Mam pytanie...

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Awatar użytkownika
Gieferg
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Morze
Północny Ląd
Wyspa
Posty: 1484
Rejestracja: niedziela 13 sie 2006, 15:13
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: Gieferg »

Ok, niech będzie że nie plagiat tylko "kiepska podróbka" :mrgreen:

Dodam tylko,że gdyby nie to, że to było w czasch kiedy takie sprawy jak kwestia prawa autorskiego nie były w Polsce chyba jakoś sensownie uregulowane*, to pewnie by to tak łatwo nie przeszło.

* - nie wiem kiedy MM wydano ale kwestie prawa autorskiego są uregulowane zdaje się od 1994 roku.


FILMOŻERCY- wydania Blu-ray & DVD - promocje/dyskusje/recenzje
NoWay
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Władca Podziemi
Posty: 134
Rejestracja: poniedziałek 07 sie 2006, 23:18
Płeć:

Post autor: NoWay »

nie sądziłem, że kiedyś to powiem, ale zgadzam się w 100% z Giefergiem. ;)

MM to plagiat.
plagiat «przywłaszczenie cudzego pomysłu twórczego, wydanie cudzego utworu pod własnym nazwiskiem lub dosłowne zapożyczenie z cudzego dzieła opublikowane jako własne; też: taki przywłaszczony pomysł, wydany utwór lub zapożyczenie»

taki przykład - Zespół (muzyczny) A wykonuje piosenkę (dajmy na to pod tytułem "ABC") zaprzyjaźnionego zespołu B - za zgodą tego ostatniego oczywiście. Mija jakiś czas, przyjaźń między zespołami gdzieś przepada, wygasają wszelkie umowy. Czy zespół A nadal ma prawo wykonywać piosenkę "ABC" - mimo że wokalista grupy A ma inny głos, a zamiast gitary grają skrzypce?

MM nie jest inną grą opartą na podobnych zasadach - to jest plagiat MiMa. Gdy kupiłem MM i z radością odpakowałem kartonik, to po chwili niemal cisnąłem Magicznym Mieczem o ścianę - tak się wkurzyłem, że kupiłem kopię gry, którą już posiadam (na dodatek znacznie słabiej wykonaną). Przyjrzyjmy się dokładniej instrukcji, jak i samym kartom - czy rzeczywiście różnią się od oryginału czymś więcej niż kilkoma słowami kluczowymi?

A w czasach, gdy na każdym rogu istniały WYMIENIALNIE (to nie pomyłka) kaset video, grupy fanów "wydawały" kserowane książki, a w sklepach można było kupić pirackie kasety audio, GW nie miał żadnych szans na jakikolwiek proces sądowy.

podróbka MM byłby wówczas, gdyby choć trochę zmieniono mechanikę gry.


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Plagiat jak mało co na tym świecie! To, że komuś wyjdzie podobna mechanika, nie oznacza, że zaraz każda karta musi mieć swój odpowiednik, muszą one występować w podobnej ilości, mechanika w sumie nie jest podobna, tylko identyczna. Żadne lepsze słowo niż plagiat mi do głowy nie przychodzi.

To tak jakby zespół wydał piosenkę innego zespołu i zmienił tytuł i np brzmienie instrumentów, ale zostawił słowa, rytm, linię melodyczną itp :P


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Zgadzam się z wilczym, że "plagiat" już pociąga za sobą pewne konsekwencje.
Całkiem możliwe, że gdyby wytyczono proces sądowy, to gra zostałaby uznana za plagiat. Zmienione zostały kluczowe słowa, pola i progresja gry, no ale faktycznie cała mechanika gry i rozwoju postaci jest identyczna.

Dodatki już by się pewnie wybroniły, bo tam założenia są inne niż w MiMie.


Awatar użytkownika
Katiusha
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Posty: 1614
Rejestracja: wtorek 02 paź 2007, 23:30
Lokalizacja: z Krainy MiMa ;)
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Katiusha »

No cóż, MM wyszedł dawno temu i jakbyście go nie nazwali-podróba, plagiat czy jeszcze inaczej, to nie zmieni to faktu, że jest i ma grono swoich fanów.
I napewno niezamiło im się czyta jak ktoś o ich grze tak pogardliwie się wyraża.

Bez MM świat MiMa były nieco uboższy chocby o te kilka dodatków które zostały zadaptowane do MiMa z MM.
Ostatnio sobie je nawet wydrukowałam(KU, LM) , a teraz poszły na tapete dodatki Gieferga (Morze 1.2, Wyspa 1.6).
Jak skończe drukować, to zobacze sobie jak się w grze sprawują połączone tj czy dodatki 'Plagiatowe' z dodatkami 'Giefergowymi' się nie 'pogryzą' czasem. ;)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autorki w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niej w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autorka zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Pociachałem trochę dalszą dyskusję i przeniosłem pod adres:

http://forum.magiaimiecz.eu/viewtopic.php?p=31842#31842


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
shaigan
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 8
Rejestracja: środa 05 mar 2008, 01:41
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: shaigan »

Ależ ja jestem fanem MM! W zasadzie grałem w to więcej niż w MiMa, bo kiedyś z MiMa miałem tylko podstawkę i WKO, zaś MM posiadałem cały zestaw. Świadomość, że jest to plagiat nie przeszkadzała mi jakoś zabójczo w czerpaniu przyjemności z gry. Zresztą pisząc "plagiat" nie myślałem o tym jako o czymś stwierdzonym na drodze sądowej. Tak o mi się napisało. Równie dobrze mogłem napisać podróba, a nawet bezczelna, acz grywalna podróba ;-).


ODPOWIEDZ