Eldritch Horror

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Eldritch Horror

Post autor: Gamma »

Jak to jest z tymi dodatkami do Eldritch Horror? Ktoś obeznany mógłby dać znać, które dodatki są warte uwagi i w jakiej kolejności warto by się w nie zaopatrywać?
I jak to jest z tymi dużymi? Na razie mnie średnio obchodzą nowe plansze. Słyszałem, że małe są uzupełnieniami do dużych. Czyli nie warto tych małych kupować bez dużych?


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Akurat trafiłeś na mojego konika więc zaraz postaram się wszystko naświetlić.
Ostatnio zmieniony środa 18 kwie 2018, 11:08 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 2 razy.


Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gamma »

Dzięki. :)

Fanem Lovecrafta jestem dłużej niż fanem fantastyki jako takiej. Sam się sobię trochę dziwię, że dopiero teraz się biorę za gry w klimatach Cthulhu. ;)

Zastanawia mnie jeszcze jak się będzie grało w 2jkę. W 3jkę i 4jkę też będziemy grać, ale dużo łatwiej zagrać nam w grę w 2jkę z żoną.
No i jaki dodatek po podstawce i Zaginionej wiedzy.


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Gamma pisze: środa 18 kwie 2018, 08:01Jak to jest z tymi dodatkami do Eldritch Horror? Ktoś obeznany mógłby dać znać, które dodatki są warte uwagi i w jakiej kolejności warto by się w nie zaopatrywać?
I jak to jest z tymi dużymi? Na razie mnie średnio obchodzą nowe plansze. Słyszałem, że małe są uzupełnieniami do dużych. Czyli nie warto tych małych kupować bez dużych?
Praktycznie wszyscy jako pierwszy zakup polecaja Zakazaną Wiedzę i niestety ja też. Wczoraj wyjaśniałem dlaczego na innym forum więc po prostu siebie zacytuję:
Krzysiek pisze:
NaGazowany pisze:Może mi ktoś powiedzieć jak wygląda regrywalność eldritch bez dodatków?
Największym problemem są tutaj spotkania badawcze. W grze podstawowej jest tylko 8 kart na przedwiecznego. Taka ilość oznacza że nawet w trakcie pojedynczej rozgrywki spotkania badawcze mogą się powtarzać.
Im więcej badaczy tym wcześniej nadejdzie ten moment. Ja, grając na początku solo, dałem radę rozegrać około 10 partii zanim karty zauważalnie mi się opatrzyły.
NaGazowany pisze:Zaginiona wiedza już jest ciężko dostępna, a to co jest ma nieciekawe ceny. Wiadomo tez czy planowany jest dodruk zaginionej wiedzy? :)
Nie chce mi się sprawdzać ale byłbym niezwykle zdziwiony gdyby dodruk nie był planowany. Każdy dodruk rozchodzi się na pniu ponieważ Zaginiona Wiedza tylko w bardzo małym stopniu jest dodatkiem a przede wszystkim jest łatką do gry podstawowej i, niestety, potrzebuje jej praktycznie każdy komu ta gra się podoba.
Zwiększa ona m.in.:
• ilość spotkań badawczych z 8 do 24 na przedwiecznego
• tajemnic z 4 do 6 na przedwiecznego
• czarów z 2 do 4 kopii na czar

Sama gra podstawowa jest czymś w rodzaju wersji próbnej. Jakościowo jest dobra, ale zaczyna się powtarzać po około 4 rozgrywkach (jedna przeciwko każdemu przedwiecznemu).
Jeśli po tych kilku rozgrywkach gra nadal Ci się podoba to kupujesz aktualizację do pełnej wersji w postaci Zaginionej Wiedzy.
A wiec najpierw przydatna jest Zaginiona Wiedza. Jako dodatek jest dość słaba, jako łatka - niezastąpiona.
Jeżeli nie masz ciśnienia na plansze dodatkowe to nie ma sensu byś kupował duże dodatki zanim nie kupisz wszystkich małych. Tutaj zrobiłem podsumowanie ile komponentów zawiera dodatek jesli zignorować wszystko co zalezy od planszy dodatkowej. Liczby są bardzo podobne a przecież duże pudła kosztują dwa razy więcej.
A więc które małe dodatki?
Dla mnie najlepszym dodatkiem w ogóle są Tajemnicze Ruiny. Jeśli choć trochę lubisz klimat filmów przygodowych a'la Indiana Jones to również powinieneś być z niego zadowowolony. Dodaje mnóstwo nowych ciekawych elementów jednocześnie nie zwiększając ilości zasad do zapamiętania (to ostatnie jest akurat typowe dla tej serii).
Wiele osób zachwyca się Miastami w Gruzach. Ja niestety jeszcze ich nie mam ale wydaje mi się że faktycznie jest niezłe i zaproponowałbym je na trzecią pozycję listy zakupów.
I wreszcie na pozycji czwartej, Widma Carcosy.

