Miasto - poruszanie sie

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.

Co robię wychodząc z miasta:

Kontynuuję ruch na planszy głównej i nie rzucam na placu miejskim
14
52%
Kontynuuję ruch na planszy głównej i rzucam na placu miejskim
1
4%
Zatrzymuję się na obszarze miasta na planszy głównej (nie rzucam na placu miejskim)
8
30%
Zatrzymuję się na obszarze miasta na planszy głównej (rzucam na placu miejskim)
2
7%
Decyduję czy w przypadku możliwości kontynuacji ruchu na planszy głównej, zatrzymuję się na polu miasta na rzeczonej planszy, czy wykonuję ruch o pozostałą ilość oczek
2
7%
 
Liczba głosów: 27

Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Generalnie tak, ale chciałem podać wyciąg z instrukcji żeby nie było wątpliwości.

Zastanawia mnie natomiast to:
Poszukiwacz, który zechce opuścić Miasto nie musi kończyć swego ruchu u Bram Miasta, przeniesiony na główną planszę, tam zakończy ruch.
Poszukiwacz NIE MUSI kończyć ruchu na Bramie. Czyli można to traktować, że jeżeli chce to może się jednak zatrzymać? :) To by było czasem użyteczne.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
gural
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Bestiariusz
Kurhan
Świątynia
Posty: 1031
Rejestracja: sobota 23 wrz 2006, 15:32
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: gural »

SeSim pisze:To by było czasem użyteczne.
Tylko po co, bo skoro już chcesz wychodzić to nie po to żeby się zatrzymać w bramie. :>


:arrow: Świątynia
:arrow: Bestiariusz
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Po to np, że na okolicznych polach (od miasta na planszy głównej) leżą smoki, a Ty masz 3 siły i akurat ten rzut kostką wpakuje Cię prosto w ich objęcia ;)


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
gural
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Bestiariusz
Kurhan
Świątynia
Posty: 1031
Rejestracja: sobota 23 wrz 2006, 15:32
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: gural »

To może nie zrozumiałem. Jeśli się wychodzi przez bramę to się nadmiar oczek wykorzystuje i idzie dalej za miastem, czy po dojściu do bramy, niezależnie ile nam jeszcze oczek do przejścia zostało, po prostu przenosi pionka na Miasto na planszy głównej? Inaczej, czy przejście jest płynne, czy sztywne jak np w przypadku Jaskini? Ja używając Grodu zawsze grałem, że sztywne.


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Ja myślę, że nia ma wyboru z tym czy chcesz się tam zatrzymać czy nie. Chodzi chyba o to, że w miejscach generalnie powinieneś się zatrzymać, ale nie w tym akurat, bo ruch kończysz na planszy głównej - dla mnie z kontekstu wynika, że nie powinni napisać "kończysz" tylko "dokańczasz" czy coś :P Znaczy, że kontynuujesz do końca już na zewnątrz.

Jako, że miasto jest częścią krainy Zewnętrznej, przejście jest płynne :) Na placu miejskim wyrzucasz 3. 1-Brama, 2-pola lub pola, 3-wzgórza lub puszcza :)


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
nillu
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karczma
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Post autor: nillu »

pretorianstalker pisze:Jako, że miasto jest częścią krainy Zewnętrznej, przejście jest płynne :) Na placu miejskim wyrzucasz 3. 1-Brama, 2-pola lub pola, 3-wzgórza lub puszcza :)
oczywiście że NIE. Zauważ że miasto jest dużo mniejsze niż kraina. Zatem nie może zabierać tyle samo ruchu jedno oczko poruszania się w Mieście co poruszania się poza nim. Wyobraż sobie że rzut 3 oczek daje ci 3 odległości do pokonania (równe). Zatem idziesz jedną ulicę, jedne pola i jedne wzgórza? Ja gram tak że jak chcesz wyjść z miasta to konczysz ruch na obszarze Miasto na głównej planszy i ruszasz dopiero w następnej turze. Można to wytłumaczyć też sobie procedurą kontroli prowadzonej przez straż miejską


Awatar użytkownika
Emil
Gladiator
Gladiator
Gladiator
Posty: 578
Rejestracja: czwartek 26 kwie 2007, 11:01
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 37
Kontakt:

Post autor: Emil »

No nie wiem z tym płynnym przechodzenie czy to do końca jest tak dobry pomysł... jakoś mi to za cholerę nie odpowiada. Bo niby jak... nie nie u mnie to nie przechodzi [-X


Są ludy co dojrzały do śmierci Z rąk ludów niedojrzałych do życia.

