Gry XX wieku.

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
ERTROB [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 07 wrz 2015, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 43

Gry XX wieku.

Post autor: ERTROB »

W różnych miejscach internetu pojawiają się opisy gier sprzed lat. Dotarcie do nich wszystkich jest niezmiernie trudne, a prawie żadna z nich jest obecnie niedostępna w wolnej sprzedaży, zwłaszcza w trybie zgodności z poprzednią wersją.
Celem niniejszego Tematu jest próba zgromadzenia także innych dawnych wydawnictw w jednym miejscu w podobny sposób jak to zostało uczynione w przypadku polskich edycji "Talizmana".
Poniższe listy to jedynie propozycje takich zbiorów. Internauci zainteresowani Tematem mogą do nich dodawać także własne. Jedyny warunek konieczny - aby dotyczyły gier wydanych przed rokiem 2000.

Laureaci nagrody Gra roku w latach: 1985-1993
*Gra Roku 1985 Spółdzielnia Rzemieślnicza "Żoliborz" - "Fortuna"
*Gra Roku 1986 Spółdzielnia Rzemieślnicza "Piaseczno" - Alex Randolph: "Magiczna 7"
*Gra Roku 1987 Labo - Sidney Sackson: "Fokus"
*Gra Roku 1988 "Madżong"
*Gra Roku 1989 Ultima - Jacek Ciesielski: "Dreszcz"
*Gra Roku 1990 Ertrob - Robert Podleś: "Komandosi"
*Gra Roku 1991 Encore - Howard Barasch i Richard H. Berg: "Wojna o Pierścień"
*Gra Roku 1992 Sfera - Robert Harris: "Magia i miecz"
*Gra Roku 1993 Ephraim Hertzano: "Rummikub"

Gry wydane przez Ertrob:
* Komandosi
* Misja specjalna
* Bat-Man

Gry wydane przez Encore:
* Blokada
* Labirynt Śmierci
* Bitwa na polach Pelennoru
* Gwiezdny kupiec
* Odkrywcy Nowych Światów
* W imieniu Ziemi
* Wojna o Pierścień
* Ratuj swoje miasto
* Bogowie Wikingów
* Memory
* Zwierzaki
* Rok 1920
* Czerwona rtęć
* seria Battletech
* Zabawy Ufoludków
* Step by step
* Trans Solar
* Kaczka Dziwaczka

Gry wydane przez Sferę:
* polskie edycje Talizmana
* Przekleństwo mumii
* Diabelski Krąg
* Moce Albionu
* Najeźdźcy
* Robin Hood
* Gwiezdny inwestor
* Wampir
* Troll Football
* Łakomczuchy (jako wydawnictwo HAWK)
* Seria miniatur:
# W cieniu Saturna (nr 1)
# Kosmiczna Wojna (nr 2)
# Polarna wojna (nr 3)
# Potyczka (gra planszowa) (nr 4)
o Mag (nr 5)
o Śmiertelna Próba (nr 6)

Gry wydane przez Gambit, Novinę, Dragon i innych wydawców.

Zachęcam do zamieszczania informacji na temat gier; idealnie by było gdyby można je było w całości wydrukować tak jak pierwsze 3 polskie edycje "Talizmana".
Wydaje się, że obecnie nikt nie jest zainteresowany ich ponownym wydaniem.


Awatar użytkownika
Zaberish
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 310
Rejestracja: sobota 13 lip 2013, 00:17
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Zaberish »

Jeśli planujesz stworzyć bazę, z której każdy będzie mógł ściągnąć skany tych starych gier (tak przynajmniej zrozumiałem Twojego posta), to licz się z tym, że przynajmniej część z tych wydawnictw nadal istnieje (jak choćby Spółdzielnia Rzemieślnicza "Otwock", wydawca pierwszej polskiej edycji "Clue" - u nas gra wyszła jako "Detektyw") i kwestia ewentualnych praw autorskich nie do końca jest oczywista.

Inną kwestią jest fakt, że gdybyś przeszukał to forum wystarczająco dokładnie, to dotarłbyś do strony Valdiego, z której niektóre z wymienionych w Twoim poście tytułów można ściągnąć.