Kiedy już poczujesz potrzebę kupienia dużego dodatku to podobno najlepsze są Krainy Snów. Niestety jest to drugi dodatek którego nie mam. Jednak biorąc pod uwagę to że inne duże dodatki są słabe jest bardzo trudne by ten nie był lepszy.
Dla mnie największą różnicą między dużymi dodatkami są przedwieczni. W tym obaj, z tego co widzę, są ciekawi.

Szóste miejsce, Pod Piramidami.
Abhoth, bardzo ciekawy przedwieczny ale niestety stanowczo zbyt łatwy. Przy pierwszym podejściu wygraliśmy z nim w trzeciej turze. Potem dla rozrywki rozwiązaliśmy jeszcze dwie dodatkowe tajemnice, nadal mieszcząc sie w regulaminowym czasie gry.
Nephren-Ka jest bardziej wyważony ale przeciętny. Nic szczególnie ciekawego w nim nie znalazłem. Wymaga planszy dodatkowej która logistycznie jest dobrze pomyślana ale nic odkrywczego do gry nie wnosi.

Siódme miejsce, Góry Szaleństwa.
Jedyny dodatek przy którym czułem się oszukany. Więcej komponentów jest zależnych od planszy dodatkowej. A przedwieczny który jej wymaga (Starsze Istoty) jest nudny jak flaki z olejem.
Drugi przedwieczny, Ithaqua, na pierwszy rzut oka jest w porządku ale w praktyce okazuje się frustrujący zwyczajnie okradając badaczy z około 30% akcji. Taki np. Yig jest trudny ale w ciekawy sposób. Ithaqua jest trudny w upierdliwy i nieciekawy sposób.


Nadchodzi jeszcze kolejny dodatek, Maski Nyarlathothepa, który zapewne zmieni ten ranking. Jako duży dodatek który nie zawiera planszy dodatkowej autoamtycznie staje sie dla mnie najbardziej opłacalnym dużym dodatkiem.
Przy początkowych zapowiedziach bardzo się nim jarałem ale teraz widzę że sporo rzeczy zostało tam rozwiązanych w nieprzemyślany sposób. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym że ktoś jeszcze poza Nikki Valens zajmował się jego projektowaniem.
Mimo ambiwalentnych uczuć, przypuszczam że i tak będzie wart kupienia.

Jeżeli chcesz bym o czymś wypowiedział się dokładniej to pytaj śmiało. Mam wszystkie doatki aż do Widm Carcosy. Późniejszych niestety jescze nie, ale znam ich zawartość i opinie innych bo siedzę w tym temacie (i na forach Eldritcha) od samego początku.
Aha, to że małe dodatki są uzupełnieniami do dużych jest kompletną bzdurą. Skrótem: Dodatki do Eldritcha są tak zaprojektowane żeby dobrze działały zarówno razem jak i osobno, w dowolnej konfiguracji. Jest kilka zgrzytów ale w 90% przypadków faktycznie to działa.

Dodano po 2 minutach 23 sekundach:
Aha, czyli Zaginioną Wiedzę już masz. Głupi ja, nie spojrzałem na twoją kolekcję. Ale zostawię mój wywód, może przydać się innym z tym samym pytaniem.

