Czary

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Heh, no spoko zdarza się ja wsumie też nie spałem ale to szczegół i wogóle offtop na forum :lol:

A z tą interpretacją to nie mam pojącia. Może gracze naginają sobie zasady aby łatwiej im się grało tłumacząc to sobie (i innym) nieścisłością zasad :roll: W każdym razie to tylko gra planszowa więc tak jak w RPGach a w przeciwieństwie do gier komputerowych można niemal wszystko :D


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Piecho901
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 82
Rejestracja: poniedziałek 19 wrz 2005, 08:38

Post autor: Piecho901 »

wiesz Hunter racje masz w tym ze jak sie nie wie o co chodzi to robi sie tak by bylo korzystniej :wink:


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Mam pytanie. Nie mogłem znaleść na forum odpowiedzi na nie. Być może źle szukałem. Jeżeil juz było to wybaczcie...
Tak mnie to męczy periodycznie od jakiś 15 lat :) Teraz znowu sobie przypomniałem :] Mam dwa "rodzaje" kart Czarów. Jedne mają na górze w prawym i lewym rogu napisane "CZAR" a inne "CZARY". Teraz pytanie: czy napewno jest tak, że CZAR i CZARY rzuca się raz? Bo spoktałem się ze stawierdzeniem, że CZARY można rzucać do bólu...


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Pablito
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 22 sie 2004, 19:33
Płeć:

Post autor: Pablito »

No właśnie, w mojej ostatniej rozgrywce kumpel to zauważył i zaczął się strzępić że skoro pisze CZARY to można używać ile sie chce


Awatar użytkownika
Egon
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 10 sty 2006, 11:59
Płeć:

Post autor: Egon »

Z ciekawośc przejrzałem swoje karty i stwierdziłem że wszędzie mam napisane "CZAR" a nie "CZARY".

Chyba że są jakieś w Podziemiach, bo tych nie mam.

Może dać mi ktoś przykład czaru który, (teoretycznie) można rzucać wiele razy?

Bo jak dla mnie to jest jakieś straszne przepakowanie. Czar który można rzucać wielokrotnie musiałby być bardzo słabym czarem inaczej doszło by do przegięć.


Awatar użytkownika
Michael
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Post autor: Michael »

Wydaje mi się że to bład Sfery , tak jak w przypadku karty Diablika gdzie na jedych wersjach była Tawerna a na innych Gospoda. Prawdopodobnie CZARY i CZAR to taki sam rodzaj karty i działa tak samo


Awatar użytkownika
Pablito
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 38
Rejestracja: niedziela 22 sie 2004, 19:33
Płeć:

Post autor: Pablito »

No cóż sprawdziłem: przykładowe karty z napisem CZARY:
-Kule ognia
-spacer po wodzie
-przyspieszenie
-podmuch wiatru


Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Nie ma znaczenia czy karta jest podpisana "Czar" czy "Czary" opamiętajcie się. Zasada rzucania czarów jest prosta (jeden na turę) + czary obronne gdy przeciwnik rzuca czar (w swojej turze bądź nie) na Nas np. Odbicie


Obrazek
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Kufir ja nie pytam się ile można rzucać czarów na turę ino czy karta z napisem CZARY jest wielokrotnego użytku czy się odkłada na stos kart zużytych. Ja zawsze gram, że się odkłada ale spotkałem się z opinią, że taką kartę można używać wiele razy.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Kufir ja nie pytam się ile można rzucać czarów na turę ino czy karta z napisem CZARY jest wielokrotnego użytku czy się odkłada na stos kart zużytych
Odkłada się na stos kart zużytych, co jasno i precyzyjnie mówi instrukcja którą każdy gracz powinien znać na pamięć.

To, że karty inaczej są znakowane np. "Czar", "Czary" (podobnie jest z potworami) wynika z niezbyt przykładnej pracy tłumaczy i pracowników Sfery - tylko z tego! Dla Nas - graczy, te karty cały czas są te same, zaliczane do tej samej kategorii i nie ma sensu wprowadzać własnych dziwnych przemyśleń aby mącić wodę :wink:


Obrazek
Awatar użytkownika
Tankret
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 79
Rejestracja: sobota 11 lut 2006, 10:49
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Tankret »

to by by³o troche niesprawiedliwe, dlaczego jednego czaru mo¿na by by³o u¿ywaæ wiele razy a innego nie? chyba ¿e kto¶ wpadnie na pomys³ zrobienia ksiêgi czarów która pozwala Ci na zapisanie czarów w ksiêdze i u¿uwaniu jednego na ture ? ale teraz trzeba by by³o wprowadziæ jakie¶ ograniczenie ¿e poszukiwacz mo¿e u¿ywaæ ksiêgi czarów tylko jesli ne moc ma wiêksz± ni¿ 8 ? albo cosik... nie wiem.