Dotarłbyś również do mojego tematu, w którym znajduje się w miarę możliwości aktualizowana lista gier wydanych w Polsce przed 2000 rokiem. Dowiedziałbyś się z niej na przykład, że "Gwiezdny Inwestor" wcale nie został wydany przez "Sferę"...

Bardzo mnie też ciekawi, co masz na myśli mówiąc, że "gry są niedostępne w trybie zgodności z poprzednią wersją" - zdecydowana większość tytułów zamieszczonych przez Ciebie na liście nigdy nie miała drugich wydań, a jeśli nawet (vide "Bitwa na Polach Pelennoru"), to nie różniły się one niczym. Ewentualnie tym, że jedno wydanie było broszurowe, a drugie pudełkowe, co na kompatybilność nie miało żadnego wpływu...


Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
ERTROB [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 07 wrz 2015, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: ERTROB »

Rzeczywiście. Celem stworzenia tego działu była próba zebrania informacji na temat gier wydanych w XXw. (wymienionych oraz pozostałych, do których udałoby się dotrzeć) w 1 miejscu. Informacje takie są zamieszczone w internecie w różnych miejscach, również na tutejszym forum, ale jak dotąd nikt tych informacji nie uporządkował, choć w przeszłości były już podejmowane przez różne osoby działania zmierzające ku temu. Nie będę ukrwał, że najnowszą nadzieją na powodzenie takiej inicjatywy jest właśnie Twoja witryna "Pudełko z grami".
Zakładając niniejszy dział nie miałem ambicji zgromadzenia w tym miejscu zbioru informacji na temat wszystkich możliwych gier z XXw. Własny dział wyobrażałem sobie raczej jako obszar nawigacyjny odsyłający do miejsca gdzie konkretna gra jest opisana, dokładnie w taki sposób jak Ty to uczyniłeś w swoim dziale, włącznie z zastosowaniem przez Ciebie aktywnych łączy internetowych. Jedyna różnica, to że moje łącza nie odsyłałyby do mojej witryny, gdyż takowej nie posiadam.
Pomysł zamieszczania w internecie kompletnych gier zrodził się u mnie po zapoznaniu się z zawartością witryny www.magiaimiecz.eu. Znajdują się tam całościowe skany polskich edycji "Talizmana" wydanych w Polsce w XXw. Tu i ówdzie można znaleźć kompletne skany również innych gier wydanych w tamtym czasie. Stąd właśnie zachęta do skanowania także pozostałych gier, chociaż nie jest to bynajmniej zachęta do łamania prawa. Cenna będzie każda informacja na temat gier planszowych sprzed lat. Niemniej jednak "Magia i Miecz" oraz "Magiczny Miecz" są dostępne w całości w internecie. Można również rozważyć dostęp do kompletnych gier bez publikowania ich zawartości wykorzystując internetowe portale społecznościowe, z których najbardziej odpowiednim w tej sytuacji wydaje się być chomikuj.pl. Taka forma rozpowszechniania treści objętych prawami autorskimi podobno nie jest zabroniona.
Pisząc o braku zgodności z oryginałem miałem na myśli współczesnych wydawców gier planszowych. Wydaje się, że nie są oni zainteresowani powrotem do projektów sprzed lat, a gdy już się na to zdecydują, to tworzą zupełnie nową grę, która ze swojego pierwowzoru zachowuje przede wszystkim tytuł. Jako przykład można tutaj wymienić grę "Wojna o Pierścień", dystrybuowana obecnie na terenie Polski przez wydawnictwo Galakta, z zupełnie nowymi zasadami w stosunku do gry wydanej niegdyś pod szyldem wydawnictwa Encore. Obecny "Talizman" również znacząco różni się od "Magii i Miecz" Sfery.
Na koniec sprostowanie. Wygląda na to, że gra "Gwiezdny inwestor" rzeczywiście nie została wydana przez Sferę. Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten błąd i zarazem przepraszam wszystkich, których ja sam wprowadziłem w błąd w wyniku swojej pomyłki. W ramach korekty raz jeszcze zamieszczam skorygowaną już listę gier Sfery.

