Mała uwaga do autorów

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
NoWay [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Władca Podziemi
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 23:18
Płeć:

Mała uwaga do autorów

Post autor: NoWay »

Może nie powinienem się czepiać, bo w końcu dostaję te wszystkie dodatki (na których wykonanie ktoś tam stracił mnóstwo czasu) niejako za darmo, ale od paru dni drukuję/sklejam/wycinam karty i plansze. Zacząłem od podstawki, teraz przyszedł czas na dodatki autorskie i...

szlag mnie trafia.

Może jestem ciemny, może czegoś nie rozumiem, ale apeluję do twórców, żeby (skoro i tak dużo czasu poświęcają na wykonanie dodatku) się troche bardziej przykładali w końcowym etapie tworzenia.
O co chodzi?

wydrukowałem sobie "w ciemno" karty i koszulki do "Wioski" i "Lasu", ufając, że tak dopieszczone karty wystarczy przyłożyć do siebie i skleić. I tu niespodzianka. Koszulka ekwipunku nijak nie pasuje miejscami do jednorożca (bo z tego co widzę w instrukcji właśnie to jest ten ekwipunek), na dodatek są dwa jednorożce! Wiem, że to szczegół, że mogę powycinać karty i koszulki i dopiero wówczas skleić, ale trochę to irrytujące (a myślę, że jeśli ktoś byłby w gorącej wodzie kąpany i od razu sklejał, denerwowałby się jeszcze bardziej).

podobnie rzecz ma sie z lasem.

zatem apeluję do twórców! Róbcie karty przygód/ekwipunku/itp albo na osobnych arkuszach, ale zgrupowane w jednym miejscu, gdzies pod koniec głównego arkusza (tak jak koszulki)

[/url]


Awatar użytkownika
Łudi
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 16:28
Lokalizacja: o.. polskie to krainy
Płeć:

Re: Mała uwaga do autorów

Post autor: Łudi »

Jednego Jednorożca można spotkać w Lesie.
Co do jakości niektórych kart to muszę się zgodzić. Za szybko za dużo.
Zróbcie mniej kart ale dokładnie. :)


nattensmadrigal
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 17
Rejestracja: środa 06 wrz 2006, 10:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Mała uwaga do autorów

Post autor: nattensmadrigal »

Witam wszystkich,

przeglądam to forum od jakiegoś czasu i z wielką przyjemnością widzę, że ta fascynująca gra (mojego dzieciństwa zresztą) nie umarła;) Ba, nadal jest rozwijana!

Udało mi się ściągnąć trochę dodatków, póki co mam je tylko na komputerze. Planuję wydrukować ich trochę i przewietrzyć pudełko z grą, bo na pewno się troche przykurzyło;)

Jedna rzecz, niestety, jest nie do przyjęcia: błędy - ortograficzne, literówki, interpunkcyjne, fleksyjne i inne, jakie tylko są możliwe. Nie piszę, że jestem ideałem, ale ortografy to spore przegięcie. Jak widzę "rozbujnika", to mam ochotę wyrzucić (lub też "rozbujać") dodatek do windowsowego Kosza;)

Pomyślałem sobie, że z chęcią dokonałbym korekty istniejących dodatków tak, żeby oczy nie bolały od czytania poleceń. Potrzebowałbym tylko jakichś źródeł, bo nie bardzo chce mi się poprawiać pdf-y, ale to zależy tylko od woli autorów.

Myślę, że wszyscy by na tym skorzystali (za wyjątkiem tych, dla "ktUrych" nie ma to znaczenia - mam nadzieję, że tacy jednak są mniejszością, mimo postępującego w Polsce analfabetyzmu...).

Co o tym sądzicie, zwłaszcza autorzy?

Pozdrawiam wszystkich i cieszę się, że gra ma się dobrze, nawet lepiej niż kiedyś;)
nattensmadrigal


Kto z Warszawy na partyjkę Magii i Miecza? Pisać;)
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Hejka,

Idea jak najbardziej szczytna, ale nie wiem czy Ci się to uda ponieważ Twórców niektórych dodatków nie było już od dłuższego czasu na forum ;) Zobaczymy co z tego wyjdzie. Moje karty mogę sam poprawić jak coś znajdziesz ale wydaje mi się, że są poprawne przynajmniej pod względem ortograficznym.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
nattensmadrigal
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 17
Rejestracja: środa 06 wrz 2006, 10:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: nattensmadrigal »

Obejrzałem pobieżnie różne dodatki - nie sprawdzałem, kto jest ich autorem. W wielu jednak znalazłem różne niedociągnięcia, poczynając od błędów ortograficznych, braku interpunkcji, literówek, dziwnych sformułowań, a kończąc na zaburzeniu konwencji w nazewnictwie (np. raz Moc z wielkiej litery, raz z małej itp.).

Jestem czepliwy, to wiem, ale lubię profesjonalizm w każdym calu;) I tak:

- Las - drobne błędy, ale i ortografy ("zdąRZyłeś");
- Karczemne Historie, 3 Maski, Przedpola Piekieł, Zamek - drobne błędy;
- Wioska - drobne błędy, czasem niekompletne ramki rysunków;
- Katastrofy - kompletny brak interpunkcji;
- Labirynt Magów - np. "dopuki", ale nie tylko;
- Morskie Opowieści - brak interpunkcji, niekonsekwencja w nazewnictwie (Drakkar czy Dakar?).

W planszach też nie jest lepiej, chociażby w Wieży Maga mogę znaleźć się na "KorytaŻu", czymkolwiek by to dziwactwo nie bylo...;)
Lub też zdanie: "Znicz służy do waŻenia mikstur.", hmm... myślałem, że do ważenia to raczej waga, a nie znicz...

