Rozpoczecie przygody z MiM - kilka pytan.

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Velius [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 38

Rozpoczecie przygody z MiM - kilka pytan.

Post autor: Velius »

Witam.

To moj pierwszy post na tym forum,bo dopiero od niedawna zaczalem interesowac sie Magia i Mieczem.Niedlugo mam urodziny i jakims trafem wpadlem na pomysl ze z tej okazji chcialbym cos innego,wyjatkowego i wpadlem na pomysl ze bedzie to Magia i Miecz,bo zapowiada sie ciekawie.
Przyznam sie ze jestem w tym zielony,staralem sie troche czytac po forach i zdobywac informacje,ale nadal jest kilka rzeczy co do ktorych nie jestem pewny dlatego prosilbym o wskazowki i pomoc na ponizsze pytania,bardzo by mi pomogly.

1.Ktora wersje polecacie na start?Opinie podzielone,a ja nie wiem czy kupowac starsze edycje,czy moze ta czwarta najnowsza,zatem ktora bedzie najlepsza dla poczatkujacego gracza?
2.Jest jakas zasadnicza roznica miedzy wersja PL a ENG?Sa jakies powody dla ktorego lepiej nabyc dana wersje jezykowa czy wszystko jedno?(znajomosc angielskiego itd na bok,mam na mysli glebie,dodatki,klimat itd).
3.Czy dodatki sa zgodne z kazda edycja MiM czy maja jakies swoje wersje lub edycje?Jesli np kupie "Miasto" to jak mam sprawdzic do ktorej edycji MiM pasuje?
4.Przeczytalem na tym forum cytat "Starsze wersje MiM sa znacznie lepsze bo maja wiecej dodatkow",zatem jak posiadam "Podziemie" i 4 edycje MiM nie sa one zgodne?Czwarta edycja ma jakies swoje wlasne i nie sa one kompatybilne?
5.Co to takiego MiM 4,5?Wszedzie tylko widze czwarta edycje a na 4,5 nigdzie sie nie natknalem,czy to poprostu "upgrade"?

Troche namieszalem,ale prosilbym o porady,najbardziej nie rozumiem kwestii dodatkow i podstawek,nie wiem co jest z czym zgodne i dlaczego tak sie dzieje.
Na aukcjach internetowych nikt nie podaje co do czego jest,a na tym forum wyczytalem ze 4 edycja ma malo dodatkow,a myslalem ze Magia i Miecz to caly czas ta sama gra i nowe edycje poprostu troche zmieniaja wyglad na ladniejszy.
Ehhh gubie sie,prosilbym o kogos o jasne wytlumaczenie.