Dodano po 9 minutach 9 sekundach:
My prawie zawsze gramy we dwójkę. Z kilkoma dodatkami (większość ułatwia rozgrywkę) wydaje mi się to bardzo dobra ilość badaczy.
W czterech badaczy też jest zupełnie w porządku. Kiedyś była to najłatwiejsza ilość do gry, tj. kończyła się największą ilością zwycięstw. Potem FFG wypuściło łatkę która zwiększa ilość bram otwierających się na 4 badaczy. Nowe schematy znajdziesz na końcu angielskiego FAQ. Polski FAQ jest niestety o kilka wersji do tyłu.
Z początku te nowe schematy miały zastąpić stare ale po jednym czy dwóch dniach FFG zmieniło zdanie i uznało je za opcjonalne warianty. Tak więc w starym schemacie na 4 badaczy jest łatwo, w nowym schemacie jest trudno.
Z kolei na 3 badaczy od samego początku było trudno, tutaj FFG uznało że ta trudność jest odpowiednia i nie wymaga to zmian.
Ostatnio zmieniony środa 18 kwie 2018, 11:30 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 4 razy.


Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gamma »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. :)

Zaginioną Wiedzę kupiłem wczoraj. Okazuje się, że polski nakład się skończył. Galakta po raz kolejny pokazała, że w kwestii obsługi klienta nie ma konkurencji. Obdarowali mnie po normalnej cenie ostatnią kopią z ich magazynu mimo, że na stronie już dawno nie ma. Cieszę się bo ceny już zaczęły iść w górę, a dodruk na chwilę obecną nie jest planowany (według informacji, której mi udzielili).

Bardzo się cieszę odnośnie tego co mówisz o Krainach Snów. Nie czytałem jeszcze dokładnie o wszystkich dużych dodatkach, ale na ten właśnie miałem największą chęć. Aczkolwiek z zakupem będę czekał. Na Eldritcha będę miał czas dopiero w drugiej połowie roku. Przyśpieszyłem zakup głównie przez to, że Zaginiona Wiedza się skończyła, a podstawka do sklepu gdzie mam bony do wykorzystania też zaczęła się kończyć. ;)


Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gamma »

Takie coś będzie ok na elementy: https://mepel.pl/zestaw-organizer-eldritch-horror ? Czy za małe?


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Zależy ile dodatków kupisz. Od pewnego momentu raczej na pewno będzie za małe.

Jeśli jesteśmy przy organizacji to mogę się podzielić moim patentem. Każdy u nas dostaje małe pudełeczko a w nim:
• po jednym żetonie z każdego rodzaju ulepszeń
• dwa bilety kolejowe
• dwa bilety morskie
• dwa żetony skupienia
• 8 punktów zdrowia (1x3, 5x1)
• 8 punktów poczytalności (1x3, 5x1)

Tym sposobem każdy ma pod ręką większość żetonów których może potrzebować a w takiej małej ilości nietrudno znaleźć właściwy.

Reszta żetonów, tych rzadziej potrzebnych, jest w większym wspólnym organizerze.


Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gamma »

Krzysiek pisze: czwartek 19 kwie 2018, 14:50 Zależy ile dodatków kupisz. Od pewnego momentu raczej na pewno będzie za małe.
Ale powiedzmy na początek - na podstawkę i 2 małe dodatki starczy? :)

Tak swoją drogą foliujesz karty?


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Gamma pisze: czwartek 19 kwie 2018, 16:13
Krzysiek pisze: czwartek 19 kwie 2018, 14:50 Zależy ile dodatków kupisz. Od pewnego momentu raczej na pewno będzie za małe.
Chyba tak. Ale będziesz miał więcej typów żetonów niż jest na zdjęciu więc będziesz musiał je posegregować inaczej.
Ogółem ten organizator wydaje mi się jakiś lewy. Żetony potworów są ułożone luzem a przecież do losowania trzeba będzie gdzieś je włożyć. Organizer powinien ułatwiać rozstawianie, te żetony powinny być już schowane w tym z czego będą losowane. Ale ok, ciężko jest Eldritcha zorganizować tak żeby było wygodnie i zajmowało mało miejsca.


Gamma pisze: czwartek 19 kwie 2018, 16:13Tak swoją drogą foliujesz karty?
Oczywiście że tak. :-D
Do standardowych powodów (zabezpieczenie przed wypadkami i zużyciem) przy tej grze dochodzi dodatkowy czynnik: Drobne zużycie karty które w większości innych gier byłoby akceptowalne tutaj może być problemem.
Jeśli przez takie zużycie gracz będzie w stanie stwierdzić którą wersję dwustronnej karty posiada to może to negatywnie wpływać na zabawę. A akurat dwustronne karty tasuje się najczęściej, w tym stany co chwilę.