Nie cierpię lizustwa :/
PoKrAk
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Posty: 1093
Rejestracja: niedziela 28 sty 2007, 14:27

Post autor: PoKrAk »

Ja gram tak jak napisał pretorianstalker :P

Nie widzę powodu dla ktorego miałoby być inaczej, Miasto jest częscią Krainy Zewnętrznej (mozna się np wteleportować na ulicę choćby z Wioski), a nigdzie nie pisze nic o tym, że trzeba się zatrzymać, albo że jest jakaś kontrola przy wyjściu. Także płynne przejście.


Konto zablokowane. Aktualne konto:
Gieferg
Awatar użytkownika
Leviathan
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
500 Kart Przygód
Pieczara Kanibali
Wyspy Przeznaczenia
Posty: 615
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 08:02
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Leviathan »

PoKrAk pisze:nigdzie nie pisze nic o tym, że trzeba się zatrzymać, albo że jest jakaś kontrola przy wyjściu. Także płynne przejście.
Dokładnie. Ja też tak gram. Nie widzę powodu, dla którego miałbym zatrzymywać się się na polu Miasto.
nillu pisze:Zauważ że miasto jest dużo mniejsze niż kraina. Zatem nie może zabierać tyle samo ruchu jedno oczko poruszania się w Mieście co poruszania się poza nim. Wyobraż sobie że rzut 3 oczek daje ci 3 odległości do pokonania (równe). Zatem idziesz jedną ulicę, jedne pola i jedne wzgórza?
A dlaczego nie? Czy każde Pola i każde Wzgórze są ciągnącymi się kilometrami obszarami? Może akurat te przy Mieście są małe? #-o

Nie widzę powodu, dla którego należałby stosować zasadę nie mającą potwierdzenia w instrukcji...


"A son seul aspect n'est-on pas terrasse?
Nul n'est assez hardi pour l'exciter"
Job 40:28
Awatar użytkownika
Lens
Astropata
Astropata
Astropata
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Anarchia
Karty
Poszukiwacze z Misją
Posty: 888
Rejestracja: środa 06 kwie 2005, 16:34
Lokalizacja: Karczma Pod 6 Twarzami Przeznaczenia
Płeć:

Post autor: Lens »

Leviathan pisze:A dlaczego nie? Czy każde Pola i każde Wzgórze są ciągnącymi się kilometrami obszarami? Może akurat te przy Mieście są małe?
He he, gdzie wkrada sie medrkowanie i logika tam konczy sie MiM, ilez to razy bylo juz udowodnione ;-) . Nie ma co kombinowac, bawic sie w skalowanie plansz czy odmierzanie obszarow w metrach i kilometrach imo. Rowniez gram na podobnych zasadach jak pretorian, Pokrak, czy Leviathan, zarowno w kwestii wychodzenia z miasta czy tez z wioski. Jesli nie jestes poszukiwany listem gonczym (dotyczy miasta) wyjscie jest "plynne". Ale nillu bez obawy, twoj pomysl nie jest z gatunku beznadziejnych, kazdy sobie jakies modyfikacje moze wprowadzac na potrzeby domowych partyjek.


Czasem ty jesz niedźwiedzia, a czasem to niedźwiedź je ciebie.
Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

oczywiście że NIE.
Takie skrajnie prawicowe wypowiedzi to może schowaj do kieszeni :) Nie ma potwierdzenia w instrukcji to co mówisz, więc nie pisz "oczywiście" itp ;)
Skoro przez jedną turę gracz może przebyć maksymalnie obszar równy powiedzmy sumie obszarów jak 2x Pole, 1x Puszcza, 1x Równiny, 2x Wzgórza, to czemu inny poszukiwaćz w jednej turze w WKO przebywa powiedzmy obszar równy odległości trzech planet? :-s
Tego typu rozważania nie mają prawa bytu w grach planszowych.


