Zasady korzystania z dodatków innych forumowiczów

Regulamin Forum wraz z wszelkiego rodzaju ogłoszeniami i komunikatami.
ODPOWIEDZ
Rocy7 [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Atuty Charakteru
Posty: 106
Rejestracja: sobota 09 mar 2013, 00:58
Lokalizacja: Miasto
Płeć:

Zasady korzystania z dodatków innych forumowiczów

Post autor: Rocy7 »

Chciałbym wiedzieć na jakich zasadach mogę korzystać z treści dodatków innych forumowiczów:

1) można kopiować treść kart?
2) można modyfikować treść kart?
3) można korzystać z pomysłów z dodatków niekończonych
4) co jeśli autor dodatku nie odpisuje na pw z prośbą o zgodę na użycie jego pracy?
5) Czy dodatek który w większości będzie składał się z kopii pomysłów innych z pewnymi modyfikacjami i zmienionymi zasadami jest dopuszczalny jeśli podam z czyich dodatków korzystałem? ( nie zależy mi i nie planuje podawać się za autora dodatku chodzi mi o to że mogę użyć dodatków innych w ten sposób?)


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Krzysiek »

Uważam że to bardzo dobre pytanie. Odpowiedzi w sumie są, ale porozrzucane na forum.

Mnie logika podpowiada tak:
Jeśli chcesz cokolwiek publikować, w formie zmienionej lub nie, potrzebna ci zgoda autora.

Jeśli potrzebujesz tego tylko na własny użytek to śmiało rób zmiany.

Ja np. najpierw pomajstruję przy kartach, a jeśli uznam że efekt jest godny podzielenia się z innymi, wtedy pytam o zgodę. Pozwala to ekonomiczniej wykorzystać czas i nie zawracać autorom głowy bez potrzeby.

Czy ktoś chce mi przyznać rację lub wytknąć błąd?


Rocy7 [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Atuty Charakteru
Posty: 106
Rejestracja: sobota 09 mar 2013, 00:58
Lokalizacja: Miasto
Płeć:

Post autor: Rocy7 »

Potrzebuje tego na raczej własny użytek ale jeśli by wyszło to być może bym to opublikował :)


Awatar użytkownika
Łosiu
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Konteksty
Krasnoludzka Kopalnia
Posty: 331
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 20:36
Lokalizacja: Krosno/Poznań
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Łosiu »

Jeśli dorzucasz do dodatku twórczość innego autora bez zmian podając źródło, to potrzebujesz jego zgody? Trochę na wyrost moim zdaniem.


Rocy7 [Autor tematu]
Szermierz
Szermierz
Szermierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
Atuty Charakteru
Posty: 106
Rejestracja: sobota 09 mar 2013, 00:58
Lokalizacja: Miasto
Płeć:

Post autor: Rocy7 »

Pytam się na wszelki wypadek żeby potem nie było pretensji :)


Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Przede wszystkim zawsze podajesz oryginalnego autora. Zawsze. Przykład: http://forum.magiaimiecz.eu/viewtopic.php?t=3850

Dotyczy to wszystkiego, czy użyjesz wszystkich kart danego autora, czy tylko pojedynczej karty. Zawsze musisz podać informację, co od danego autora zapożyczyłeś (dotyczy to w szczególności pojedynczych kart).

Bardzo miło jest się spytać autora o pozwolenie na modyfikację. Większość autorów wyrazi zgodę, ale zawsze warto mieć zgodę. Ważne jest to przede wszystkim po to, by autor wiedział, iż jego praca stała się czyjąś inspiracją. My tutaj robimy karty dla przyjemności swojej i innych, n ie pobieramy z tego pieniędzy czy innych profitów. Więc miło jest nam usłyszeć, iż coś naszego komuś się spodobało.