"Któ¿ umie tak jak Polak, mówi±c - milczeæ, milcz±c - piæ?Tak szumieæ,tak o s³owo jedno zaraz w mordê biæ...Ech biada,te gotyckie rêce znów nie tam gdzie trza,Darujcie mi wybite drzwi ³bem ¿abojada."
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Jestem przeciwny jakimkolwiek zmianom. Magia i Miecz jest przez to uwielbiana że przez dobrych kilkanaście lat przetrwała bez nowych dodatków i wszelakich innych zmian. Wprowadzając chore urozmaicenia, z którymi jedni będą się zgadzać drudzy nie sprawicie że czas świetności gry minie szybciej niż wam się wydaje... W prostocie SIŁA !!!!
Nie zmieniajcie i nawet nie zastanawiajcię się nad sposobami przerabiania Magi i Miecz na jakąś grę RPG bo to nie ma sensu! Jeśli czegoś Wam brakuje w MiM widocznie ta gra nie jest dla Was.


Obrazek
Awatar użytkownika
Tankret
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 79
Rejestracja: sobota 11 lut 2006, 10:49
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Tankret »

sk±d tyle nerwów ja poprostu fantazjuje....ehhh nie mo¿na pó¶ciæ wodzy fantazji? mam pomys³y i siê nimi dziele. my¶la³em ¿e to w porz±dku... je¶li nie to mogê przestaæ dzieliæ siê swoimi pomys³ami. nigdzie nie napisa³em ¿e trzeba to wprowadziæ tylko napisa³em co przysz³o mi na my¶l.


"Któ¿ umie tak jak Polak, mówi±c - milczeæ, milcz±c - piæ?Tak szumieæ,tak o s³owo jedno zaraz w mordê biæ...Ech biada,te gotyckie rêce znów nie tam gdzie trza,Darujcie mi wybite drzwi ³bem ¿abojada."
Awatar użytkownika
MAXtoon [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Posty: 1070
Rejestracja: środa 11 maja 2005, 13:31
Lokalizacja: RADOM
Płeć:

Post autor: MAXtoon »

Nerwy? Nieee... krytyka? Tak. Kufir po prostu wypowiedział się na temat twojego pomysłu, nie atakował cię, przynajmniej tak mi się wydaje. Jednak ja popieram jego zdanie - księga czarów to już RPG, zaś największą zaletą (jak to już padło) MiMa jest prostota. Nieskomplikowany system. Nie trzeba się zastanawiać czy cuś. Jeśli chcesz stwórz artefakt o nazwie KSIĘGA CZARÓW który pozwoli ci np. na wielokrotne użycie tego samego czaru pod warunkiem, że w tym czasie nie możesz używać innych czy cos takiego. Chociaż i ten pomysł jest zdeka bez sensu - czar uzdrowienie dawałby nieśmiertelność. Tyle ode mnie. Pozdrawiam


Punk is dead.I' m fuckin Zombie.

Moderator nie nabija postów-moderator ma wiele do przekazania
Moderator nie myli się-moderator ma inne zdanie
Kto przychodzi ze swoimi przekonaniami-wychodzi z przekonaniami moderatora :D
Awatar użytkownika
Egon
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 10 sty 2006, 11:59
Płeć:

Post autor: Egon »

MAXtoon pisze: Jeśli chcesz stwórz artefakt o nazwie KSIĘGA CZARÓW
O kurcze. Mam kolejny pomysł na kartę ;)
Ale to nie dziś bo się wylogowuję...


Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 745
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: the MackaN »

A ja mam pytanie, jak to jest z tymi czarami wkońcu, bo wsumie nigdy mi nie, że jak np muszę mieć w każdym momęcie 1 czar, to nie mogę wziąść następnego kiedy nie wyrzucę tego aktualnego, prawda?

Co jeżeli jednak nie mam takiej dogodnej stytuacji aby rzucić czar, czy on mnie blokuje, czy jednak gracie tak, że czar można wywalić ot tak na stos i wziąść następny? To uważam za głupie, bo taki poszukiwacz co musi mieć czar, to by sobie tak długo dobierał czary, aż by trafił na te co chce...

PS: Ostanio się prawie pobiliśmy ze znajomym , który twierdzil, że jak wyrzuci czar od tak o na stos kart zużytych i wezmie inny... Przecież to by oznaczało wybieranie sobie dowolnego czaru!!!

A jak wy gracie?


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Ja czasami grałem tak, że jak masz już max czarów i z jakiegoś powodu dostajesz następny to możesz odrzucić jeden swój czar i na jego miejsce pobrać ten nowy ale nie wiem czy to nie sprzeczne z zasadami :) Aczkolwiek w sumie instrukcja o ile dobrze pamiętam nie precyzuje tego. Z tym, że ja mam dobrą pamięc bo krótką więc nie polegaj raczej w tej wkestii na mnie ;)


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
MAXtoon [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Posty: 1070
Rejestracja: środa 11 maja 2005, 13:31
Lokalizacja: RADOM
Płeć:

Post autor: MAXtoon »

Ja gram z jednym czarem na turę. Jeśli muszę mieć cały czas jakiś czar to wtedy ZARAZ PO RZUCENIU biorę go, lecz NIE MAM PRAWA rzucać go już w tej turze.

