepiej jak mówili kupić Podstawkę (Podziemi nie polecam, już lepsze Góry ;p) i dorzucić do niej to co się lubi z MiMa i nie ma tego w Talismanie.

Danie każdemu Poszukiwaczowi z MiMa 3 Losu to nie jest dobry pomysł. Trzeba balansować. O ile pamiętam, jak Astropacie z WKO dawaliśmy Los to na poziomie bazowym 0 lub 1.

Można też wymieszać karty niektóre do talii. Jak się używa koszulek to można nawet tak zrobić, że się drukuje rewers i karta od biedy wygląda tak samo jak Talismanowa :D Kwestia podejścia do estetyki gry, bo z doświadczenia wiem, że niektórzy mają pewien margines tolerancji większy, a co poniektórzy jak jest minimalnie krzywo coś na karcie to wpadają w furię.

My korzystamy w naszej rozszerzonej wersjii z większości kart z dodatku Smoki, oraz z WKO i KU z Magicznego Miecza. Plus sporo kart pojedyńczych z MiMa.

Tak więc - da się zrobić w takim układzie jak mówiłem :D


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23515
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

U nas:

Skaven - 2 FP
Astropata - 0 FP
Cyborg - 3 FP
Astronauta - 4 FP
Morlok - 2 FP
Wojownik z Zaświatów - 3 FP
Wiking - 3 FP
Rycerz Tolimana - +1 FP
Rycerz Nemed - +1 FP
Rycerz Shauli - +1 FP


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
serenity [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2010, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: serenity »

Właśnie chodzi o to że generalnie nie chcę kupować nowej wersji podstawowej (może kiedyś, w przyszłości, bo mimo wszystko jest to droga inwestycja :)). Wolałabym narazie fundnąć sobie dodatki a potem ewentualnie na końcu kupiłabym ( o ile w ogóle ) podstawę :)


Awatar użytkownika
Astropata
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 1134
Rejestracja: sobota 18 paź 2008, 17:18
Lokalizacja: Józefów
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Astropata »

Tak to nie przejdzie. uwierz mi. Kupowanie rozszerzeń stricte pod wersję Talismana, a nie MiMa mija się z celem. Lepiej już kupić podstawkę i ją dobrze ograć, a jak kasa wpadnie to kupić dodatki. Szczerze powiem, że z tym aby grać w MiMa + dodatki Talismana byłoby kłopotu sporo. Choćby fakt losu na którym się zasadza sporo, a odpuszczać go byłoby bez sensu. Po prostu dodatki do Talismana nie są kompatybilne z MiMem starym mimo że gry są zbliżone. Konwersja by była w miarę trudna. Już łatwiej w drugą stronę mimo wszystko.

Jeżeli o mnie chodzi, to sądzę że jeśli coś chcesz kupić, to zacznij od podstawki Talismana i potem rozbudowuj, albo zostań przy MiMie, zapomnij o dodatkach do Talismana, a zwłaszcza planszowych i skup się na druku dodatków autorskich, które mogą rozwinąć grę :)


ODPOWIEDZ