Niejasne instrukcje Postaci

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Osobiście nie wiem, jak bardzo przesadzona jest Kapłanka, aczkolwiek Bestie byłbym przyjmował za rzut kością 1,2 lub 3. Należy zauważyć, iż "i będzie dodawał swój Miecz do twojego w walce" jest integralną częścią pierwszej części zdania, a nie podrzędną częścią, którą nota bene jest "jeżeli rzucając kostką uzyskasz 1, 2 lub 3 oczka"."

Ponadto problemem mogłoby być, jeżeli Kapłanka ma wielu takich Przyjaciół naraz. Rzucać 10 kośćmi w każdej walce za każdego takiego... to mógłby być koszmar ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Alan
Kobold
Kobold
Kobold
Autor Dodatków
Posty: 288
Rejestracja: niedziela 22 lip 2012, 11:27
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Post autor: Alan »

Jeżeli NAPOTKA łosia, wilka lub niedzwiedzia i wyrzuci 1,2 lub 3 stają się przyjaciółmi i dodają swój (niewielki) miecz w KAŻDEJ walce (nie przypominam sobie żeby jakiś przyjaciel dodawał punkty lub nie w zależności od rzutu kostką).Czy kapłanka to przegięta postać?? Na pewno jedna z najpotężniejszych...


zopper
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 gru 2019, 21:24
Płeć:

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: zopper »

Grywałem razem z siostrami i problem z katem traktowaliśmy jako utratę 1 punktu życia. Niby na początku pojawił się spór o całkowity zgon ale doszliśmy do wniosku, że postacie z gry są jak koty z 9-ma życiami ale w tym przypadku z 4-ma. Jeśli utnie komuś głowę to natychmiast odradza się i na koncie ma 3 życia.


zopper
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 gru 2019, 21:24
Płeć:

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: zopper »

W weekend zderzyłem się z problemem Krasnoluda.
W punkcie drugim stoi napisane:
"W każdej sytuacji, gdy wykonujesz rzut kością, możesz zignorować pierwszy wynik i rzucić ponownie. Musisz jednak zaakceptować wynik drugiego rzutu"
Spotkałem się z niedowierzaniem innych graczy gdy przychodziło do rzutów kośćmi na moście, losując rodzaj walki z bestią no i oczywiście wszelkie inne rzuty związane z kartami zdarzeń i odwiedzinami w karczmie czy w grodzie.
Jak Wy rozumiecie tą formułę?
Ja to rozumiem, że każdy bez wyjątku rzut kością nie ważne w jakiej sytuacji podlega reklamacji.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6174
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Rogo »

Napisane jest bardzo jasno, nie rozumiem jakichkolwiek wątpliwości. A że zdolność jest przegięta, to już inna sprawa ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Krzysiek »

Rogo pisze: poniedziałek 16 gru 2019, 09:44Napisane jest bardzo jasno, nie rozumiem jakichkolwiek wątpliwości. A że zdolność jest przegięta, to już inna sprawa ;)
I takie przegięcie też nieraz rodzi wątpliwości. Miałem tak kilka razy w innych grach.
To co zostało napisane jest jasne, ale wygląda jak błąd. "Może była jakaś errata o której nie wiem?" I tak, czasem to jest błąd, i czasem jest errata - nie zawsze dobrze nagłośniona.
Edit: Mógłbym w sumie zaryzykować stwierdzenie że to na ogół jest błąd. Tylko że często nie opłaca się go naprawiać.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6174
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Rogo »

Jednym z największych mankamentów Magicznego Miecza, Magii i Miecza oraz Talismana jest brak balansu między postaciami. Zresztą w Relicu też jest przegięty Kapitan Ultramarine. Kingdom Hearts, Batman? Nie widziałem, ale w ciemno mogę powiedzieć, że i w tych wersjach Talismana olali ten temat. Idąc Twoim tokiem myślenia, każda z tych gier to błąd xD


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Krzysiek »

Rogo pisze: poniedziałek 16 gru 2019, 10:11 Jednym z największych mankamentów Magicznego Miecza, Magii i Miecza oraz Talismana jest brak balansu między postaciami. Zresztą w Relicu też jest przegięty Kapitan Ultramarine. Kingdom Hearts, Batman? Nie widziałem, ale w ciemno mogę powiedzieć, że i w tych wersjach Talismana olali ten temat. Idąc Twoim tokiem myślenia, każda z tych gier to błąd xD
Idąc moim tokiem myślenia nie gra jest błędem tylko konkretne postaci lub ich umiejętności. Stąd od lat mamy różne fanowskie rebalansy.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6174
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Rogo »

Zauważ, że te błędy są powielane przy każdej edycji, więc teoretycznie nie są błędami.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Mały Nemo »

Fakt, zdolność jest przegięta, ale może taka miała być? Wszak MM bazuje na MiMie, więc w teorii osoby tworzące MMa miały jakieś pojęcie o MiMie. Ponadto tworzyły też erraty - np. Jaskinia z MMa jest zerratowaną wersją Jaskini z MiMa.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6174
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Rogo »

Myślę, że po prostu przerobili grę, żeby nie była kalką Magii i Miecza. Niekoniecznie na lepsze. Jaskinia? To ich autorski dodatek i jak się okazuje najgorszy. W MM zmienili go z beznadziejnego na ciut mniej beznadziejny. Znali mechanikę, to wiedzieli jakie efekty można dać. Ale czy je testowali? Nie sądzę.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: Krzysiek »

Rogo pisze: poniedziałek 16 gru 2019, 11:26Zauważ, że te błędy są powielane przy każdej edycji, więc teoretycznie nie są błędami.
Hmm? Powielanie błędów to wspaniała ludzka tradycja.


zopper
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 gru 2019, 21:24
Płeć:

Re: Niejasne instrukcje Postaci

Post autor: zopper »

Krzysiek pisze: poniedziałek 16 gru 2019, 09:54
Rogo pisze: poniedziałek 16 gru 2019, 09:44Napisane jest bardzo jasno, nie rozumiem jakichkolwiek wątpliwości. A że zdolność jest przegięta, to już inna sprawa ;)
I takie przegięcie też nieraz rodzi wątpliwości. Miałem tak kilka razy w innych grach.
To co zostało napisane jest jasne, ale wygląda jak błąd. "Może była jakaś errata o której nie wiem?" I tak, czasem to jest błąd, i czasem jest errata - nie zawsze dobrze nagłośniona.
Edit: Mógłbym w sumie zaryzykować stwierdzenie że to na ogół jest błąd. Tylko że często nie opłaca się go naprawiać.
O to to to dokładnie.
Jak to się mówi w krainach internetu aż za bardzo OP.


Swerad
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: wtorek 23 maja 2017, 22:45
Płeć:

Re:

Post autor: Swerad »

artuur pisze: środa 02 cze 2010, 12:21 Witam, na forum jestem nowy, zarejestrowałem się żeby zadać dręczące mnie od jakiś 16 lat pytanie: o co chodzi z punktem 3 charakterystyki kata, tym o ścinaniu głowy? bo natychmiastowa śmierć czyniłaby go jedną z najpotężniejszych postaci w grze, automatyczne zwycięstwo też (zamknijmy się w kręgu podstawki). Jak to rozwiązywaliście? Pozdrawiam serdecznie:)
Jedna z wielu niejasności w tej grze. Oczywiście twórcy skupili się na pisaniu o ścinaniu głowy, a zapomnieli napisać, co to właściwie oznacza. Tego chyba już nikt nigdy się nie dowie.


ODPOWIEDZ