Otchłań w Krainie Wewnętrznej

Wszystkie niejasności, wątpliwości, rożne sugestie związane z zasadami gry.
ODPOWIEDZ
Krusejder [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2009, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Otchłań w Krainie Wewnętrznej

Post autor: Krusejder »

Witam Was bardzo serdecznie :)

przypadkowo odnaleźliśmy w domu Magię i Miecz i po kilkunastu latach przerwy do niej z radością zasiedli.

Jak interpretujecie pole Otchłani w Krainie Wewnętrznej ? W instukcji mozna przeczytac:

OTCHŁAŃ
Za każdym razem, gdy jakiś Poszukiwacz wchodzi na ten Obszar rzucana jest kostka. Wyrzucona liczba oczek określa ilość diabłów, które atakują tego Poszukiwacza.
Poszukiwacz musi walczyć z nimi po kolei, do chwili, aż którąś z walk przegra, tracąc 1 punkt Wytrzymałości. W tym momencie kończy się jego tura. W następnej musi walczyć z pozostałymi diabłami. Poszukiwacz może iść dalej dopiero po pokonaniu wszystkich diabłów (Siła 4)


Ja to interpretuję, że zbyt silny poszukiwacz (Np. siła >=9), taki ktory nie ma szansy przegrać z diabłami choć raz, nie przejdzie dalej.

Ale zupełnie tego pojęcia nie rozumiem :/ Pamiętam, ze zawsze poprzednio unikalo sie problemu idąc na siłę via krypta. A teraz ... mam internet więc skorzystam z Waszego doświadczenia :)

Pozdry


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Witaj na forum!

Instrukcja faktycznie jest dziwnie napisana. W rzeczywistości chodzi o coś zupełnie innego. Nie chodzi o to, że gracz musi przegrać żeby przejść dalej. To zdanie mówi o tym, że jeśli przegra musi próbować w następnej kolejce. Jeśli wygra ze wszystkimi to oczywiście może iść dalej w następnej turze. Jeśli posiada siłę większą niż 9 to w praktyce czeka na tym polu kolejkę (pokonuje automatycznie wszystkie diabły bez rzucania kostką) i w następnej turze kontynuuje marsz.

Innymi słowy instrukcja powinna brzmieć:
Poszukiwacz musi walczyć z nimi po kolei. Poszukiwacz może iść dalej dopiero po pokonaniu wszystkich diabłów (Siła 4).
Jeśli którąś z walk przegra, tracąc 1 punkt Wytrzymałości kończy się jego tura. W następnej musi walczyć z pozostałymi diabłami.


Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Ten zapis z instrukcji to istna porażka, dzięki niej wiadomo jedynie jaka jest Siła diabła. Na szczęście instrukcja Obszaru jest nieco bardziej jasna:

"RZUĆ KOSTKĄ. Rzut określa ilość diabłów, które cię zaatakowały. W każdej turze musisz z nimi po kolei walczyć, aż stracisz 1 punkt Wytrzymałości. Iść dalej możesz dopiero wtedy, gdy wszystkie diabły zostaną pokonane."

A więc w każdej turze walczysz z JEDNYM, do momentu aż:
a) przegrasz -> próbujesz ponownie (rzucając kością) lub cofasz się;
b) wygrasz z ostatnim -> możesz przejść do Doliny Ognia.

Otchłań to głównie stoper czasowy, ponieważ spędzisz tyle tur, ilu jest diabłów na tym Obszarze.

Tak ja zawsze to widziałem i tak grałem.

Witamy na forum i słuszna uwaga z tym tematem ;)


Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

Artownik pisze:Otchłań to głównie stoper czasowy, ponieważ spędzisz tyle tur, ilu jest diabłów na tym Obszarze.
Zaraz, zaraz. To chyba nie tak. Zapis "W każdej turze musisz z nimi po kolei walczyć, aż stracisz 1 punkt Wytrzymałości." mówi według mnie, że:
- losujesz np. 5 diabłów
- wygrywasz z pierwszym, drugim, przegrywasz z trzecim - tracisz punkt Wytrzymałości
- w następnej turze walczysz z trzecim, czwartym i piątym

