Klimat Magii i Miecza

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Michael [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Klimat Magii i Miecza

Post autor: Michael »

Jak wiadomo Magia i Miecz jest polską wersją 2 ed Talizmanu , który miał być reklamą Warhammera. O ile sam Warhammer jest światem mrocznym i przesyconym wizją nieuchronnej zagłady to Talizman atmosfery tej nie posiada i w sferze klimatu grozy jest powiedzmy na zwykłym poziomie. 3 edycja Talizmanu całkowicie zerwała z grozą i przypomina raczej Power Rangers lub kreskówki pełne przepakowanych herosów którzy okładają się magicznym złomem a i tak nikt nie ginie . Klimatem przypominają arcydzieła puszczane na Polsacie czyli Xenę Herkulesa czy Nowe Przygody Robin Hooda.Tyle wersja oryginalna.

Edycja polska z kolei ciąży bardziej w kierunku klasycznego fantasy Chociaż aktualnie MiM zbacza trochę w kierunku D&D to wydaje mi się że większość chciałaby bardziej świata z serialu "Robin Hood człowiek w kapturze"
Moim zdaniem Polacy są o wiele bardziej konserwatywni w spojrzeniu na tą grę i raczej nigdy nie pojawią się takie rzeczy jak na Zachodzie czyli Talizman w wersji Star Trek czy Monty Python. Zresztą śledząc opinie dotyczące Kosmicznej Otchłani można przewidzieć jakie byłoby przyjęcie podobnego dodatku.
Co ciekawe czasami można spotkać się z opinią że Jaskinia Podziemia a nawet Miasto nie maja odpowiedniego klimatu.

Zadam więc pytanie jaki powinien być klimat Magii i Miecza ?
Ostatnio zmieniony sobota 04 lis 2006, 10:58 przez Michael, łącznie zmieniany 1 raz.


Given the choice - whether to rule a corrupt and failing empire, or to challenge the Fates for another throw, a better throw against one's destiny - what was to do?
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Hmmm dobry temat poruszyłeś. Jak dla mnie to powino być właśnie w takim klimacie Warhammera. Tylko nie przesadzajmy z tym mrokiem :) Fabuła gry (MiM) za bardzo nie stwarza furtek ku temu. Nigdzie nie jest napisane, że walczymy z chaosem :)


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Raleen
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2004, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dokładnie taki jak napisałeś - średniowiecze z elementami magii i fantastyki, ale najlepiej, żeby te elementy nadprzyrodzone nawiązywały do jakichś wyobrażeń historycznych, wierzeń ludów pogańskich itd.

Tolkien odniósł sukces bo dużo się do tego odwoływał i pod wieloma względami rozwijał stare wierzenia i mity wczesnośredniowieczne. Po prostu pewne rzeczy są w dobrym guście, inne są kiczowate. Np. jak zobaczyłem latające byki w Warhammerze to ręce mi opadły :? .


Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Średniowieczne fantazy osadzone jaknajbardziej w świecie żądzonym przez smoki i korone władzy i nic innego. Klimat trzeba samemu stworzyć i odpadają takie rozszezenia jak Władca pirścieni...

Angielski talisman jest wydany (a szczególnie jego 3 ed) w celach marketingowych zresztą jak wszystko i jeżeli unas by było coś podobnego wydane może i by to ludzie kupili ale dalej by grali w MiM (przykład Magiczny Miecz). Więc klimat tylko i wyłacznie średniowiecznego fantasy w świecie MiM


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
MAXtoon
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Posty: 1070
Rejestracja: środa 11 maja 2005, 13:31
Lokalizacja: RADOM
Płeć:

Post autor: MAXtoon »

Nie jestem oryginalny - średniowieczne fantasy z elementami RPG(ale bzy przesady). Dlatego właśne z Otchłanią nie gram hehe... ;)

P.s. Ile razy dziennie można formatować Windowsa? Odp: w Radomiu nawet do 6 razy dziennie... ech...


