Werbunek i Usypiający nektar

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Taak? Daj na to jakiś paragraf bo mnie chyba pamięć zawodzi :)


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23515
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Mniej więcej :) Zmusiłeś mnie do przeczytania po raz kolejny instrukcji, ale niech będzie :P

Paragraf 15:4 mówi, iż jak tracimy turę w wyniku Zdarzenia, to nic więcej nie robimy. Nie pisze, iż jeżeli mamy coś jeszcze do zbadania, to ją tracimy. Po prostu nawet jak jedną kartę wyciągnęliśmy i zmusza ona nas do straty tury, to nic więcej nie robimy, a w najbliższej turze poruszamy się już normalnie. Dlatego w Werbunku było napisane, iż następne ;)

Paragraf 15:11 podaje nam przykładową sytuację z Diablikiem, iż nie badamy Niedźwiedzia po tym, gdy zostaliśmy teleportowani. Owszem, instrukcja nie zawiera dwóch rzeczy:

- nie pisze w jakiej kolejności należy badać wyciągnięte 2 karty Zdarzeń
- nie sugeruje wprost, iż 2 karty Zdarzeń bada się jednocześnie, a efekty tych Zdarzeń są sumowane i wprowadzane jako 1 efekt.

Przyjmując, że ten drugi wariant brzmi kosmicznie, przychylałbym się do 1 wariantu. A karty odrzuca się jedynie po ich badaniu. Punkt 15:11 mówi, iż karty pozostające na obszarze pozostają na nim. Punkt 15:7 mówi, iż nie można badać innych kart dopóki Zdarzenia wszystkie nie zostaną rozpatrzone. Nie ma również tutaj zapisu, iż nierozpatrzone Zdarzenia należy odrzucić. Dlatego też, zgodnie z innymi kartami należałoby przyjąć, iż niebadane Zdarzenia czekają na moment, kiedy będą badane.

===

Ja sobie zdaję sprawę, iż napisałem to w taki sposób, aby jak najbardziej brzmiało niezrozumiale :mrgreen: Sorry... :)


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Nemo ma rację, sprawa dwóch Zdarzeń, oraz ich odkładania wcale nie jest tak prosta.

Wydaje mi się, że ten Werbunek i Usypiający Nektar to swego rodzaju krytyczny wyjątek. :-k

Osobiście uważam, że nie warto pozostawiać Zdarzeń na planszy, bez względu na okoliczności, wynikają z tego na ogół problemy i psuje to tylko klimat.

Więc rozpatrzyłbym to na dwa sposoby:

Albo grać zgodnie z opisem na karcie Nektaru i wtedy będzie on bezużytecznym Przedmiotem, którego nikt nigdy nie podniesie.

Albo założyć, że Nektar jest Zdarzeniem i wtedy gracz ocenia, które rozpatruje najpierw, bądź tak jak Nemo sugerował - w zależności od tego które zostało dobrane jako pierwsze. Tak czy inaczej drugie po prostu odłożyć.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6187
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Zdarzenie to zdarzenie - moim skromnym zdaniem taki wybuch wulkanu czy inne trzęsienie ziemi nie poczeka na następną osobę tylko dlatego, że poprzednią wyteleportował jakiś diablik :P
Dlatego jestem na NIE w kwestii zostawiania kart Zdarzeń na planszy :P
P.S. wiem, że to takie patrzenie "na logikę", co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, więc kontrargument w postaci milionów przykładów, gdzie zasady są sprzeczne z logiką, można sobie podarować ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Isztwan
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Droga do Chwały
Las Elfów
Trzęsawiska i Lodowy Las
Posty: 1382
Rejestracja: sobota 16 wrz 2006, 18:33
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Isztwan »

Ja w takich sytuacjach często odkładałem tę 2 kartę do stosu i tasowałem go. Może idealne rozwiązanie to nie jest ale zawsze jakieś. Przynajmniej nie jest tak, jak pisze Rogo - wulkan nie czeka z wybuchem aż ktoś się tam pojawi ;)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23515
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

To już jest własnie granie na logikę, iż "wulkan czeka, aż wybuchnie". W wariancie, który podaję, po prostu tę wyciągniętą kartę traktuje się jako niebadaną, więc jakby jej ni było. Porównajcie sobie zdolność Ninja. Różnica taka, że u mnie są odkryte, a u Ninjyi zakryte.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Gieferg
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Morze
Północny Ląd
Wyspa
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 13 sie 2006, 15:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: Gieferg »

My gramy tak , że dwie karty o tej samej kategorii (nie licząc tych które się sumują jak wrogowie) są rozpatrywane w kolejności w jakiej zostały wyciągnięte. Nektar z kolei jest traktowany jako przedmiot, który musi zostać podniesiony, jesli jednak zostałby wyciągnięty razem z Werbunkiem to zostałby na planszy (tym samym praktycznie blokując dany obszar bo nikt by tam już raczej nie wszedł). Niezbadane Zdarzenie z kolei leci na stos kart użytych.


FILMOŻERCY- wydania Blu-ray & DVD - promocje/dyskusje/recenzje
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Kaktus+ »

Amen. To chyba wszystko na ten temat.


ODPOWIEDZ