Magia i Miecz vs. Magiczny Miecz

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magicznym Mieczu, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Dlaczego nie lubicie MM :D

Post autor: Juri »

Chcialbym zaprezentowac tutaj swoja skromna opinie o MM, mianowicie uwazam MM za gre posiadajaca calkiem inny klimat od MiMa, jest to DARK FANTASY, i calkowicie roznie sie od MiMa, chociaz zasady rozwiazano podobnie :) Mimo prawie tego samego systemu jest to inna gra, i musze powiedziec iz bardzo ja lubie :D Tylko mnie tutaj nie linczujcie, bardzo prosze :)


Awatar użytkownika
Gamekeeper
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
Inkwizytor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Posty: 962
Rejestracja: piątek 21 lis 2003, 14:42
Lokalizacja: Krakw
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Gamekeeper »

Nikt nikogo nie ma tu zamiaru linczowac. Dla mnie to poprostu nieudany sequel (druga czesc) na ktorym SFERA hcciala dorobic poniewaz skonczyla im sie licencja od gamesworkshop na MiM. Choc szczerze mowiac gdzyby nie MiM to Magiczny Miecz bylby jedyna taka gra na polskim rynku i tez prawdobodobnie zrobilby furore. Osobiscie uwazam ze kazdy ma swoj gust, ale nie przepadam za pewnego rodzaju podrubka. Gdyby jeszcze autorzy zmieniliczas i miejsce no i dodali cos od siebie moze cos byloby niezlego w tej grze, ale raczej sie nie postarali (poszli na latwizne).


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Ale jak dla mnie, klimat ma lepszy :) Pozatym postacie sa IMHO lepiej zbalansowane - przynajmniej tak mi sie wydaje.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Rege
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: środa 24 gru 2003, 00:45

Post autor: Rege »

Postacie są o wiele bardziej zbalansowane i całkiem fajne ( No może poza krasnoludem który jest chyba jeszce bardziej przepakowany od Talismanowego Jasnowidza). Gierka ma całkiem kilka fajnych pomysłów ( Bardzo podoba mi się dodatek Krypta Upiorów , naprawde kapitalne pomysły). Niestety błędem było całkowite skopiowanie Jaskini ( dokładnie identyczna) , grodu i Podziemi ( komnata magów chyba , nie pamiętam dokładnie nazwy) można się było postarać w końcu nie takie trudne.
Bardzo podoba mi się główna plansza , obfituję ona w naprawde gigantyczna ilośc różnych miejsc i bywa bardzo niebezpieczna dla poszukiwacza...graficznie niestety ustępuje Talizmanowi , szkoda , szkoda.


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Co do Krypty to jest to doskonaly dodatek - to prawda, jest w nim WIELE pomyslow, i ideii, godnych tej gry. Ostatnio kupilem MiMa - cala kolekcje - i wlasnie zobaczylem, JAskinie, az mnie zemdlilo. No ale coz kasa, robi swoje. Co do grafiki to niestety uwazam, ze MM posiada lepsza :twisted: Postacie sa dobrze zbalansowane, aqle istnieje "paru" pakerow m.in. Teczowy Wojownik, Ksiaze de Belial, takze w pewnym stopniu. Pozatym pare obrazow postaci jest zywcem wziete z MiMa.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Nayer
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 27
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 22:39
Lokalizacja: Sztolnia
Płeć:

Magia i Miecz plus Magiczny Miecz

Post autor: Nayer »

A probowaliscie kiedys polaczyc obie gry? Ja to zrobilem. Magiczny miecz byl swiatem rownoleglym - przenosilo sie tam poprzez czar, karte przygody lub na polu Straznik - to byl pierwszy sposob. Wdrugim przypadku pod standardowa Magie podlaczalem Grod i wchodzilo sie na niego na polu Straznik lub Wioska oraz ew. Labirynt magow, gdzie wchodzilo sie na Ruinach...


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

IAle nie napisales jakie byly efekty - czy zabawa byla fajna ?? Akurat dysponuje kompletem i MiMa i MM, wiec pobawilbym sie tym. Choc jak na stan obecny sadze, ze mogloby to byc troszke dziwne.

