Czy warto kupować MiM czy TMiM ?

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Olo [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 10 sty 2006, 10:23
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Czy warto kupować MiM czy TMiM ?

Post autor: Olo »

witam

na forum jestem dosyć długo czytam większość tematów i wydawane dodatki do MiM, MM i ostatnio TMiM w swojej historii posiadałem jedynie oryginalną wersje MiM i cały komplet dodatków
ostatnio sprawy osobiste mi się wyjaśniły i powróciła chęć do powrotu do MiM i jego odmian
czy na dzień dzisiejszy warto zakupić ORYGINALNEGO MiM czy lepiej zainwestować już w TMiM i w zakup nowy dodatków ? co o tym sądzicie ? co polecicie Mi a co np: miałby zrobić nowy użytkownik forum który nie miał styczności z tą w grą wcześniej :)

pozdrawiam i liczę na ciekawą dyskusję


Witam wszystkich i pozdrawiam ;-)
GG 1444133
moje hobby www.meganecoupe.eu
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Witaj,

cóż... MiM jest starą grą i wszystko, co miało być do niego wydane, dawno temu już zostało wydane. Dodatków autorskich ma sporo, ale są one już znane i w zasadzie mało co się nowego pojawia.

TMiM z kolei jest względnie nową grą i pojawiają się do niego zarówno oficjalne dodatki jak i autorskie, więc zawsze jest szansa, że czymś Ciebie zaskoczą.

Musisz sobie zadać pytanie, czy jesteś twardogłowym fanem MiMa, który nie akceptuje żadnych innych jego odmian, czy też jesteś otwarty na nowości. Czy kolorowe grafiki i niektóre, nie zawsze udane, grafiki są dla Ciebie zaprawdę straszne i do przeskoczenia, czy też jesteś w stanie przejść obok nich i nie będą Ci psuć przyjemności czerpanych z gry.

Jeżeli sobie odpowiedz na te pytania, będziesz wiedział, co ja proponuję, abyś zainwestował.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Hellhound
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Magiczne Kamienie
Posty: 1227
Rejestracja: piątek 19 gru 2008, 00:46

Post autor: Hellhound »

A na czym Ci zależy najbardziej? Grywalności? Klimacie? Estetycznym wyglądzie? Według mnie w skrócie:

MiM
- ma bardzo dobry klimat, świetne czarno białe rysunki kart oraz dobre kolorowe rysunki postaci
- z grywalnością jest już gorzej ponieważ ma dużo "bugów", jednak zasady autorskie jakoś to rozwiązują
- jeśli chodzi o estetykę to oczywiście zależy od tego jaki egzemplarz kupisz, nie dorówna ona jednak TMiM

MM
- klimat jest bardziej mroczny, szata graficzna przez wielu uważana jest za gorszą od tej z MiM, w rzeczywistości jest jednak inna
- grywalność jest lepsza od MiM, ponieważ kilka kwestii zostało rozwiązanych (chociażby poprawiona Jaskinia)
- estetyka taka sama jak MiM, może nieco lepsza ponieważ jest to młodsza gra

TMiM
- klimat posiada o wiele gorszy, nastawiona jest pod tym względem raczej dla młodszego gracza
- grywalność póki co jest mniejsza niż dwóch pozostałych ze względu na mniejszą liczbę dodatków, jest też mniej ryzyka ze względu na wprowadzony los
- estetyka stoi na najwyższym poziomie

Tak więc podsumowując:
MiM - najlepszy klimat
MM - najbardziej grywalna
TMiM - najlepiej zrobiona

Jeśli ja bym miał zdecydować się na zakup jednej z tych gier, a żaden sentyment nie wiązałby mnie z tymi grami to chyba wybrałbym "Magiczny Miecz"

PS: Proszę nie polemizować z zawartością merytoryczną mojego postu, ponieważ jest to tylko moje zdanie. Nikogo nie zmuszam żeby się z nim zgadzał i proszę aby i na mnie nikt nie naskakiwał za to co napisałem. Dziękuję


Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

W TMiM wydaje mi się, że Poszukiwacze z punktu widzenia mechaniki są ciekawiej zrobieni, ale sama rozgrywka jest zbyt banalna (chyba, że ktoś gra z dodatkami Nemo).

W MiM uważam, że rozgrywka jest dużo bardziej interesująca i zróżnicowana, no i klimat lepszy. MiMa warto mieć i warto w niego grać.

