Las

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ

OCEŃ ARTYKUŁ RECENZENTA

1
1
6%
2
1
6%
3
0
Brak głosów
4
8
50%
5
6
38%
 
Liczba głosów: 16

Awatar użytkownika
Michał [Autor tematu]
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 59
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 23:06
Lokalizacja: Kosakowo
Płeć:
Wiek: 32

Las

Post autor: Michał »

Autor dodatku: Cliff i Dess

Spleciona labiryntem drzew tajemnicza kraina długo egzystowała w harmonijnym uśpieniu. Do czasu Rogate Zło pojawiło się bezgwiezdną nocą, siejąc ziarno chaosu wśród leśnych terytoriów. Moce Natury, Dobra i Praworządności plugawione w okrutny, bezmyślny sposób zjednoczyły trzymające się zazwyczaj na uboczu Leśne Elfy. Sprawa musi być śmiertelnie poważna - od dawna nie widziano ich w takiej liczbie&... (opis autorów)

Czym jest owo rozszerzenie?

Dodatek jest zbiorem kart które można Ciągnąć zamiast stosowania opisu na polu Las.

Co zawiera?

Dodatek zawiera 59 kart ciągniętych na polu Las, oraz jedną kartę Ekwipunku.

Cel dodatku?

Uatrakcyjnić obszar Lasu na planszy głównej.

Z czym grać?

Tu niema tego problemu, dodatek nie miał żadnych większych rozwinięć,

I co dalej?

Las jest dość małym dodatkiem który nie ingeruje zbytnio w przebieg wyprawy po koronę władzy. Natomiast bardzo rozwija dotychczas spokojny obszar Lasu, w pełną przygód, dziwnych stworów i wszelakich miejsc. "Las"; nie ingeruje za bardzo w rozgrywkę poza jego obszarem. Jak i w innych dodatkach tych autorów pojawiają się "czarne" karty, w tym dodatku większość z nich ma działanie na zewnątrz lasu, tj. Pościg - który przenosi do Przeklętej Polany, Zbieg - gdzie zamieszczona była krótka historia w instrukcji, Leśna Wojna - karta która działa nie tylko na obszarze Lasu ale i w zasięgu 3 pól od niego.

Dodatek wiąże się z innymi dodatkami ale można do stosować tylko z planszą główną i nigdy nie będzie jakiś niedomówień jak i z wszystkimi dodatkami autorskimi tych autorów. Oczywiście jest to też sporym minusem ponieważ w typowej rozgrywce (do 2h) ilość odwiedzin Lasu ogranicza się do kilku razy, więc nie będziemy zbytnio zagłębić się w ten dodatek.

No właśnie dodatek zawiera 59 Kart, jest to duża ilość. Żeby obejrzeć wszystkie karty trzeba rozegrać naprawdę kilkanaście rozgrywek. Dodatek nigdy się nie znudzi w każdej grze będzie zawsze coś nowego i niedojdzie do sytuacji wyczerpania się kart.

Pojawiają się dwie kategorie kart: Elf i Zwierzę. Do kategorii Zwierzę można było się już przyzwyczaić ponieważ występuje ona w Podstawowej grze, niestety kategoria Elf jest nowa i nie znalazłem uzasadnienia jej wprowadzenia, brakuje tu poszukiwaczy którzy by mieli jakieś profity spotykając Elfy, czy też większego powiązania kart zdarzeń / nieznajomych / przyjaciół z tą właśnie rasą.

Wykonanie i błędy

No i tutaj wiele osób widzi problemy, na kartach pojawiają się takie byki jak nieistniejące pola np. Przeklęta Dolina która to pojawiła się najprawdopodobniej z połączenia Ukrytej Doliny z Przeklętą Polana. To błąd który teraz niema prawa wystąpić bo dodatki przed ich opublikowaniem są sprawdzane przez większą grupę ludzi. Kiedyś tego nie było i dodatek powstawał i wszyscy nim grali takim jaki był.

Podobnie wygląda sprawa z wykonaniem karty. Mają różnorodne grafiki od odcieni szarości po czysto Czarno-Białe, od szkiców po zdjęcia. Rozmiary grafik są różne, ale wszystkie grafiki są zamknięte w ramkach. Nie zachowane jest też wyrównanie tekstu, tekst jest przyrównany do Lewej. Takie błędy mogą przeszkadzać osobom które są konserwatywne i uważają że wszystkie karty do Magii i Miecza muszą wyglądać według szablonów. Tylko że szablony powstały długo po utworzeniu tego dodatku :)

Dodatek może i klimatyczny ale też i brakuje czasem większego powiązania na przykład właśnie z Elfami. Czasem trudno na odczucie Lasu gdy podczas gry odwiedza go się trzy razy.

Czy pozostaje niesmak?

Zdecydowanie Tak. Temat dodatku posiada ogromny potencjał a zrobienie paru kart ciągniętych na jednym polu nie pozwala na rozwinięcie się dodatku. Brak tu pięknej planszy z ścieżkami pomiędzy Lasem a Puszczą, kilku dodatkowych poszukiwaczy którzy byli by mocniej powiązani z dodatkiem.

Czy warto wydrukować? Na pewno nikt nie zbiednieje drukując ten dodatek. Koszt wydruku nie powinien przekroczyć ceny dwóch kebabów. A zawsze miło jest nie rzucać kostką z 33% szansą że nic się niestanie czy też z kolejnymi 33% że stracimy turę, tylko wyciągnąć ciekawszą przygodę. Może i właśnie z takim założeniem powstał ten dodatek.

