Relacja z gry: MM, Gdańsk 31X, "Survival".

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magicznym Mieczu, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wiktor [Autor tematu]
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Relacja z gry: MM, Gdańsk 31X, "Survival".

Post autor: Wiktor »

W związku z zaawansowanymi pracami nad nową planszą do Magicznego Miecza, po pierwszych testach które miały miejsce 9X w Gdańsku, korzystając z pozostawionej w Trójmieście przez Miśka planszy, postanowiono rozegrać kolejną partię w forumowym gronie. Oficjalnym celem gry było oczywiście testowanie nowej planszy, ale przecież i tak najważniejsza była dobra zabawa. Tej, choć każdy dostawał ostro od losu (tj. kart Zdarzeń), nie zabrakło i kolejna rozgrywka na nowej planszy przeszła do historii. Nie zabrakło oczywiście nieoczekiwanych zwrotów akcji...

W podziemiach pod jednym z gdańskich bloków zebrała się grupa czterech śmiałków, z których każdy chciał pokonać Bestię: Nick i jego Żona ("Warwara"), Hellhound i piszący niniejszą relację Wiktor. Jak się miało okazać, pokonanie Bestii dawno nie było nawet dla starych wyg tak trudne jak dziś.

Żona Nicka wylosowała Barbarzyńcę - stąd jej Postać nazywana była Barbarą. Czyż etymologia tego imienia nie jest oczywista? Pierwszą postacią Nicka został Książę de Belial, Hellhounda - Mag, a moją - Wiking.

Już pod koniec pierwszej tury Mag rzucił na Wikinga Zaklęcie "Transmutacji" które pozbawiło go Topora i Tarczy z którymi zaczynał grę. Można było się spodziewać częstego rzucania Zaklęć, jednak, o dziwo, Mag wcale nie używał Zaklęć co i raz. Wiele czasu z pewnością zaoszczędziło nam to, iż drugi czar jaki posiadał Mag widocznie nijak nie mógł zostać użyty. Fakt ten po kilku turach stał się tak oczywisty, że Barbarzyńca nie musiał bać się odwetu. Pierwsza krew polała się gdy zaatakował on Maga (10.53), czemu radośnie przyklasnęli pozostali gracze. Mag jednak potrafił przeciwstawić się brutalnej sile i zadowolił się pozbawieniem pokonanego agresora 1 Sz.Z.

Jak się miało wkrótce okazać, toczenie walk pomiędzy Postaciami nie było najlepszą strategią którą można było obrać. Być może, gdyby gracze obrali strategię pokojową, wszyscy dłużej przetrwaliby na planszy. Gra okazała się bardzo trudna, gdyż graliśmy z zestawem kart rozszerzonym o karty z dodatków autorskich: nie było stosu w którym nie trafilibyśmy na "niespodziankę". A to diabeł o Magii 8, a to czort o Magii 11, a to znów inne straszydło o Magii 10. Najsilniejszy wylosowany przeciwnik miał Magię 18, ale szybko się schował... do stosu, gdyż nie mógł być wylosowany w Dolnym Kręgu.

Dolny Krąg szybko zaroiła się od przeróżnych demonów i gracze starali się przemykać między nimi. Jednak to nie przeciwnik o dwucyfrowym parametrze zabił Księcia de Belial, ale choroba którą zaraził się od Demona Zarazy w Grodzie (11:30). Do gry wkroczył Wieczny Tułacz.

Mag w Karczmie postnowił spróbować szczęścia grając w "Pustą Sakiewkę". Mając niewiele do stracenia, bo aż 0 Sz.Z., wyrzucił ponad 10 punktów - dzięki czemu podwoił swoje złoto! (11:36)

Nie na wiele jednak mu się to zdało, gdyż natknął się na Ukrytą Pułapkę, mając ostanie 2 Życia. Od tej pory do gry wkroczył Mnich (11:50).

Pierwszą postacią która trafiła do Środkowego Kręgu był Wieczny Tułacz, który od tej pory swobodnie wybierał sobie drogę unikając niebezpieczeństw. I właśnie Wieczny Tułacz okazał się Postacią która miała największe szanse na pokonanie Bestii. Jak to się jednak stało, że trafił do Krypty Upiorów, gdzie nie mógł już wybierać dróg ale zmuszony był do błądzenia pod ziemią.