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Leviathan
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
500 Kart Przygód
Pieczara Kanibali
Wyspy Przeznaczenia
Posty: 615
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 08:02
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Leviathan »

pretorianstalker pisze:Tego typu rozważania nie mają prawa bytu w grach planszowych.
Dokładnie. To że jedno pole jest szersze od innego albo że jedno jest Wzgórzem, a inne Polem nie ma żadnego wpływu na ruch. To nie są Ardeny 1944 albo Waterloo 1815...


"A son seul aspect n'est-on pas terrasse?
Nul n'est assez hardi pour l'exciter"
Job 40:28
Awatar użytkownika
nillu
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karczma
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Post autor: nillu »

ok, napisałem "oczywiście" może nazbyt dobitnie, ale po prostu tak zawsze gram i dla mnie to oczywiste :)
weźcie wtedy jednak pod uwagę dalszy ciąg mojego wcześniejszego posta. ot czemu wchodząc do miasta przechodzimy kontrolę strażników a wychodząc już nie (chodzi o to że jest to jednak miejsce Bramy miasta) i choć nie ma takiego zapisu w instrukcji (że trzeba się zatrzymać) to dla mnie to proste :P może to i moja interpretacja ale ja i moi współtowarzysze gry mają podobne odczucia. zresztą to nie pierwszy raz gdy dochodzi do ponadinterpretacji zasad zawartych w już wiekowej instrukcji ;)


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Wchodząc do miasta musisz mieć możliwość zbadania bramy Miasta, więc musisz się na niej zatrzymać. Nie ma obowiązku badania jej podczas wychodzenia, podobnie jak nie trzeba wtedy badać placu miejskiego.


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Jako że odpowiedź była w tonie kłótni poszła na śmieci, Proszę o kontynuowanie dyskusji w takim tonie jak to do tej pory miało miejsce. Inaczej będą lecieć ostrzeżenia.


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Szkoda tylko, że pare ciekawych cytatów z instrukcji poleciało na smieci razem z całą resztą. Pokazane obok siebie mogły niektórym trochę rozjaśnić sprawę :P


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Morgoth61
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 193
Rejestracja: sobota 13 sty 2007, 18:20
Lokalizacja: Knurów
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Morgoth61 »

Valdi - skoro usunąłeś post to dlaczego nie dostałem go na skrzynkę jak przy każdym poprzednim razie ? Poprawiłbym i wkleił jeszcze raz .. nie jestem pewien czy to ten, ale innego nie mam. WSZELKIE OBRAŹLIWE UWAGI ZOSTAŁY USUNIĘTE.
Na placu miejskim musi stanąć każdy kto do Miasta wchodzi, ale podczas wychodzenia nie widzę takiej potrzeby
To ci ją ukaże. "Tutaj szczególnie aktywni są stróże prawa sprawdzający ludzi wchodzących lub wychodzących z Miasta. Uważa się, że zwykłym opłatom za wejście podlega cały tranzyt z lub do Miasta (...)".
Poszukiwacz, który zechce opuścić Miasto nie musi kończyć swego ruchu u Bram Miasta, przeniesiony na główną planszę, tam zakończy ruch.
Też mnie to SeSim zastanawia. I wydaje mi się, że zatrzymujesz się na strażnikach, tak jak to pisze w opisie Placu Miejskiego i potem już zależnie od rzutu kostką możesz wyjść gdzieś na pola, z czego jedno oczko marnuje się na bramę miasta.
"Poszukiwacz, który zechce opuścić Miasto nie musi kończyć swego ruchu u Bram Miasta, przeniesiony na główną planszę, tam zakończy ruch."