Punk is dead.I' m fuckin Zombie.

Moderator nie nabija postów-moderator ma wiele do przekazania
Moderator nie myli się-moderator ma inne zdanie
Kto przychodzi ze swoimi przekonaniami-wychodzi z przekonaniami moderatora :D
Awatar użytkownika
Hadron
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 32
Rejestracja: sobota 23 cze 2007, 10:53
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: Hadron »

Hehe, klimat tworzy się podczas gry, nieważne z jakimi dodatkami,
ja zawsze gram z otchłanią.
A Władcę pierścieni wprowadzili twórcy gry (+ dodatek jaskinia)
Czy nic wam nie mówi: Poszukiwacz: Nizołek, przedmiot: Pierścień władzy, przyjaciel: Gandalf.
Ale jednak Mim ma swój klimat, ktorego nie powinno się mieszać z innymi światami.
Pozdrawiam


Raleen
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2004, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja też jak grałem to z Otchłanią, mało kto i tak tam chodził i jak trafiał to z reguły szybko wychodził, bo taka jest Otchłań, więc ogólnie nie było problemu. Natomiast jak czytam o niektórych dodatkach tutaj to zastanawiam się na ile ich twórcy zachowali pierwotny klimat tej gry.


Awatar użytkownika
Hadron
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 32
Rejestracja: sobota 23 cze 2007, 10:53
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: Hadron »

Zgadzam sie w pelni z toba RK, przykladowo Xena>? To przesada.
Można wymyślać dodatki, ale nie ściągać z innych filmów czy gier.
Zachowajmy coś z MiMa.


Raleen
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2004, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nie rozmawiajmy o patologiach :wink:

Był jeszcze kiedyś taki fajny Robin Hood na Polsacie, w którym Robin walczył łukiem niczym mieczem, a rzadko z niego strzelał, on ogólnie był zabawny :D , odstresowujący :wink:


Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Ja uważam że dobry jest klimat taki jaki był przy wszystkich podstawowych wersjach i nawet Otchłań mnie nie raziła. Poprostu wielu osobom się nie podoba bo są za bardzo przyzwyczajeni że jak fantasy to nie ma prawa być technologii itd. Mnie się podoba tak jak jest. Kraina opanowana przez smoki z potężnym artefaktem ukrytym gdzieś w górach, jedyną rzeczą mogącą dać siłę potrzebną do zapanowania nad krainami a do tego bramy czasoprzestrzenne mogące porwać poszukiwaczy w przyszłość jak też i sciągnąć do krainy postacie z tamtego czasu.

Ale co do tych dzisiątek dodatków bazujących na filmach typu Xena, Hercules, Robin Hood czy Władca Pierścieni a tym bardziej Matrix to już mi się nie dobrze robi jak to widzę. Ciekawe co będzie następne? Klocki Lego w świecie MiMa? A może Action Man jako jeden z poszukiwaczy? Może ktoś zrobi Leppera jako jedno z alternatywnych zakończeń? O i napewno pasowałoby wprowadzić jakiegoś super bossa np. Chucka Norrisa 8)

Co do Gandalfa i niziołka. Niziołki też występują w Warhammerze więc wszystko ok. natomiast jak grałem na początku w MiMa to nie znałem jeszcze Tolkiena więc nazwa Gandalf wydawała mi się raczej śmieszna :P Potem przeczytałem Władcę i stwierdziłem ze to głupie umieszczać w grze nawiązania do innych światów.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Hadron
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 32
Rejestracja: sobota 23 cze 2007, 10:53
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Post autor: Hadron »

Zreszta niewazne są dodatki, niech kazdy gra z tym co mu pasuje, ważne są osoby które biorą udział w grze i czy dobrze się bawią.
Jednyny dodatek, który mi się bardzo spodobał, to MONTHY PYTHON i święty gral. Po prostu zabawne są. Mozna z nimi grać lub nie. (niedługo przetłumaczę) Ponieważ jestem fanem latającego cyrku, uważam że świetnie pasuje do klimatu gry. Kart jest kilka więc nie burzy całej konwencji ani świata. co o tym myślicie?