Awatar użytkownika
Gamma [Autor tematu]
Astropata
Astropata
Astropata
Autor Dodatków
Posty: 801
Rejestracja: niedziela 22 gru 2013, 10:51
Lokalizacja: Silesia
Płeć:
Wiek: 40

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gamma »

Ten najnowszy dodatek Maski Nyarlathotepa ciekawie się zapowiada. Niby nie ma w nim nowej planszy, ale liczba kart i "mięcha" wydaje się naprawdę duża - jak 2 małe dodatki w jednym.
Masz go już Krzysiek? :) Opisz proszę wrażenia jak go dorwiesz.


Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Nie mam i niestety dość długo potrwa zanim go dopadnę.
Mam w stosunku do niego ambiwalentne odczucia. Część zawartości wydaje się być super, inna część wydaje się być bardzo słabo przemyślana. Może to być związane z tym że jest to pierwszy dodatek który ma jako projektanta dopisanego kogoś jeszcze poza Nikki Valens. Mam teorię że Asmodee przydzieliło do Eldritcha drugiego projektanta żeby Nikki miała więcej czasu np. na Mansions of Madness. I ta druga osoba zrobiła nie do końca dobrą robotę.


Awatar użytkownika
Juri
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Juri »

Krótkie pytanko dla bardziej zaawansowanych graczy. Klucze wokół tematu customowych standów do Eldritcha i chciałbym zapytać o Wasze wrażenia.
Baza - podstawka i wszystkie dodatki.
Pytanie - ile może być potrzebnych nastepujacych standów ? :

Bramy:
https://www.thingiverse.com/thing:2796118
lub raczej ta wersja
https://www.thingiverse.com/thing:3136033

Postacie:
https://www.thingiverse.com/make:456766

Potwory:
https://www.thingiverse.com/thing:3110535

Ekspedycje:
https://www.thingiverse.com/thing:3110542

Potwory epickie:
https://www.thingiverse.com/thing:3110547

Mistyczne ruiny:
https://www.thingiverse.com/thing:3125016

Z góry dzięki za pomoc i podzielenie się Waszą opinią.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Bramy - myślę że sześć podstawek powinno starczyć. Jeśli potrzebujesz więcej to najpewniej zaraz będziesz pakował grę do pudełka.
Postacie - tyle z iloma badaczami maksymalnie chcesz grać.
Potwory - osiem, może dziesięć. Przy czym ja nie grałem z dużą liczbą badaczy gdzie potwory pojawiają się w większych ilościach.
Potwory epickie - Na ogół wystarczą dwie ale w rzadkich przypadkach może się okazać że potrzebnych jest dużo więcej. Myślę że trzy to rozsądna opcja przy czym nie widzę dobrego powodu by potwory epickie miały inne podstawki niż zwykłe.
Ekspedycje - jeden znacznik wystarczy w większości przypadków, dwa we wszystkich. Edit: Łał, to faktycznie podstawka a nie zastępstwo znacznika.
Mistyczne ruiny - jeden znacznik.

@Juri - a Ty masz wersję polską czy angielską?
Ostatnio zmieniony środa 09 sty 2019, 09:48 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.


Awatar użytkownika
Juri
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Juri »

Krzysiek pisze: wtorek 08 sty 2019, 09:33 Bramy - myślę że sześć podstawek powinno starczyć. Jeśli potrzebujesz więcej to najpewniej zaraz będziesz pakował grę do pudełka.
Postacie - tyle z iloma badaczami maksymalnie chcesz grać.
Potwory - osiem, może dziesięć. Przy czym ja nie grałem z dużą liczbą badaczy gdzie potwory pojawiają się w większych ilościach.
Potwory epickie - Na ogół wystarczą dwie ale w rzadkich przypadkach może się okazać że potrzebnych jest dużo więcej. Myślę że trzy to rozsądna opcja przy czym nie wiedzę dobrego powodu by potwory epickie miały inne podstawki niż zwykłe.
Ekspedycje - jeden znacznik wystarczy w większości przypadków, dwa we wszystkich. Edit: Łał, to faktycznie podstawka a nie zastępstwo znacznika.
Mistyczne ruiny - jeden znacznik.

