Glos krytyczny :)

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
Elhior [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: środa 10 lip 2013, 08:59

Glos krytyczny :)

Post autor: Elhior »

Witam

Jakos od ponad tygodnia zajmuje sie drukowaniem, wycinaniem i skladaniem do kupy wszystkiego co do tej pory zrobiliscie. Jest tego masa, ale na szczescie pomaga mi zona, ktora zadeklarowala ze bedzie ze mna grac :)

Mam kilka uwag odnosnie wykonania.

1. Karty "Zdarzen" maja nieco inne wymiary niz rewersy "Spotkanie" - sa wezsze i ciut dluzsze. Dotyczy to tyko kart zdarzen. Karty potworow maja awers ten sam. W pozostalych kartach awersy i rewersy w miare sie pokrywaja (nie skleilem jeszcze wszystkiego). Reasumujac - sprawdzajcie rozmiary.

2. Bardzo podobaja mi sie niektore z rewersow - np. "Magiczny przedmiot (najlepszy z waszych projektow kart IMHO)", "Magiczny orez", niestety niektore rewersy sa troche zbyt jednolite (np. rewers karty "Spotkanie", czy Loch.) Przez co nie sa zbytnio widoczne detale i postaci na tej karcie sa prawie niedostrzegalne. Reasumujac - stawiajcie na wyrazistosc / widocznosc.

3. Zetony. Wiem ze w zasadzie sa zastepstwem za figurki. Mam tylko uwage czy nie daloby sie jakos je porozrozniac? Tych zetonow jest bardzo duzo. Prosty i szybki pomysl to dodanie kolorowego tla, albo np nieco grusza linia konturu roznymi kolorami. Np kolor czerwony dla orkow, brazowy dla goblinow czarny dla szkieletow, etc. Reasumujac - sporo zetonow - rozroznienie pozwoli sie latwiej w nich polapac.

Na razie tyle. Pewnie sporo jeszcze wyjdzie :) Na razie to wszystko sklejam. Np podklejam 5mm tektura kafle lochu, oklejam tasma przezroczysta karty, za granie zabierzemy sie jak to wszystko zbiore do kupy.
Mam tez troche pytan.
a) czy macie jakis pomysl na wykonanie bram? Pamietam ich wyglad mniej wiecej. (Moj kolega z 15 lat temu kupil WQ, ja wolalem WFB :D) Wykonanie tego w sposob "plaski"(czyli poprzez lezacy poziomo zeton) byloby malo funkcjonalnym rozwiazaniem, ale postawienie pionowej "scianki" moglo by dac rade.
b) czy kafle lochu, jakie przygotowaliscie to sa wszystkie ktore byly oryginalnie w WQ? Tzn czy moze ich byc wiecej? (Np dluzsza rozgrywka i schodzenie coraz nizej i nizej, to wiazaloby sie z wieksza iloscia kart lochu i innych)

Pozdrawiamy i zyczymy wytrwalosci w realizacji,
Elhior (i Elhiorowa :D)


Awatar użytkownika
poooq
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Posty: 1941
Rejestracja: piątek 18 wrz 2009, 08:36
Lokalizacja: Miedziana Planeta
Płeć:
Kontakt:

Re: Glos krytyczny :)

Post autor: poooq »

Odpowiem bo to ja przygotowywalem wstepnie karty i zetony:
-spotkania byly pierwszym pakietem na warsztacie, w miedzyczasie zaliczylem awarie systemu i szablony ulegly redesignowi, stad pewnie roznice, talia wymaga poprawienia.
-zetony potworow to nowy pomysl, element rozrozniajacy bardzo by sie przydal przy przygotowaniu rozgrywek, kolorowe tlo slabo wypada przy szarosciach na ilustracji, kolorowa ramka to lepszy patent, jesli pojdziemy w tym kierunku, trzeba by podzielic wrogow na grupy i do nich dobrac kolorystyke (tecza dla chaosu!)