Niewątpliwym mankamentem zestawu kart na którym oparliśmy dziś swoją przygodę był brak kart złota i kart pozwalających odzyskiwać życie. Pierwsza Sz.Z została wyciągnięta po ponad 3 godzinach gry! Silni wrogowie nie byli aż takim problemem jak brak możliwości leczenia. Cudotwórca który zamieszkał na Polach, jak się okazało nie raz wybawiał Postacie od śmierci.

Ta jednak wkrótce dopadała Barbarzyńcę (12.27). Dzieła dopełniła Hydra, a do gry wkroczył Wampir, którego już po chwili dopadł Cyklop, który był z resztą jednym ze słabszych wrogów w tej rozgrywce. Nikt nie miał okazji zmierzyć się z Wilkiem, Niedźwiedziem, Hadronem, czy choćby Łosiem...

Szukając szczęścia w Środkowym Kręgu Wiking znalazł czego szukał - wkrótce przyłączyły się doń Pani Księżycowego Blasku, Strzyga i Rusałka. Dla przyzwoitości zapewne wędrował z nimi Sługa. Pomimo braku złota i niskiego parametru życia fortuna nie opuszczała Wikinga. Do czasu! Jakiś "autor" stworzyła kartę Cerbera który pozbawił go 3 punktów Życia (13:12). Należy przyznać, że byłby to niechybny koniec Wikinga, ale dzięki zjedzonym chwilę wcześniej przez graczy zapiekankom wszystkie Postacie zyskały 1 dodatkowe Życie. Wiking utrzymał się jeszcze przez jakiś czas przy życiu. Wcześniej stawiał czoła wielu wrogom, a ostatniego punktu Życia pozbawił go Strażnik Grobowca (14.07)...

Do gry wkroczył Łotr, który choć stał się mistrzem areny, szybko stał się Spryciarzem. Po kilku godzinach gry, wszyscy grali już nowymi Postaciami. Na planszy zaroiło się od kart które zdradzały gusta muzyczne ich twórców; na ilustracjach kosmate ogony, łapy z kopytami, rogate łby, płomieniste spojrzenia... Sytuację nieco ratowało, często odwiedzane przez wędrujących w Środkowym Kręgu, Miasto Miraży.

Nie trzeba było długo czekać, aż w Dolnym Kręgu rozległ się dźwięk gongu, który pozbawił znajdujące się tam postacie 2 punktów Życia.

Po kilku godzinach, rozgrywka została zakończona. Tym razem Bestia nie została pokonana.

Zapraszam do rozwinięcia opowieści, tudzież skorygowania jej tam, gdzie o czymś istotnym zapomniałem. Dziękuję za grę :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika
Arkon
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Osada
Rycerze Bóstw
WKO
Posty: 831
Rejestracja: środa 13 maja 2009, 12:43
Lokalizacja: okolice Lublina
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Arkon »

Widzę Karty ze Smoków, Żniwiarza (cerber :-) ) i chyba Magiczy Świat - przynajmniej jeśli chodzi o moje lub przeze mnie przerobione.

Fajny opis. Wnioskuję, że autorzy (w tym ja) w dużej mierze skupiliśmy się na silnych Wrogach itp, ignorując całkowicie stworzenie słabszych i innych kart pozytywnych. Trzeba to będzie zmienić w jakimś bliższym dodatku ;-)

PS. Ile mniej więcej kart Zdarzeń miałą talia?


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Zawsze powtarzam, że nie lubię dodatków autorskich i teraz wiecie już dlaczego. Nie wiem dlaczego przyjął się pogląd, że gra jest za łatwa i koniecznie trzeba ją utrudnić. Karty autorskie sprowadziły rozgrywkę do tego, że każdy chciał ciągnąć tylko te karty o ciemniejszym rewersie (oryginalne). Plansza momentalnie została zawalona trudnymi kartami i doprowadziło to do tego, że nawet taki kurhan stał się często odwiedzanym miejscem, ponieważ wszystkie pola dookoła były zajmowane przez karty. Nie wiem co to był za zestaw kart autorskich, ale zdecydowanie mi się nie podobał. Przez 5h chyba ani jednego przedmiotu, ani przyjaciela nie wyciągnąłem.


