Mundial

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
ODPOWIEDZ

OCEŃ ARTYKUŁ RECENZENTA

1
3
21%
2
1
7%
3
6
43%
4
2
14%
5
2
14%
 
Liczba głosów: 14

PBGG [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 29 lis 2007, 12:12
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Mundial

Post autor: PBGG »

Autor dodatku: Leviathan

Mundial to Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, i to jest najdokładniejszy opis dodatku, w instrukcji autor zaznaczył: "Dodatek Mundial nie stanowi gry samoistnej". I tu jest według mnie błąd, powinna być to właśnie osobna gra.

Czym jest owo rozszerzenie?

Są to mistrzostwa Piłki nożnej luźno osadzone w świecie Magii i Miecza, jedno z pierwszych rozszerzeń Leviathana no i właśnie dlatego że jest tym jednym z pierwszych jest jakby niegrywalne.

Co zawiera?

200 kart "Mundialu"
Instrukcję
Tabele Spotkań
Koszulki

Cel dodatku?

Może to będzie dziwne, ale celem dodatku jest zdobycie pucharu świata w piłce nożnej.

Z czym grać?

Dodatek nie wymaga żadnych innych dodatków,

I co dalej?

No właśnie, zazwyczaj powinno się wziąć dodatek, wydrukować przeczytać instrukcje i grać. Tu nie wiem czy to jest możliwe. Po rozpakowaniu proszę zajrzeć do instrukcji i się zastanowić, bo mi tu się wydaje że popełniłem błąd, drukując ten dodatek.

Mundial ma na celu rozegranie szeregu meczy, i zdobycie pucharu świata. Dodatkowe karty, dodają poszczególnym drużynom punkty itd. Dodatek ten nie jest osadzony w rzeczywistości i czasach Magii i Miecza!!!

Jest to dodatek (za)bardzo rozbudowany, ilość zasad i instrukcji przewidzianych oraz obliczeń tabel odstrasza! Owszem jest spójny i zapewne niemożna przyczepić się do niczego, ale niestety ja raz chciałem z nim zagrać nieładem rady.

Pomysł ok, umiejscowienie dodatku w klimatach rodem z XXI wieku na planszy Magii i Miecza mi się niepodobna. Można w nim spotkać postaci z obecnej piłki nożnej.

Wykonanie

Wykonanie jak na jeden z pierwszych dodatków tego autora dobre, niemożna się do niczego przyczepić, oprócz niejednolitości plików, Koszulki w innym formacie niż awers kart. Grafiki w czystej odcieni szarości bez jakiejkolwiek ingerencji autora, ale to jeden z pierwszych dodatków. No i za duża instrukcja, sama instrukcja zawiera 6 stron + Tabele spotkań kolejne 6stron, to dużo zadumo jak na coś co nie stanowi gry samoistnej.

Klimat

Owszem Klimat jest zachowany, słychać gwizdek sędziego, aż za bardzo, bo jest tu klimat tylko piłkarski, z klimatu Magii i Miecza nie zostało tutaj nic. Można było zamienić troszkę tego klimatu piłkarskiego tak żeby nie tylko Ronaldo mógł w to pograć, ale i Krasnolud czy Barbarzyńca.

Karty

Wszystkie Karty są kartami Mundialu, niema ty żadnych kart przygód. Są to jak już wspomniałem Karty w Gray, no i niezwiązane z Magią i Miecz, można tu spotkać Dariusza Szpakowskiego, czy też Davida Beckhama.

Zasady

Nieprzejrzyste, skomplikowane, dużo liczenia punktów, liczenia tur itp. Jednym słowem Złe bo za dużo ich naraz. Ja nie przebrnąłem przez to. Można było zrobić mniej zasad i dodatek byłby bardziej przyjazny dla gracza.

Czy pozostaje niesmak?

Tak. Dodatek dla mnie mógł być fajnie wykonany, osadzony w świecie Magii i Miecza, niestety tak się nie stało, a doszła do tego jeszcze mnogość zasad przez które tylko wytrwała osoba przebrnie. Mundial nie powinien być dodatkiem tylko osobną grą.

Słowo końcowe

TYLKO dla maniaka Magii i Miecz oraz fana Piłki nożnej, jako ciekawostka do kolekcji!

Plusy:
-pomysł na rozwinięcie świata.
-wykonanie kart.

Minusy:
-niezrozumiałe zasady dla zwykłego śmiertelnika
-nadmierna ilość zasad
-dodatek niegrywalny
-brak zagnieżdżeń w świecie Magii i Miecza

Grywalność: 1/10
Zasady: 2/10
Wykonanie: 10/10
Klimat: 6/10

Ocena ogólna: 4,5/10


Gdzie można dostać dodatek?