MM jest dobry, ma najlepiej rozwiązaną planszę, jest klimatyczny, choć w porównaniu do MiMa z dodatkami autorskimi to jednak sądzę, że grywalnością przegrywa.
Jeśli chodzi o MM to w sumie doradzałbym poczekać na rozwijaną właśnie wersję MM3K i stanowczo wydrukować, bo to naprawdę będzie warte uwagi.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Olo, Wydrukuj sobie MiM od Stava ;) Wyjdzie zapewne taniej niż kupić TMiMa :D (a tak niemerytorycznie, to wiadomo, że TMiM to odgrzewany kotlet w celu nabicia kabzy GW :P)


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23498
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

SeSim pisze:(a tak niemerytorycznie, to wiadomo, że TMiM to odgrzewany kotlet w celu nabicia kabzy GW :P)
To tylko propaganda ;). TMiM, to zgrabne połączenie wszystkich najlepszych rzeczy z Drugiej Edycji i Trzeciej Edycji Talismana. Oczywiście też polecam zaopatrywać się w nasze rodzime, bardzo dobre, wydanie i pozwolić skromnej Galakcie, a nie gigantowi z Minnesoty, zarobić :)


Awatar użytkownika
Olo [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Posty: 144
Rejestracja: wtorek 10 sty 2006, 10:23
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Płeć:
Wiek: 40
Kontakt:

Post autor: Olo »

SeSim pisze:Olo, Wydrukuj sobie MiM od Stava
taki mam plan ale całość się odwleka i się zacząłem zastanawiać czy nie lepiej wziaść TMiM z allegro :D

podsumowując dla NOWEGO gracza chyba najlepiej zakupić TMiM jest dopiero w początkach swojej wieloletniej kariery na rynku :) natomiast dla weteranów Projekt Stave MiM czy MM3K to są projekty godne zainteresowanie z uwagi na DOPRACOWANIE i ZŁOŻENIE wszystkiego w jednolitą całość


Witam wszystkich i pozdrawiam ;-)
GG 1444133
moje hobby www.meganecoupe.eu
Awatar użytkownika
Kufir
Mistyk
Mistyk
Mistyk
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Groźniejsze Podziemia
Nowe PP
Zadania Czarownika
Posty: 2174
Rejestracja: niedziela 18 sty 2004, 22:39
Lokalizacja: Korona Władzy
Płeć:

Post autor: Kufir »

Zdecydowanie TMIM + Żniwiarz , później Podziemia i Krolowa Lodu (która nie wnosi zbyt wiele do gry). Do tego kilka autorskich mini dodatków i gra się genialnie :)


Obrazek
Awatar użytkownika
czeski_
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kraina Snu
Kraina Umarłych
Puszcza
Posty: 630
Rejestracja: sobota 02 gru 2006, 19:02
Lokalizacja: Opole
Płeć:
Kontakt:

Post autor: czeski_ »

Ja tam zawsze będę popierał tradycyjnych MIMowców. Gram w tą gierkę ze względu na sentyment i klimat (momentami nawet wydaje mi się, że czuje się tak jak w dzieciństwie! ;-) ).


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

moim skromnym zdaniem, gdybym wcześniej nie miał styczności z MiMem, zdecydowanie kupiłbym Talismana.
Wygląda rewelacyjnie, gra się rewelacyjnie i co rusz nowych dodatków można się spodziewać. MiM jest grą dla koneserów, zdecydowanie. Ktoś to się na nim wychował, rozumie co mam na myśli.
Dla młodzieży, to relikt przeszłości. Dla obecnych młodych graczy, za parę-naście lat, Talisman będzie tą jedyną grą, gdyż to ona ich "wychowa".
Generalnie, to te same gry i ja mając taki dylemat, kierowałbym się tylko i wyłącznie gustem, kupiłbym tę, która bardziej mi się podoba.
A jako, że wychowałem się na MiMie, takiego wyboru nie miałem :P


Awatar użytkownika
kayoy
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze
Posty: 203
Rejestracja: niedziela 12 lip 2009, 00:26
Lokalizacja: wschód
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: kayoy »

MiM jest nieprzeciętna.. Nie miałem okazji grać w Talismana ale od kilkunastu lat gram w MiM i moim zdaniem nic nie jest w stanie przebić jej klimatu..
Grałem też w MM ale zdecydowanie mi się nie podobał.. A przynajmniej odpada w starciu ze starym MiMem..


...jesteśmy tarczami w waszych rękach
to my przyjmujemy ciosy
wy nie musicie się lękać
wystarczy przy sobie nas nosić...
Christianos
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 47
Rejestracja: wtorek 14 lip 2009, 19:26
Lokalizacja: Kłodzko
Płeć:

Post autor: Christianos »

Magia i Miecz - niepowtarzalna, niezapomniana i przede wszystkim niezastąpiona (przynajmniej dla tych, którzy się na niej wychowali ;) i nie zamieniłbym jej na żadną inną.