Awatar użytkownika
Isztwan
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Droga do Chwały
Las Elfów
Trzęsawiska i Lodowy Las
Posty: 1382
Rejestracja: sobota 16 wrz 2006, 18:33
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Isztwan »

Hellhound pisze:Nie wiem co to był za zestaw kart autorskich, ale zdecydowanie mi się nie podobał. Przez 5h chyba ani jednego przedmiotu, ani przyjaciela nie wyciągnąłem.
Jak się dowiesz to napisz, chociaż 1 swoją kartę poznaję - Demon Lasu Magia 10 :) Jeszcze chyba są tu Smoki.
Hellhound pisze:każdy chciał ciągnąć tylko te karty o ciemniejszym rewersie (oryginalne)
Ja, żeby nie było takich sytuacji, swoje autorskie karty mam z oryginalnymi rewersami - miałem, prócz swojego, niekompletny MM z kilkoma dodatkami i po prostu kartom z 2 zestawu poodlepiałem rewersy i wkleiłem do autorskich :)


Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

Dobrze się czyta, podziwiam też skrupulatne notowanie czasu. =; Już dowiedziałem się, że graliście na planszy bez poprawek, trochę szkoda bo znów pewnie piekły w oczy opisy niektórych Obszarów.

Ten Mistrz Areny to Mistrz Oręża czy Faworyt Areny? Pierwszy jest kiepski, drugi miał go zastępować.

Poszukajcie najgorszych i najlepszych Kart, zrobimy łomot autorom. Takie uwagi będą stokroć lepsze niż niezliczone komentarze na forum.

Na koniec z całości rzuca się w oczy Łukasz z najkrótszą zapiekanką... głodomór ;)


Awatar użytkownika
Draugnimir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
The Gauntlet PL
The Wildland PL
Umiejętności
Posty: 2086
Rejestracja: sobota 21 mar 2009, 14:04
Lokalizacja: Szczerców (woj. łódzkie)
Płeć:

Post autor: Draugnimir »

No, no, przy tak rzetelnej relacji udałoby się może to opowiadanie napisać, o którym się na forum jakiś czas temu dyskusja toczyła...? :)


Awatar użytkownika
nick
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Rozszerzona plansza
ZunTzu - Magiczny Miecz
Posty: 525
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 14:34
Lokalizacja: Trójmiasto / Leeds
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: nick »

Zawsze powtarzam, że nie lubię dodatków autorskich i teraz wiecie już dlaczego
A ja przeciwnie - jestem zdania, ze ze standarowymi kartami Zdarzen gralo sie juz tyle razy, ze urozmaicenie jest po prostu zalecane. Jesli chodzi o ilosc kart to oceniam ja na okolo 800, przy czym wyciagnietych zostalo na oko niecale 100. Zdecydowanie brakuje pozytywnych kart, jednoczesnie modyfikacja planszy spowodowala maksymalne utrudnienie gry. Dosc powiedziec, ze po trzech godzinach zabawy kazdy mial maksymalnie po jednym dodatkowym punkcie Miecza i Magii (nie biore pod uwage mozliwosci, ze bioracy udzial nie potrafia grac ;d).


asd
Awatar użytkownika
Wiktor [Autor tematu]
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: Wiktor »

800 kart Zdarzeń! Imponująca liczba i niektóre były ciekawe, ale zabrakło w tym proporcji. Wydaje mi się, że nowa plansza też nieco utrudniła grę, ale w tylko nieznacznym stopniu, nie tak jak brak proporcji. Swoją drogą na uznanie zasługuje wysiłek włożony w skompletowanie tego zestawu!
Wniosek: tworząc "MM3ed" nie da się po prostu wrzucić wszystkich rozszerzeń do jednego worka...

Miśku - mieliśmy Mistrza Oręża, który jest w zestawie Nicka.
Trudno szukać najlepszych i najgorszych kart (szczególnie tych pierwszych), były do siebie podobne: Miecz/Magia < 9 i tracenie życia od tak sobie.
Do wielu kart można by mieć zastrzeżenia. Rzecz nie w tym by wybierać najgorsze ale by tworząc karty pamiętać, że gracze muszą też leczyć rany Postaci i brać skądś złoto, które jest w tym pomocne...
Nie mam nic przeciwko ciekawym kartom autorskim, z takimi mieliśmy dziś do czynienia, ale dopóki nie są zachwiane proporcje między poszczególnymi rodzajami kart i kartami o pozytywnym i negatywnym wpływie na grę.
Dotyczy to zarówno tworzenia dodatków jak i komponowania własnych talii.

