Nazwy własne w MiM

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Que?!
Ja się nie zgodzę. Czemu? Bo chodzi o Smoka w MiM - to nie jest jego nazwisko :P On się tak nie nazywa - nie wiem jak ma na imię - Czesio, Lesio or whatever, ale patrząc na sprawę tak jak mówisz, równie dobrze można uznać za nazwę własną np hasło Wąż/Niedźwiedź/Wojownik co jest kompletną bzdurą. Pretoriański Łowca też nie jest nazwą własną - określa przedstawiciela konkretnego typu ale nigdy jednego konkretnego. Chyba, że ktoś weźmie to jako ksywkę ;) Ale w MiM nazwy kart to nie ksywki, a określenia typu. I nazwy własne pojawiają się tylko w przypadku kart takich jak Korona Salomona czy Topór Grimnira (może cos jeszcze przegapiłem). Pozostałe określenia to nie nazwy własne.


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
Leviathan
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
500 Kart Przygód
Pieczara Kanibali
Wyspy Przeznaczenia
Posty: 615
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 08:02
Lokalizacja: Lublin
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Leviathan »

pretorianstalker pisze:patrząc na sprawę tak jak mówisz, równie dobrze można uznać za nazwę własną np hasło Wąż/Niedźwiedź/Wojownik co jest kompletną bzdurą.
O kurcze! A ja zawsze myślałem, że "Szalony" to imię a "Wojownik" to nazwisko...
/respekt


"A son seul aspect n'est-on pas terrasse?
Nul n'est assez hardi pour l'exciter"
Job 40:28
Awatar użytkownika
Duszodręczyciel
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 307
Rejestracja: piątek 16 mar 2007, 15:17
Lokalizacja: Niihama-shi
Płeć:

Post autor: Duszodręczyciel »

pretorianstalker, z czym się nie zgadzasz? Nie zająłem żadnego z prezentowanych stanowisk więc? Chodziło mi tylko o to, że taka kłótnia (eufemistycznie zwana dyskusją) do niczego nie prowadzi gdyż to tylko ludzie ustalają co jest nazwą własną a co nie. Podam taki przykład z gry i z życia:
Jest sobie Czerwony Smok. Dla jednych kojarzy się z grami fantasy jako jeden z wielu typów smoków i dla nich pewnie będzie pisany z małej litery choć on sam tego by zapewne nie chciał. Z drugiej strony jest to jedno z "wcieleń" Szatana więc ci, którzy o tym wiedzą będą pisać z dużej litery (choćby z przyzwyczajenia jak ja).

Podobna sytuacja jest z Chińskim Smokiem. Dla chińczyków jest on jednym z wielu ale dla europejczyków jednym z niewielu więc zasługuje na "wyższe miano". Zresztą co tu dużo tłumaczyć jak raz piszecie "Bazyliszek" a raz "bazyliszek", raz "Wyverna" a raz "wyverna". Innymi słowy sami się zapędzacie w kozi róg gdyż wystarczy ustalić, którą nazwę używacie a nie która jest poprawna bo obie są.

P.S. Jeżeli ma to być nazwa karty to z dużej a jak ma być to fragment opisu róbcie jak chcecie i tak będzie źle :P


Obrazek
Awatar użytkownika
drzewian
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 61
Rejestracja: środa 18 lip 2007, 13:07
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: drzewian »

Duszodręczyciel pisze:Jest sobie Czerwony Smok. Dla jednych kojarzy się z grami fantasy jako jeden z wielu typów smoków i dla nich pewnie będzie pisany z małej litery choć on sam tego by zapewne nie chciał. Z drugiej strony jest to jedno z "wcieleń" Szatana więc ci, którzy o tym wiedzą będą pisać z dużej litery (choćby z przyzwyczajenia jak ja).
No wiesz co to znaczy, że sam wiesz, że źle robisz. Bo jeżeli zawsze piszesz z dużej litery wiedząc, że chodzi ci o kontekst smoka (po prostu a nie szatana) to znaczy, że robisz błąd.
Oczywiście rozpatrując sprawę tak jak ty, to zawsze będzie można powiedzieć, że to jest źle / dobrze w zależności jaką filozofię podepniemy do nazwy karty. Ale tak naprawdę to nam się trochę wątek zgubił, bo chodziło o to czy używać nazw własnych (takich jak imion, nazwy miejsc, nazwy przedmiotów) w MiM-ie, czy raczej tego unikać. A nam się dyskusja zmieniła w : czy chiński smok to nazwa własna, czy może Chiński Smok to nie nazwa własna? hehe :D :D :D :D :D