Awatar użytkownika
Michael [Autor tematu]
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Post autor: Michael »

A ja nie uważam że Monty Python pasuje do klimatu MiMa. W którym miejscu zauważyłeś podobieństwo obu rzeczy ? Już wiem ! Obie zostały zrobione przez Anglików !
Jest tyle dodatków do Talizmanu , może zaczniesz tłumaczyć te naprawdę wartościowe .


Given the choice - whether to rule a corrupt and failing empire, or to challenge the Fates for another throw, a better throw against one's destiny - what was to do?
Raleen
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Posty: 451
Rejestracja: poniedziałek 25 paź 2004, 13:23
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Raleen »

ktoś zrobi Leppera jako jedno z alternatywnych zakończeń?
To byłoby mało klimatyczne, ale za to jeden z moich kolegów planował zrobic grę pt. Blokada... :D Wiadomo o czym :D


Awatar użytkownika
Stopek
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 03 wrz 2006, 17:53
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Post autor: Stopek »

Witam

Jak już pisałem w innym temacie, dla mnie klimat MiM`a to świat Conana - ale to też luźne skojarzenie. Przede wszystkim chodzi o tym, iż owe fantasy odnosi się do prehistorii naszego świata, tak jak w prozie Howarda. Niektóre nazwy czy rysunki kojarzą nam się z buddyjskimi świątyniami, chrześcijańskimi klasztorami, etc.

Pozdrawiam


Fajnie jest mieć hobby ;)
Awatar użytkownika
Łudi
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Posty: 238
Rejestracja: niedziela 20 sie 2006, 16:28
Lokalizacja: o.. polskie to krainy
Płeć:

Post autor: Łudi »

Klimat MiM to typowe to fantastyka + trochę z średniowiecza ala za to podane w bardzo przyjemnej formie. :D


Don’t wory be happy :-)
Awatar użytkownika
Gieferg
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Morze
Północny Ląd
Wyspa
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 13 sie 2006, 15:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Wiek: 42
Kontakt:

Post autor: Gieferg »

Edycja polska z kolei ciąży bardziej w kierunku nie tyle fantasy co średniowiecza z elementami fantasy.
Edycja polska dąży jak najbardziej w kierunku high magic fantasy a'la D&D, a z powżyszym zdaniem się nei zgadzam. Gdyby dązyło bardziej w stron średniowiecza z elementami fantasy, to musiałoby by być zdecydowanie mniej tych elementów fantasy a klimat moze bardziej wstylu książek o Wiedźminie. Z klimatem warhammera również nie ma za wiele wspólnego.
Co do Gandalfa
co do Gandalfa, to pierwszy jakiego znałem to Gandalf Szalony z Thorgala (moze miałem 7 lat), drugi to ten z Jaskini (6 klasa podstawówki), a na końcu (8 klasa podstawówki) poznałem tego tolkienowskiego.


FILMOŻERCY- wydania Blu-ray & DVD - promocje/dyskusje/recenzje
Awatar użytkownika
Fly
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów
Labirynt Magów
Posty: 220
Rejestracja: wtorek 01 mar 2005, 17:45
Lokalizacja: Miasto Kominów
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Fly »

Co do Gandalfa - w rzeczywistości pochodzi on z legend skandynawskich, gdzie byl bodajże mędrcem pośród karłów.


