Strona 1 z 1

Fenomen Magii i Miecza

: wtorek 26 kwie 2016, 22:56
autor: Hellhound
Space86 pisze:Swoją szosą ciekawe czy za kolejne 20 lat tak się będą ludzie zapalać nad "starym" TMIM-emja k teraz nad MIM i MM?
Fenomen Magii i Miecza polegał na tym, że była to bardzo dobra gra, które wstrzeliła się w idealny dla siebie czas czyli schyłek PRL. Komputery nie były wtedy jeszcze tak popularne, a rynek gier planszowych dopiero się otwierał więc nie było w czym wybierać. Poza MiM była tylko jedna gra która odniosła taki sukces (i to wcześniej) i był to "Gwiezdny kupiec" wydawnictwa Encore. Tylko te dwie gry stały się kultowe do tego stopnia, że opisywane są w książkach (np. 333 popkultowe rzeczy... PRL aut. B. Koziczyńskiego). Talisman jest po prostu jedną z licznych gier planszowych dostępnych obecnie na rynku. Bardzo dobrą, ale nie wydaje mi się żeby urósł do rangi gry kultowej.

Re: Historia forum Magii i Miecza

: środa 27 kwie 2016, 09:30
autor: Space86
Swego czasu taki sukces odniosły też Scrabble Ale to już inny klimat planszówki.

Proszę nie kontynuować rozmowy nie na temat w tym wątku. /Wiktor

Re: Historia forum Magii i Miecza

: środa 27 kwie 2016, 15:43
autor: Zaberish
Hellhound pisze:Fenomen Magii i Miecza polegał na tym, że była to bardzo dobra gra, które wstrzeliła się w idealny dla siebie czas czyli schyłek PRL. Komputery nie były wtedy jeszcze tak popularne, a rynek gier planszowych dopiero się otwierał więc nie było w czym wybierać.
Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić :D Rynek był całkiem spory (mam na myśli liczbę dostępnych tytułów) - nawet jeśli nie liczyć tytułów wydanych przez Encore i Sferę przed 1989 rokiem, to było ich sporo. Owszem, niemała część z nich to były zwykłe "turlaki", ale nie zapominajmy o takich perełkach, jak choćby "Manewry morskie", "Detektyw", "Bulwa" i wiele innych tytułów (ktoś oprócz mnie jeszcze pamięta np. "Wielki terenowy raid motocyklowy"? Albo "Rejs Darem Pomorza"? A "Dyrektorzy" z 1977 roku? Że o absolutnie kultowej "Fortunie" już nie wspomnę z przyzwoitości...), które czekają w kolejce, żebym przywrócił im pamięć na swojej stronie...
Hellhound pisze:Poza MiM była tylko jedna gra która odniosła taki sukces (i to wcześniej) i był to "Gwiezdny kupiec" wydawnictwa Encore. Tylko te dwie gry stały się kultowe do tego stopnia, że opisywane są w książkach (np. 333 popkultowe rzeczy... PRL aut. B. Koziczyńskiego).
Tu też bym podszedł z pewną rezerwą - pierwsze wydanie "MiM" było w roku 1988, na rok przed upadkiem PRL. "Gwiezdny Kupiec" pojawił się nieco wcześniej - w roku 1986, więc i tak już u schyłku poprzedniego ustroju. Niewątpliwie były to gry rewolucyjne, ale naprawdę na naszym rynku planszówek nie było źle. I bardzo mnie zastanawia, dlaczego niby według p. Koziczyńskiego "Fortuna" ani "Manewry Morskie" kultowe nie są...
Hellhound pisze:Talisman jest po prostu jedną z licznych gier planszowych dostępnych obecnie na rynku. Bardzo dobrą, ale nie wydaje mi się żeby urósł do rangi gry kultowej.
Tu się trudno nie zgodzić. Gier jest tyle, że rynek stał się już jakiś czas temu w zasadzie nieogarnialną piaskownicą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Od czasu do czasu nawet uda się wykopać w tej piaskownicy autentyczna perłę :D

Proszę nie kontynuować rozmowy nie na temat w tym wątku. /Wiktor

Re: Historia forum Magii i Miecza

: środa 27 kwie 2016, 16:09
autor: Miszon
Szczerze mówiąc, co prawda słyszałem zarówno o Fortunie jak i o Manewrach, ale po pierwsze raczej dopiero pod koniec lat 90-tych jak ktoś o tych tytułach wspominał, a po drugie (a raczej po pierwsze) nigdy w nie nie grałem i wtedy też nie kojarzę aby któryś z moich kolegów w nie grał. Bardziej kultowi wydają mi się Komandosi, Wampir, czy Wojna o Pierścień.

Proszę nie kontynuować rozmowy nie na temat w tym wątku. /Wiktor

Re: Fenomen Magii i Miecza

: czwartek 28 kwie 2016, 17:17
autor: Mały Nemo
Awatar uzytkownikaWiadomość od Nemo:
Wydzieliłem posty do nowego tematu.
Zaberish pisze:Tu też bym podszedł z pewną rezerwą - pierwsze wydanie "MiM" było w roku 1988, na rok przed upadkiem PRL.
Jesteś pewien, iż to był '88, a nie '89. Według skana z White Dwarfa, którego Ci teraz nie znajdę, MiM wydany miał być wydany "soon". A sam skan pochodził właśnie z '89.

