Planszówki podobne do Talisman

Wszelkie inne gry.
Awatar użytkownika
Visenna
Filozof
Filozof
Filozof
Posty: 708
Rejestracja: niedziela 05 lut 2017, 00:50
Lokalizacja: Wałbrzych
Płeć:
Wiek: 25
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Visenna »

Descent imo tylko z klimatu, bo to jednak dungeon crawler i tutaj ma się w każdym scenariuszu stałą pulę wykorzystywanych elementów, więc wiesz i masz wpływ na to co się może wydarzyć. A jednak taki Talisman, Wiedźmin i jeśli się nie mylę Runebound (nie grałam, ale to chyba ten sam rodzaj gry) mają bardziej nieprzewidywalne przygody i ogólnie są lżejsze.


Trwają prace nad frakcją Harmonii do Konfliktu ^^
Mój profil na BoardGameGeeku
Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Lagi »

Darkstorm pisze: sobota 05 maja 2018, 07:12 Tylko że w Eldritch nie ma budowania postaci. Raczej jest jej niszczenie;)
Dla mnie okaleczenie bohatera, to następny krąg wtajemniczenia w odgrywanie postaci. Najpierw jest to liniowe, wręcz geometryczne, nabieranie potęgi z wdychania XP-ków w D&D. W końcu człowiek dorasta, że w świecie ciągłej walki i zagrożenia, postać powinna przede wszystkim odnosić trwałe rany fizyczne i psychiczne. Granie żeby wytrzymać jak najdłużej zanim alter ego zostanie wrakiem, to zupełnie inny poziom doznań.

Eldritch Horror daje radę. Ale powiedziałbym że efekty stanów nie są aż tak straszne, jak się w pierwszej chwili myśli. Do tego, efekt następuje tylko w pewnych okolicznościach. Potężność badaczy jest zbyt duża jak na klimat lovercrafta. Broń w moim odczuciu daje zbyt dużo kostek do damage'a i trochę robi z horroru, grę akcji. Uważam że obrażenia i potyczki mentalno-poczytalne powinny być podstawowymi typami starć, a walka fizyczna tylko sporadycznym elementem. Chętniej pograłbym w EH z bardziej dokręconą śrubką.

=====================

Widzę panie Nemo, że przechodzi pan dziwną fazę. :)


Darkstorm
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Rzezimieszek
Posty: 59
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 17:16
Płeć:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Darkstorm »

Lagi pisze: niedziela 06 maja 2018, 20:29
Darkstorm pisze: sobota 05 maja 2018, 07:12 Tylko że w Eldritch nie ma budowania postaci. Raczej jest jej niszczenie;)
Dla mnie okaleczenie bohatera, to następny krąg wtajemniczenia w odgrywanie postaci. Najpierw jest to liniowe, wręcz geometryczne, nabieranie potęgi z wdychania XP-ków w D&D. W końcu człowiek dorasta, że w świecie ciągłej walki i zagrożenia, postać powinna przede wszystkim odnosić trwałe rany fizyczne i psychiczne. Granie żeby wytrzymać jak najdłużej zanim alter ego zostanie wrakiem, to zupełnie inny poziom doznań.

Eldritch Horror daje radę. Ale powiedziałbym że efekty stanów nie są aż tak straszne, jak się w pierwszej chwili myśli. Do tego, efekt następuje tylko w pewnych okolicznościach. Potężność badaczy jest zbyt duża jak na klimat lovercrafta. Broń w moim odczuciu daje zbyt dużo kostek do damage'a i trochę robi z horroru, grę akcji. Uważam że obrażenia i potyczki mentalno-poczytalne powinny być podstawowymi typami starć, a walka fizyczna tylko sporadycznym elementem. Chętniej pograłbym w EH z bardziej dokręconą śrubką.
No cóż. Ewidentnie gramy innymi kościami. U nas częste rzuty z 1 i 2 to chleb powszedni. Szczytem wszystkiego było na 20 kilka prób z rzędu ani jednego sukcesu. Do tej pory mam zaliczone jedynie 3 zwycięstwa, z czego jedno na lamerskim poziomie trudności;) Wszystko przez skopane rzuty:P A i bywały rozgrywki, że postać padała w tej samej rundzie co weszła do gry:)


Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Lagi »

oo.. my też wygraliśmy tylko 3 razy. Z czego ani razu 100% uczciwie. Zwykle okazywało się po grze że zapomnieliśmy czegoś policzyć. Albo że jakiś gracz wykonał jakiś manewr niezgodnie z zasadami.