Po latach wielki powrót - kupiona (komplet - stan idealny !!! :) za 600 PLN

Dawno temu miałem przyjemność zapoznać się również z Magicznym Mieczem ale odepchnął mnie sposobem wykonania (grafiki w szczególności) i wg mnie był po prostu nędznym powieleniem pierwowzoru (sorki jeżeli kogoś uraziłem :)


Awatar użytkownika
kayoy
Kupiec
Kupiec
Kupiec
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze
Posty: 203
Rejestracja: niedziela 12 lip 2009, 00:26
Lokalizacja: wschód
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: kayoy »

Dla mnie MM był przegrany przez sam fakt, że jest plagiatem.. MiM jest ponadczasowy i nie sądzę, żeby coś było w stanie przebić tę grę.. Ale co tam gadanie.. Musiałem sprawdzić, więc grałem też w MM.. Jednak daleko mu do MiM.. (szczególnie, gdy się jest od małego tak zżytym z tą grą).. Niektórzy się czepiają grafik W Magicznym Mieczu, moim zdaniem są one w porządku i mają swój "osobny" fajny klimat.. Ale jeśli ktoś miałby wybierać pomiędzy MiM a MM to odpowiedź jest tylko jedna..
(O Talismanie się nie wypowiem, gdyż nie miałem z nim styczności)


...jesteśmy tarczami w waszych rękach
to my przyjmujemy ciosy
wy nie musicie się lękać
wystarczy przy sobie nas nosić...
Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Kaktus+ pisze:moim skromnym zdaniem, gdybym wcześniej nie miał styczności z MiMem, zdecydowanie kupiłbym Talismana.
Wygląda rewelacyjnie, gra się rewelacyjnie i co rusz nowych dodatków można się spodziewać.
Przyznam, że nie grałem zbytnio w TMiM (w szczególności z dodatkami), ale skąd się niby ta rewelacyjność bierze?

Przyglądałem się rozwojowi TMiM i wydaje się, że po kolei ta gra zalicza wpadki.

Najgrywalniejszym dodatkiem w MiM była Kosmiczna Otchłań, w TMiM jej nie ma.

Dobrym rozwiązaniem w MiM były Podziemia, gdzie nawet słabszy Poszukiwacz miał szansę się załapać na Koronę, w TMiM tego nie ma.

Żniwiarz był praktycznie przez wszystkich oceniany jako słaby element.

W TMiM jest coraz więcej Kart Przygód i coraz mniej z tego wynika, a Wrogowie są stanowczo zbyt słabi.

Na Zadania Czarownika w TMiM też wszyscy narzekali, iż zbyt łatwe.

Teraz zbliża się nowy dodatek planszowy i możliwe, a ja bym nawet powiedział, że prawdopodobne, iż cel tego dodatku będzie identyczny jak w Podziemiach, dorzucą tylko parę nowych Skarbów.

Szata graficzna znacznie odbiegła od mimowych założeń. a Poszukiwacze wyglądają coraz gorzej, a ten Alchemik to woła o pomstę.

Że nie wspomnę już o tym, że co rusz ktoś na coś w TMiM narzeka.

Więc chciałem w sumie zapytać, co jest takiego rewelacyjnego w tej grze? :-k


Trzeba szczerze przyznać, że Czary / Zaklęcia w TMiMie całkiem fajne powymyślali - to jedno na plus.


Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

Art, popatrz na MiMa tylko pod kątem oficjalnych dodatków. Też wcale nie zachwycają, błędów jest masa, Miasto i Jaskinia są niegrywalne.
TMiM jest po prostu ładniejszą i moim zdaniem nieco bardziej grywalną wersją starego MiMa.

Twierdzisz, że na Talisman co rusz ktoś narzeka. Przeglądnij starsze posty, na temat MiMa zostało już niemalże wszystko powiedziane. TMiM jest nową grą, zobacz na aktywność w tych działach, bije na łeb na szyję wszystkie pozostałe. Stąd te ciągle nowe posty...
Artownik pisze:Dobrym rozwiązaniem w MiM były Podziemia, gdzie nawet słabszy Poszukiwacz miał szansę się załapać na Koronę, w TMiM tego nie ma
Król Smoków i już nie ma szans... a ja zawsze z nim grałem :P
Artownik pisze: Żniwiarz był praktycznie przez wszystkich oceniany jako słaby element.
Rzecz gustu. Ja podczas jednej gry zdążyłem 3 razy zginąć z jego rąk, grając zgodnie z przepisami...
Artownik pisze:Szata graficzna znacznie odbiegła od mimowych założeń. a Poszukiwacze wyglądają coraz gorzej, a ten Alchemik to woła o pomstę.
Nie odbiega :P To MiM jest unikatową edycją na cały świat. Talisman jest piękny, bez dwóch zdań, piękna plansza, karty. Owszem, poszukiwacze leżą, ale w porównaniu do 3 ed, przeskok jest niesamowity.
Dla mnie to te same gry ale gdybym był świeżym graczem, zdecydowanie sięgnąłbym po Talizman, gdyz po prostu jestem wzrokowcem. ;)


ODPOWIEDZ