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Witamy na forum :)
Velius pisze:1.Ktora wersje polecacie na start?Opinie podzielone,a ja nie wiem czy kupowac starsze edycje,czy moze ta czwarta najnowsza,zatem ktora bedzie najlepsza dla poczatkujacego gracza?
Rzecz względna, czy zamierzasz potem inwestować w tę grę, czy też chcesz raz kupić i mieć spokój. Podobnie, czy dysponujesz odpowiednimi funduszami, by raz, a porządnie kupić, czy też wolisz stopniowo. Stara edycja jest bardzo dobra, tyle, że głównie dla "koneserów", że tak to brzydko ujmę, znaczy dla osób, które grały w niego od dzieciństwa albo przynajmniej ze 10 lat. Dla osób, które mają do niego sentyment. Bez względu na moje pytania powyżej, myślę, że raczej powinieneś zainwestować w najnowszą wersję, a dopiero potem ewentualnie, z czasem, w starszą edycję, jeżeli się wkręcisz w klimat MiM. Nowsza wersja jest pozbawiona części bugów, które nie dawały spać, ale ma za to inne, nowe, niemniej większość z nich jest tutaj dyskutowana.
Velius pisze:2.Jest jakas zasadnicza roznica miedzy wersja PL a ENG?Sa jakies powody dla ktorego lepiej nabyc dana wersje jezykowa czy wszystko jedno?(znajomosc angielskiego itd na bok,mam na mysli glebie,dodatki,klimat itd).
Tylko taka, że angielska wersja wychodzi pół roku wcześniej niźli polska, a na tym forum większość aktywnych użytkowników, to otaku Talismana, więc chcą mieć wcześniej... ;)
Velius pisze:3.Czy dodatki sa zgodne z kazda edycja MiM czy maja jakies swoje wersje lub edycje?Jesli np kupie "Miasto" to jak mam sprawdzic do ktorej edycji MiM pasuje?
Nie, dodatki są robione do każdej edycji z osobna. Stary MiM miał kilka dodatków, na siłę można w nie grać i w nowym MiMie, ale jak powiedziałem - na siłę. Co do sprawdzania edycji (pomijam fakt, że Miasto do nowego MiMa nie wyszło jeszcze), to bardzo łatwo można to zauważyć. Jeżeli plansza wygląda jak z PRL, papier ma śliski i ogólnie odpycha, to znaczy, że jest to stara edycja. Jeżeli papier aż prosi się, by go trzymać w ręku, jest super kolorowy jak tęcza i ogólnie sprawia przyjemne wrażenie, to jest to nowa edycja.
Velius pisze:4.Przeczytalem na tym forum cytat "Starsze wersje MiM sa znacznie lepsze bo maja wiecej dodatkow",zatem jak posiadam "Podziemie" i 4 edycje MiM nie sa one zgodne?Czwarta edycja ma jakies swoje wlasne i nie sa one kompatybilne?
Well, Stary MiM jest stary, dlatego ma sporo dodatków. Nowy MiM dopiero wychodzi, więc i wychodzą do niego dodatki. Z czasem pewnie będzie nawet ich więcej jak do starego MiMa. Podziemia do nowego MiMa w Anglii wydane będą za półtora miesiąca około.
Velius pisze:5.Co to takiego MiM 4,5?Wszedzie tylko widze czwarta edycje a na 4,5 nigdzie sie nie natknalem,czy to poprostu "upgrade"?
Ogólnie "MiMy" są dwa:

- stara edycja: na podstawie Talisman 1st Edition oraz Talisman 2nd Edition (koniec lat osiemdziesiątych w Polsce)
- nowa edycja: na podstawie Talisman 4th Revised Edition, który potocznie jest nazywany Talisman 4.5, więc i czasami używa się skrótu MiM 4.5.

BTW, jeżeli to nie problem, prosiłbym o stawianie spacji po wszelkich znakach interpunkcyjnych. Zaprawdę ułatwia to czytanie wiadomości. Kwestię polskich znaków pomijam...

Pozdrawiam, Nemomon ~


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Velius [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Velius »

Dzieki wielkie, juz mi sie troche rozjasnilo.

Co do kwestii finansowej, moge wylozyc tyle pieniedzy ile trzeba, chce miec tylko gwarancje dobrej jakosci zabawy.

Zastanawiam sie tez, jak rozpoznac ze dany dodatek pasuje do danej wersjii gry oprocz dotykania papieru? Np kupujac w sklepie internetowym nie mam mozliwosci ogladania tego tak dokladnie. Z tego co wiem 3 edycja nie zostala wydana w Polsce, a druga zostala wydana przez Sferie, czyli jesli dodatek ma napisane "Sferia", mam rozumiec ze nalezy do edycji nr 2? Nie myle sie ?

Doszedlem do wniosku ze bedzie to albo MiM 2th edition PL albo 4,5 revised ENG + reaper. Jestem jeszcze tylko ciekawy, do ktorej wersji gry bedzie latwiej znalezc osoby do gry itd.