Awatar użytkownika
Wiktor
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Wiktor »

Visenna pisze: niedziela 06 maja 2018, 01:47Runebound (nie grałam, ale to chyba ten sam rodzaj gry)
Klimat gry podobny, ale rodzaj inny.
Obie gry łączy kostium fantasy i rozwijanie postaci.
Podstawową różnicą jest to, że Runebound to wyścig z grą, a Talizman to rywalizacja między graczami. W Talizmanie masz do czynienia z rywalizacją między graczami i wyścigiem kto wygra pierwszy w nielimitowanym czasie gry (np. skutecznie wyeliminuje pozostałych na Koronie Władzy), natomiast w Runebound (mowa o 3 edycji) gracze skupiają się na rozwijaniu postaci, rywalizacja między graczami praktycznie nie istnieje, a czas gry jest ograniczony i wygrywa ten, komu w tym czasie uda się na tyle rozwinąć postać aby przetrwać moment kulminacyjny (próbę jaka określona jest w scenariuszu, np. walkę z bossem).


Awatar użytkownika
DeSS
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kampania Trzy Maski
Las
Przedpola Piekieł
Posty: 31
Rejestracja: piątek 26 mar 2004, 11:27
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: DeSS »

Witam serdecznie, kłania się MiM2003. Mage Knight nie ma wiele wspólnego z MiM. To ubrana w łaszki fantasy gra-wprawka dla księgowych. Moim zdaniem mało w niej prawdziwej zabawy. Descent jest rewelacyjny, ale to gra znacznie bardziej skomplikowana, wymagająca optymalizacji swoich poczynań. Potomek Hero Quest. Jeżeli chodzi o nastrój Magii i Miecza, to osobiście polecam drugą edycję Runebounda, jak to ktoś w pewnej recenzji mądrze napisał, "MiMa na sterydach". Nie ma tu zabójczej presji czasu, a jest swoboda wyboru trasy i rozwoju postaci. Każdy kto grał w MiM (czy TMiM, za którym z różnych przyczyn nie przepadam), otrzyma właśnie taki przyjemny nastrój, w który z łatwością wejdzie. Plusem Runebounda są karty. MiM, TMiM, czy MM, to jednak prostota cepa (piszę to jako wielki fan MiMa). "Wróg X, siła X, pozostanie na tym obszarze aż ktoś go nie pokona". Oczywiście bywają ciekawsze propozycje na karty, ale sam ich rozmiar na niewiele pozwala (to właśnie jeden z moich zarzutów wobec Talismana - karty malutkie, pomniejszone na domiar złego białą ramką). W RB 2 ed. karty są większe, pozwalają na zawarcie wstępu, opis nagrody, a - co najfajniejsze - zdanie jakiegoś testu, czy odniesienie do postaci lub stanu posiadania, które wpływa na rozpoznanie karty. To znaczny upgrade zwiększający klimat napotkanych przygód. Oczywiście, grafiki nie dorównują dziełom z polskiego MiMa, ale przynajmniej je widać i z rzadka wpadają w tandetę, której i w TMiM nie brakuje. Ale to problem generalny nowych gier korzystających z talentu wielu grafików. Nadto uprzyjemnieniem rozgrywki są karty Spotkań (takich mini questów) i Wydarzeń mających odniesienie do całej krainy. Nadto z MiM kojarzy mi się zwiedzanie różnych obszarów, które w świecie Magii i Miecza składają się na kolosalny świat (co jest bardzo fajne, ale i wydłuża rozgrywkę), a tu - oprócz zabawy w podstawkę - możemy rozpocząć przygodę w zróżnicowanych sceneriach (np. pustynia Al-Kalim, dżungla Zanagi, śnieżne pustkowia z Frozen Wastes, czy morskie przygody z Wyspy Strachu). Na koniec czemu druga, a nie trzecia, przecież ładniejsza plansza i nowoczesne rozwiązania. A to dlatego, że nie znoszę kiedy producent wciska bez umiaru te same grafiki (Descent), podobną grę (wszak 3 ed.), a nawet kostki każe naklejać. Nie wiem wówczas za co właściwie mam płacić. Fakt, są rozwiązania, które uprzyjemniają rozgrywkę, ale od dłuższego czasu nie są planowane nowe dodatki do trójki i wydaje się, że temat nie ruszył z takim wykopem na jaki FFG miał nadzieje. Reasumując: Runebound 2, pozdrawiam!