Elhior [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: środa 10 lip 2013, 08:59

Re: Glos krytyczny :)

Post autor: Elhior »

No ten podzial wrogow na grupy znacznie przyspieszylby sama rozgrywke. Takie rzeczy tez robia optycznie wiekszy porzadke na planszy.
A co z tymi bramkami? Moze zrobic zdjecie en face, wydrukowac 2 razy i skleic na jakiejs podstawce? W orginalnym WQ te bramki byly z plastiku tak jak figurki.
Drobny bajer, ale zawsze.
Elhior


Awatar użytkownika
poooq
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Posty: 1941
Rejestracja: piątek 18 wrz 2009, 08:36
Lokalizacja: Miedziana Planeta
Płeć:
Kontakt:

Re: Glos krytyczny :)

Post autor: poooq »

Mozna by przygotowac do wydruku i wsadzac w podstawki pod karton-pionki lub wykonac z innego materialu. A moze sa jakies bitewniakowe zamienniki? Trzeba by zapytac Yoshiego.


Elhior [Autor tematu]
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 4
Rejestracja: środa 10 lip 2013, 08:59

Re: Glos krytyczny :)

Post autor: Elhior »

[quote=""poooq""]Mozna by przygotowac do wydruku i wsadzac w podstawki pod karton-pionki lub wykonac z innego materialu. A moze sa jakies bitewniakowe zamienniki? Trzeba by zapytac Yoshiego.[/quote]

Sam mam WFB i nie spotkalem tam takich "zamiennikow". Zreszta w bitewniaku jeszcze nie spotkalem sie aby korzystano z "bramy". Ale moze jakies scenariusze istnieja. Jesli mialbym zdjecia dokladne tych bram (rzuty pionowe) to wykonalbym to tak jak piszesz - wsadzal pionowo w podstawki.

Teraz odnosnie reszty. (bo gralismy z zona wczotaj :D)
1. PMB 2.0 jest niekompletny. Brak przygotowanych do druku 6 kart spotkanie - niespodziewane zdarzenie. W tabeli PMB 2.0 jest 4k6 tych kart, w PMB 1.0 3k6.

2. Przypominam Wam, ze tabela skrocona to nie to samo co wydrukowane karty! Chodzi o rachunek prawdopodobienstwa. Dla przykladu rzutu 2k6 - szansa wyrzucenia "dubletu" np dwoch jedynek to 1:36, ale wyrzucenie "trojki" czyli 2+1(lub 1+2!), to szansa 1:18, bo mamy 2 takie mozliwosci na kostkach. Stad wiadomo z rachunku prawdopodobienstwa (albo jak ktos byl w Kasynie :D) ze szansa wyrzucenia 7 oczek, to jakie 1:6 (bo istnieje 6 mozliwych par).
A to tylko rzut 2k6. Przy 3k6 wylosowanie sumy 3 oczek - czyli trzech "jedynek" to szansa 1:216. Dla 4k6 szansa 4 oczek jako sumy to juz 1:1296! Natomiast osiagniecie wynikow usrednionych (odpowiednio 10,11 dla 3k6, oraz 14 dla 4k6) jest proporcjonalnie wieksze.
Dlatego lepiej jest, szczegolnie w przypadku wiekszych tabel stosowac mechanike rzutu k66, albo k33 (wyniki "pierwszej" k6 dzielisz na 2 jak w tradycyjnym rzucie k3) i pominac wyniki "puste" rzucajac jeszcze raz. Dla rzutu k66 szansa wypadniecia kazdej z kombinacji jest taka sama.
Zupelnie tak jak przy kartach, dlatego najlepiej miec karty :)

3. Troche niejasna jest dla mnie mechanika gry.
a) Jezeli w Fazie mocy wypadlo 1 - czyli niespodziewane zdarzenie.
Pytanie ile punktow mocy jest wtedy dostepne dla czarodzieja
- 1+poziom czarodzieja?
- wcale nie ma punktow w puli i czarodziej moze tylko rzucic z "mocy wewnetrznej"?
- rzuca sie jeszcze raz dla ustalenia punktow mocy?

b) Czy w fazie potworow jeden potwor moze przejsc "ponad" innym potworem tylko nie zwiazanym z walka, czy moze tez nad walczacym potworem? Czy potwor moze (nie w fazie rozstawiania, tylko pozniej) przemiescic sie ponad postacia bohatera?

c) Czy jesli w 2 turze ubedzie potworow. Powiedzmy barbarzynca zabil 3 skavenow. To czy wtedy pozostale potwory rozdzielaja sie (w miare mozliwosci bo nie moga sie wylamywac) wedle zasady 1 na 1go?

na razie tyle
pozdrawiamy

P.S.
Na marginesie dodam, ze rozegralismy z zona wczoraj i przedwczoraj po przygodzie.
Obie zakonczyly sie smiercia bohaterow :D


ODPOWIEDZ