Gry wydane przez Sferę:
* polskie edycje Talizmana
* Przekleństwo mumii
* Diabelski Krąg
* Moce Albionu
* Najeźdźcy
* Robin Hood
* Wampir
* Troll Football
* Łakomczuchy (jako wydawnictwo HAWK)
* Seria miniatur:
# W cieniu Saturna (nr 1)
# Kosmiczna Wojna (nr 2)
# Polarna wojna (nr 3)
# Potyczka (gra planszowa) (nr 4)
o Mag (nr 5)
o Śmiertelna Próba (nr 6)

Gra wydana przez Federację Konsumentów:
* Gwiezdny inwestor


Awatar użytkownika
abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
#Administrator: abubu
Posty: 5785
Rejestracja: wtorek 26 cze 2012, 22:06

Post autor: abubu »

ERTROB pisze:Można również rozważyć dostęp do kompletnych gier bez publikowania ich zawartości wykorzystując internetowe portale społecznościowe, z których najbardziej odpowiednim w tej sytuacji wydaje się być chomikuj.pl. Taka forma rozpowszechniania treści objętych prawami autorskimi podobno nie jest zabroniona.
Każda forma rozpowszechniania treści objętych prawami autorskimi bez zgody autora jest zabroniona. Tak więc byłbym ostrożny w publikowaniu tego typu treści bez wyraźnej zgody autora lub właściciela praw autorskich.

Baza gier planszowych (oczywiście bez skanów) w pewnym stopniu już istnieje na portalu BoardGameGeek, jednak nasze rodzime pozycje (zwłaszcza bardziej niż starsze) są raczej potraktowane po macoszemu (np. https://boardgamegeek.com/boardgamepublisher/3805/sfera), w porównaniu do sporej roboty wykonanej przez Zeberish'a. Czy na BGG każdy może dodać i opisać tytuł, tego nie wiem, aż tak nie jestem tam wtajemniczony.

Ps. To, że jakaś firma (lub autor) już nie istnieje, nie oznacza iż wydane przez nią dzieła nie podlegają ochronie.


Jeżeli ktokolwiek nie zrozumiał choćby części mojej wypowiedzi, to zgodnie z regulaminem, może ją śmiało uznać za spam a następnie zgłosić zaistniałą sytuację administracji/moderatorom niniejszego forum.
Awatar użytkownika
Zaberish
Kuglarz
Kuglarz
Kuglarz
Posty: 310
Rejestracja: sobota 13 lip 2013, 00:17
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Zaberish »

abubu pisze: Baza gier planszowych (oczywiście bez skanów) w pewnym stopniu już istnieje na portalu BoardGameGeek, jednak nasze rodzime pozycje (zwłaszcza bardziej niż starsze) są raczej potraktowane po macoszemu (np. https://boardgamegeek.com/boardgamepublisher/3805/sfera), w porównaniu do sporej roboty wykonanej przez Zeberish'a. Czy na BGG każdy może dodać i opisać tytuł, tego nie wiem, aż tak nie jestem tam wtajemniczony.
Na BGG można bez problemu dodawać i opisywać gry, warunek jest tylko jeden: należy być zarejestrowanym użytkownikiem BGG. Jedynym minusem jest konieczność zatwierdzenia dodanych informacji przez któregoś z adminów, co czasem trwa jakąś chwilę. Sam dodałem tam "Detektywa", bo o pierwszym polskim wydaniu nie było ani słowa. Po pewnym zastanowieniu jednak postanowiłem bardziej skupić się na pracy nad swoją własną stroną (na której, jak na pewno zauważyliście, nic się od miesiąca nie pojawiło, ale to oddzielna historia - miałem ostatnio trochę różnych zajmujących czas zawirowań), a ewentualne uzupełnianie BGG o tytuły starych polskich planszówek, których tam nie ma, zostawiłem sobie na później.
abubu pisze: To, że jakaś firma (lub autor) już nie istnieje, nie oznacza iż wydane przez nią dzieła nie podlegają ochronie.
Święta prawda :D


Pudełko z grami - największa w sieci baza informacji o starych grach planszowych
ODPOWIEDZ