Aha i jeszcze jedno w Grodzie uzywales oczywiscie kart Grodu tak ?? A jezeli tak to ktore usuwales, i jakie przepisy z mapy grodu ignorowales.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Awatar użytkownika
Gamekeeper
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
Inkwizytor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Posty: 962
Rejestracja: piątek 21 lis 2003, 14:42
Lokalizacja: Krakw
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Gamekeeper »

To co jeszcze chcialbym dodac na temat MM to niestety grafika jest poprostu rysowana chyba przez amatorow. Zadnych urozmaiconych detali a tla kart sa poporostu mazniete szkicem lub wogole ich nie ma.


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Zgadza sie ale rysunki kart postaci z np. Grodu Krypty Upiorow, czy Labiryntu MAgow, sa o niebo lepsze od tych z MiMa, chociaz te z MMowej :D Jaskini i Podstawki nie przypadaja mi do gustu.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
ambar0
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 343
Rejestracja: środa 17 mar 2004, 21:41
Płeć:

Magia i Miecz vs. Magiczny Miecz

Post autor: ambar0 »

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić czym jest gra Magiczny Miecz? Najlepiej porównując do starej dobrej Magi i Miecz ze stajni Sfery...


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Ja jestem szzesliwym posiadaczem kompletu zarowno MiMa jak i MM, wiec wypowiem sie oiektywnie - mam nadzieje :) Wiec w mojej skromnej opinii, wygrywa MM :) wiem ze dostane od Denvera po glowie, ale jak dla mnie klimat DARK FANTASY rzadzi !!! Mimo, ze plansza JASKINIA jest kompletie "zerznieta" :) z MiMa to ja preferuje MM wlasnie za jego klimat i - jezeli moge tak powiedziec - innowacyjnosc, bo takie szczegoly jak np. mini-gra w Smoka i Ksiezniczke, dodaja smaczku grze i stanowia o jej powodzeniu w czasie sesji,. Podsumowujac napisz o jakim ele\encie roznicy chcesz wiedziec. np. kartach postai czy moze roznicach w np. planszach - odpowiem z wielka przyjemnoscia :)


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Awatar użytkownika
Gamekeeper
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
Inkwizytor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Posty: 962
Rejestracja: piątek 21 lis 2003, 14:42
Lokalizacja: Krakw
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Gamekeeper »

Nie dojdzie tu do zadnego rekoczynu :) , ale musze stwiedzic :? ze to mnie zaskoczylo Juri.
To teraz ja sie wypowiem o wyzszosci MiM na MM :
1. Lepsza grafika kart, plansz i postaci.
2. MiM to wzornik MM , czyli poprostu sfera chciala sobie dorobic kopiujac MiM (nieudanie zreszta)
3. Lepsze pomysly czarow co do przygod to zalezy od graczy bo kazdy lubi co innego.
4. Jaskinia (jak juz Juri wspomnial) to kopia jaksini z MiM.
5. Wiekszy wybor postaci i ich roznorodnosc.
6. Wszystko by bylo jeszcze ok ale poprostu nie lubie plagiatow, zeby sfera jeszcze sie wysilila i dodala cos od siebie do tego systemu zrozumialbym, ale niestety poszli na latwizne, wiec reasumujac to tak jak porownywac oryginal i jego (nieudana) kopie.

Mozna tez podyskutowc o klimacie , ale to takze juz wybor graczy bo tak jak juz wspomnialem kazdy lubi co innego.