Ciekawostka

Od czasu powstania dodatku Las Cliffa i Dessa tj w przeciągu 3 i pół roku. Powstał tylko jeden dodatek o podobnej tematyce Dolina Elfów, który jest tłumaczeniem angielskiego dodatku "FAERIELAND" i jest bardziej baśniowy niż mroczny. To chyba pokazuje że ten dodatek mimo swoich błędów jest dość wartościową pozycją.

Plusy:
-urozmaica jak dotąd nudny obszar Lasu.
-pomysłowe karty
-nieskomplikowany

Minusy:
-Karty ciągnięte tylko na jednym obszarze
-Błędy na kartach.
-Małe powiązanie z tematem Elfów.

Grywalność: 5/10
Zasady: 7/10
Wykonanie: 6/10
Klimat: 9/10

Ocena ogólna: 6,75/10


Gdzie można dostać dodatek?


http://www.magiaimiecz2003.prv.pl/

MagiaiMiecz.eu

Autor: Michał


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

No no, ładna recenzja :)
Dodałbym jeszcze słówko o dysproporcji kart pomagających ze względu na Charakter - Źli mają tam dużo mniej profitów :P


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

bardzo dobra recenzja. Rzeczowa i bez zbędnego lania wody. Jeśli idzie o sam sposób uatrakcyjnienia tego dodatku, wystarczy ciągnąć karty Las również na polach Puszcza i już mamy większą ilość kart w grze.
Jeśli idzie o wykonanie, to tak jak napisałeś, powstał wiele lat temu ale osobiście uważam, że jest bardzo ładny, pomimo tego rozrzutu grafik od szarości po B&W i nadal może się podobać. Kolejna sprawa, jest o niebo lepszym rozwiązaniem, choćby kilka razy w ciągu rozgrywki wyciągnąć kartę Las, niż stosować się do instrukcji tego bezwartościowego obszaru.
Był to pierwszy dodatek jaki wydrukowałem i powiem szczerze, że ciągnięcie tych kart na polach puszczy sprawia, że jego grywalność wzrasta przynajmniej do 7.
Co do opinii, że preferuje Dobrych poszukiwaczy, uznałbym to nawet za plus, gdyż ogólnie większość dodatków jak i orginał MiM nieznacznie, ale jednak preferuje Złych :)
Poza tym charakter w grze bardzo łatwo zmienić więc problemu nie widzę.
Z mojej strony dodatek dostaje 8, pomimo wieku i niedoróbek. Co do wspomnianych kart Elf, w innych dodatkach autorskich, w tym i u mnie, regularnie pojawiają się nowe karty: wróg-nieumarły, wróg-golem itp. a również sama MiM w tej kwestii nie jest konsekwentna. A problem leży w tym, że gdy Magia się rozrosła, nawet o orginalne dodatki, poszukiwacze z podstawki stopniowo stawali się coraz mniej użyteczni i osobiście uważam, że im akurat przydałbym się mały lift, dostosowujący ich do nowej rzeczywistości, pełnej nowych dodatków i kart. Np. taki Elf, Złodziej czy Kupiec i wielu innych.
Ja dodatek polecam :)


Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6176
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Kaktus+, owszem, źli mają w grze trochę więcej profitów, ale jeśli to wyrównywać, to nie w jednym dodatku - to sprawia, że źli będą tego raczej unikać. Trzeba starać się we wszystkich dodatkach balansować bonusy dla wszystkich charakterów, a nie dzielić dodatki na te dla złych i te dla dobrych.


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Kaktus+
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Apteka
Kraina Snów
Lodowa Kraina
Posty: 3416
Rejestracja: niedziela 19 paź 2008, 19:45
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Kaktus+ »

wiem o tym doskonale, ale dodatek jest jaki jest i jedynie co można zrobić, to stworzyć nową jego wersję. Poza tym, jeżeli już włączasz go do gry, to nie masz dużej opcji by go uniknąć, gdyż jeżeli masz ciągnąć kartę, musisz to zrobić i koniec. Osobiście zawsze bardziej preferowałem Dobrych poszukiwaczy i pewnie dlatego przypadł mi ten dodatek do gustu.


Awatar użytkownika
Michał [Autor tematu]
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 59
Rejestracja: wtorek 07 paź 2008, 23:06
Lokalizacja: Kosakowo
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: Michał »

No tak wsumie zapomniałem o przewadze charakteru dobrego w dodatku, przy następnej rec. postaram sie poprawić


Awatar użytkownika
7Tristan
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 729
Rejestracja: czwartek 14 sie 2008, 09:43
Lokalizacja: La Verna
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: 7Tristan »

Mnie najbardziej spodobało się "rogate zło" :D :D :D


Awatar użytkownika
Michael
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Post autor: Michael »

Recenzja ciekawa i dobrze napisana , przydało by się jednak wspomnieć o ostatniej próbie stworzenia planszy do tego dodatku.


Given the choice - whether to rule a corrupt and failing empire, or to challenge the Fates for another throw, a better throw against one's destiny - what was to do?
Awatar użytkownika
czeski_
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kraina Snu
Kraina Umarłych
Puszcza
Posty: 630
Rejestracja: sobota 02 gru 2006, 19:02
Lokalizacja: Opole
Płeć:
Kontakt:

Post autor: czeski_ »

Recenzja przydatna, ale w kilku miejscach mocno subiektywna. Nie wiem czemu arcymoderatorzy zabronili pisania kilku recenzji tego samego dodatku ;-) Bo ja Las ocenił bym co najwyżej na 5 (a za wykonanie dałbym 2).

[ Komentarz dodany przez: Valdi: Nie Wrz 06, 2009 10:39 am ]
Ktoś zabronił pisania paru recenzji do jednego dodatku? Jak tak to tylko dlatego aby pojawiało się więcej recenzji do różnych dodatków. Jak coś śmiało pisz recenzje.


ODPOWIEDZ