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Krzysiek »

Fajnie że wróciłeś DeSS :-)
DeSS pisze: sobota 29 wrz 2018, 21:31Mage Knight nie ma wiele wspólnego z MiM. To ubrana w łaszki fantasy gra-wprawka dla księgowych.
Tutaj muszę dorzucić swoje trzy grosze. Jeśli bardzo chce się w Mage Knighta wygrać to określenie "gra dla księgowych" jest dość bliskie prawdy.
Ale np. mnie i mojej żonie bardzo rzadko udaje się spełnić wymagania scenariusza bo zbyt jesteśmy zajęci zabawą. Ze wszystkich gier fantasy w jakie grałem, Mage Knight wg. mnie oferuje najlepszy klimat. Prawie wszystko jest spójne i intuicyjne. Naprawdę czuję się tam jak potężny mag miotający zaklęciami. Czuję jak moja postać się rozwija i przeżywam przygody.
Jest to bezapelacyjnie moja ulubiona gra planszowa i jest dla mnie bardzo podobna do MiM pod tym względem który liczy się dla mnie najbardziej: klimatu. W obu tych grach robię to samo, przeżywam przygody i rozwijam swoją postać. W obu grach na ogół przegrywam i w obu grach mnie to nie obchodzi.
Największą bolączką Mage Knighta są wg. mnie walki między graczami. Mimo że jestem osobą która uczy się zasad gier dla rozrywki, nawet gier których nie mam, to te zasady są dla mnie niespójne z resztą gry i nadmiernie skomplikowane. Olewamy z żoną ten aspekt gry i wtedy wszystko jest w porządku.
Drugim problemem jest nieintuicyjna wg. mnie organizacja instrukcji. Np. karty z lokacjami nie są wygodnymi przypominajkami jak w większości spotkanych przeze mnie gier - są integralną częścią instrukcji, tj. niektóre zasady są tylko na tych kartach.

Dawno temu porwała mnie Magia i Miecz, gdy po latach odkryłem go na nowo to drażniły mnie jego niedociągnięcia. Spośród gier które znam Mage Knight najbardziej się zbliżył do tego czego chciałbym od idealnego Talismana.

tl;dr:
To czy Talisman i Mage Knight są do siebie podobne zależy od zastosowanej metryki.


Awatar użytkownika
Arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
Generator Kart
Posty: 2220
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 22:02
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:
Wiek: 36

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Arthan »

Dzięki @Krzysiek za rozpisanie się o MK bo się powoli przygotowuję, żeby wejść w ten tytuł, a @DeSS jakoś nie zachęcił, chociaż gra jest tak wysoko oceniana przez tak wielu graczy, że kilka negatywnych wypowiedzi by mnie nie zniechęciło :)


Awatar użytkownika
Wiktor
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Wiktor »

@arthan a co sądzisz o Runebound ?


Awatar użytkownika
Arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
#Moderator: arthan
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
Generator Kart
Posty: 2220
Rejestracja: niedziela 22 maja 2016, 22:02
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:
Wiek: 36

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Arthan »

Ja niestety znacznie mniej gram w planszówki niż bym chciał, w samego Runebounda 3 grałem tyle co z Tobą, więc w sumie niewiele, ale swoje wrażenia mogę opisać i oczywiście mogę porównać do Talismana :) Po pierwsze ma się o wiele większy wpływ na wszystko, gra nie jest tak losowa. Podział questów na rodzaje, zdobywanie kasy, przedmioty, umiejętności, sam ruch po hexach, sposób walki, poziom trudności, czyli w zasadzie wszystko przemawia na plus dla Runebounda :D Nie wiem tylko jak wygląda negatywna interakcja w innych scenariuszach, bo podobno jest a tego trochę mi brakowało. Po za tym Talisman dzięki swojej losowości wybacza błędy, Runebound już niekoniecznie, jak to sam @Wiktor stwierdziłeś, każdy hex drogi robi różnicę :)


Awatar użytkownika
Wiktor
@Wiktor

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019

Moderator: Wiktor
Dawna Administracja
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
1984 - 2019
Posty: 1779
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 18:07
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Wiktor »

@arthan tak, w Runeboundzie jest inaczej niż w Talismanie i każde działanie ma znaczenie. Wbrew pozorom w tej grze dużo zależy od szczęścia (patrz: gracz, który ma małe szanse, ale ma, aby wyciągnąć na początku gry przygodę, która da mu miecz wart aż 12...), ale ważniejsze jest rozsądne wykonywanie ruchów.
Negatywna interakcja też występuje, ale to już zabawa dla graczy zaawansowanych, wiedzących czego po grze się można spodziewać i potrafiących planować przynajmniej 2 tury do przodu. Najpierw trzeba opanować zasady gry na scenariuszach, w których nie toczy się walk między graczami i które bardziej wybaczają błędy.