Na pewno niektóre karty z dodatków autorskich nie były sprawdzane przed opublikowaniem w praktyce - teksty niektórych były niejasne, posługiwały się niejednoznacznymi sformułowaniami.

Arkonie, jestem już pewny, że przy jakimś mającym powstać niebawem dodatku koniecznie będzie trzeba dopracować (przekomponować) nieco talię ;) Wystarczy zerknąć na wyniki testu jakie Misiek zrobił jakiś czas temu ;)

Hellhound ma poniekąd rację pisząc, że przyjął się pogląd, że gra jest za łatwa i koniecznie trzeba ją utrudnić. Może tworząc dodatek trzeba pomyśleć o umieszczeniu w nim kilku "nietwórczych" kart, takich jak "Sztuka Złota", "Miecz", "Tarcza" i.t.p? Dobry zestaw kart to nie ten, w którym twórca wykaże się setką pomysłów, ale ten w którym umie ułożyć wyważoną talię, nie bojąc się przy tym korzystać z istniejących już kart. Nikt rozsądny przecież nie zarzuci mu lenistwa w tworzeniu kart, a jeśli ktoś to zrobi, po prostu wykaże się ignorancją.

Skoro Isztwan zagościł w temacie - przyjrzałem się kiedyś bliżej Kurhanowi, dodatkowi który bardzo mi się spodobał. Kart o negatywnym wpływie jest tam zdecydowanie więcej niż tych o pozytywnym. Zmieniłem nieco skład swojej talii aby w grach ze znajomymi był on bardziej wyważony, ale gdy grałem dziś i miałem możliwość wyciągnąć kartę Kurhanu - zrezygnowałem. Myślę, że może to być dla Ciebie cenną uwagą... Pomysł na ten dodatek jest trafieniem w dziesiątkę, ilustracje również są bardzo dobre, ale jego grywalność niestety nie zasługuje na taką ocenę. Z chęcią ujrzałbym taki zestaw Kurhanu, z którego nie bałbym się ciągnąć karty gdy gram Postacią wędrującą po Dolnym Kręgu, a więc postacią początkującą.

Co do pisania opowiadania - myślę, że pozostanę przy takiej formie relacji która, sądząc po waszych opiniach, jest udana. Niech tak pozostanie :)


Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

Wiktor pisze:Hellhound ma poniekąd rację pisząc, że przyjął się pogląd, że gra jest za łatwa i koniecznie trzeba ją utrudnić. Może tworząc dodatek trzeba pomyśleć o umieszczeniu w nim kilku "nietwórczych" kart, takich jak "Sztuka Złota", "Miecz", "Tarcza" i.t.p?
Tu kłania się wyłącznie kwestia dobrania sobie zestawu. Te karty można zwielokrotnić z istniejących, nie trzeba ich powielać w dodatkach. Grając miesiąc temu z częścią Waszego teamu już przy samych oryginalnych Kartach zaobserwowałem trend, że zwyczajnie lepiej się gra gdy każdy odkrywa Karty z przewagą pozytywnych aspektów, a dopiero sam wykorzystuje swój stan posiadania do rywalizacji z graczami. Taki gracz kontra środowisko raczej wnerwiało.

Jak losowaliście Karty Kurhanu?


Awatar użytkownika
Wiktor [Autor tematu]
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: Wiktor »

Z tego co pamiętam nikt nie zdecydował się wyciągnąć karty z Kurhanu, mimo iż było ku temu kilka okazji.

Gdy tworzący dodatek pomyśli by uwzględnić w nim powtórzenie kart istniejących, dla zachowania równowagi w grze i proporcji rodzajów kart, dodatki jako całość będą po prostu lepsze - bo przemyślane tak by nie rozbalansowywać gry. To co napisałeś, że można samemu dobierać karty może się sprawdzić tylko i wyłącznie w przypadku kart Zdarzeń i tych osób, które komponując swój zestaw zechcą nieco policzyć a nie po prostu dołożyć do posiadanego wydrukowane karty. Nie sprawdzi się to zaś na pewno zupełnie w przypadku dodatków całkowicie autorskich.


Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

Wiktor pisze:Nie sprawdzi się to zaś na pewno zupełnie w przypadku dodatków całkowicie autorskich.
Tak. Chodziło mi wyłącznie o Karty typu Sz.Z, 2 Sz.Z, Miecz, Tarcza itp. Można dobrać je z innego zestawu oryginalnej gry lub dodrukować z retuszy.