Poszukiwacz NIE MUSI kończyć ruchu na Bramie. Czyli można to traktować, że jeżeli chce to może się jednak zatrzymać?
Jeśli się wychodzi przez bramę to się nadmiar oczek wykorzystuje i idzie dalej za miastem, czy po dojściu do bramy, niezależnie ile nam jeszcze oczek do przejścia zostało, po prostu przenosi pionka na Miasto na planszy głównej?
NIE MUSI w sensie - jak stoisz na Zaułku Gadułów nie musisz wyrzucić 2-ki, żeby wyjsć z miasta. Możesz wyrzucić 6-kę i zakończyć ruch na bramie miasta i od razu zostajesz przeniesiony do planszy głównej. Co nie działa w drugą stronę - chcąc wejśc do miasta MUSISZ się zatrzymać na bramie. Stąd pewnie ta wzmianka. I kończysz ruch na bramie. To by jednak negowało strażników. Ew. można to rozumieć tak - NIE MUSI dlatego, że Brama jest miejscem, a na każdym miejscu MUSISZ się zatrzymać. To miejsce jest jednak wyjątkiem i stąd to NIE MUSI. Nie sądzę, żeby to było NIE MUSI jeśli nie chce, ale MOŻE. Więc trzeba po prostu wyjść nie zatrzymując się na bramie, ale na strażnikach tak.

Przykład:
Jesteś na Zaułku Gadułów. Chcesz wyjść. Wyrzuciłeś 6. Zatrzymujesz się na strażnikach (z tego powodu, że zamierzasz opuścić miasto). Rzucasz 4. Płacisz 1mz. W nowej turze rzucasz znów kostką. Tym razem 2. Idziesz od razu na pola, albo na ... pola :] i nie musisz się zatrzymywać na bramie, mimo, że jest miejscem. I tu trochę racji (niestety) ma Pret. Ale na strażnikach wg mnie trzeba się zatrzymać, jeśli chce się wyjść zgodnie z opisaną zasadą działania strażników.
Ja gram tak że jak chcesz wyjść z miasta to konczysz ruch na obszarze Miasto na głównej planszy i ruszasz dopiero w następnej turze.
To nie grasz zgodnie z instrukcją.
No nie wiem z tym płynnym przechodzenie czy to do końca jest tak dobry pomysł... jakoś mi to za cholerę nie odpowiada. Bo niby jak... nie nie u mnie to nie przechodzi
Płynnego przechodzenia nie ma, bo zatrzymujesz się na strażnikach. Wszystko zgodnie z zasadami.
a nigdzie nie pisze nic o tym, że trzeba się zatrzymać, albo że jest jakaś kontrola przy wyjściu.
To chyba ci się coś wylało na ten fragment instrukcji, który podałem wyżej. >>UWAGA! To nie prowokacja do kłótni :], tylko uprzejme zwrócenie uwagi :p
Dokładnie. Ja też tak gram. Nie widzę powodu, dla którego miałbym zatrzymywać się się na polu Miasto.
Nie ma przymusu, żeby stosować się do zasad.
Nie widzę powodu, dla którego należałby stosować zasadę nie mającą potwierdzenia w instrukcji...
Jeśli czegoś nie widziałeś, nie jest to dowód na brak istnienia tego czegoś UWAGA! Czysty fakt
. Nigdzie nie pisze, żeby się NIE ZATRZYMYWAĆ na MIEJSCU Plac miejski podczas wychodzenia z miasta, ale pisze, że strażnicy sprawdzają wchodzących i wychodzacych.
choć nie ma takiego zapisu w instrukcji (że trzeba się zatrzymać) to dla mnie to proste
JEST taki zapis w instrukcji. Ale zatrzymujesz się na straznikach, którzy mają siłę 7 nie 5. I jest też zapis w instruckji - też podałem wyżej - który mówi, że na bramie miasta NIE MUSISZ się zatrzymywać. NIE MUSISZ jak na innych miejscach, a nie NIE MUSISZ, ale możesz jak napisał SeSim. AMEN.
Nie ma obowiązku badania jej podczas wychodzenia, podobnie jak nie trzeba wtedy badać placu miejskiego.
Bramy nie, placu tak. Poza tym pisze, że stróże nie naprzykrzają się przechodniom. Chyba, że wyglądasz podejrzanie. Pret i Pokrak powinni być sprawdzani nawet jak przechodzą i nie zamierzają wyjść :P UWAGA! Stosuję się do zasad instrukcji :P . Myślę, że to się też tyczy tych z listem gończym. Może ci z listem są łapani nawet podczas przechodzenia obok.

