Fenomen Magii i Miecza

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Hellhound [Autor tematu]
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Hellhound »

Space86 pisze:Swoją szosą ciekawe czy za kolejne 20 lat tak się będą ludzie zapalać nad "starym" TMIM-emja k teraz nad MIM i MM?
Fenomen Magii i Miecza polegał na tym, że była to bardzo dobra gra, które wstrzeliła się w idealny dla siebie czas czyli schyłek PRL. Komputery nie były wtedy jeszcze tak popularne, a rynek gier planszowych dopiero się otwierał więc nie było w czym wybierać. Poza MiM była tylko jedna gra która odniosła taki sukces (i to wcześniej) i był to "Gwiezdny kupiec" wydawnictwa Encore. Tylko te dwie gry stały się kultowe do tego stopnia, że opisywane są w książkach (np. 333 popkultowe rzeczy... PRL aut. B. Koziczyńskiego). Talisman jest po prostu jedną z licznych gier planszowych dostępnych obecnie na rynku. Bardzo dobrą, ale nie wydaje mi się żeby urósł do rangi gry kultowej.


Awatar użytkownika
Space86
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Postacie Space86
Sługi Soggotha
Zmierzch Tytanów
Posty: 775
Rejestracja: czwartek 24 gru 2009, 17:18
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Re: Historia forum Magii i Miecza

Post autor: Space86 »

Swego czasu taki sukces odniosły też Scrabble Ale to już inny klimat planszówki.

Proszę nie kontynuować rozmowy nie na temat w tym wątku. /Wiktor
Ostatnio zmieniony środa 27 kwie 2016, 18:21 przez Wiktor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ­


Hana Kaze Midarete Kashin Naki Tenpu Midarete Tenma Warau
Awatar użytkownika
Zaberish
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 310
Rejestracja: sobota 13 lip 2013, 00:17
Płeć:
Kontakt:

Re: Historia forum Magii i Miecza

Post autor: Zaberish »

Hellhound pisze:Fenomen Magii i Miecza polegał na tym, że była to bardzo dobra gra, które wstrzeliła się w idealny dla siebie czas czyli schyłek PRL. Komputery nie były wtedy jeszcze tak popularne, a rynek gier planszowych dopiero się otwierał więc nie było w czym wybierać.
Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić :D Rynek był całkiem spory (mam na myśli liczbę dostępnych tytułów) - nawet jeśli nie liczyć tytułów wydanych przez Encore i Sferę przed 1989 rokiem, to było ich sporo. Owszem, niemała część z nich to były zwykłe "turlaki", ale nie zapominajmy o takich perełkach, jak choćby "Manewry morskie", "Detektyw", "Bulwa" i wiele innych tytułów (ktoś oprócz mnie jeszcze pamięta np. "Wielki terenowy raid motocyklowy"? Albo "Rejs Darem Pomorza"? A "Dyrektorzy" z 1977 roku? Że o absolutnie kultowej "Fortunie" już nie wspomnę z przyzwoitości...), które czekają w kolejce, żebym przywrócił im pamięć na swojej stronie...
Hellhound pisze:Poza MiM była tylko jedna gra która odniosła taki sukces (i to wcześniej) i był to "Gwiezdny kupiec" wydawnictwa Encore. Tylko te dwie gry stały się kultowe do tego stopnia, że opisywane są w książkach (np. 333 popkultowe rzeczy... PRL aut. B. Koziczyńskiego).
Tu też bym podszedł z pewną rezerwą - pierwsze wydanie "MiM" było w roku 1988, na rok przed upadkiem PRL. "Gwiezdny Kupiec" pojawił się nieco wcześniej - w roku 1986, więc i tak już u schyłku poprzedniego ustroju. Niewątpliwie były to gry rewolucyjne, ale naprawdę na naszym rynku planszówek nie było źle. I bardzo mnie zastanawia, dlaczego niby według p. Koziczyńskiego "Fortuna" ani "Manewry Morskie" kultowe nie są...
Hellhound pisze:Talisman jest po prostu jedną z licznych gier planszowych dostępnych obecnie na rynku. Bardzo dobrą, ale nie wydaje mi się żeby urósł do rangi gry kultowej.
Tu się trudno nie zgodzić. Gier jest tyle, że rynek stał się już jakiś czas temu w zasadzie nieogarnialną piaskownicą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Od czasu do czasu nawet uda się wykopać w tej piaskownicy autentyczna perłę :D

Proszę nie kontynuować rozmowy nie na temat w tym wątku. /Wiktor
Ostatnio zmieniony środa 27 kwie 2016, 18:21 przez Wiktor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ­


Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
Awatar użytkownika
Miszon
Astropata
Astropata
Astropata
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 20:27
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 43

Re: Historia forum Magii i Miecza

Post autor: Miszon »

Szczerze mówiąc, co prawda słyszałem zarówno o Fortunie jak i o Manewrach, ale po pierwsze raczej dopiero pod koniec lat 90-tych jak ktoś o tych tytułach wspominał, a po drugie (a raczej po pierwsze) nigdy w nie nie grałem i wtedy też nie kojarzę aby któryś z moich kolegów w nie grał. Bardziej kultowi wydają mi się Komandosi, Wampir, czy Wojna o Pierścień.