Przeglądałem dość pobieżnie, jednak w każdym z tych dodatków było coś, co należałoby poprawić...


Kto z Warszawy na partyjkę Magii i Miecza? Pisać;)
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Wiesz, nie dziw się że sporo błędów jest, wkońcu większość tych dodatków robiły pojedyncze osoby i raczej nie miały tabunu ludzi od korekty. Jednak faktycznie jak się wyłapie jakąś literówkę czy inny błąd to wkurza. Ja tak zawsze mam że po wysłaniu posta na forum czytam go jeszcze raz i czasem aż się łapie za głowę jakie bugi powyłaziły :P Odrazu daję edit i poprawiam ale niestety nie wszystkim się tak chce :roll:

Ale tak jak mówił SeSim, niektórzy autorzy poszczególnych dodatków już nie siedzą na tym forum, są też i tacy którzy na tym forum nigdy nie pisali. Tak więc musisz się skontaktować z poszczególnymi twórcami i zaproponować swoją pomoc. Bo na własną rękę możesz przetłumaczyć ale raczej nie wolno ci potem tego opublikować bez zgody poszczególnych autorów.

Ja jednak jestem jak najbardziej za więc do dzieła :P


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Do dzieła Don Kichocie :D


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Gieferg
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Morze
Północny Ląd
Wyspa
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 13 sie 2006, 15:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Gieferg »

czepiacie się literówek w dodatkach autorskich a i tak nic nie przebije oryginalnego Szamana i jego:
Poszukiwacz musi jak najszybciej, jednak w normalny soispbm udać się do kapliczki
:lol: myślę że chodziło o "sposób" ale czy mogę mieć pewność? :lol:


FILMOŻERCY- wydania Blu-ray & DVD - promocje/dyskusje/recenzje
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

czepiacie się literówek w dodatkach autorskich a i tak nic nie przebije oryginalnego Szamana i jego:
Nie czepiacie się tylko dbacie o poprawność języka. To, że żyjemy w dobie dzieci internetu, dla których ortografia to pusty frazes w słowniku (jeżeli wogóle wiedzą co to słownik), wcale nie znaczy że mamy kretynieć razem z nimi.

A co do szamana... Cóż :) Nic i nikt nie jest doskonały :] Byłoby nudno :P


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Wkońcu nawet w książkach wydawanych przez poważne wydawnictwa zdażają się literówki. Żeby ich nie było to korektę musiałoby sprawdzać jeszcze kilku niezależnych ludzi a to są koszta i dodatkowe przedłużanie wydania książki.

A dodatków autorskich nikt nie sprawdza (chyba tylko specjalista o imieniu Word 8) ) tak więc tam błędów i literówek jest znacznie więcej.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
nattensmadrigal
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 17
Rejestracja: środa 06 wrz 2006, 10:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: nattensmadrigal »

Póki co napisałem maila do twórców Lasu, bo widzę, że zrobili chyba najwięcej. Niestety, ortografy też są;)

Czekam od nich na odpowiedź. Sam wydrukowałbym trochę z ich prac, ale dopiero, jak będzie to do czytania dla wszystkich;)


Kto z Warszawy na partyjkę Magii i Miecza? Pisać;)
Awatar użytkownika
Michael
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Post autor: Michael »

Tak jak było powiedziane zwróć siędo autorów tych dodatków.


Given the choice - whether to rule a corrupt and failing empire, or to challenge the Fates for another throw, a better throw against one's destiny - what was to do?
Awatar użytkownika
Leviathan
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
500 Kart Przygód
Pieczara Kanibali
Wyspy Przeznaczenia
Posty: 615
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 08:02
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Leviathan »

Pomysł umarł.... A SzczÓry z Kanałów wciąż są równie przeraźliwe jak kiedyś....


"A son seul aspect n'est-on pas terrasse?
Nul n'est assez hardi pour l'exciter"
Job 40:28
Awatar użytkownika
Piecho
Ciemny elf
Ciemny elf
Ciemny elf
Posty: 193
Rejestracja: niedziela 11 lut 2007, 10:26
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Piecho »

Leviathan pisze:Pomysł umarł.... A SzczÓry z Kanałów wciąż są równie przeraźliwe jak kiedyś....
Mnie też rażą takie błędy. Ale spojrzyj czasami na swoje pisanie na komputerze. Niektóre błędy robisz przez przypadek, przez zapomnienie się.
Taki autor, mając do napisania tyle tekstu, siłą rzeczy robi błędy.
Nawet tylko jeden. ale robi. Nikt nie jest doskonały.
Po to właśnie są edytory tekstu. :mrgreen:


Life is life.
Awatar użytkownika
Nekrus
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Karty
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2005, 16:16
Lokalizacja: Ciechanów
Płeć:

Post autor: Nekrus »

Ja robię teksty do kart w Wordzie, wszystko samo się porawia, a mimo wszystko jak się nie doczyta to traWia się jakaś literówka. ](*,) Cóż, takie życie chochlik drukarski nie śpi...


Zawiesiłem robienie kart, aktualnie tworzę figurki do gier planszowych i Fantasy jako "Marek Miniatures"
Tutoriale mam na kanale Youtube "Marcus Fox" zapraszam. :-)
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: stave »

Witam
Kiedy robi sie jakis dodatek w moim przypadku cały projekt robie w Photoshopie CS2 to nie raz znajduję u siebie literówki, czasem jest to spowodowane, ze szybko piszę na klawiaturze a czasem w ferworze tworzenia popełniam takie błedy, przed tym nikt sie nie uchroni, ale po to jest to forum aby autorów informować o takich kwiatkach.
Pozdrawiam stave.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
ODPOWIEDZ