Awatar użytkownika
Isztwan
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Droga do Chwały
Las Elfów
Trzęsawiska i Lodowy Las
Posty: 1382
Rejestracja: sobota 16 wrz 2006, 18:33
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Isztwan »

:-k Hmm, jeśli chodzi o Kurhan to pamiętam, że z 40 kart nie więcej niż 20 było złych, kilka średnich/różnych w zależności od natury, rzutu kostką itp, a pozostałe (pewnie > 15) to karty pozytywne dla gracza. Nie jest więc tak źle! (oczywiście nie pamiętam proporcji dokładnie) Ja zawsze gram z tym dodatkiem i nigdy nie narzekałem na to, że same złe karty tam się wyciąga - po prostu rożnie się trafia.


Awatar użytkownika
Arkon
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Osada
Rycerze Bóstw
WKO
Posty: 831
Rejestracja: środa 13 maja 2009, 12:43
Lokalizacja: okolice Lublina
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Arkon »

nick pisze:Jesli chodzi o ilosc kart to oceniam ja na okolo 800, przy czym wyciagnietych zostalo na oko niecale 100.
Kilka godzin gry i tylko stówka? Czyli:
1. plansza zapychała się wrogami o dużych współczynnikach
2. plansza zapychała się innymi kartami, których nie bardzo można było jak uzunąć
Misiek pisze:Poszukajcie najgorszych i najlepszych Kart, zrobimy łomot autorom.
Jaaaaaaaasne. Zobaczymy jak ci się uda złożyć te 1000 kart do projektu :twisted:
Misiek pisze:Tu kłania się wyłącznie kwestia dobrania sobie zestawu.
Wiktor pisze:Nie mam nic przeciwko ciekawym kartom autorskim, z takimi mieliśmy dziś do czynienia, ale dopóki nie są zachwiane proporcje między poszczególnymi rodzajami kart i kartami o pozytywnym i negatywnym wpływie na grę.
Myślę, że Wiktor może mieć rację. Trzeba by było ustalić jakąś metodykę tworzenia kart.


Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

Arkon pisze:
Misiek pisze:Poszukajcie najgorszych i najlepszych Kart, zrobimy łomot autorom.
Jaaaaaaaasne. Zobaczymy jak ci się uda złożyć te 1000 kart do projektu :twisted:
Likwidując takie przegięcia. Dokładnie co mi z tego przyjdzie gdy złożę te przykładowe 1000 Kart i powiedzmy 50 z nich będzie przepakowane. Potrzeba wiedzieć co najmocniej odstaje od średniej w dobrą i złą stronę dla Postaci i zmodyfikować te Karty. Jednocześnie jedynie rozgrywka najpełniej pozwala je wychwycić więc za pamięci warto wypisać z nazwy te które nadużyły zasad gry i potem na spokojnie pociągnąć prośby i pomysły na update w tematach odpowiednich dodatków.


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Arkon pisze:Kilka godzin gry i tylko stówka? Czyli:
1. plansza zapychała się wrogami o dużych współczynnikach
2. plansza zapychała się innymi kartami, których nie bardzo można było jak uzunąć
Hubercie, poproszę o zaznaczenie odpowiedzi numer 1.
Arkon pisze:Myślę, że Wiktor może mieć rację. Trzeba by było ustalić jakąś metodykę tworzenia kart.
Wystarczy wejść na Rycerzy Tolimana, tam są zestawienia ilościowe, ile wrogów, ile miejsc itd. Dokładnie powinien wszystkich interesować ten oto wykres:
Obrazek
Czy w dodatkach autorskich co czwarta karta to przedmiot? Po dzisiejszej rozgrywce bardzo w to wątpię. :P


Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Bardzo fajne sprawozdanie. :)
Elegancko, że się tyle autorskich Kart pojawiło.


Mam w sumie pewną uwagę względem MM i tej planszy rozszerzone i chyba dobry moment, żeby ją tu przedstawić.

Grając w MM mam nieco mieszane uczucia co do kierunku, w którym idzie rozgrywka.

Dobrą analogią jest tu MiM. Największy krąg, a więc Kraina Zewnątrzna stanowi w nim nie tylko miejsce rozpoczęcia rozgrywki (na ogół), ale także swego rodzaju punkt tranzytowy pomiędzy różnymi wejściami Miastem i Wioską. Ciągnie się tam w większości po jednej Karcie i sprawdza się to w ten sposób naprawdę dobrze, a jak ktoś chce, to zawsze może wyskoczyć do środkowej, gdzie już ciągnie się na ogół większe ilości Kart.