Najwiekszy chyba dylemat teraz to w ktora wersje zainwestowac. Dodam ze nie bedziemy z kolegami bardzo czesto grac, moze 1-2 razy w miesiacu sie zbierzemy na kilka nocek wiec duzo dodatkow nam nie trzeba chyba.

p.s. Staralem sie poprawic interpunkcje, ale na Polskie znaki nie ma co liczyc:D


Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

W sklepach dostępna jest tylko nowa wersja z Fantasy Flight/ Galakty, starą zdobędziesz tylko z drugiej ręki np z Allegro.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Jeżeli plansza wygląda jak z PRL, papier ma śliski i ogólnie odpycha, to znaczy, że jest to stara edycja
Powiedziałbym, że jeżeli widzisz, iż plansza ma oldschoolowy, ponadczasowy wygląd to jest to stara edycja, mnie tam nowa plansza bardziej odpycha :P
Velius pisze:Z tego co wiem 3 edycja nie zostala wydana w Polsce, a druga zostala wydana przez Sferie, czyli jesli dodatek ma napisane "Sferia", mam rozumiec ze nalezy do edycji nr 2? Nie myle sie ?
Stary MiM ma w nazwie Magia i Miecz i był wydany tylko, że się tak wyrażę "raz" w Polsce, więc nie musisz nigdzie pytać czy to Talisman 1,2 czy 3. Stara Magia i Miecz to stara Magia i Miecz i już (w nazwie jest tylko Magia i Miecz) ;) Co najwyżej możesz jeszcze trafić na Magiczny Miecz (takie tam nielegalne wydawnictwo Sfery po tym jak straciła prawa do Talismana :D), ale mniemam że chcesz właśnie kupić Magię i Miecz ;).
Natomiast nowy MiM ma w nazwie Talisman: Magia i Miecz. Tam gdzie Talisman to nowe - proste ;)

Teraz tak, co kupić. To już zależy. Stary MiM jest bogato rozbudowany o dodatki oryginalne i całe morze dodatków autorskich. Pytanie tylko czy Ci się będzie chciało przez to wszystko przegryzać. Być może dla nowego gracza lepiej będzie kupić nową edycje, wtedy stopniowo, w miarę wychodzenia dodatków będziesz się "scalał" z grą ;) Osobiście kupiłbym Polską wersję. Cóż wszelkie oficjalne dodatki będą zapewne wychodziły z półrocznym opóźnieniem, ale za to możesz liczyć na profesjonalnie zrobione, polskie autorskie dodatki, bo ludzie z zachodu w 90% robią chałę ;).

EDIT:
Nie Sferia ino Sfera ;)

A i odradzam zdecydowanie mieszanie starych dodatków z nowym MiMem. To zupełnie inne style graficzne i już nie ten sam klimat.
Ostatnio zmieniony piątek 03 kwie 2009, 16:04 przez SeSim, łącznie zmieniany 2 razy.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Velius pisze:Zastanawiam sie tez, jak rozpoznac ze dany dodatek pasuje do danej wersjii gry oprocz dotykania papieru? Np kupujac w sklepie internetowym nie mam mozliwosci ogladania tego tak dokladnie. Z tego co wiem 3 edycja nie zostala wydana w Polsce, a druga zostala wydana przez Sferie, czyli jesli dodatek ma napisane "Sferia", mam rozumiec ze nalezy do edycji nr 2? Nie myle sie ?
Hmm.... Fakt, Talisman 3rd Edition nie został w Polsce wydany. Talisman 4th oraz Talisman 4th Revised Edition, to prawie to samo, różnią się paroma rzeczami, ale nie musisz się przejmować, bo podobnie jak Talisman 3rd Edition, Talisman 4th Edition nie został w Polsce wydany. Talisman 1st Edition oraz Talisman 2nd Edition są identycznymi grami (różnice są dosłownie dwie i są nieistotne).

W Polsce grę wydawała firma Sfera, nie Sferia. Dokładnie, to się nazywała Biuro Promocji i Reklamy Fantastyki: Sfera. Wydawała ona następujące dodatki do starego MiMa:

- Podstawka
- Podziemia
- W Kosmicznej Otchłani
- Miasto
- Jaskinia
- Smoki.