Chyba nie chodziło o to że walczysz z jednym na turę. Zapis po kolei jest po to, żeby nie sumować siły diabłów tak jak to jest z walką z wieloma wrogami na raz. Tak ja to widzę.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Krusejder pisze:przypadkowo odnaleźliśmy w domu Magię i Miecz i po kilkunastu latach przerwy do niej z radością zasiedli.
Uwielbiam takie opowieści :D

Hellhound ma rację. Art nie wiem jaką logiką kierowałeś się w swoim wywodzie ale to tak nie działa :P

Btw, Witam w imieniu cieciów ;)


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

SeSim pisze:Art nie wiem jaką logiką kierowałeś się w swoim wywodzie ale to tak nie działa :P
Cóż, z tego cytatu na dwoje babcia wróżyła, można faktycznie zrozumieć go w taki sposób, w jaki Artownik zrozumiał. Aczkolwiek, od Necromancera, w którym walczyliśmy z jaszczurkami, zwyż trza walczyć ze wszystkimi wciąż żywymi w każdej turze. Inna sprawa, że jego pomysł przynajmniej spowodowałby, że Otchłań była by większym zagrożeniem.
SeSim pisze:Btw, Witam w imieniu cieciów ;)
Jako Król Tutejszych Cieciów, również chylę głowę przed nowym wędrowcem :)


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Cóż, interpretacje są równie prawdopodobne, no ale Nemo sprawę postawił prosto, więc wygląda na to, że zawsze źle grałem :D

W sumie rozwiązanie mnie nie przekonuje, Otchłań się za prosta zrobi, więc raczej nie skorzystam.

No ale, tak czy inaczej są przecież PP.


Krusejder [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 28 gru 2009, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: Krusejder »

Dziękuję Wam za wypowiedzi :-)

Cóż, interpretacje mogą być zgodne z literą i zgodne z duchem gry i instrukcji ;) Nie powiem, wersja z opóźnieniem czasowem (1 diabeł na turę) też ma sporo sensu. Jest ciekawą propozycją :)

Pozwolę napisać ciut więcej o swoich doświadczeniach z MiM (forum jest rozległe, zapewne macie stosowny dział, pardon za nieodnalezienie go). Miałem wersję podstawową już AD 1989, potem czekałem niecierpliwie na każdy z dodatków. Najbardziej lubiłem Miasto (Arcymag) i Kosmiczną Otchłań.

Grałem z MiM z kolegami pod koniec podstawówki i z kuzynem w wakacje w liceum. zatem było to ca. 6 sezonów intensywnego używania gry. Po tym czasie gra została spakowana i trafiła na strych. Zapewne bliżej lata postaram się ją odkopać, a póki co pogramy w wersję MiM + Jaskinia, którą ma Szwagier :)

Zwykle moje strategje prowadziły do eksterminacji bohaterów bez dochodzenia do Korony Władzy. Własnych modyfikacyj było relatywnie niewiele. Czytam rózne ciekawostki na forum i stronie Valdisa, jestem pod wrazeniem ich szczegółowości :D :D :D Forum jest bardzo inspirujące. Ale muszę też zrobić listę kart / postaci / czarów itp. które będziemy inaczej interpretować niż w oficjalnych instrukcjach, bo zabijają rozgrywkę, np.
- zdobycie uprawnien Arcymaga
- Legionista
- Przeistoczenie
- utrudnienie uzyskiwania mocy i siły wraz z upływem gry

My mieliśmy dorobione dość pocieszne karty - legitymacje partyjne. SdRP dawała uprawnienia złego, UD - neutrealnego a KPN - dobrego. Tę postkomunistyczną można było dodatkowo zjeść zyskując punkt wytrzymałości. Ot, taka refleksja roku 1990 i owczesnych przemian w Polsce.

Ukłony :-)


Awatar użytkownika
HRABIA GENERAŁ LORD
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 302
Rejestracja: niedziela 30 sie 2009, 20:27
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: HRABIA GENERAŁ LORD »

Krusejder pisze:My mieliśmy dorobione dość pocieszne karty - legitymacje partyjne. SdRP dawała uprawnienia złego, UD - neutrealnego a KPN - dobrego. Tę postkomunistyczną można było dodatkowo zjeść zyskując punkt wytrzymałości. Ot, taka refleksja roku 1990 i owczesnych przemian w Polsce.
Baaardzo ciekawa opcja.


Tyle miałem do powiedzenia.
ODPOWIEDZ