Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Wszelkie inne gry.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island

Post autor: HunteR »

Obrazek

Nowa gra Ignacego Trzewiczka i wydawnictwa Portal (m. in. gry z serii Neuroshima i Monastyr), tym razem kooperacyjna dla 1-4 graczy. Wcielamy się w niej w rozbitków próbujących przeżyć na (nie zawsze) bezludnej wyspie. W ramach wybranego scenariusza będziemy eksplorować wyspę, gromadzić surowce, polować, wytwarzać użyteczne przedmioty czy szukać skarbów. Przeszkadzać nam w tym będą dzikie bestie, kanibale, czy trudne warunki pogodowe ale także bardziej przyziemne sprawy jak doskwierający głód, sprzeczki między rozbitkami i wreszcie zwykły pech. Tutaj nie można być samolubem, bo albo razem wygramy, albo przegramy. Czasem trzeba się poświęcić (i np. nie zjeść danego dnia kolacji) dla dobra grupy.

Obrazek

Ostatnio miałem okazję zagrać i jestem zachwycony :D Gra ma świetny klimat, a dzięki fabularyzowanym opisom obecnym na kartach i podejmowanym przez nas decyzjom niejako tworzymy własną historię. Kucharz, który potrafi przygotować syty posiłek z niczego, ale lubiący zapić w samotności? Cieśla 'złota rączka', któremu brak asertywności i nic nie zrobi jeśli ktoś mu nie każe? A może narwany młodzik, który nie przepuści żadnej okazji żeby pokazać, że co to on nie jest ściągając przez to kłopoty na grupę? To właśnie mogą być nasi bohaterowie. Myślę, że gdyby w trakcie rozgrywki robić notatki, można by potem sklecić z tego jakieś opowiadanko :)

Poważnym minusem gry są bardzo skomplikowane reguły co może odstraszać nowych graczy oraz kiepsko napisana instrukcja, która jeszcze bardziej potęguje mętlik w głowie. Dość powiedzieć, że przygotowane przez twórców FAQ jest dłuższe od samej instrukcji ](*,) Kiedy jednak przebrniemy przez to, czeka nas wspaniała i wymagająca przygoda. Czekam na zapowiedź dodatków :mrgreen:


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Likantropia
Posty: 661
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 16:42
Lokalizacja: Danzig-Osowa
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Od siebie dodam, że bardzo podobała mi się żywotność gry. Dzięki losowo generowanym i układanym wydarzeniom, czy też odkrywanej planszy... każda rozgrywka będzie zupełnie inna.


Obrazek
Awatar użytkownika
mriswith
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Losowanie Postaci
Zamek Bestii
Posty: 1008
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 18:45
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: mriswith »

Posiadam tą grę i jestem nią zachwycony. Nie zgodziłbym się, że reguły są skomplikowane. To instrukcja jest źle napisana. Jednak po przeczytaniu jej dwa razy właściwie wszystko jest jasne, może poza sytuacjami szczególnymi występującymi w kilku kartach. Układ planszy jest na tyle dobrze przemyślany, że nie musimy pamiętać kolejności faz i kolejności rozpatrywania akcji w fazie akcji. W grze można zrobić właściwie wszystko to, co faktycznie moglibyśmy na takiej wyspie robić. Grałem już w 1, 2 i 4 osoby, i każdy układ był dobry. Gra samemu również sprawia dużą przyjemność dzięki klimatycznym opisom na kartach. Możemy poczuć się jak prawdziwy, samotny rozbitek.
Jeśli chodzi o FAQ: większość odpowiedzi można znaleźć w instrukcji po jej uważnym przeczytaniu. FAQ tworzy mylne wrażenie, że gra jest taka skomplikowana.
Ogromny plus za regrywalność: mamy w tej chwili 7 scenariuszy, a do tego przy dużej liczbie kart za każdym razem gramy tylko niewielką częścią z nich, przez co konfiguracja jest za każdym razem inna. Polecam.


Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Filozof
Filozof
Filozof
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Likantropia
Posty: 661
Rejestracja: poniedziałek 01 cze 2009, 16:42
Lokalizacja: Danzig-Osowa
Płeć:
Wiek: 32
Kontakt:

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Czyli niestety potwierdza się stereotyp, że Polacy nie potrafią pisać instrukcji do gier ;)


Obrazek
Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Nie zgodziłbym się, że reguły są skomplikowane. To instrukcja jest źle napisana. Jednak po przeczytaniu jej dwa razy właściwie wszystko jest jasne, może poza sytuacjami szczególnymi występującymi w kilku kartach.
Fakt, pierwszą opinię wydałem po jednej partii. Potem przeczytaliśmy instrukcję po raz drugi, przejrzeliśmy FAQ, rozegraliśmy kilka następnych partii i okazało się że nie jest to aż tak skomplikowane jak się na początku wydawało. Instrukcja jest jednak kiepska, niby chce pomagać przytaczając różnorodne przykłady, ale są one trochę nieprzemyślane i potrafią wprowadzić w błąd. Duży minus także za skrótowy opis żetonów na końcu instrukcji - dobrze że jest ale grafiki są tak malutkie, że bez lupy nie podchodź :?

Nie wiem czy to ogólny problem polskich gier jak pisał Spidi, ale na pewno jest to problem gier Portalu. Grywam w Neuroshimę HEX, grywałem w Neuroshimę RPG, próbowałem też zapoznać się z Konwojem, Tacticsem i 51 Stanem i w zasadzie tylko instrukcja do HEXa była ok, ale tylko ok i to chyba zasługa tego, że reguł w tej grze nie ma dużo i instrukcja jest krótka, a nie tego że została dobrze napisana. W przypadku opisów scenariuszy z Babela czy planszy Duela pojawiały się już problemy i rozbieżne opinie w grupie co do działania pewnych mechanizmów.

Liczę na to że do drugiej edycji Robinsona zostanie dorzucona mocno skorygowana instrukcja oraz że tym razem nie będzie żadnych błędów w stylu połowa karty po polsku, a połowa po angielsku jak to jest w przypadku kilku czy nawet kilkunastu kart. Z tego co pisali na stronie Portalu, na wiosnę szykowane są wydania w kilku innych krajach, a wraz z nimi ma ukazać się druga edycja polskiej wersji.

Niemniej nawet z tymi drobnymi błędami w druku i mało przystępną instrukcją i tak uważam Robinsona za jedną z najlepszych planszówek w jakie grałem (a może nawet najlepszą?) :)


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
mriswith
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Losowanie Postaci
Zamek Bestii
Posty: 1008
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 18:45
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: mriswith »

Teksty po angielsku pojawiły się na tych 4 kartach i są to pojedyncze zdania lub słowa.
W przypadku karty "Kłótnia" jest to tekst 2 pionki należące do różnych graczy. Na jednej z pozostałych kart, chyba dym na horyzoncie jest po angielsku tekst "jeśli to możliwe" - if possible. W przypadku karty pożar chyba to było "W tej rundzie w fazie produkcji nie otrzymujecie drewna", a w przypadku karty roztrzaskany balon jest to opis części zagrożenia pt. poszukiwania. Nie są to trudne kwestie, aczkolwiek powinni tego uniknąć.
W instrukcji pojawiają się też pojedyncze, drobne, lecz denerwujące uchybienia wprowadzające w błąd jak np. w przygotowaniu do gry, gdzie instrukcja mówi o wyłożeniu obozu, a na ilustracji mamy przedstawioną stronę żetonu - schronienie, a nie obóz.


Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Na tegorocznych targach w Essen premierę będzie miał prawdopodobnie pierwszy dodatek do gry Robinson Crusoe. Piszę prawdopodobnie ponieważ sam nie jestem do końca pewien co to może być.

Obrazek

Grafika oraz podtytuł sugerują powiązania z ósmym scenariuszem, który został udostępniony jakiś czas temu na stronie wydawnictwa Portal. Co miałby zawierać dodatek? Ciężko wyczuć, ale raczej nie chwaliliby się że zabierają na targi scenariusz w ozdobnym pudełku :-"

Ponieważ nowa wersja strony Portalu jest dość nieczytelna i wiele osób mogło scenariusz zwyczajnie przegapić, wrzucam bezpośredni link.