Jeśli chodzi o odrzucenie czaru traktuję go jakbym rzucił (czyli nie mogę w tej turze już rzucać czarów). Ew. kiedyś grałem że podczas jednej tury można wyrzucić jeden czar(tak jak z rzucaniem). A co do znajomego, to faktycznie koleś się mylił ;)


Punk is dead.I' m fuckin Zombie.

Moderator nie nabija postów-moderator ma wiele do przekazania
Moderator nie myli się-moderator ma inne zdanie
Kto przychodzi ze swoimi przekonaniami-wychodzi z przekonaniami moderatora :D
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Według zasad z oficjalnę instrukcji <proszę odłożyć tą cegłę, dziękuję> powinno być tak że jak masz max czarów to nie bieżesz następengo dopóki nie wykorzystasz tych które masz <już mówiłem, proszę natychmiast odłożyć cegłę, dziękuję bardzo; nie gazrurki też wylkuczone> Więc jeśli przykładowo masz 4 punkty mocy i masz już dwa czary i spotykasz Maga który ofiarowuje ci czar nie możesz sobie wymienić. Tak samo jest z postaciami takimi jak np. Arcymag. Zawsze musi mieć dwa czary ale jeśli ma trzy to nie bierze sobie dodatkwych. Dopiero kiedy wykorzysta czar trzeci i drugi zostanie mu tylko jeden musi wziąć nowy.
Jeśli chcesz stwórz artefakt o nazwie KSIĘGA CZARÓW
O ile pamiętam to jest już taka karta jak księga czarów. Ale nie chce mi sie teraz grzebać w kartach żeby ją znaleźć.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 745
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: the MackaN »

Ale mi chodziło, czy jak masz Dwa czary i jakiś ci nie leży, a nie możesz go rzucić bo np musisz się stykac z ofriarą albo coś, to nie można sobie go ot tak porsotu odrzucić... bo wydaje mi się to głupie, żeby sobie dobierać co turę czary aż się trafi na to, na co się chce trafić... takie niehonorowe...


Awatar użytkownika
plazmonik
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 32
Rejestracja: sobota 07 sty 2006, 00:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: plazmonik »

IMHO najbardziej zgodna z instrukcj± jest zasada: czar mo¿na i nale¿y odrzuciæ wtedy i tylko wtedy gdy posiadasz wiêksz± ilo¶æ czarów ni¿ ta, na jak± pozwala twoja ca³kowita moc.
(tak, studiujê matematykê :P)


"Mieduwalszczycy skarmi± na widok Czarnego Beata, Buwaja Piecyty" S.I.Witkiewicz
Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 745
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: the MackaN »

Czyli to implikacja w obie strony? :D

A czy to wyrażenie jest spełanialne we wszystkich zbiorach? Czy jest wogóle Tautologią? Czy Dla każdego CZAR istnieje taka możliwość żeby go odrzucić? Mehehe :twisted:

Ale tak serio, to wpłeni się zgadzam... Jeżeli Taki arcymag zyskuje 3 czar... to może odrzucić z któryś z posiadanych, ale nie może tego zrobić, kiedy nie dostaje nic nowego, a porostu chce się pozbyć czaru który wiąże mu w danym momencie ręce.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

IMHO najbardziej zgodna z instrukcją jest zasada: czar można i należy odrzucić wtedy i tylko wtedy gdy posiadasz większą ilość czarów niż ta, na jaką pozwala twoja całkowita moc.
(tak, studiuję matematykę )
No właśnie tak mi się wydawało, że coś takiego jest w instrukcji :D


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
the MackaN
Filozof
Filozof
Filozof
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Pająki
Posty: 745
Rejestracja: środa 17 sie 2005, 15:56
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: the MackaN »

Dobrze się stało że ktoś zacytował instrukcję bo ja w ferworze nerwów, nie mogłem znaleść tego kluczowego zdania... Zresztą i tak bez instrukcji postawiłem na swoim :D


Awatar użytkownika
Egon
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 119
Rejestracja: wtorek 10 sty 2006, 11:59
Płeć:

Post autor: Egon »

HunteR pisze:
Jeśli chcesz stwórz artefakt o nazwie KSIĘGA CZARÓW
O ile pamiętam to jest już taka karta jak księga czarów. Ale nie chce mi sie teraz grzebać w kartach żeby ją znaleźć.
Tak była taka karta, ale miała trochę inne działanie. W skrócie: zyskiwałeś tyle czarów ile mogłes mieć.


drake.pl
"Udowodnić można wszystko"
P.S. Ja dbam o poprawność swoich wypowiedzi.
ODPOWIEDZ