Nowego MiMa wydaje Galakta. Póki co, do nowego Talisman 4th Revised Edition wyszło:

- Podstawka
- Reaper (w Polsce za parę miesięcy)
- Dungeon (oficjalny release w Wielkiej Brytanii w maju tego roku)


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Misiek
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Arena
Bestia
Pakiety Rozszerzające
Posty: 3374
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2008, 22:35
Lokalizacja: Burghausen
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Misiek »

SeSim pisze:Co najwyżej możesz jeszcze trafić na Magiczny Miecz (takie tam nielegalne wydawnictwo Sfery po tym jak straciła prawa do Talismana :D)
Rzekłbym, poprawione o doświadczenia z pracy nad MiMem w nowej zwartej szacie graficznej. ;-)


Velius, aby nie gmatwać masz do wyboru Talisman Magia i Miecz z dodatkiem Reaper i szykowanym Dungeon (nowy zestaw), lub Magia i Miecz z dodatkiem Miasto, Jaskinia, Kosmiczna Otchłań, Podziemia (zestaw sprzed lat).


Awatar użytkownika
Katiusha
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Posty: 1614
Rejestracja: wtorek 02 paź 2007, 23:30
Lokalizacja: z Krainy MiMa ;)
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Katiusha »

No i nikt nie wspomniał, że Magia i Miecz (2ed PL) ma na kartach grafiki czarno-białe (B&W), a Talisman (4.5ed PL) kolorowe.

Zresztą jak chcesz porównać karty to zajrzyj na strone Valdiego:

http://www.magiaimiecz.eu/

i ściągnij sobie jeden dodatek do starego MiMa i jeden do nowego Talismana i porównaj które bardziej Ci podchodzą.
Zresztą jak dobrze się rozejrzysz po forum np dział "Źródła" i po necie to znajdziesz skany i retusze całej starej wersji tzn i Podstawke i wszystkie dodatki. ;)


Powyższy post wyraża jedynie opinię autorki w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niej w dniu jutrzejszym, ani w każdym innym terminie. Ponadto autorka zastrzega sobie prawo do zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
Awatar użytkownika
Velius [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Velius »

No tak, Sfera a nie Sferia, male przejezyczenie.

Ok dziekuje wszystkim bardzo za te istotne informacje, napewno bardzo mi pomoga. Rozejrze sie jeszcze troche po forum, zobacze opinie ludzi o nowym MiM i starym i chyba sam musze zdecydowac, który kupic. Chociaz 4th revised edition + reaper latwiej dostac w sklepach internetowych, stara wersje musialbym upolowac na allegro i wychodzi dosc drogo...ale te czarno biale karty wygladaja bardziej klimatycznie.

Ostatnia prosba, moglby ktos polecic jakis sklep, w ktorym moglby, ewentualnie zakupic Magia i Miecz lub dodatek?

z gory serdecznie dziekuje za pomoc


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Velius pisze:Ostatnia prosba, moglby ktos polecic jakis sklep, w ktorym moglby, ewentualnie zakupic Magia i Miecz lub dodatek?
Mieszkasz w W-wie, więc polecałbym Wargamera na ulicy Wilczej 62.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Masz też Graala w Galerii Mokotów, jest też duży sklep z grami w Landzie.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Velius [Autor tematu]
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 10
Rejestracja: piątek 03 kwie 2009, 14:53
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: Velius »

Dzieki dzieki, obdzwonilem wszystkie sklepy wysylkowe + wiekszosc w wawie i mieli albo resztki starej edycji albo kompletnie nic mowiac ze dopiero za kilka tygodni. Na szczescie zalapalem sie w jednym sklepie na ostatnia sztuke Talismanu 4,5 + reaper za dosc rozsadna cene. Jutro jade po odbior i stane sie szczesliwym posiadaczem tego cudenka, juz sie doczekac nie moge.

Dziekuje wszystkim za pomoc, jesli gra mi sie spodoba to moze zainwestuje tez w edycje nr 2, bo jest zachwalana za mocny klimat, mam tylko nadzieje ze 4 edycja nie jest go pozbawiona.

Anyway zdecydowalem sie na obie wersje angielskie bo nie wyobrazam sobie mieszania PL z ENG, bardzo nieestetyczne jak dla mnie.


ODPOWIEDZ