I wydaje mi się, że do osób podejrzanych, poza tymi, którzy mają list gończy (bo jak tacy wyglądają wie każdy w mieście, zresztą z jakiegoś powodu rozpoznaje ich straż miejska) należą też te nielegalnie chodzące po mieście, czyli Cyborg, Wampir, Ork, Troll, Wojownik Chaosu (?). Których poznać można z daleka po wyglądzie. Nie jest to sprecyzowane w zasadach, ale tym kazałbym się zatrzymać na strażnikach podczas zwykłego przechodzenia. Bo chyba strażnik widzi przechodzącego obok Orka, która z pewnością nie dostał się do miasta przez bramy (chyba, że mogą, przekupując strażnika, a potem się nimi ew. zajmie straż miejska - choć nawet jeśli mogą to taki ork raz jeszcze przechodząc po placu miejskim nadużywa cierpliwości strażników). Są ktoś sądzi na temat tych przechodzących, podejrzanych ? I zgodnie z zasadami jest to traktowane jako SPOTKANIE, więc powinno się wyciągnąć kartę miasta sprawdzając, czy jest to straż.

PROSIŁBYM O DALSZY CIĄG TEGO POSTA :[.
Ostatnio zmieniony piątek 25 maja 2007, 18:45 przez Morgoth61, łącznie zmieniany 3 razy.


Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Prosze bardzo całość posta dostaniesz Ty jak i pretorianstalker.
Co do koloru czerwonego który stosujesz to już przy pisaniu nim Fly bodajże dostał informacje że on jest zarezerwowany, dla Moderatorów więc go nie używaj w postach.

Niestety dyskusja poszła do wywalenia bo stała sie kłótnią i na przyszłość każdy inny post pod tym kontekstem tez poleci


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Oto co ja sądze na temat opuszczania miasta:

Instrukcja mówi:
"Aby wyjść z MIASTA drogą, Poszukiwacz musi dotrzeć do Bramy Miasta. Gdy już tu jest, można przenieść Poszukiwacza na obszar "Miasto" na głównej planszy. Poszukiwacz, który zechce opuścic Miasto nie musi kończyć swego ruchu i Bram Miasta, przeniesiony na główną planszę, tam zakończy ruch."

Wcześniej instrukcja podaje:
"[...] a dokładniej: obszar "Brama Miasta" na nowej planszy zastępuje obszar Miasta na planszy podstawowej. Z tego wynika, że poszukiwacz, który zajmuje obszar Miasto na głównej planszy stoi u Bram Miasta"

A skoro te dwa obszary są w gruncie rzeczy jednym, to słowa: "Poszukiwacz, który zechce opuścic Miasto nie musi kończyć swego ruchu u Bram Miasta"
Świadczą wyraźnie o tym, że nie musi się zatrzymywać na żadnym z tych obszarów. Nie widzę też powodu, żeby stawać na Placu miejskim, skoro chodząc po mieście nie trzeba na nim również stawać, tylko można przejść przez niego. Nie ma zadnej procdury dla wychodzących z miasta, którzy nie mają listu gończego.

Dzięki Valdi za przesłanie posta :)


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Morgoth61
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 193
Rejestracja: sobota 13 sty 2007, 18:20
Lokalizacja: Knurów
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Morgoth61 »

"Aby wyjść z MIASTA drogą, Poszukiwacz musi dotrzeć do Bramy Miasta. Gdy już tu jest, można przenieść Poszukiwacza na obszar "Miasto" na głównej planszy. Poszukiwacz, który zechce opuścic Miasto nie musi kończyć swego ruchu i Bram Miasta, przeniesiony na główną planszę, tam zakończy ruch."

