fantazy VS sf

Wszelkie dyskusje i luźne rozmowy o Magii i Miecz, niedotyczące twórczości graczy, zasad &c.
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6188
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Popularność WKO w rozgrywkach jest raczej zawdzięczania możliwością szybkiego rozwoju, a nie klimatem sf.
Jak już mieszać te style, to całkowicie, a nie, że pół gry to czyste fantasy a pół to niemalże samo sf, tak jak to ma miejsce w WKO :P


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
Korczyk
Necromancer
Necromancer
Necromancer
Uczestnik Zjazdów
Posty: 430
Rejestracja: sobota 10 lis 2007, 15:21
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: Korczyk »

Rogo pisze:Jak już mieszać te style, to całkowicie, a nie, że pół gry to czyste fantasy a pół to niemalże samo sf, tak jak to ma miejsce w WKO
Ja jestem innego zdania. W/g mnie takie wymieszanie, stopniowe przejście jednego skrajnie innego klimatu w drugi, byłoby łączeniem ich na chama, pójściem obu na kompromis. A czemu nie ma być kontrast? Czy musi to być zawsze łagodne przejście, jak coś trochę bardziej odstaje klimatem od reszty? A może najlepszym rozwiązaniem w wypadku współwystępowania tych dwóch światów nie jest kompromis i wnikanie jednego świata do drugiego, tylko właśnie przepaść, specjalnie kontrast, otwarcie się na niebie okna do przyszłości w średniowieczu (Nadprzestrzenna Brama)?
HunteR pisze:Ja nie mam nic do mieszania fantasy i sci-fi, to ciekawy pomysł urozmaicający skostniały gatunek (czy to jeden czy też drugi) pod warunkiem że zrobi się to umiejętnie. Jak nawalą wszystkiego to będzie niestrawna papka - w MiMie, (moim zdaniem) udało się to.
I właśnie to słowo - umiejętnie, pod czym ja osobiście rozumiem wykonanie, stronę graficzną; tutaj Polacy pokazali jak takie połączenia mają wyglądać. Poza tym, także podzielam takie spojrzenie na tą kwestię, iż to świetne urozmaicenie.


Awatar użytkownika
Artownik
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Wiedźmińskie Kobiety
Worek Przygód
Posty: 3542
Rejestracja: sobota 04 sie 2007, 14:01
Lokalizacja: Słupsk / Gdańsk
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Artownik »

Fantasy i SF dzieli przepaść tylko umowna. Sądzę, że wynika to z poczucia, że stykają się tu dwie "epoki", które stykać się nie powinny.

Próbując przyrównać to do rzeczywistości można by powiedzieć, że jest to jak pojawienie się nowoczesnego białego człowieka u indian w dżungli.

Jest o szokujące, będąc przecież zetknięciem się dwóch tak odmiennych światów, ale ma przecież miejsce tu i teraz.

Osobiście lubię taką miszankę, daje pole do popisu i mogą wyjść z tego naprawdę interesujące rzeczy.
Mecenas pisze:Archeolog... ni to Indiana Jones ni to co....
Michael kiedyś robił porównanie oryginalnych rysunków drugiej edycji do naszego MiMa i Archeolog to właśnie Indiana Jones.


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Krzysiek »

Ja na przykład uważam w ogóle podział gatunków na fantasy i sf za durny. Póki ktoś mi nie przedstawi jednoznacznego kryterium które pozwoli je rozgraniczyć to nie będę tego robił. Najlepszym wyznacznikiem na jaki trafiłem do tej pory było stwierdzenie że w fantasy (w odróżnieniu do science-fiction) występuje magia. Niestety i ono na dłuższą metę nie sprawdza się bo
sir Arthur Charles Clarke pisze:Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii.
Rozszerzyłbym tylko słowo "technologia" na bardziej ogólne "nauka", ładnie to widać w cyklu "Diuna" Franka Herberta.
Wszechświat w którym technologia jest bardzo zaawansowana ale jednak znacznie podupadła w stosunku do tego co było przed wiekami. Wieloma dziedzinami życia rządzi mistycyzm. Czy zdolności Paula Muad'Diba i jego syna Leto którzy mogli oglądać całą przeszłość i przyszłość da się jeszcze podciągnąć pod science-fiction? Czy tez jest to już fantasy?

A może ktoś grał w przeglądarkową grę AdventureQuest ? (Całkiem niezła według mnie) High fantasy w pełni rozkwitu, elfy, krasnoludy, magia, czego sobie tylko dusza zażyczy. Warto wiedzieć że inna gra MechQuest z kolei obfitująca w zaawansowaną technologię jest prequelem do AdventureQuesta.