EDIT

Podpytałem na facebooku i będzie to kampania związana z ósmym scenariuszem. Co wejdzie w jej skład oprócz zapewne scenariusza (lub kilku)? Tego jeszcze nie wiadomo choć pewnie będzie to nowe karty, a może nawet kafelki wyspy.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
mriswith
Rycerz
Rycerz
Rycerz
Autor Dodatków
Spis dodatków autora:
#Lista dodatków
Handel
Losowanie Postaci
Zamek Bestii
Posty: 1008
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 18:45
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Post autor: mriswith »

Na stronie poltergeist napisano: link
Przyrodnik - to dodatek do Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island oparty na fanowskim scenariuszu The naturalist. Premiera szykowana jest na Essen. Poza podstawowym scenariuszem gra zawierać będzie kampanię, czyli zestaw scenariuszy, które będą się zmieniać w zależności od powodzenia poprzedniej misji. Pojawią się także nowe postacie.

Dobrze by było, jakby dodali też nowe karty związane z tematem.


Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Karty, kafelki i inne rzeczy, bo pakiet scenariuszy i nowe postacie to chyba trochę za mało na dodatek :-" Ale i tak czekam :mrgreen:

A tak żeby rozruszać trochę temat, macie jakieś porady? Od czego warto zacząć przygodę, na jakich akcjach się skupiać, czego unikać. Dzisiaj rozegraliśmy kilka partii i wciąż dostajemy niezłe baty. Najlepiej wypadł schemat gdzie przez pierwsze tury na potęgę eksplorowaliśmy wyspę i gromadziliśmy punkty determinacji, ale nie jestem pewien czy to się sprawdzi we wszystkich scenariuszach. King Kong i Przyrodnik są nieźle zakręcone :)


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
HunteR [Autor tematu]
Królewski Champion
Królewski Champion
Królewski Champion
Dawna Administracja
Posty: 3071
Rejestracja: niedziela 03 lip 2005, 12:55
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: HunteR »

Ruszyła przedsprzedaż dodatku do Robinsona Crusoe, Wyprawa HMS Beagle.

Obrazek

Póki co tylko w sklepiku Portalu gdzie kosztuje 89 zł, a w pakiecie dostajemy też kilka unikatowych kart bestii. Biorąc pod uwagę ceny w ich sklepie, w innych punktach sprzedaży będzie się pewnie dało kupić nieco taniej :wink:

Premiera prawdopodobnie jakoś w listopadzie.


[tu był obrazek, ale zepsuli forum]
Awatar użytkownika
Mały Nemo
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
#Administrator: Nemomon
Playtester Talismana
Współtłumacz TMiM
Organizator Zjazdów
Uczestnik Zjazdów
Ware wa Messiah nari
Autor Dodatków
A kind, crazy fool and a stubborn kid.
Posty: 23497
Rejestracja: sobota 04 lis 2006, 14:17
Lokalizacja: Slumberland
Płeć:
Wiek: 17

Post autor: Mały Nemo »

Ładnie się prezentuje ta kniga, ciekawe jak z jej fabułą - czy daleko odstaje od swego wyglądu... :-"


Name's Little Nemo, I'm the Dream Master!
Little bit of fun is all I'm after!
Awatar użytkownika
poooq
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Posty: 1941
Rejestracja: piątek 18 wrz 2009, 08:36
Lokalizacja: Miedziana Planeta
Płeć:
Kontakt:

Post autor: poooq »

Portal udostępniłpliki ułatwiające projektowanie autorskich kart i postaci do Robinsona . Myślę, że to bardzo dobry krok z ich strony: gra wspina się na szczyty w BGG, dodatek okazał się bardzo udany, teraz czas na nieoficjalne rozszerzenia.


Awatar użytkownika
dracon1980
Losujemy postać
Losujemy postać
Losujemy postać
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 04 mar 2014, 10:48
Lokalizacja: Polska
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: dracon1980 »

Witam wszystkich,

Zamierzam kupić wyżej wymieniony tytuł i szukam jakiejś "dobrej recenzji" chciał bym wiedzieć czy ta gra mi podpasuje szukam porównania do innych gier. Do tej pory mam niewielkie doświadczenie jeślich chodzi o planszówki. Gry wybieram tematycznie ;) (Jak Świat dysku, neuroshima) oraz po recęnzjach innych 7 cudów, small world, Dominion. Liczę na pomoc
Pozdrawiam


Awatar użytkownika
poooq
Jasnowidz
Jasnowidz
Jasnowidz
Dawna Administracja
Autor Dodatków
Posty: 1941
Rejestracja: piątek 18 wrz 2009, 08:36
Lokalizacja: Miedziana Planeta
Płeć:
Kontakt:

Post autor: poooq »

Serwus,
recenzje Robinsona
trzeba zjechać lekko w dół...


ODPOWIEDZ