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Hmmm czy brak innowacji ?? Moim zdaniem np. Krypta Upiorow jest o niebo lepsza od np. W kosmicznej Otchłani. Ja osobiscie wole klimat wlasnie DARK FANTASY i nie podoba mi sie postac np. Zuluza latajaca po planszy, jest to dla mnie szczeze mowiac kretynizm :) Dalej rysunki postaci z Grodu, Labiryntu, Magii, Krypty, sa o niebo lepsze od tych z MiM, maja ostrzejsza kreske i nie sa malowane jakby plakatowkami :) Nie podobaja mi sie za to te z Jaskini i podstawki, pewnie dlatego ze cala Jaskinia jest "zerznieta" z MiMa. Nastepnie plansza np. podstawki z MiMa jest bardziej surowa i mniej kolorowa niz ta z MiMa, i nie ma na niej, jak to ktos kiedys powiedzial, kukurydzianych demonow w Gornym Kregu :twisted: Plansze z MiMa sa zbyt kolorowe, ale to moja wlasna opinia. Ponadtonie jestem pewien czy postacie nie sa zbalansowane, ale naprawde nie jest latwo zrobic ok. 100 postaci i kazda z nich diametralnie inna, kolesie ze SFERY to takze tylko ludzie :) Ja tez mam pare kart ktorymi nie zagram nigdy, bo ich nie lubie, ale np. ksiaze De Belial, czy Teczowy Wojownik to jedni z moich ulubiencow, a w MM mam ich ok. 20 a to jest juz jakas sumka :) Pozatym w MM jest opcja zostania Rycerzem Magicznych Bostw, co daje wieksze zdolnosci i profity niz postacie z Grodu/Miasta. Mozesz zostac opetany, i inne ciekawostki cie spotkac moga, jak np. wspomniana przezemnie gra wSmoka i Ksiezniczke, czego nie ma w MiMie.

Pozdrawiam - Juri


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
mab
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 10 lut 2004, 19:58

Post autor: mab »

Dodam jeszcze, ze w MM na planszy glownej mamy 3 kregi nadajace sie do zwyklej gry + kamienny most, a w MiM 2 kregi + trzeci krag przed korona wladzy. To jest wyraznie lepsze wykorzystanie przestrzeni na planszy.


Demonik
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 1
Rejestracja: niedziela 18 kwie 2004, 21:42

Post autor: Demonik »

Czy Magiczny Miecz, o ktrym jest tu mowa posiada sztywna plansze, montowaną z 4 cześci, które sie sklada jak puzzle ? Bo ja mam wlaśnie taką wersje tej gierki a to chyba jeszcze co innego, np nie uswiadczylem zadnych zabaw w Smoka i Ksiezniczke, jest 18 klart postaci...czy ktos z Was posiada cos takiego i co to wogole jest MM MiM, i czy wyszly do tego tez jakies rozszerzenia ?


Awatar użytkownika
Gamekeeper
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
#Założyciel Forum
Inkwizytor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Posty: 962
Rejestracja: piątek 21 lis 2003, 14:42
Lokalizacja: Krakw
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Gamekeeper »

MM = Magiczny Miecz
MiM = Magia i Miecz


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Demonik mowisz chyba o Najezdzcach tam plansza byla ala puzzle.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Awatar użytkownika
wilczy
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 738
Rejestracja: sobota 17 kwie 2004, 09:45
Lokalizacja: Bydgoszcz
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

puzzle

Post autor: wilczy »

imho:

Plansza z czterech 'puzzli' to MiM z jednego z pierwszych wydań pierwszej polskiej edycji (będącej tłumaczeniem brytyjskiej Talisman 2 ed.).

Czyli: pierwsza polska edycja to ta z pudełkiem w kolorystyce (powiedzmy) brązowej, jej pierwsze egzemplarze posiadały elegancką planszę na grubej tekturze w czterech kawałkach ładnie (i bez najmniejszych przesunięć) składających się w całość przy pomocy "ząbków" (czyli właśnie owe puzzle), po jakimś czasie pojawiła się ponownie w sprzedarzy w takiej samej formie (dodruk lub kolejne wydanie) i tak pojawiła się kilka razy w znanych wtajemniczonym ;-) sklepach (to były czasy) i jakoś w tym czasie zdaje się zdobyła tytuł "gry roku" w "Świecie Młodych".

Edit: wszystko wskazuje na to, że pierwsze serie "puzzli" miały karty Przygód, Czarów itp wykonane na ładnej białej tekturce (oczywiście nadruki były z zachowaniem kolorystyki). Następne serie (także "puzzle" w brązowych pudełkach) miały już wszelkie karty wydrukowane na papierze kredowym. Ja osobiście tylko z takimi się spotkałem, m.in. taki był mój własny pierwszy egzemplarz, taki też jest mój aktualny zdobyty po latach - czyli brązowe pudło, tekturowa puzzlowa plansza i kredowe karty.