@Juri - a Ty masz wersję polską czy angielską?
Ogromnie dziękuję za pomoc! Kolory bram które najczęściej, a które najrzadziej występują? Myślałem o CZ=3, N=2, Z=1. Dobry koncept ?
Co do wersji - wszystko "po naszemu" :)


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Re: Eldritch Horror

Post autor: Lagi »

Juri,
nie chce nikogo przekonywać "ani nic". Rozumiem, że nikt nie kupuje podstawki, a chwile poźniej customowych standów, tylko jest to sztuka dla koneserów.

potwory (też potężne - epickie) z tyły mają swoje dane, które powinny być zakryte dopóki badacz się z jakimś nie mierzy [ no chyba że grasz w to już tyle że znasz wszystkie na pamięć].

stojak ma to do siebie że ktoś kto siedzi z drugiej strony nie będzie widział rewersu np bramy. Mi się zdarzyło grać na 7 graczy.

postacie "fabrycznie" mają swoje podstawki/stojaczki (rozumiem że chcesz coś extra).


Awatar użytkownika
Juri
Filozof
Filozof
Filozof
Dawna Administracja
Posty: 700
Rejestracja: piątek 05 gru 2003, 16:09
Lokalizacja: www.frysztak.pl
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Juri »

Dokładnie tak, chciałbym coś ekstra.


War, war never changes...

# Mój numer GG - 3751732
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Lagi pisze: wtorek 08 sty 2019, 21:39potwory (też potężne - epickie) z tyły mają swoje dane, które powinny być zakryte dopóki badacz się z jakimś nie mierzy [ no chyba że grasz w to już tyle że znasz wszystkie na pamięć].
"Powinny"? Nie według zasad. Można wprowadzić taką zasadę domową by utrudnić sobie grę ale to zdecydowanie nie zawiera się w słowie "powinny".
Lagi pisze: wtorek 08 sty 2019, 21:39stojak ma to do siebie że ktoś kto siedzi z drugiej strony nie będzie widział rewersu np bramy.
Po położeniu na planszy, jedyna informacja na bramie to jej kolor. Jeśli dobrze rozumiem, Juri chce użyć podstawek w różnych kolorach, tak że ze wszystkich stron stołu ta informacja będzie dobrze widoczna.
Juri pisze: wtorek 08 sty 2019, 16:24Ogromnie dziękuję za pomoc! Kolory bram które najczęściej, a które najrzadziej występują? Myślałem o CZ=3, N=2, Z=1. Dobry koncept ?
Najczęściej występują czerwone, potem niebieskie, a najrzadziej zielone. Ale to już chyba wiesz, patrząc na zaproponowane przez Ciebie liczby.
Ale bramy pojawiają się losowo i zdarza się dość często że na planszy są np. trzy zielone i zero czerwonych.
Jeżeli chcesz mieć podstawki z odpowiadającymi kolorami to będziesz ich potrzebował zauważalnie więcej niż gdyby wszystkie były takie same. Myślę że rozsądnie byłoby wtedy wziąć 5 lub co najmniej 4 w każdym kolorze.


Awatar użytkownika
Lagi
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 23:29
Lokalizacja: Żywiec
Płeć:
Wiek: 36

Re: Eldritch Horror

Post autor: Lagi »

Krzysiek pisze: środa 09 sty 2019, 10:00
Lagi pisze: wtorek 08 sty 2019, 21:39potwory (też potężne - epickie) z tyły mają swoje dane, które powinny być zakryte dopóki badacz się z jakimś nie mierzy [ no chyba że grasz w to już tyle że znasz wszystkie na pamięć].
"Powinny"? Nie według zasad. Można wprowadzić taką zasadę domową by utrudnić sobie grę ale to zdecydowanie nie zawiera się w słowie "powinny".
Tak, powinny. Nie mówię, że muszą.

almanach strona 4 : niejawne informacje
"jawne dla graczy są rewersy żeronów potworów"
ale ale
"gracze mogą sprawdzic te informacje, lecz gra jest bardziej emocjonująca, jeżeli zaczekają dopóki jakiś efekt nie nakaże im tego zrobić."

strona 10 angielskiej instrukcji paragraf o rozmnażaniu bram (spawning gates) akapit o rozmażaniu potwora ma słówko face up, ktore jest pominięte w polskim tłumaczeniu.

strona 14, spotkania walki: mówi gdy badacz spotyka potwora, obrócił jego żeton i odczytał informacje na rewersie. To bardzo jasno świadczy o tym że potwory powinny być zakryte, dopóki ktoś ich nie spotyka.