Na aukcjach autora Jean_Leviathan

Autor: PBGG


Awatar użytkownika
mriswith
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Losowanie Postaci
Zamek Bestii
Posty: 1008
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 18:45
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: mriswith »

Ogólnie rezenzja nie jest zla, choć mogłaby być lepsza. Mnie w recenzjach odrzucają subiektywne opinie ich autora np.
PBGG pisze:mi tu się wydaje że popełniłem błąd, drukując ten dodatek.
Paragraf z czym grac powinien chyba zawierac informacje, ze wymagana jest plansza podstawowa, skoro wyzej napisales, ze nie jest to osobna gra.

Spojrzenie autora recenzji na ten dodatek wlasciwie podobne jest do mojego (choc zaznaczam jestem fanem MM, i w Mundial nie grałem).

Zdecydowanie zgadzam sie z tym, ze powinna to byc osobna gra.


Awatar użytkownika
Enson
Niziołek
Niziołek
Niziołek
Posty: 21
Rejestracja: sobota 01 gru 2007, 18:36
Lokalizacja: stamtąd
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Enson »

Tak. Dodatek dla mnie mógł być fajnie wykonany, (...) Wykonanie: 10/10
Nie sądzisz , że to sobie przeczy?


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Jedna rzecz mi się nie podoba w tej recenzji. Nie grałeś z tym dodatkiem więc jest to recenzja nie pełna. Ludzie zaglądający tutaj są raczej ciekawi jak dany dodatek sprawdza się w praktyce. Natomiast z treści tego tekstu wychodzi, że nawet nie spróbowałeś zagrać.


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Michael
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Poszukiwacze z Talismana
Zbrojownia Szalonego Gnoma
Posty: 613
Rejestracja: sobota 06 sie 2005, 14:23
Lokalizacja: Z nikąd
Płeć:

Post autor: Michael »

Z kolei jak uważam tę recenzję za złą. Po pierwsze autor nie grał z tym dodatkiem. Po drugie właściwie niczego się z tej recenzji nie dowiedziałem poza tym że jest o piłce nożnej , co zresztą ciągle jest przypominane. Po trzecie , działy za za krótkie i w każdym pisze to samo.
Po czwarte : pełno błędów stylistycznych , brak przecinków, dziwne zastosowanie wielkich liter generalnie napisana niedbale. Wydaje mi się że autor postanowił udowodnić że pisanie recenzji nie jest trudne i robić powinni to wszyscy.


Given the choice - whether to rule a corrupt and failing empire, or to challenge the Fates for another throw, a better throw against one's destiny - what was to do?
Awatar użytkownika
Leviathan
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
500 Kart Przygód
Pieczara Kanibali
Wyspy Przeznaczenia
Posty: 615
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 08:02
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Leviathan »

Jako autor pozwolę sobie dodać kilka zdań.

[1] Wykonanie
Mundial to moje pierwsze "dziecko" w świecie MiMa. Początkowo zamierzałem zrobić kilka kart tak po prostu dla zabawy, ale im dłużej nad nimi siedziałem tym więcej pomysłów przychodziło mi do głowy. W końcu z kilku kart zrobiło się 200...

Dodatek jest niedopracowany graficznie. To jedyne rozszerzenie jakie zrobiłem, które zawiera grafiki (a właściwie zdjęcia) bez jakiejkolwiek obróbki. Nie wygląda to za dobrze o czym doskonale wiem. Swego czasu zamierzałem wziąć te karty na warsztat i poprawić, ale w nawale innych projektów pomysł umarł śmiercią naturalną. Może kiedyś...

Dodatek jest niedopracowany jeśli chodzi o układ tekstu. Brak odpowiedniego justowania i zdarzają się literówki. Podobnie jak przy grafice, to jedyny mój dodatek gdzie mamy do czynienia z taką sytuacją.

[2] Grywalność
Samo wkomponowanie świata piłki nożnej do MiMa było czystym szaleństwem. Ale moim zdaniem jakoś mi się to udało. Ten dodatek, podobnie jak Kriegsmarine i Admiral Graf Spee (który stanowi zresztą moje ulubione rozszerzenie ze wszystkich jakie wykonałem) pokazują, że niezależnie od tematu, przy zastosowaniu engine'a Mima i odrobinie pomysłowości da się zrobić wszystko. Pomijam kwestię zgodności klimatycznej bo jak wiadomo nie może o niej być mowy...

Grałem z wykorzystaniem Mundialu i muszę przyznać, że rozgrywka nie jest zbyt interesująca. Jest za dużo rzucania kostką i za dużo niepotrzebnych przestojów. Osobom, które są zainteresowane wykorzystaniem tego dodatku proponuję modyfikację zasad wedle własnego uznania. Podobnie jak z oprawą graficzną zamierzałem się tym zająć, ale obecnie mam inne plany i pomysł jest odsunięty w czasie...

EDIT: 26.07.2009.
Wziąłem Mundial na warsztat i dokonałem jego retuszu. Obecna wersja jest już B&W. Poprawiono w niej szereg błędów i niedociągnięć z pierwotnej wersji.

Aktualną, ostateczną wersję MUNDIALU można pobrać stąd:

MUNDIAL


"A son seul aspect n'est-on pas terrasse?
Nul n'est assez hardi pour l'exciter"
Job 40:28
ODPOWIEDZ