No tak - to znaczy, że nie możesz wyjść z miasta przez mury - musisz dotrzeć do bramy. Gdy już tam jesteś - np. w połowie drogi - wyrzuciłeś 5 i po ruchu o jedno pole już jesteś na bramach - przenosisz się na planszę główną, gdzie jest obszar Miasto i jedziesz jeszcze 4. Z tym się zgadzam. I pisze, że nie trzeba kończyć ruchu na bramie (mimo, że to miejsce), stąd wniosek, że jedziesz dalej - i swój ruch zakończysz na planszy głównej gdzieś na równinach lub czymkolwiek - zgodnie z tym co ustaliła kostka
Świadczą wyraźnie o tym, że nie musi się zatrzymywać na żadnym z tych obszarów.
Więc tak jak pisze.
Nie widzę też powodu, żeby stawać na Placu miejskim, skoro chodząc po mieście nie trzeba na nim również stawać
Chodząc obok granicy też nie trzeba się zatrzymywać, ale przechodząc w jedną lub w drugą stronę tak. A tak jak pisało przy strażnikach - kontrolują wchodzenie i wychodzenie. Od tego tam są. Musisz zapłacić za to, ze możesz wejść i za to, że możesz wyjść. Zamiast zabierać ci 2 miechy na wstępie biorą na raty. Ew. sprawdzają cię, bo nie muszą wiedzieć kim jesteś (mogłeś się dostać na barce) i chcą wiedzieć co wynosisz z Miasta. Sens sprawdzania wychodzących jest. Powiem inaczej - nie pamiętam co pisze w instrukcji na ten temat - pisze wyraźnie, że trzeba się zatrzymać na strażnikach wchodząc ? Ja bym jednak wziął po uwagę opis strażników. Może przechodząc też się trzeba zatrzymać i to symbolizuje to, że strażnicy przeszkadzają tylko podejrzanym przechodniom. Więc ktoś z listem gończym nie przejdzie w ogóle, a ktoś bez tylko straci ture. Wg zasad to w ogóle powinno się zatrzymywać na strażnikach za każdym razem - tak jak na przystani. A to, że się nie naprzykrzają przechodniom to pewnie znaczyło tyle, że jak przechodzisz to nie rzucasz kostką. A wychodzący i wchodzący muszą. Ja bym grał tak, że przechodzić można swobodnie, ale jak chcesz wyjść i wejść to musisz się zatrzymać.


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

A tak jak pisało przy strażnikach - kontrolują wchodzenie i wychodzenie.
To, że kontrolują wchodzenie i wychodzenie nie ma żadnego znaczenia w świetle zasad, gdyż nie jest wyjaśnione na czym to polega. Gdyby pisało: Kontrolują wchodzenie i wychodzenie, co powoduje utratę tury etc - wtedy to co innego, ale w takiej formie kazdy mógłby wymyślić inny typ kontroli. Skoro nie pisze jak to się ma do mechaniki, to znaczy że ma się nijak.
Od tego tam są.
Przypomniał mi się cytat z Kononowicza: Od tego tam są, od tego są oni, od tego są! :)
Musisz zapłacić za to, ze możesz wejść i za to, że możesz wyjść. Zamiast zabierać ci 2 miechy na wstępie biorą na raty.
Nie widzę ŻADNYCH podstaw do tego, żeby płacić podczas wychodzenia :/ A jak nie zapłacę to co? Wywalą mnie na pobliskie pola? Skąd wziąłęś tą zasadę? Przy wchodzeniu też się nie płaci tylko rzuca kostką, więc nie wiem skąd w ogóle pomysł z płaceniem podczas wychodzenia...
pisze wyraźnie, że trzeba się zatrzymać na strażnikach wchodząc ?
Trzeba, bo trzeba wybrać jedną z metod na wejście - rzut kostką lub walka ze strażnikiem. Nie ma natomiast żadnych tego typu procedur podczas opuszczania miasta.
A to, że się nie naprzykrzają przechodniom to pewnie znaczyło tyle, że jak przechodzisz to nie rzucasz kostką.
Pewnie... niepewnie... a może tak, a może nie... I to właśnie podstawowy problem jest :) Hasło o nienaprzykrzaniu się przechodniom nie znaczy dosłownie nic w świetle zasad. Robi klimat i tyle ;) Każdy mógłby to interpretować inaczej. Nie ma wskazówek co do mechaniki to nie wymyślamy nic ;)
A wychodzący i wchodzący muszą.
Jak wychodzący muszą, to trzeba by grać tak, że wychodząc rzucasz K6 na placu miejskim, żeby sprawdzić co się stało, bo inaczej tego obszaru badać nie można - nie ma po prostu innych zasad. A skoro miałbyś badać to pole podczas opuszczania miasta to masz takie opcje jak wyrzucenie na pola czyli pozytywna rzecz w tmy przypadku, a występuje do wyboru z zapłatą MZ. Po co więc płacić skoro nas na pola wyrzucą? Instrukcja placu miejskiego jest stworzona wybitenie pod wchodzenie do Miasta - po ptrostu w innych momwentach nie ma sensu.