Uwielbiam używać do "nawróceń" sagi Anne McCaffrey o Jeźdcach Smoków z Pern. Jest to według mnie kawałek bardzo sensownej fantastyki. W każdym razie tytułowi jeźdźcy latają na smokach z którymi mają telepatyczny kontakt. Spoiler A w trakcie lektury kolejnych tomów dowiadujemy się że smoki są owocem inżynierii genetycznej. Że nazwa którą tubylcy określają swój świat "Pern" jest po prostu akronimem od kodowego określenia "Parallel Earth, Resources Negligible" czyli ziemiopodobną planetę o niewielkich zasobach naturalnych. O tym że używany przez mieszkańców bez większego zrozumienia hanocz jest w istocie HaEnOCzy czyli HNO3 można się połapać samemu. Stopniowo odkrywa się przed nami obraz potomków kolonistów, którzy cofnęli się do "barbarzyństwa". Koniec spoilera

"Thorgal" już był wspomniany w tym wątku. Rzecz dzieje się w czasach wikingów, zresztą nieraz ich bogowie przewijają się na horyzoncie. Czy komuś przeszkadza że główny bohater jest kosmitą? Ten fakt nie jest ukryty, wiadomo o nim już od drugiego tomu serii i nieraz ta kwestia jest poruszana. I o ile Thorgalowi kosmiczne zdolności wykroił dziadek o tyle jego syn śmiało mógłby zostać Jedi.

No właśnie, Jedi. Znajdą się może tutaj fani Gwiezdnych Wojen? Autor "magicznego" kryterium o którym piszę na wstępie na jego podstawie sklasyfikował Star Wars właśnie jako fantasy. Z uwagi na powszechnie występującą Moc. Jak dla mnie zupełnie słusznie. I to że George Lucas potem przerzucił fenomen Mocy na "midichloriany" niewiele zmienia. Jeśli midichloriany pozwalają Darth Sidiousowi miotać błyskawicami to równie dobrze mogą MiMowym poszukiwaczom pozwalać na miotanie kuli ognia. I to niezależnie od tego czy noszą szaty Czarnoksiężnika czy kapelusz a'la Indiana Jones.

Pamiętam jak czytałem wypowiedź Sapkowskiego o tym jak edytor uparcie poprawiał różne współczesne słowa na bardziej archaiczne tłumacząc że "podówczas tak nie mówiono". Zgadzam się z Sapkowskim że fantasy nie dzieje się w żadnym "podówczasie".
WKO może nie pasować do klimatów średniowiecznych, tak. Ale trudno mówić o jego niepasowaniu do klimatów fantasy.

Mógłbym jeszcze dużo przykładów znaleźć bo takie "połączenia" "gatunków" w literaturze i innych mediach lubię i miło mi je znajdować ale wspomnę jeszcze tylko o trzech.

Zna ktoś może "Metro 2033" Glukhovskiego? Jeśli nie to gorąco polecam. A ci którzy znają: Słucham, do jakiego gatunku byście je zakwalifikowali? Postnuklearny krajobraz, walka o przeżycie w tunelach metra, rasowe science-fiction, prawda? A te wszystkie nawiedzenia na różnych stacjach i odcinkach? Jak je naukowo wytłumaczyć?

A Dungeons & Dragons, klasyka klasyki fantasy? Już w jednym z pierwszych modułów Gary Gygax rozbił w górach statek kosmiczny. To co gracze napotkali w środku wzbogaciło kanon na kolejne dziesiątki lat. Później D&D jeszcze nieraz romansowało z kosmosem i dla mnie owoce takich związków były bardzo smakowite.

A może ktoś grał w Heroes of Might & Magic 3? (wybrałem do przykładu tą część jako moją ulubioną i najlepiej znaną) Przypuszczam że sporo osób nadal nie zdaje sobie sprawy że rezydujący w zamku Inferno Kreeganie są rasą obcych. W świecie Might & Magic magia z technologią przeplatały się od dawna tylko że część fabuły była pokazana w RPGach a część w turówkach. Futurystyczne miasto Forge które miało się pokazać w dodatku Armageddon's Blade było logicznym następstwem fabuły. Tytułowe Ostrze Armageddonu oryginalnie miało być potrzebne do pokonania potężnych wojsk Forge. Ale puryści "fantasy" podnieśli krzyk, miasto się nie pokazało i świat MiM trochę zubożał.