W MM plansza ma dziwny układ. Dolny Krąg jest mały, ciasny i wydostać się z niego ciężko. Jak już się wydostaniesz, to wracać się nie chce, bo to kłopotliwe i praktycznie Gród stoi zamknięty dla ciebie. Znowu ten Górny Krąg jest mało interesujący, a to tam głównie można ciągnąć Karty w większej ilości.

Normalnie w MiMie bardzo zabójczych Wrogów dużo nie ma (Smoki stanowią praktycznie górną granicę), a jak się wejdzie do środkowej, to dwa Smoki już powalają. W MM brakuje silnych Wrogów, ale znowu jak ich będzie sporo to Górny Krąg będzie przesrany.

Teraz jeszcze ta plansza się rozciągnęła i problem tylko nabrał wielkości.
Może byście zastanowili się nad podziałem talii Zdarzeń na dwie osobne?

Jedna byłaby pod Dolny, druga pod Górny, a w Środkowym by się ciągnęło trochę z obu.


Awatar użytkownika
nick
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Rozszerzona plansza
ZunTzu - Magiczny Miecz
Posty: 525
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 14:34
Lokalizacja: Trójmiasto / Leeds
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: nick »

Moznaby sie tez zastanowic nad jakims gornym limitem Miecza i Magii jesli chodzi o potwory spotykane w Gornym Kregu. Powiedzmy ze max to byloby 8. Czyli wyciagniecie wroga o sile powyzej 8 dawaloby mozliwosc zwrocenia karty spowrotem do stosu.


asd
Awatar użytkownika
Arkon
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Osada
Rycerze Bóstw
WKO
Posty: 831
Rejestracja: środa 13 maja 2009, 12:43
Lokalizacja: okolice Lublina
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Arkon »

W związku z tym, że w rozgrywce pojawiło się sporo autorskich kart, między innymi moich, mam pytanie, czy ktoś w ogóle grał z dodatkiem "W Kosmicznej Otchłani" przerobionym na MM?


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

My nie graliśmy, chociaż ja chętnie bym spróbował. Nikt zdaje się nie ma go jednak wydrukowanego.


Awatar użytkownika
nick
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Rozszerzona plansza
ZunTzu - Magiczny Miecz
Posty: 525
Rejestracja: wtorek 01 cze 2010, 14:34
Lokalizacja: Trójmiasto / Leeds
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: nick »

Ja mam. Tylko tak jakos wyszlo, ze nikt tam nie dotarl. Poza tym gralismy tylko z Postaciami z Podstawki. Mi sie szczegolnie podoba to nowsza plansza WKO. Moze w nastepnej sesji uda sie pograc w Otchlan.


asd
Awatar użytkownika
Wiktor [Autor tematu]
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Post autor: Wiktor »

O ile dodatkowe plansze, poza oryginalnymi, mogą być ciekawym urozmaiceniem, to z Postaciami należy szczególnie uważać, wszak od nich zależą możliwości gracza podczas gry. Kiedyś rozmawialiśmy o tym z Hellhoundem i doszliśmy do wniosku, że gdy gra się z Postaciami autorskimi istnieje niebezpieczeństwo natrafienia na przegiętą postać.

Przyznam, że Otchłań jest planszą która najbardziej kojarzy mi się z MiMem i do świata MM pasuje mi najmniej... Tak jak MiM ma Otchłań, tak MM ma (moim zdaniem o niebo, a właściwie o podziemia) Kryptę Upiorów. Oczywiście spróbować nie zaszkodzi, ale takie typy jak Astropata czy Naukowiec zupełnie nie pasują do MM... Spróbować, ale bez kosmicznych cudaków :)


Awatar użytkownika
Arkon
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Osada
Rycerze Bóstw
WKO
Posty: 831
Rejestracja: środa 13 maja 2009, 12:43
Lokalizacja: okolice Lublina
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Arkon »

W zasadzie to bardziej chodzi mi o planszę i karty niż postacie. Jak kiedyś (kiedy to było ?, jeszcze przed MM) grywałem u kumpla w MiM był to mój ulubiony dodatek.
Natomiast co do KU to faktycznie jest świetna, chociaż niekiedy upierdliwa, że tak delikatnie się wyrażę :-)


ODPOWIEDZ