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Bo jak może zauważyliście dyskusja była o nazwach własnych w MiM. W mim Chiński Smok nie jest nazwą własną, a piszę to z dużej litery, bo najczęściej tak piszę nazwy kart w karciankach itp. Na dobrą sprawę nazwa każdej karty będzie nazwą własną w odniesieniu do tej karty (kawałka kartonika ;) ), ale nie do przedstawianego na niej wroga czy czegokolwiek innego. I koniec dyskusji. Z nazw własnych pozostaje więc tylko Salomon i Grimnir :P


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
Awatar użytkownika
czeski_
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kraina Snu
Kraina Umarłych
Puszcza
Posty: 630
Rejestracja: sobota 02 gru 2006, 19:02
Lokalizacja: Opole
Płeć:
Kontakt:

Post autor: czeski_ »

PoKrAk pisze:Stary, z tobą to naprawdę szkoda gadać, oczywiste rzeczy to dla ciebie czarna magia (patrz temat o rachunku prawdopodobieństwa) więc zostawię to bez komentarza.

PS. a co d wikipedii to to samo znajdzies w słowniku języka polskiego, może warto do niego czasem zajrzeć zamiast wypisywać bzdury.
Ty byś słownika nie rozpoznał nawet gdyby cię w dupę kopnął. Zajrzyj do niego i sprawdź rozdział o nazwach własnych.

A co do wikipedii - szukaj tam dalej i poszerzaj swoją ogromną wiedzę.

Nie odpowiadaj na moje posty skoro i tak zostawiasz je "bez komentarza".


Awatar użytkownika
pretorianstalker
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 757
Rejestracja: piątek 14 lip 2006, 23:28
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Płeć:
Kontakt:

Post autor: pretorianstalker »

Zawsze się najbardziej rzucasz jak nie masz racji - wyluzuj trochę...


UWAGA! Cenzura na forum! :-#
BYKOM STOP!
PoKrAk
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Posty: 1093
Rejestracja: niedziela 28 sty 2007, 14:27

Post autor: PoKrAk »

czeski_ pisze:
Ty byś słownika nie rozpoznał nawet gdyby cię w dupę kopnął. Zajrzyj do niego i sprawdź rozdział o nazwach własnych.
...
Słownik ortograficzny PWN pisze: IX. PISOWNIA NAZW WŁASNYCH

57.Uwagi wstępne

Nazwy własne wyróżniają się tym, że wskazują na jednostki, podczas gdy nazwy pospolite służą do oznaczania grup jednostek. W związku z tym, że mają funkcje indywidualizującą, piszemy je wielką literą. Jest to pierwsza reguła dotycząca pisowni nazw własnych.
Jeszcze jakieś ale?

Skompromitowałeś się raz wypisując bzdury o rachunku prawdopodobieństwa, wygłupiłeś się drugi raz pisząc "głupia krytyka" gdy napisałem że zdolności dopasowałeś do berserkera beznadziejnie, a potem został o lata świetlne za całą resztą konkursowych poszukwiaczy, jeszcze ci mało? Masochistą jakimś jesteś ?


Konto zablokowane. Aktualne konto:
Gieferg
Awatar użytkownika
Critter
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek 11 lut 2008, 15:22
Lokalizacja: Żyrardów
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: Critter »

Odpuście sobie zbędne potyczki słowne. Załóżmy sobie jakiś aksjomat i się jego trzymajmy. Jeżeli nie odpowiada komuś taka czy inna definicja, zawsze możemy coś ogłosić większością głosów.

Nie będę wnikał czy coś jest nazwą własną czy nie, ale myślę, że wszystko zależy czy dana rzecz komponuje się z resztą i czy zachowana jest równowaga w stosunku do reszty. Wprowadzenie określonych nazw własnych w danym dodatku myślę, że się nie wyklucza. Zawsze można z dodatku zrezygnować. Choć dla mnie lepiej gdy dodatek nawiązuje do podstawki, a ona sama tworzy pewien określony klimat. Wyobraźmy sobie, że mijamy się z Gandalfem na ulicznym targu, a za chwilę pijemy wino z kaczorem Donaldem w karczmie (a takie postacie (autorskie) wyszły). Co do przedmiotów czy przyjaciół, czasami warto, żeby wyróżniały się od innych. Wtedy wzbudzają nasze zainteresowanie, nawet jeśli niekiedy są słabsze od czegoś innego.
drzewian pisze:No bo fajniej mieć Koronę Salomona niż po prostu Koronę albo Miecz Aleksandra niż Miecz.
Ps. Niekiedy samemu nadawało się nazwy własne. Pamiętam jaki był powód do dumy, gdy na początku gry ktoś rozwalił "lodową ku.wę" (lodowy troll :D)


Jump outside the Real
ODPOWIEDZ