Proszę nie kontynuować rozmowy nie na temat w tym wątku. /Wiktor
Ostatnio zmieniony środa 27 kwie 2016, 18:21 przez Wiktor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ­­


http://www.radio-orbit.pl - proszę słuchać najbardziej alternatywnej listy przebojów w Polsce :-)
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Mały Nemo »

Awatar uzytkownikaWiadomość od Nemo:
Wydzieliłem posty do nowego tematu.
Zaberish pisze:Tu też bym podszedł z pewną rezerwą - pierwsze wydanie "MiM" było w roku 1988, na rok przed upadkiem PRL.
Jesteś pewien, iż to był '88, a nie '89. Według skana z White Dwarfa, którego Ci teraz nie znajdę, MiM wydany miał być wydany "soon". A sam skan pochodził właśnie z '89.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: stave »

Ja dostałem swój egzemplarz w 89 a to był drugi rzut 1 edycji bo pierwszy rozszedł sie w tempie expressowym - naklad 35 tysiecy gdzies moze mam jeszcze swiat młodych hehe. Ale jak mnie pamięć nie myli początek naszego mim to byl 89 a nie 88 jak zaberish podajesz


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Zaberish
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 310
Rejestracja: sobota 13 lip 2013, 00:17
Płeć:
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Zaberish »

Nemo, stave - zabiliście mi solidnego gwoździa.
Tego 1988 roku byłem pewny (jeśli chodzi o fakt wydania gry, niekoniecznie jej dystrybucji).
BGG też podaje 1988, ale akurat do informacji stamtąd podchodzę bardzo sceptycznie, bo pełno tam różnych kwiatków...
Poszukam, poszperam, popytam i się odezwę.
Mam kolejny quest w życiu :D


Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Mały Nemo »

Polecamy się na przyszłość ;).


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12779
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Valdi »

Hmm gdzieś kiedyś opisywałem / wysyłałem komuś z dokładnymi miesiącami kiedy MiM trafił do redakcji Fantastyki (przedpremierowo), na rynek itp. Musze to odnaleźć


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
Zaberish
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 310
Rejestracja: sobota 13 lip 2013, 00:17
Płeć:
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Zaberish »

Valdi pisze:Hmm gdzieś kiedyś opisywałem / wysyłałem komuś z dokładnymi miesiącami kiedy MiM trafił do redakcji Fantastyki (przedpremierowo), na rynek itp. Musze to odnaleźć
Gdyby Ci się udało, byłbym bardzo wdzięczny :D


Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
Awatar użytkownika
Zaberish
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 310
Rejestracja: sobota 13 lip 2013, 00:17
Płeć:
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Zaberish »

Póki co mała aktualizacja w kwestii daty wydania pierwszego wydania "Magii i Miecza" w kraju nad Wisłą: dotarłem do informacji (póki co jeszcze niepotwierdzonej, ale w kontekście tego, co napiszę dalej, wydaje mi się ona prawdopodobna), że "Magia i Miecz" wyszła w roku 1987 (!!!). Pewne jest natomiast na 100% to, że w "Fantastyce" nr 6 (69) z roku 1988 na stronie 64 znajduje się recenzja pierwszego wydania "Magii i Miecza". Siłą rzeczy więc gra nie wyszła później - musiał to być najpóźniej 1988 rok. Niestety, nie dysponuję tą konkretną "Fantastyką", więc jeśli ktoś ma i byłby skłonny zrobić zdjęcie/skan tej recenzji albo chociaż ją przeczytać i dać znać, czy jest tam coś konkretniejszego na temat daty wydania, będę zobowiązany. Jak będę miał więcej info, znów się odezwę!


Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12779
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Valdi »

Właśnie o tej informacji pisałem komuś tylko nie moge tego odnaleźć. (skan masz ma http://www.magiaimiecz.eu/baza_czasopism/fantastyka.htm)

Ważne ze mimo iż jest to numer z Czerwca - to był on składany kwartał wcześniej (czyli w Marcu).

Co ważniejsze z metek drukarskich (mam dwa egzemplarze w formie takiej jakie wychodziły z poligrafii) są numery druku sygnowane 149/87.

Tylko zależy o czym mówisz kiedy gra wyszła czy kiedy była drukowana?

Czy to nie Tobie kiedyś właśni pisałem o tym?

-----------------
Co ważniejsze w wrześniowym numerze 1987 (czyli pisanym w Czerwcu 1987)

Maciej Makowskich pisał: "... a pod koniec roku powinna pojawić się na rynku gra będąca wprowadzeniem do "role plaing" pt. "Magia i miecz" wydana przez nową powstającą spółkę, która ma w swoich planach produkcję następnych gier".

Czyli w planach była na koniec 1987, pierwsze egzemplarze trafiły do wydawnictw w pierwszym kwartale1988,
Ostatnio zmieniony środa 11 maja 2016, 09:59 przez Valdi, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: ­


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12779
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Valdi »

Tylko sobie tak nadmienię że tydzień temu w poniedziałek, minęło 11 lat odkąd się tu na forum pojawiłem :)


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5773
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: abubu »

A przy okazji taka ciekawostka :)
Uruchomienie witryny: 21 listopada 2003, 14:42


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: stave »

No tak czas leci hehe :mrgreen:


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23493
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Mały Nemo »

No, my ze Stavem niedługo będziemy też obchodzić dziesięciolecie... Naprawdę jak ten czas leci....


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Re: Fenomen Magii i Miecza

Post autor: Kufir »

Ja na forum jestem od 18 stycznia 2004. 12 lat minęło już dawno :)


Obrazek
ODPOWIEDZ