Awatar użytkownika
DeSS
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kampania Trzy Maski
Las
Przedpola Piekieł
Posty: 31
Rejestracja: piątek 26 mar 2004, 11:27
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: DeSS »

Mage Knight ma na pewno kilka mocnych punktów (choćby świetna mapa/wykonanie/fajny pomysł na dzień i noc, czy rodzaje many) i gdy z kumplem go kupowaliśmy była atmosfera podekscytowania. Grając w trójkę z moją żoną mieliśmy jednak wrażenie, że jedziemy czołgiem po autostradzie, szczególnie moja luba męczyła się z nim niemiłosiernie tęsknie zerkając na Horror w Arkham, czy Descenta. Może faktycznie trzeba było wprowadzić większy luz odnośnie celu scenariusza, ewentualnie jakiś home rule i by wypadła lepiej. No, ale cóż, czasu mało, fajnych tytułów co najmniej kilka i Mage Knight znalazł nowego właściciela. PS Krzysiek, dzięki, zawsze się gdzieś czaję w okolicy, tylko zwykle pozostaję - niczym skrytobójca - w cieniu. ;) Pozdrawiam!


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Krzysiek »

DeSS pisze: sobota 06 paź 2018, 13:54(...) Grając w trójkę z moją żoną (...)
To też może mieć znaczenie. My gramy zawsze w dwie osoby a i tak żona nieraz się zżyma że długo się namyślam. Jesli ktoś nie lubi czekać na swoją turę to przy większej ilości graczy MK może być dla niego uciążliwy.
Teoretycznie podczas tur innych graczy możemy już planować swoje zagrania i strategię na tury następne ale w praktyce czasem mamy tego czasu mało a nieraz za dużo.


Awatar użytkownika
DeSS
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kampania Trzy Maski
Las
Przedpola Piekieł
Posty: 31
Rejestracja: piątek 26 mar 2004, 11:27
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: DeSS »

A może być. Zwłaszcza, że mój kumpel to też - przynajmniej na mój gust - nierzadko przesadza z analizą. Może przez to częściej wygrywa, ale ja mam większą frajdę. ;)


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6265
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Bludgeon »

Talisman: Kingdom Hearts, Talisman: Batman, Talisman: Legendary Tales


What a view.
Awatar użytkownika
Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
#Administrator: Valdi
Właściciel portalu magiaimiecz.eu
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Księżycowy Kamień
ZP i LK
Posty: 12779
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2005, 13:07
Lokalizacja: Trojmiasto
Płeć:
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: Valdi »

He he he :)


Jesteś autorem dodatku, zamieść go na stronie www.MagiaiMiecz.eu. Skontaktuj się ze mną poprzez mail.
lemon_curry
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 368
Rejestracja: piątek 09 lis 2018, 16:53
Płeć:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: lemon_curry »

Visenna pisze: sobota 05 maja 2018, 13:19
arthan pisze: sobota 05 maja 2018, 12:03
Visenna pisze: sobota 05 maja 2018, 11:13 Wiedźmin tez jest trochę podobny.
ale Wiedźmina nikt nie lubi :P
O nie, jestem nikim, bo lubię sobie w niego zagrać od czasu do czasu xd
Napisane, ze nikt nie lubi a nie ze nikt lubi :)


Awatar użytkownika
DeSS
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Kampania Trzy Maski
Las
Przedpola Piekieł
Posty: 31
Rejestracja: piątek 26 mar 2004, 11:27
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:
Wiek: 41
Kontakt:

Re: Planszówki podobne do Talisman

Post autor: DeSS »

Temat sprzed dwóch lat, ale co tam. Chciałem tylko nadmienić, że przy okazji Ultimate Edition PL jeszcze raz zakupiłem Mage Knight i odkryłem go na nowo. Z Magią i Miecz, czy Talismanem wspólnego nie ma nic oprócz konwencji fantasy, ale gra jest bardzo dobra. Wymagająca i daje dużo satysfakcji. Prawdopodobnie kiedy siadaliśmy do niej w przeszłości nasze oczekiwania się rozminęły i wówczas nie podeszła. Tak, czy inaczej z perspektywy 2020 nadal wydaje mi się, że naturalnym kontynuatorem MiM jest Runebound, zarówno pod względem lekkości zasad i towarzyskości zabawy. Pozdrawiam!


ODPOWIEDZ