Gra była tak popularna (coś takiego) że wydany został dodatek Podziemia z planszą na jednym składanym arkuszu papieru, a że ludziom to nie przeszkadzało, to kolejne wydanie MiM też już miało "miękką" planszę (nie różniącą się poza tym niczym od poprzedniej). Zdaje się, że Sfera poszła na łatwiznę.

Edit: Podziemia też miały swoje kilka wydań. Pierwsze posiadało tekturkowe karty i planszę na miękkiej tekturze rozmiarów ponad A3 (z powodu wielkich czarnych obramowań), ta plansza była po złożeniu opakowaniem dodatku, gdyż było to wydanie "zeszytowe" i wszystkie kartki i arkusze znajdowały się po prostu wewnątrz złożonej planszy i zapakowane w folię. takie jest np. moje wydanie. Widziałem też podobne wydania tych plansz, jednak obramowanie miały białe.

Po jakimś czasie pojawiła się tzw. Druga Edycja, to ta ze złocistym smokiem na niebieskim tle. I już nie słyszałem, żeby jakiekolwiek wydanie tej edycji miało tekturę.

Edit: Razem z Wydaniem Drugim MiM zostały też wznowione Podziemia w wersji pudełkowej, z kredową planszą i kredowymi kartami (papier). Dodatkowo pokazały się "W Kosmicznej Otchłani" oraz "Miasto", chyba wszystkie wydania tych dodatków miały zarówno plansze jak i karty kredowe, ale tego się tylko domyślam. Sama plansza do WKO miała kilka wersji, tzn graficznie była bez zmian, ale raz była z czarnymi rogami, raz z żółtymi, a widziałem nawet plansze przycięte w owal.

Sam posiadałem MiM z "puzzlami", niestety ktoś mi ją... khem, pożyczył. Fiasko, sami przyznacie.

Edit: ale oczywiście już mam własny egzemplarz :-)

Nawiasem mówiąc zastanawiałem się czy nie zbudować sobie planszy do MiMa w stylu makiety, to by było coś - no nie? Pomysł zarzuciłem po przemyśleniu sprawy, że przecież na planszy muszą leżeć pozostawione karty odkrytych przygód, wrogów, miejsc itp. więc wszelkoe wybrzuszenia byłyby kłopotliwe... ale ta myśl chodzi mi po głowie.
Ostatnio zmieniony środa 28 wrz 2005, 16:10 przez wilczy, łącznie zmieniany 1 raz.


ambar0
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 343
Rejestracja: środa 17 mar 2004, 21:41
Płeć:

Post autor: ambar0 »

"co to wogole jest MM MiM, i czy wyszly do tego tez jakies rozszerzenia ?"
Ja mam orientację tylko w MiMie, a jego OFICJALNYMI rozszerzeniami są:
-dla wersji polskiej (bazowano się na 2-edycji angielskiej)
Miasto
W Kosmicznej Otchłani
Podziemia
Jaskinia
Smoki
kilka kart z miesięcznika "Magia i Miecz" - tłumaczenie WHITE DWARF MAGAZINE #115

-dla wersji angielskiej (2-edycji angielskiej)
TALISMAN EXPANSION SET
TALISMAN ADVENTURE
TALISMAN DUNGEON
TALISMAN TIMESCAPE
TALISMAN CITY
TALISMAN DRAGONS
WHITE DWARF MAGAZINE #72
WHITE DWARF MAGAZINE #115

Należy zaznaczyć, że polska wersja MiMa nie jest IDENTYCZNĄ kopią angielskiego TALISMAN-a (istnieją poważne różnice). "Czysto polskim", oficjalnym dodatkiem jest JASKINIA. Polska "podstawka" MiMa jest znacznie rozbudowana, o karty z rozszerzeń angielskich. Dla odmiany polskie dodatki są zubożone, o karty zawarte w polskiej "podstawce". Gdybyśmy porównywali wersje podstawowe z wszystkimi oficjalnymi rozszerzeniami "łącznie", to (pomijając WDM #72 i Jaskinię) polska wersja jest w 99,99% zgodna z angielskim oryginałem. Kończąc tego długaśnego posta, w Anglii ukazała się 3-edycja, z niepublikowanymi dotąd dodatkami (nie mam o niej pełnej informacji).