Druga sprawa taka, iż autor może dać jakieś ograniczenia. Rzecz jasna, jak chcecie zmodyfikować czyiś dodatek, musicie to robić zgodnie z wytyczonymi ograniczeniami. Przykładowo był użytkownik, który nie pozwalał ingerować w treść kart. Konwersja na TMiM - tak, modyfikacja efektów nawet pojedynczych kart - nie. Był też użytkownik, który zgadzał się na modyfikację, ale jedynie pod warunkiem, iż on sam wrzuci text w szablony. Prosił, by osoby, które chcą dokonać modyfikacji, przesłały mu texty w pliku txt.

Pytać można się o nieukończone dodatki, owszem, a nawet należy i o pojedyncze karty, przykładowo: http://forum.magiaimiecz.eu/viewtopic.php?p=64813#64813

===

Jeżeli autor nie odpowiada w jakimś rozsądnym terminie, to można zapodać jego pracę na forum, ale rzecz jasna obowiązkowo zapodać należy credits i w miarę możliwości link do oryginalnej pracy. Również warto zwrócić uwagę, iż skoro przez pół roku użytkownika na forum nie było, to lepiej wysłać mu maila, o ile jest dostępny, zamiast PW.

Oczywiście to wszystko dotyczy sytuacji, w której chcesz opublikować gdzieś swoją konwersję. Rozchodzi się głównie o napisanie, kto jest oryginalnym autorem i ewentualnie uzyskać pozwolenie na modyfikację. Nic więcej. Jednakże na własny prywatny użytek nie potrzeba się pytać, bo nikt do was do domu pałować nie przyjedzie.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: stave »

Ja jeszcze dopisze jeden ważny aspekt tego wszystkiego co Nemo napisał. Dzięki takiemu podejściu wiemy co kto i gdzie używał i łatwo dojść kto jest oryginalnym twórcą danej Karty etc bo tak to to się dziwne sytuacje tworzą a prawda jest taka, że napisać do autora etc czy wymienić co dokładnie zostało zaczerpnięte z dodatku to nie jest to mega wysiłek, a wszystkim ułatwi to życie.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
#Moderator: Rogo
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Posty: 6181
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 11:42
Lokalizacja: Krzyków
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: Rogo »

Spójrzmy teraz na drugą stronę medalu: przeglądamy forum, gdzie czasami pojawia się wysyp nowych kart, ściągamy dodatki ze strony Valdiego i nie pamiętamy z którego i czyjego autorstwa dodatku pochodzi pomysł, który zapadł nam w pamięć. Później tworzymy coś swojego i korzystamy z tego pomysłu. Co wtedy? ;)


Ja nawet nie mam Talismana.
Awatar użytkownika
stave
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Projekt Wielka Magia I Miecz
Posty: 3070
Rejestracja: czwartek 14 gru 2006, 18:33
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 45
Kontakt:

Post autor: stave »

cóż mój drogi Barbarzyńco zawsze są wyjątki od reguły. Teoretycznie jest tak, że jak ktoś coś tworzy to na kompie ma to posegregowane etc no ale cóż wyjątki się zawsze zdarzają.


Stagraf Studio - Łódzki Sklep Figurkowy :: Forum :: Facebook :: Cennik :: Wargamesmat
Wielka Magia i Miecz - Gigantyczny dodatek autorski
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23514
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Rzecz jasna to są tylko sugestie, aczkolwiek warte zapamiętania. Zdarzyć się może, iż ktoś wymyśli podobny efekt do innego autora - ja sam miałem kiedyś sytuację, w której jeden z autorów dokonał niemal idealnej kopii mojej karty i wtedy się zdenerwowałem i wypomniałem, iż mógłby dać creditsa do mojej twórczości. On odpowiedział, iż nie wiedział, iż ja wcześniej coś takiego stworzyłem. O ile nikt tutaj nikogo nie oskarża o plagiatowanie, o tyle w miarę możliwości napisać creditsa nigdy nie zaszkodzi.


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
maly
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Uczestnik Zjazdów
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek 12 mar 2012, 08:45
Lokalizacja: allenstein
Płeć:

Post autor: maly »

oczywiscie te zasady nie dotycza burji on ma w wszystko w zadku bierze co chce i kleci z tego popeline jak chce :mrgreen: :mrgreen:


mały
ODPOWIEDZ