Crux santa sit mihi lux.
Non draco sid mihi dux.
Vade retro satana, non suade mihi vana.
Sunt mala quae libas, ipse venena bibas.
Awatar użytkownika
kupiec
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 37
Rejestracja: piątek 06 kwie 2007, 23:21
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kupiec »

klimat tej gry jest czymś niesamowitym
daje mozliwosć przeniesienia sie czasy średniowiecza fantasy
jako dzieciaczek grałem dość ostro w te grę ( zresztą do dziś gram choc rzadziej ) i pozostał we mnie smak przygody, sam często mam ochotę wyruszyć w jakąś podróż tylko że zamiast stada dzikich orków spotkać można stado dzikich kiboli :)

gdzieś tam szukam często rzeczy zwiazanych z tą stylistyką ( wiecie czarownice , magia tajemnicze przedmioty ) :)
to już przez tą grę zostało w srodku zakorzenione :)


Awatar użytkownika
gural
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Bestiariusz
Kurhan
Świątynia
Posty: 1031
Rejestracja: sobota 23 wrz 2006, 15:32
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: gural »

Epoka samurajów to również średniowiecze
Nie rozumiem słowa również. Nigdy nie było powiedziane, że MiM jest osadzony w średniowieczu i wokół niego się obraca.


:arrow: Świątynia
:arrow: Bestiariusz
PoKrAk
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Posty: 1093
Rejestracja: niedziela 28 sty 2007, 14:27

Post autor: PoKrAk »

Nigdy nie było powiedziane, że MiM jest osadzony w średniowieczu i wokół niego się obraca
Każde typowe fantasy jest oparte na europejskim średniowieczu, czy to LOTR czy Warhammer czy świat Wiedźmina. MiM również (jak ktoś chce to kontynuowac to niech założy odpowiedni temat). Tutaj już więcej śmiecić nie będe.


Konto zablokowane. Aktualne konto:
Gieferg
Awatar użytkownika
gural
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Bestiariusz
Kurhan
Świątynia
Posty: 1031
Rejestracja: sobota 23 wrz 2006, 15:32
Lokalizacja: Szczecin
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: gural »

Nie jest to jasno powiedziane, dlatego prawdopodobnie powstała WKO i może powstawać wszystko inne nie związane ze średniowieczem i nadal być osadzane w MiMie.


:arrow: Świątynia
:arrow: Bestiariusz
Awatar użytkownika
HunteR
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Gdzieś tu już był temat o zwykłym fantasy i powiązaniach MiMa z WHFRP, polecam poszukać i tam kontynuować dyskusję.
Raleen pisze:To byłoby mało klimatyczne
To było nawiązanie do głupoty niektórych twórców (głównie angoli) którzy robią takie debilne dodatki, jak widać dla nich klimat jest nic nie warty :wink: Chociaż znowu z drugiej strony oryginalny Talisman był grą trochę jajcarską już choćby z racji niektórych grafik :-"


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12790
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

HunteR pisze:Gdzieś tu już był temat o zwykłym fantasy i powiązaniach MiMa z WHFRP
No właśnie to ten temat (popatrz po datach postów Fly Sob Lis 04, 2006, kupiec Czw Kwi 12, 2007) wydzieliłem posty z innego bo chłopacy za bardzo ciągnęli offtopa.


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
Awatar użytkownika
Smok
Zawadiaka
Zawadiaka
Zawadiaka
Posty: 94
Rejestracja: poniedziałek 12 lut 2007, 11:39
Lokalizacja: Kraśnik
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: Smok »

to ja tylko chciałbym dać słówko do tej starej już dyskusji... klimat Magii i Miecza to przede wszystkim fantasy (lubię, ale w sumie ekspertem w dziedzinie fantasy nie jestem) - więc w pewnym sensie "W kosmicznej otchłani" wpisuje się trochę w ten klimat... WKO grałem tylko kilka razy (tak bliżej 2-3 razy) i trochę już nie pamiętam jak się w nią grało (pamiętam co poniektórych poszukiwaczy). Chyba fajniejszym nawiązaniem byłoby wprowadzenie postaci cyperpunkowych - niż tych z WKO. Choć klimat zbliżony do średniowiecza pasuje mi najbardziej...


Obrazek
ODPOWIEDZ