Błędy

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Talisman Magia i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
8janek8 [Autor tematu]
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Błędy

Post autor: 8janek8 »

Jak chyba każda drukowana gra i ta nie mogła się ustrzec błędów literowych, układu tekstu, tłumaczenia itp. Można to dostrzec chociażby po przeczytaniu udostępnionej już polskiej instrukcji.
Celem tego tematu jest wychwycenie wszystkich możliwych błędów, zebranie ich w całość i przesłanie do polskiego wydawcy. Mam nadzieje, że wtedy wszyscy zainteresowani wraz z wydaniem za jakiś czas kolejnego nakładu (z "dopieszczoną" instrukcją-o czym wspominano na forum FFG+poprawionymi błędami polskiej edycji) będą mogli otrzymać od profesjonalnego i uczciwego wydawcy poprawione karty i instrukcję (powiedzmy, że zainteresowani pokrywaliby tylko koszt przesyłki).

Wieczorem umieszczę listę wszystkich błędów, które udało mi się dotychczas wychwycić. Od razu zaznaczę, że nie ma ich wiele i nie są rażące (tak jak np. MM karta zdarzenia: "PRZEWOŹNIKA" :???: )

Drugi pomysł, to stworzenie aktualizowanego FAQ (na tym forum lub forum Galakty). Pomogłoby to na rozstrzygnięcie wszelkich wątpliwości w zasadach i umieszczenie w miarę możliwości poprawek w zaktualizowanej instrukcji (ewentualnie na poprawionych kartach). Z pozostałych pozycji w FAQ (brzmi nieźle :)), których nie dałoby się umieścić w poprawionej wersji (z przyczyn technicznych, ekonomicznych itp.) można by było korzystać drogą internetową (np. na którymś z forów albo nawet na oficjalnej stronie polskiego Talismanu, której miejmy nadzieje wkrótce się doczekamy od Galakty, tak jak ma to miejsce choćby w przypadku Runebound'a). To byłaby najlepsza opcja dla tych graczy, którzy pragną grać na ściśle określonych zasadach i podczas rozgrywki nie musieć zaprzątać sobie głowy rozstrzyganiem nieścisłości.

Przykładowo:treść Specjalnej zdolności Wojownika: "Podczas walki rzucasz dwiema kośćmi i wybierasz wyższy wynik." Można by dopisać: "Podczas walki (zwykłej)[...]". To oczywiście tylko przykład, bo na pewno znajdziemy trudniejsze do rozstrzygnięcia niejasności.

Tutaj przykład FAQ 4 edycji ze starej strony Black Industries: FAQ


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Błąd Nr. 1
Pole "jaskinia Czarowika"

5. Zabij 1 wroga.
Pisze 5 a powinno pisać 2.


Obrazek
Awatar użytkownika
8janek8 [Autor tematu]
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
#TMiM Współtłumacz
Posty: 484
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 10:14
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: 8janek8 »

POPRAWKI PRZY DRUKU KOLEJNYCH NAKŁADÓW:

Plansza:
Pole "JASKINIA CZAROWNIKA". Jest: "5. Zabij 1 wroga. - Winno być: "2. Zabij 1 wroga"

Pole "KOPALNIA". Brak opisu: 0) Pozostajesz w Kopalni.

Pole "SKAŁY". Jest: „Zabłądziłeś, tracisz następna turę.” – Winno być: następną.


Karty Poszukiwaczy:
KAPŁAN
"Podczas walki nie możesz korzystać z Broni - Winno byś: Broni (kursywa, tak jak w przypadku Mnicha, czy Wojownika)

KRASNOLUD
"W Kopani rzucasz tylko 2 kośćmi." - Winno być: Kopalni.


Karty przygody:
Przyjaciel "GNOM". Jest: "W Kopani rzucasz tylko 2 kośćmi." - - Winno być: Kopalni.

Miejsce "JASKINIA". Jest: "Jaskinia pozostania na tym obszarze[...]". Winno być: pozostanie.

Nieznajomy "POTĘPIENIEC". Jest:"[...]1 punkt Siły, Mocy lub Życia 1 Zaklęcie, 1 sztukę złota lub teleportację na dowolny obszar w te krainie." - Winno być: tej; ponadto brakuje , po słowie "Życia".