PS: Do 2-edycji angielskiej, jak też do edycji polskiej ukazała się ogromna liczba NIEOFICJALNYCH DODATKÓW
PS2: Czy ktoś posiadający MMa mógłby podzielić się podobnymi informacjami?
PS3: Informacje o edycji angielskiej zaczerpnąłem ze strony współtwórcy dodatków TALISMAN CITY i TALISMAN DRAGONS http://www.geocities.com/p.morrow@sbcglobal.net/
PS4: Byłem szczęśliwym posiadaczem 1 wersji polskiej edycji, z tekturkową planszą (to ta z brązowym pudełkiem)


mab
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 17
Rejestracja: wtorek 10 lut 2004, 19:58

Post autor: mab »

ambar0 pisze:PS2: Czy ktoś posiadający MMa mógłby podzielić się podobnymi informacjami?
Ja moglbym.. choc nie beda to informacje tak dokladne jak Twoje..

MM to po prostu kolejna inkarnacja MiMa, ktora o ile sie orientuje Sfera wydala jako swoja gre, gdy stracila prawa do wydawania polskiej wersji Talismana.. wydano nastepujace czesci:

podstawka - bardzo podobna do MiMa.. istotne roznice sa przy konstrukcji planszy (na korzysc MM) i przy postaciach
Jaskinia - niemal identyczna jak w MiMie
Labirynt magów - zrzynka z Podziemi
Gród - zrzynka z Miasta
Krypta upiorów - bardzo oryginalna plansza z ciekawym klimatem, sposobem poruszania sie etc.. niewzrorowana na zadnej planszy z MiMa
Magia - dodatek bezplanszowy, w zalozeniu podobny do Smokow.. w moim przekonaniu wygrywa z nim pod tym wzgledem, ze nie czepia sie jednego tematu (te nieszczesne smoki), lecz w miare rownomiernie rozwija rozgrywke


-=FALLEN=-
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 64
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:26
Płeć:

Post autor: -=FALLEN=- »

MAGIA I MIECZ lepsza... ale ta KOSMICZNA ODCHŁAŃ skopana!


Awatar użytkownika
Juri [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: Juri »

Hheheheh Fallen odkupie od Ciebi Kosmiczna Otchlan :) Mi sie takie "mezalianse" podobaja, ale mnusi to byc dopracowane a nie na hop-siup.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
-=FALLEN=-
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 64
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:26
Płeć:

Post autor: -=FALLEN=- »

oj JURI nie da rady w koncu to do zestawu dla samego hobby musze mieć :P.. p oprostu jej nie uzywam :lol:


-=FALLEN=-
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 64
Rejestracja: środa 22 gru 2004, 00:26
Płeć:

Post autor: -=FALLEN=- »

TAK JA TEŻ DODAM SWOJE... MiM JEST O NIEBO LEPSZA, BO PIERWSZA CHOCIAZBY DLATEGO, MM JEST WZOROWANY NA MiM... WOGOLE KLIMAT MiM JEST LEPSZY NIE WIEM DLACZEGO.. KARTY POSTACI SIE BARDIZEJ MI PODOBAJA NAPRZYKLAD... CHODZI O OPRAWE NIE O RYSUNKI POSTACI... NO NIEWIEM.. CHOCIAZ W MM GRAM CZESTO:p ALE PLANSZA GLOWNA W MiM LEPSZA!


Bizon
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 112
Rejestracja: poniedziałek 12 sty 2004, 17:52
Lokalizacja: Nidzica
Płeć:

Post autor: Bizon »

MM raczej mi sie podoba, chociaz nie gralem juz w niego od paru lat :(


ODPOWIEDZ