Strona 1 z 1

: czwartek 23 paź 2014, 20:00
autor: sosen1987
Witam.

Kupiłem na allegro "oryginalną Magię i Miecz wydanie II".

Do MiMa wracam po kilkunastu latach więc mogę się mylić, ale dajcie proszę znać czy nie widzicie nic podejrzanego na poniższych zdjęciach, ponieważ mam kilka wątpliwości:

1. kolor mapy od spodu (zawsze kojarzyło mi się że był fioletowy, a tutaj błękit);
2. kolory żetonów - są inne niż w innych aukcjach na allegro wystawianych jako oryginalne;
3. czcionki - na kartach postaci i w grze wydają mi się inne;

Zdjęcia:
http://zapodaj.net/f1fd118d8351a.jpg.html
http://zapodaj.net/da7c53033a35b.jpg.html
http://zapodaj.net/afb44fde05c9d.jpg.html
http://zapodaj.net/9602508a2e983.jpg.html

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

: czwartek 23 paź 2014, 20:07
autor: Wiktor
Nie jestem specjalistą od MiM, ale grałem wiele razy, na wielu oryginalnych zestwach. Kolory żetonów w MiM i MM były różne, nawet w tych samych dodatkach. Rewersy plansz też różniły się kolorami. W moim egzemplarzu MiM chyba był właśnie błękitny lub granatowy spód.
Kolory napisu na rewersach Poszukiwaczy też były różne w oryginalnej grze: białe i żółte. Czcionka może być tu tropem, ale nie pamiętam dokładnie jej wyglądu więc w tej kwestii lepiej niech wypowiedzą się znawcy. Dla mnie twój egzemplarz wygląda na nie budzący wątpliwości.
Jeśli karty przygód na rewersach masz nierówno przycięte to prawdopodobnie jest oryginał ;)

: czwartek 23 paź 2014, 20:23
autor: Mały Nemo
Cześć,

Jak spojrzałem na te zdjęcia, to także mi się wydaje, iż masz oryginał. Czcionka na karcie Poszukiwacza także pasuje. Jedynie zwróciłem uwagę na lekko dziwne żetony; na Twoim zdjęciu wyglądają jakby były sztywniejsze niźli w rzeczywistości były, ale możliwe że to taki dodruk był lub na tym zdjęciu wyglądają lekko inaczej niźli naprawdę wyglądają.

Moim zdaniem to oryginał.

: czwartek 23 paź 2014, 21:30
autor: Wiktor
Jeśli nie widziałeś nigdy oryginału lub nie masz dostępu do materiału porównawczego to można pomyśleć o ekspertyzie :)
Jest na forum wiele osób, którym nie jeden oryginał przewinął się przez ręce i nie jeden mają w kolekcji (ja np. mam 2 egz. MiMa). Jeśli już bardzo zależy Ci na pewności to spróbuj znaleźć kogoś, do kogo możesz wysłać próbkę do porównania :]

: czwartek 23 paź 2014, 21:48
autor: abubu
na 99% oryginał ... ja niczego niepokojącego nie zauważyłem ... sam posiadam 2.5 kompletów MiM i właśnie tak się prezentują:
błękitny spód planszy głównej
rewers kart poszukiwaczy różnie, raz biało-czerwony a raz żółto-czerwony
na kartach ślady po złączeniach z arkusza [drobne punkty na krawędziach, świadczące o "wyrwaniu" z arkusza, a nie "ładnie" wycięte nożykiem w domowym zaciszu]
czcionki w treści kart takie same

jeżeli chodzi o kolor żetonów, to ciężko powiedzieć ze względu na przekłamanie na zdjęciu, jednak "nierówność" wycięć skłania mnie ku oryginalnym (średnio pamiętam swoje pierwsze "wypakowywanie" oryginału, jednak efekt jest bardzo podobny - o dziwo - mieszki złota miałem niemal równiutkie [chyba były tam linie podziału?], przy pozostałych żetonach, już nie było tak pięknie).
Nemomon pisze:Jedynie zwróciłem uwagę na lekko dziwne żetony; na Twoim zdjęciu wyglądają jakby były sztywniejsze niźli w rzeczywistości były, ale możliwe że to taki dodruk był lub na tym zdjęciu wyglądają lekko inaczej niźli naprawdę wyglądają.
normalnie wyglądają ... prawdopodobnie złudzenie ze względu na powiększenie ... są pięknie niedoskonałe jak w oryginale :)

: czwartek 23 paź 2014, 21:55
autor: Rogo
Tył plansz był różny, u mnie jest pomarańczowy, a na pewno mam oryginał, więc kolorem nie ma co się kierować. Żetony akurat mam nieco inne (mam żółte cyferki na żetonach siły). Jeśli są tej samej faktury co pozostałe żetony, to prawdopodobnie tu też nie trzymali się żadnej reguły i są oryginalne. Karty przygód w niemal każdym dodatku miały inny odcień zieleni (u mnie szczególnie te ze smoków łatwo rozpoznać, bo są zdecydowane jaśniejsze).
Wiktor pisze:Jeśli karty przygód na rewersach masz nierówno przycięte to prawdopodobnie jest oryginał
To jest bardzo trafne spostrzeżenie ;)

: czwartek 23 paź 2014, 21:56
autor: abubu
ps. kostki na 99% nie są oryginalne :)

: czwartek 23 paź 2014, 23:31
autor: Rogo
Kostki się gubią, to się inne dosztukowuje. To mnie nie dziwi.