Re: Fenomen Magii i Miecza

: czwartek 28 kwie 2016, 18:07
autor: stave
Ja dostałem swój egzemplarz w 89 a to był drugi rzut 1 edycji bo pierwszy rozszedł sie w tempie expressowym - naklad 35 tysiecy gdzies moze mam jeszcze swiat młodych hehe. Ale jak mnie pamięć nie myli początek naszego mim to byl 89 a nie 88 jak zaberish podajesz

Re: Fenomen Magii i Miecza

: sobota 30 kwie 2016, 05:42
autor: Zaberish
Nemo, stave - zabiliście mi solidnego gwoździa.
Tego 1988 roku byłem pewny (jeśli chodzi o fakt wydania gry, niekoniecznie jej dystrybucji).
BGG też podaje 1988, ale akurat do informacji stamtąd podchodzę bardzo sceptycznie, bo pełno tam różnych kwiatków...
Poszukam, poszperam, popytam i się odezwę.
Mam kolejny quest w życiu :D

Re: Fenomen Magii i Miecza

: sobota 30 kwie 2016, 12:11
autor: Mały Nemo
Polecamy się na przyszłość ;).

Re: Fenomen Magii i Miecza

: sobota 30 kwie 2016, 12:54
autor: Valdi
Hmm gdzieś kiedyś opisywałem / wysyłałem komuś z dokładnymi miesiącami kiedy MiM trafił do redakcji Fantastyki (przedpremierowo), na rynek itp. Musze to odnaleźć

Re: Fenomen Magii i Miecza

: niedziela 01 maja 2016, 03:09
autor: Zaberish
Valdi pisze:Hmm gdzieś kiedyś opisywałem / wysyłałem komuś z dokładnymi miesiącami kiedy MiM trafił do redakcji Fantastyki (przedpremierowo), na rynek itp. Musze to odnaleźć
Gdyby Ci się udało, byłbym bardzo wdzięczny :D

Re: Fenomen Magii i Miecza

: środa 04 maja 2016, 00:08
autor: Zaberish
Póki co mała aktualizacja w kwestii daty wydania pierwszego wydania "Magii i Miecza" w kraju nad Wisłą: dotarłem do informacji (póki co jeszcze niepotwierdzonej, ale w kontekście tego, co napiszę dalej, wydaje mi się ona prawdopodobna), że "Magia i Miecz" wyszła w roku 1987 (!!!). Pewne jest natomiast na 100% to, że w "Fantastyce" nr 6 (69) z roku 1988 na stronie 64 znajduje się recenzja pierwszego wydania "Magii i Miecza". Siłą rzeczy więc gra nie wyszła później - musiał to być najpóźniej 1988 rok. Niestety, nie dysponuję tą konkretną "Fantastyką", więc jeśli ktoś ma i byłby skłonny zrobić zdjęcie/skan tej recenzji albo chociaż ją przeczytać i dać znać, czy jest tam coś konkretniejszego na temat daty wydania, będę zobowiązany. Jak będę miał więcej info, znów się odezwę!

Re: Fenomen Magii i Miecza

: środa 04 maja 2016, 00:33
autor: Valdi
Właśnie o tej informacji pisałem komuś tylko nie moge tego odnaleźć. (skan masz ma http://www.magiaimiecz.eu/baza_czasopism/fantastyka.htm)

Ważne ze mimo iż jest to numer z Czerwca - to był on składany kwartał wcześniej (czyli w Marcu).

Co ważniejsze z metek drukarskich (mam dwa egzemplarze w formie takiej jakie wychodziły z poligrafii) są numery druku sygnowane 149/87.

Tylko zależy o czym mówisz kiedy gra wyszła czy kiedy była drukowana?

Czy to nie Tobie kiedyś właśni pisałem o tym?

-----------------
Co ważniejsze w wrześniowym numerze 1987 (czyli pisanym w Czerwcu 1987)

Maciej Makowskich pisał: "... a pod koniec roku powinna pojawić się na rynku gra będąca wprowadzeniem do "role plaing" pt. "Magia i miecz" wydana przez nową powstającą spółkę, która ma w swoich planach produkcję następnych gier".

Czyli w planach była na koniec 1987, pierwsze egzemplarze trafiły do wydawnictw w pierwszym kwartale1988,

Re: Fenomen Magii i Miecza

: środa 11 maja 2016, 09:57
autor: Valdi
Tylko sobie tak nadmienię że tydzień temu w poniedziałek, minęło 11 lat odkąd się tu na forum pojawiłem :)

Re: Fenomen Magii i Miecza

: środa 11 maja 2016, 10:06
autor: abubu
A przy okazji taka ciekawostka :)
Uruchomienie witryny: 21 listopada 2003, 14:42

Re: Fenomen Magii i Miecza

: środa 11 maja 2016, 20:47
autor: stave
No tak czas leci hehe :mrgreen:

Re: Fenomen Magii i Miecza

: czwartek 12 maja 2016, 07:05
autor: Mały Nemo
No, my ze Stavem niedługo będziemy też obchodzić dziesięciolecie... Naprawdę jak ten czas leci....

Re: Fenomen Magii i Miecza

: poniedziałek 31 paź 2016, 07:43
autor: Kufir
Ja na forum jestem od 18 stycznia 2004. 12 lat minęło już dawno :)