Według mnie jednym z fundamentów nieporozumienia z WKO jest nazwa dodatku. W oryginale nazywał się "Timescape" co można by przełożyć jako "czasobraz" jak "krajobraz". Nic bezpośrednio wspólnego z kosmosem. Timescape jest miejscem gdzie trafiają postacie które z tych lub innych powodów zagubiły się w czasie lub przestrzeni. Więc równie dobrze można by tam wrzucić także inteligentnego dinozaura z jakiegoś alternatywnego świata. Pamiętam że w instrukcji do WKO było kilka słów o każdym z poszukiwaczy, skąd pochodzi.

Wpadł mi teraz do głowy pomysł że popularności WKO mogło by pomóc gdyby z powrotem na planszę trafiało się nie na polu z Kosmicznym Wirem (tak się to chyba nazywało) ale na polu z MiMową planetką. :) Ale odbiegłem od tematu.

O co chodziło w tym przydługim poście? Komuś nie podoba się WKO - jasna sprawa, mnie nie podoba się Jaskinia. Możesz śmiało pisać że WKO nie pasuje do klimatów które lubisz. Ale uprzejmie proszę o zastanowienie się nad opinią że nie pasuje do klimatów fantasy. Bo to po prostu jest fantasy, i musiało by nie pasować samo do siebie. Przynajmniej zgodnie z definicjami które znam.
Średniowiecze+smoki+czarodzieje < Fantasy.

Wspomniałem wcześniej o nawróceniach. Otóż dość często spotykam osoby które deklarują się że "nie lubią science-fiction" a jak najbardziej lubią fantasy. (mowa teraz o książkach) jak na razie w tej grupie mam 100% osób uświadomionych że nie lubiły pewnych konkretnych pozycji sf z którymi niesłusznie uświadamiały cały nurt.

Fantasy i sf pasują do siebie jak kobieta i mężczyzna. :) Nie każda kobieta nie do każdego mężczyzny, ale ogólnie bardzo. Myślę że tutaj mariaż był udany.
Ostatnio zmieniony piątek 08 cze 2012, 18:49 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
SeSim
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Krypta Upiorów (pomagier)
Labirynt Magów (pomagier)
Poszukiwacze
Posty: 6145
Rejestracja: poniedziałek 07 lis 2005, 19:18
Lokalizacja: z krzesła :P
Płeć:
Kontakt:

Post autor: SeSim »

Dlatego w naszym rodzimym języku jest jedno słowo, które spina Fantasty i SF -> Fantastyka :D


Top Secret Ninja Off Topic Creators Internatinal Organization Member
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23517
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Krzysiek, Ja jeszcze przyszłościowo dodam, iż najlepszy spoiler to: [ color=transparent ]text[/color], oczywiście bez spacji. Działa on niezależnie od skórki.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Krzysiek »

SeSim pisze:Dlatego w naszym rodzimym języku jest jedno słowo, które spina Fantasty i SF -> Fantastyka :D
No właśnie, w planach to miało być pointą ale pod koniec zacząłem już zjadać własny ogon i dałem sobie spokój:-)
Nemomon pisze:Krzysiek, Ja jeszcze przyszłościowo dodam, iż najlepszy spoiler to: [ color=transparent ]text[/color], oczywiście bez spacji. Działa on niezależnie od skórki.
Dzięki! :-) Tam gdzie sprawdzałem nazwy kolorów nie było informacji o tym że istnieje też przezroczysty.

Tak myślałem jeszcze na ten temat: Weźmy taką Koronę Władzy, kto gwarantuje że jest magiczna? Może to po prostu wzmacniacz psychiczny, coś w guście korony Ogotaja? Czar Rozkaz pasuje do tego w sam raz. Próbujesz zdominować innych poszukiwaczy, mogą albo poddać się twojej woli albo tracić punkty wytrzymałości gdy powoli smażysz im mózgi.

Nawet Korona Władzy Gieferga się tutaj ładnie komponuje: Chcąc używać korony Władzy z innego pola niż centralne potrzebujesz 15 Mocy. Bo przecież to centralne pole, wypisz wymaluj, pasuje na maszt przekaźnikowy gdzie Korony używać dużo łatwiej, więc tam ograniczenia Mocy nie ma.

Nie mówię że w grze jest tak jak to teraz przedstawiłem. Ale mogłoby tak być;-)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23517
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

tl;dr

Aczkolwiek kiedyś coś takiego popełniłem:

Obrazek


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Krzysiek »

Nemomon pisze:tl;dr
?


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23517
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Krzysiek pisze:
Nemomon pisze:tl;dr
?
Too long; didn't read ^^"


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Krzysiek »

Trochę nostalgii związanej z tematem:
Obrazek


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23517
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Spelljammer. Świat w którym płynęło się łódkami pomiędzy wymiarami a sferami.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
ODPOWIEDZ