Teleportacja - z zewnętrznej do Miasta? / sprawa Kobolda

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
nillu [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karczma
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Teleportacja - z zewnętrznej do Miasta? / sprawa Kobolda

Post autor: nillu »

Hej,

Podczas ostatniej partyjki moje kochanie grało Koboldem i po wyrzuceniu 6 teleportowała się do dowolnego miejsca w tej samej krainie, a więc również i do czarodziejki lub przystani w Mieście, mimo że znajdowała się gdzieś na polach. Czy to jest zgodne z zasadami? Bo przecież Miasto jest traktowane jako kraina zewnętrzna, a więc teleportacja odbywała się w tej samej krainie. Analogicznie patrząc - czy mogłaby się teleportować do Skarbca w podziemiach (dzięki Bogu nie wpadła na taki pomysł i nie było problemu), czy podziemia to już nie ta sama kraina... ??
Ostatnio zmieniony piątek 09 kwie 2010, 10:49 przez nillu, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Tak, Miasto jest częścią Krainy Zewnętrznej, więc mogła tak zrobić.
Podziemia to osobna Kraina, więc będąc poza nimi nie mogłaby się wteleportować do Skarbca.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Poza tem, zdaje się instrukcja Podziemi zabraniała Koboldowi na teleportację.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
nillu [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karczma
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Post autor: nillu »

Dzięki. Ten Kobold to strasznie niewygodny przeciwnik... Oprócz tego wydaje mi się postacią trochę nie trafioną klimatem bowiem wyobrażam sobie kobolda trochę inaczej niż tak jak jest na grafice z karty. Sapkowski zupełnie inaczej opisuje te "monstrum". Powinien być to bardziej taki brzydki figlarz. Oto fragment z Wieży Jaskółki:

"Pukacz, takoż zwań knaker, coblynau, polterduk, karkorios, rubezahl, skarbnik a. Pustecki, jest odmianą kobolda, którego wszelako P. rozmiarowzrostem i siłą znacznie przenosi. Noszą też P. zwyczajnie brodziska ogromne, których koboldy nosząc nie zwykły. Bytuje P. w sztolniach, szachtach, grużniach, przepaściach, ciemnych jamach, we wnętrzu skał, we wszelakich grotach, jaskiniach i postaciach kamiennych. Tam, gdzie żywię, niechybnie w ziemi bogactwa są skryte, jak to kruszce, rudy, karbon, sól a. olej skalny. Dlatego tez P. częstokroć w kopalniach napotkać można, osobliwie opuszczonych, ale i w czynnych lubi się pokazać. Złośliwy despetnik i szkodnik, przekleństwo i istny dopust boży dla górników i gwarków, których rozpanoszony P. na manowce wodzi, pukaniem w skalę mami i straszy, chodniki zawala, górniczy przyrząd i wszelaką chudobę kradnie i psowa, a od tego, by zza węgła pałą w łeb strzelić, też nie jest.Ale przekupić go można, by nie psocił nad miarę, położywszy gdzie w chodniku ciemnym lubo w szachcie chleb z masłem, oscypek, połeć wędzonej szołdry - aleć najlepiej gąsiorek okowity, na tę bowiem P. okrutnie jest łakomy.Physiologus"

No ale niestety jeśli nawet krasnolud w MiM nie nosi brody to czego ja się czepiam... ;P


Awatar użytkownika
pacnutek
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 24
Rejestracja: sobota 27 lut 2010, 09:59
Lokalizacja: Polska
Płeć:

Post autor: pacnutek »

"Nie jednemu kotu Burek" ;)

Chodzi o to, że jest wiele mitologii i do tego pomnóż to przez potrzeby autora tworzącego grę pseudo osadzoną na znajamości wiezeń i tradycji fantasy. Mamy to co mamy i nic nie poradzimy na to. Pewnie można by znaleźć jeszcze z tuzin podobnych nieścisłości w grze. Ciekawe czy ktoś się o to pokusi kiedyś, fajny pomysł na nowy temat swoją drogą.

Kobold jest fajną postacią, nie przegiętą, ani nie za słabą. IMHO


'I meant,' said Ipslore, bitterly, 'what is there in this world that makes living worth while?'
Death thought about it.
CATS, he said eventually, CATS ARE NICE."
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: stave »

Kobold jest na wzór jeśli dobrze pamiętam Leprechauna czy jak go się tam pisze - jednym słowem błąd w tłumaczeniu. Jeśli się mylę możecie mnie poprawić - nie mam teraz wersji ENGLISH przy sobie aby to sprawdzić, ale na 99% tak z Koboldem było.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Michael
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Post autor: Michael »

Oto jak wyglądał w oryginale
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Given the choice - whether to rule a corrupt and failing empire, or to challenge the Fates for another throw, a better throw against one's destiny - what was to do?
Awatar użytkownika
nillu [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karczma
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Post autor: nillu »

A więc to nie błąd w tłumaczeniu bo Lepreuchan to właśnie taki Kobold. To jest po prostu przykład skopanej grafiki Poszukiwacza i kolejny błąd Sfery, niestety


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

akurat grafika jest świetna i nie koniecznie może to być błędem Sfery. Obstawiałbym raczej celowe działanie wydawcy. :-s
Poza tym, mi się ten poszukiwacz bardzo podoba i uważam go za jednego z ciekawszych z Podstawki.


Awatar użytkownika
nillu [Autor tematu]
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karczma
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 01 maja 2007, 15:33
Lokalizacja: Gdynia
Płeć:

Post autor: nillu »

Mi też grafika się kiedyś podobała (zanim zacząłem odnajdywać opisy koboldów w świecie fantasy). Mówiliśmy kiedyś na niego "leśniczy" ;D To nie znaczy jednak że twórcy nie popełnili błędu w grafice. Wydaje mi się że zobaczyli oryginalnego Lepreuchana - to że ma kapelusz, a obok była kępka trawki. To skopiowali tę trawkę i zostawili kapelusz. Tyle że niestety nie należało go prostować ani zbroić na jakiegoś cwaniaka, a jak chcieli pokazać jego twarz to też należało raczej poszperać w literaturze... Kobold to typowy figlarz, który pojawia się i znika (stąd zdolność teleportacji). Na pewno nie jest to uzbrojony leśniczy...


Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

Nie ma polskiego odpowiednika nazwy Lepekarun, tylko fonetycznie spolszczone, a w tradycji stworki te mogą przechodzić z jednego końca na drugi i stąd teleportacja. Kobold jest temu najbliższy więc pewnie tak wzięła się jego nazwa.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Edytowałem delikatnie nazwę tematu, aby było wiadomo, o czym aktualnie dyskusja jest.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