analogicznie karty stanów i czarów mają ukryte rewersy, strona 13 (wytłuszczone że ogląda się awersy).
tak samo bramy, nie można podglądać rewersów (inaczej np. akcja Akachi traci sens).


jawne potwory po prostu nie pasują do reszty. Prawdopodobnie twórcy zamieścili taka informację ("dobra możecie patrzec, ale fajnie by było jakbyście tego nie robili"), dlatego że po testach ktoś znalazł jakaś lukę w systemie, albo przy grze z bardziej doświadczonymi graczami, nowicjusze czuli się na "straconych pozycjach"

jeden z potężnych potworów, powiązanych z przedwiecznym ma ciekawą informację na rewersie (nie chce spoilować)

p.s.
Uwielbiam się kłócić o znaczenie słów, i tak kazdy gra w planszówki jak lubi (i pewnie ma swoje house rules'y).
znowu straciłem czas na kłócenie się w internecie o pierdoły ](*,)


Aga02
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 31 gru 2020, 09:22
Płeć:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Aga02 »

Mam pytanie odnośnie dodatków do Eldritch Horror. Planuje zakup gry + jednego dodatku. Niestety Zaginiona Wiedza jest aktualnie niedostępna, a słyszałam, że istnieje problem z ilością kart w podstawce. Czy jest jakiś inny dodatek, który choć trochę w jakimś stopniu zmniejszy ten problem (w tym regrywalność gry) oprócz Zaginionej wiedzy?


Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6265
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bludgeon »

Zakaza wiedza będzie miała dodruk w tym roku.
Każdy dodatek dodaje trochę kart do oryginalnych talii, więc każdy tu pomoże. Ale ZW dodaje dużo.


What a view.
Awatar użytkownika
ZuczyZuk
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 5
Rejestracja: środa 06 sty 2021, 16:43
Płeć:

Re: Eldritch Horror

Post autor: ZuczyZuk »

Jako że jestem nowy w temacie.
Doradziłby ktoś jakiej firmy koszulki kupić? Rozumiem że na PREMIUM nie ma co oszczędzać.


NO LIVES MATTER
Awatar użytkownika
Krzysiek
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Uczestnik Zjazdów
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Dodatkowe karty
Zaklęcia
Posty: 1482
Rejestracja: wtorek 18 maja 2010, 16:31
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Krzysiek »

Bludgeon pisze: piątek 08 sty 2021, 17:47Każdy dodatek dodaje trochę kart do oryginalnych talii
Nie do tych z którymi jest największy problem.
Podstawka ma bardzo mało kart spotkań badawczych, 8 na każdego Przedwiecznego. Niektórym graczom już w pierwszej rozgrywce zaczęły się te karty powtarzać, i to właśnie było największą bolączką podstawki.

@Aga02 Zakazana wiedza dodaje każdemu Przedwiecznemu z podstawki po 16 kart spotkań i każdy Przedwieczny z dodatków ma 24 takie karty.
Inne dodatki pozwolą grać normalnie z innym Przedwiecznymi ale Ci z podstawki, bez Zakazanej Wiedzy, nadal będą mieli niską regrywalność.


Awatar użytkownika
ZuczyZuk
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 5
Rejestracja: środa 06 sty 2021, 16:43
Płeć:

Re: Eldritch Horror

Post autor: ZuczyZuk »

Zaginiona wiedza dostępna jakby ktoś szukal


NO LIVES MATTER
Awatar użytkownika
Bludgeon
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Autor Dodatków
Uczestnik Zjazdów
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Great Talisman
Powrót Skavenów
Udręka Czarownika
Posty: 6265
Rejestracja: sobota 25 paź 2008, 11:27
Lokalizacja: Trójmiasto
Płeć:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bludgeon »

ZuczyZuk pisze: piątek 22 sty 2021, 00:31 Zaginiona wiedza dostępna jakby ktoś szukal
Pozostaje trzymać kciuki że dodrukują resztę też. Brakuje mi jednego (kupiłem po angielsku z desperacji).


What a view.
Aga02
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 31 gru 2020, 09:22
Płeć:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Aga02 »

ZuczyZuk pisze: piątek 22 sty 2021, 00:31 Zaginiona wiedza dostępna jakby ktoś szukal
Juz zamówiona w przedsprzedaży :grinning:


ODPOWIEDZ