Instrukcja:
Str. 6/7 (LOS) „3. Podczas rzutu wykonywanego w wyniku polecenia zawartego na karcie lub obszarze planszy. Jeśli gracz wyda żeton Losu w celu ponowienia rzutu kością, musi zaakceptować nowy wynik. Gracz nie może wydać kolejnego żetonu Losu, aby jeszcze raz ponowić rzut tą samą kością.” – tekst powinien znajdować się poza podpunktem

Str. 15 (ZMIANA CHARAKTERU) „Żaden Poszukiwacz (z wyjątkiem Druida) nie może zmienić Charakteru więcej niż raz na turę.” - Winno być: łącznie z Druidem (Por. wersja angielska).

Str. 15 (ZAKAZY) „W każdym przypadku, w którym efekt karty zakazuje Poszukiwaczowi
wykonanie jakieś akcji (…)” - Winno być: jakiejś.

Str. 17 (OBSZAR STRAŻNIKA) "Poszukiwacz, który zremisuje ze Strażnikiem (patrz "Remis".....), nie traci Życia, ale jego tura nadal natychmiast się kończy (na obszarze Strażnika)." - nie powinno być słowa.

Str. 24 (KOLEJNOŚĆ DZIAŁAŃ): „Czy w wyniku spotkania zostałeś przesunięty się na inny obszar?” - nie powinno być słowa.


Po przejrzeniu całej gry i informacji od innych graczy to wszystkie błędy jakie udało mi się wyłapać.
Ostatnio zmieniony środa 10 gru 2008, 22:04 przez 8janek8, łącznie zmieniany 3 razy.


Awatar użytkownika
uther
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 54
Rejestracja: niedziela 09 gru 2007, 15:48
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: uther »

Błędy z instrukcji jestem w stanie wybaczyć, nawet błedy na kartach. Jak jak zobaczyłem to o czym pisał Kufir to się poważnie zezłościłem.
Bład na planszy to poważnych grzech.

No cóż "urok" gier planszowych.


klemenko
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 12:02
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: klemenko »

uther pisze:Bład na planszy to poważnych grzech.

No cóż "urok" gier planszowych.
I "urok" oszczędzania na korekcie...


Awatar użytkownika
Nobius
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 53
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 14:19
Lokalizacja: Omenia
Płeć:

Post autor: Nobius »

Instrukcja:

Str. 17 (OBSZAR STRAŻNIKA)

Poszukiwacz, który zremisuje ze Strażnikiem (patrz "Remis".....), nie traci Życia, ale jego tura nadal natychmiast się kończy (na obszarze Strażnika).

Zbędne słowo albo się czepiam ;p

[Edit]

Przeczytałem 15 razy całość i jednak się czepiam / pardon za zamieszanie / ;)


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Na polu "Kopalnia" , brakuje " 0 - pozostajesz w kopalni" to juz drugi bład na planszy.


Obrazek
moonman
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 18
Rejestracja: czwartek 23 lut 2006, 12:55
Lokalizacja: pomorskie
Płeć:

Post autor: moonman »

Wiem, że odkopuję stary temat, ale mam takie pytanie o błędy w kolejnych dodatkach.

pytam w nawiązaniu do tej erraty: http://galakta.pl/download/Talisman_errata.pdf
czy Smoki miały już dodruk? (jeśli tak, to czy poprawiony?)
a co z pozostałymi dodatkami?


Awatar użytkownika
Pauka
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 20
Rejestracja: niedziela 14 paź 2012, 21:05
Lokalizacja: Zakopane
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Pauka »

Czesc.

Pytanie calkowicie OT, ale w sumie nie wiem gdzie to zapytac....
Nie mam pojecia czemu ale jak wlaczylem forum nie mam polskich znakow, ktore zostaly zastapione przez paskudne krzaki i odszyfrowanie niektorych slow graniczy z niemozliwoscia... Nie wiecie czy gdzies to mozna zmienic?

Dzieki za pomoc.

Na stronie glownej umieszczona zostala informacja: Kodowanie na forum uleglo awarii. Juz nad tym pracujemy. Przepraszamy za niedogodnosci. (Ten post po awarii zostanie usuniety) / Wiktor
Ostatnio zmieniony niedziela 23 lis 2014, 13:26 przez Pauka, łącznie zmieniany 1 raz.


I'm not always right, but I'm never wrong.
ODPOWIEDZ