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Morgoth61
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 193
Rejestracja: sobota 13 sty 2007, 18:20
Lokalizacja: Knurów
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Morgoth61 »

Wg mechaniki gry to powinieneś się zatrzymywać za każdym razem w miejscach - poza bramą. Więc i na placu i na przystani.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Chodząc obok granicy też nie trzeba się zatrzymywać, ale przechodząc w jedną lub w drugą stronę tak. A tak jak pisało przy strażnikach - kontrolują wchodzenie i wychodzenie. Od tego tam są. Musisz zapłacić za to, ze możesz wejść i za to, że możesz wyjść. Zamiast zabierać ci 2 miechy na wstępie biorą na raty. Ew. sprawdzają cię, bo nie muszą wiedzieć kim jesteś (mogłeś się dostać na barce) i chcą wiedzieć co wynosisz z Miasta. Sens sprawdzania wychodzących jest.
Za dużo próbujesz fabularyzować ;) To mimo wszystko jest gra planszowa przede wszystkim. Zasady są moim zdaniem w tym przypadku jasne. Jedyne nad czym się można zastanawiać to czy na pewno przy wychodzeniu z miasta człowiek musi kontynuować ruch na planszy bo w instrukcji jest użyte słowo "może" :D Ale o tym już wcześniej wspomniałem.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Morgoth61
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 193
Rejestracja: sobota 13 sty 2007, 18:20
Lokalizacja: Knurów
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Morgoth61 »

SeSim pisze:Jedyne nad czym się można zastanawiać to czy na pewno przy wychodzeniu z miasta człowiek musi kontynuować ruch na planszy
Napisane jest, że może to dlaczego miałoby się nie móc ? :]

A co do wychodzenia z miasta i strażników - miasto sie musi z czegoś utrzymywać, to nie wypuszczają ludzi , bo robią na nich interes :P. Więc jak wychodzą to nie puszczają, biorą złoto, albo pozwalają sobie pokazowo i haniebnie dla poszukiwacza go wykopać. Jeśli nie ma złota to może wtedy trafić na straż miejską. Mogą go ew. puścić z jakiegoś powodu - bo losowo nie wzbudził podejrzeń. Wg mnie powinno być Spotkanie przy wyjściu z miasta, żeby pociągnąć dodatkową kartę i sprawdzić czy dostanie się do ciemnicy za np. brak złota czy nie. A jak jest w Talismanie z wychodzeniem ?


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Morgoth61 pisze:Więc jak wychodzą to nie puszczają, biorą złoto, albo pozwalają sobie pokazowo i haniebnie dla poszukiwacza go wykopać.
Nie masz żadnych podstaw żeby tak twierdzić, poza własnym "widzimisię". Nigdzie nie znajdziesz nawet pół słowa na ten temat, a zwłaszcza w instrukcji.


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
ODPOWIEDZ